Jeleznikova: Italiaanse stadsgezichten H< ID-NL Groep brengt uitvinders en bedrijven bij De functie van vorm 'Natuurruimten' ROTTERDAM - In het Nederlands Architectuurinstituut (NAi), Museum- park 25, wordt van 5 februari tot en met 24 april de tentoonstelling 'De functie van de vorm Van den Broek en Bakema architectuur en stedenbouw' gehouden. De tentoonstelling is het grootste overzicht ooit van het werk van deze architecten, verdeeld over vier perioden. Het bureau nam in de naoor- logse moderne architectuur een unieke positie in. Het combineerde innovatieve en geengageerde architectuur met een grote productie. Over de hele wereld is werk van het bureau te vinden, maar het grootste deel staat in Nederland. Vooral op standplaats Rotterdam heeft het bureau zijn stempel gedrukt, met beeldbepalende werken als de Lijnbaan, het Holland Amerika Lijn complex en de Centrale Bibliotheek. De veertig jaar tussen 1948 en 1988 zijn te zien als een samenhangende periode in de geschiedenis van het bureau, die inmiddels bijna een eeuw omvat. Deze periode is in de tentoon stelling opgedeeld in drie tijdvakken. In een vierde deel wordt aandacht besteed aan de activiteiten van het bureau tus sen 1988 en 2000. Bij de tentoonstel ling verschijnt bij NAi Uitgevers de publicatie 'Van den Broek en Bakema, 1948-1988, architectuur en steden bouw. De functie van de vorm'. Deze bestaat uit artikelen en een selectie van ruim veertig projecten die ook in de ten toonstelling te zien zijn. (Nederlandstalig, prijs f 49,50). Het museum is van woensdag tot en met zaterdag open tussen 10.00 en 17.00 uur op dinsdag van 10.00 tot 21.00 uur en op zon- en feestdagen van 11.00 tot 17.00 uur. ROTTERDAM Onder de titel 'Natuuruimten' presenteert het Natuurmuseum Rotterdam van 29 janu ari tot en met 30 april een expositie van fotowerken van de Keulse kunstenares Candida Hofer met als thema's 'dieren- tuin' en 'natuurmusea'. Behalve motie- ven uit het Natuurmuseum Rotterdam, toont de expositie ook werk, gemaakt in natuurhistorische musea van Bonn en Dornbirn en in de dierentuinen van Londen, Parijs, Rotterdam, Keulen, Hamburg, Duisburg, Basel en Washington. Het Natuurmuseum Rotterdam aan de Westzeedijk 345 (Museumpark) is geopend van dinsdag tot en met zaterdag tussen 10.00 en 17.00 uur en op zon- en feestdagen tus sen 11.00 en 17.00 uur. RIJNMOND - Ieder mens, intel ligent of niet, denkt dagelijks een keer 'Dat zou toch ook zo kunnenV Maar weinig men- sen doen iets met zo'n idee. 'Dat is voor zo'n wereldvreemd figuur met een Willy Wortel uiterlijk', denken ze wellicht en het idee verdwijnt in de miljar- den laatjes van onze hersens om er soms nooit meer uit te komen. Jammer, want wij men- sen zijn veel inventiever dan wij zelf denken. En juist mensen op de werkvloer of gebruikers van apparaten en artikelen. Een van de meest voorkomende indie- ners van octrooien is het Japanse bedrijf Yoshida Kabushika Kaisha, die gewoon ritssluitingen maakt en ze jaar in jaar uit verbetert. Dat bedrijf weet heel goed wat het is om een idee te beschermen. Eenvoudig of niet, een idee kan uniek zijn,*praktisch toepasbaar en commer- cieel interessant. Omdat er veel vraag is naar advies en ondersteuning van uitvindingen hebben de ID-NL Groep uit Rotterdam, de Kamer van Koophandel Haaglanden, octrooibureau EP&C en Syntens de Uitvindingsspreekuren opgestart. Iedereen kan hier kosteloos met des- kundigen (uiteraard onder geheimhou- ding) spreken over zijn of haar uitvin- ding. Joost Ouwerkerk, adviseur bij de ID-NL Groep, een bedrijf dat uitvinders, bedrij ven en kenniscentra met elkaar in con tact brengt, weet er alles van. "Bedrijven denken altijd dat ze het zelf wel weten of de chef heeft wel wat anders aan zijn hoofd. Dat noemen wij het 'not invented here'-syndroom. De werkvloer denkt dat de baas het wel zal weten. Daarom heeft het bedrijf een ingenieur in dienst die verantwoordelijk is voor de innovatie is. Harry Handig van de werkvloer komt bij hem 'Ik heb een uitvinding gedaan'. De specialist en De Rolycube, een voorbeeld van een uitvinding die bij ID-NL bekend is: De Rolycube is een handig opbergsysteem dat zich sterk onderscheid van andere sys- temen door zijn bijzondere werking. Het bestaat uit verschillende compartimen- ten die stuk voor stuk kunnen worden ingeklapt, waarbij het ene compartiment het deksel van de volgende vormt. De Rolycube is in verschillende maten en van allerlei materialen te maken. Op defoto is een houten model Rolycube zowel in- als uitgeklapt afgebeeld. FotoID-NL Groep) Harry zijn beiden bang dat ze in hun hemd worden gezet, dus steken ze hun nek maar liever niet uit. Terwijl ze juist de gelegenheid moeten aangrijpen om zich te onderscheiden." Innovatie Vernieuwingen kunnen toch ook bedr- eigend zijn? Ouwerkerk: "Als we waren gestopt met de digitalisering, waren we ROTTERDAM - In het gebouw van de Bloedbank ZWN Rotterdam aan de Gooi- landsingel 13 is tot en met 28 februari expositie te bezichtin- gen van werk van Mila Jelez nikova. De expositie bestaat uit een serie aquarellen gemaakt op locatie in Florence en Venetie en acryl- en olieverf- schilderijen met verschillende onderwerpen. Mila Jeleznikova is geboren Leningrad (nu St. Petersburg), waar zij ook haar opleiding volgde. Als lid van de Unie van Vrije Kunstenaars in St.' Petersburg verkocht ze veel werk aan buitenlan- ders. Het merendeel van haar werk bevindt zich in Italie, Zweden en Finland. Sinds eind 1992 woont Jeleznikova in Rotterdam. Bekende projecten van haar in deze regio zijn: de serie dorpsgezich- ten- in opdracht van de gemeente Het werk van Mila Jeleznikova is nog tot en met 28 februari te bezichtigen bij de Bloedbank Rotterdam. Nieuwerkerk aan den IJssel en 'snert- tram' in Rotterdam in opdracht van Unox. Afgelopen jaren maakte zij regel- matig vakantie-werkreizen naar Italie, waar ze veel op locatie schilderde.- De expositie in het gebouw aan de Bloedbank ZWN Rotterdam is te bezich tigen tijdens de openingsuren: maandag t/m donderdag van 14.00 tot 20,00 uur en vrijdag van 11.30 tot 17.30 uur. nu werkloos geweest. Van de twintig grootste bedrijven op wereldniveau is er een flink aantal software-bedrijven die twintig jaar geleden nog niet beston- den." Elke nieuwe techniek schept weer nieu- we behoeften. Het oude verhaal van Rockefeller, die eerst olielampjes in China cadeau gaf, daarmee een behoef- te schiep en vervolgens met de olie op de proppen kwam is een bekend voor beeld. "Gebeurt wel, maar minder dan je denkt. Netscape is een goed voor beeld. Die gaf de individuele gebruiker een zoekprogramma voor het internet cadeau, maar de baas moest uiteindelijk betalen." Het kan ook anders. Zo ont- stond via de hobby van programmeurs en uit de behoefte naar een concurrent voor Windows het vrij verkrijgbare besturingsprogramma Linux en nu blijkt het beter te werken dan Windows. Staat de techniek of de behoefte bij innovatie voorop? "De markt trekt en duwt of de techniek trekt en duwt. Als het bijvoorbeeld een jaar economisch goed gaat, willen mensen in hun opti- misme meer babies, zoals op dit moment. Bedrijven zullen daarop inspe- len door een nieuwe lijn van kinderpro- dukten op de markt te brengen. Een ander voorbeeld geldt voetengeur. Als je mensen vraagt of ze een voetengeur hebben zal niemand dat beamen. Pas als je mensen erop doorvraagt zullen ze het toegeven. Dus vindt iemandeen voetenspray uit die de voetengeur kan voorkomen. Het was een probleem in de taboe-sfeer, maar als de spray op de markt komt blijken er ineens 100.000 te worden verkocht." Kinderlijk eenvoudig Op weg naar ID-NL wilde ik met een idee voor een nieuw product komen. Ik reed met mijn bestelauto een parkeer- garage in en reed de auto tegen een slin- gerbalk. Ik moest terugrijden, maar er stonden al een paar auto's achter mij. De hele rij moest achteruit. Ik raakte gel'rriteerd, want bij de ingang kon ik wel naar binnen en ik was al te laat. Gelukkig vond ik toch nog een plek op dezelfde verdieping. Controle van mijn dak leverde toch .een lelijke streep op. Zou ik geen sensor kunnen vinden om op de auto te plakken die mij van tevo- ren zou waarschuwen dat er ter hoogte van mijn auto dak een obstakel tege- moet kwam? Wat moet ik doen om te onderzoeken of zo'n idee al bestaat? Ouwerkerk: "De eerste vraag aan men- sen die hier binnenkomen is: 'Wat heeft u zelf al aan onderzoek gedaan?' De ID- NL kan een mening geven. We kennen de sensor bijvoorbeeld vanuit de par- keerhulp, die zoemt als de auto te dicht bij een andere auto komt. Een andere weg is zelf eerst onderzoek verrichten. Heb je een goed beeld van de huidige markt? Waarom ga je niet bij de octrooi en kijken? Je kunt bijvoorbeeld naar de Octooiraad in Rijswijk gaan. Daar staat in de bibliotheek een grote hoeveelheid gepubliceerde octrooien."' Muislievende muizenvallen Je kunt ook gewoon thuis blijven en via de computer en Internet de stand van de techniek op het scherm toveren. Al deze sites en de site van de Nederlandse Octrooiraad zijn te bereiken door http://www.bie.minez.nl Bijvoorbeeld bij de muizenval van Maaike, Merel, Samantha en Jacqueline moet je zelf aan het touwtje trekken. Kun je lachen als je een hele dag op de uitkijk ligt te wachten totdat er eindelijk een muis komt. De andere was een val met een stukje kaas aan een haakje. "Als de muis de kaas eet, komt het haakje in zijn bek. Het haakje trekt een plank weg en het muizenval stort in." Naast deze uitvindingen van de kinde- ren zijn er uitvindingen van 'serieuze' uitvinders geplaatst die in de afgelopen jaren zijn ingediend. Dat zelfs of juist kinderen weten waar de markt om vraagt blijkt wel uit de uitvindingen om een muis menselijk te behandelen, door hem niet meer te bezeren, maar elders vrij te laten, bijvoorbeeld in de huiska- mer van de buurvrouw. Ook deze uit vinding werd vergezeld door een Amerikaanse uitvinding met dezelfde dierlievende achtergrond. Muizenvallen vormen een platgetreden octrooigebied, maar, gezien de serieuze recente aan- vragen, blijkt dat de verandering van levenshouding om een vernieuwing vraagt. ID-NL houdt spreekuren door het hele land. De spreekuren in de regio Rijnmond worden gehouden in het World Trade Center, lOe verdieping, Beursplein te Rotterdam op iedere woensdagochtend op afspraak: (010) 4136333. Meer informatie is op te vragen via nummer (010) 2066969 of te vinden via www.id-nl.com. Gerrit Versteeg 27 januari 2000 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 11 Uitvinden is kinderlijk eenvoudig i Utt*

Postiljon | 2000 | | pagina 11