Inkomens en achterstandssituaties in Schiedam Spugertjes Tijdens het ochtendspreekuur heeft Sanne een telefoonje voor mij. "Ik mag niet zeggen wie het is", besloot ze de aankondiging. Tijd om me te verbazen is er niet, Sanne heeft het gesprek al doorgeschakeld. Een bekende stem klinkt door de hoorn: "Dag schat, ver- rassing. Of had je iemand anders ver- wacht?", zegt Bea. Ik vind het maar wat fijn om even de stem van mijn echtge- note te horen. "Welnee", antwoord ik, "jij bent nog steeds het mooiste dat me is overkomen. Maarre..., is er iets ern- stig aan de hand?" Gelukkig kan Bea mij gerust stellen. "Nee hoor, ik heb alleen een vraagje. Anita, je weet wel die vriendin van me, is een paar weken geleden bevallen van een zoom Hij krijgt flessenvoeding, maar spuugt het telkens weer uit. Heb jij misschien een advies voor haar?" "Spuugt hij de voeding met een flinke straal nadat hij heeft gegetenwil H$ weten. "Het blijft er eerst in, maar komt er dan weer met kleine beetjes uit.In datgeval heeft mijn vrouwgeen moeilijke vraag gesteld. "Je vriendin moet in de supermarkt eens bij de babyvoeding kijken naar speciale voe ding voor baby's die met regelmaat voe ding teruggeven. Ik geloofdat erAR op staat. Op het pak staat ook: 'Voor spu gertjes'. Bea sluit het gesprek af: "Bedankt, ik zal Anita gelijk bellen. Wanneer een zuigeling van rond de zes a zeven weken van de een op de ande- re dag begint te braken, moet de moe- der op haar hoede zijn. Hoewel het probleem veelal in de samenstelling van de (flessen)voeding zit, kan het spugen ook worden veroorzaakt door een kramp tussen de maag en het begin van de darmen. Gevolg is dat de maaginhoud niet kan passeren en weer net zo snel naar buiten komt. Het kind spuugt dan met zo 'n kracht het voedsel uit, dat het met een straal uit de mond komt. Zo'n situatie moet echt door de huisarts worden beoordeeld. De huis- arts zal vragen of moeder haar kind tij dens het bezoek wat te drinken wil geven. Meestal valt daarna de diagnose mee. Wordt voedsel in kleine goljjes terugge- geven, dan blijft er toch nog heel wat in de maag. Doordat de baby nog steeds honger heeft, zal hij ofzij (weer) gaan huilen. Ben aantal moeders denkt dat de voeding te zwaar valt en zal de voe ding gaan verdunnen. Het gevolg is dan dat de kinderen juist meer opge- ven. Beter is de voeding dikker te maken. Voor kinderen die constant last hebben van spugen is er speciale dik- kere voeding, namelijk de AR-vorm. Het middagspreekuur van deze dag loopt uit tot na zessen. Nadat de laatste patient is vertrokken loop ik de trap op naar ons woongedeelte om in de keu- ken koffie te zetten. Op het aanrecht staat een bus AR-babyvoeding. Bea komt de keuken in en ik wijs op de bus. "Dat was toch voor de jongen van je vriendin?" "Welnee", zegt Bea lachend. "Teuntje heeft al een paar dagen moei- te met het binnenhouden van de voe ding, maar tot nu toe heb je er niet aan gedacht om iets te adviseren of voor te schrijven. Daarom heb ik vanmiddag net gedaan of het voor een vriendin was." Even ben ik met stomheid gestagen. "Maar ik kan je in elk geval vertellen dat dit helpt", probeert Bea te troosten. "Ik heb Teuntje al twee keer een voe ding kunnen geven, zonder dat hijging spugen.Ik moet opeens weer terug- denken aan m'n goede voornemens aan het begin van dit jaar. Meer aan- dacht voor mijn kinderen. Zo zie je maar, ook bij goede voornemens geldt: oppassen is de boodschap. Pieter Vlasveld huisarst Inkomensverdeling Schiedam De inkomensverdeling in Schiedam verschilt weinig met die in de rest van Nederland. Alleen de hoogste inkomensgroepen (43.990 gulden en meer) zijn in Schiedam enigzins ondervertegenwoordigd. De ver- schillen echter tussen Schiedam en de omliggende gemeenten zijn wdl aanzienlijk. Zo behoort in Maassluis en Hellevoetsluis bijvoorbeeld meer dan een kwart van de inwoners tot de meestverdienende klasse, terwijl dit in Schiedam slechts 18,1 procent is. In Schiedam komen hoge inko mens dus een stuk minder voor, en lage inkomens een stuk meer. In omliggende gemeenten is dit, met uitzondering van Rotterdam, precies andersom. SCHIEDAM - Wat zijn de gemid- delde inkomens in Schiedam? Hoe is de inkomenverdeling? Hoe staan de Schiedamse buur- ten er in sociaal-economisch opzicht voor? Welke wijken gaan er op vooruit en welke ver- keren in een achterstandssitu- atie? Waar doen zich de zorg- wekkendste ontwikkelingen voor? In de kortgeleden uitge- brachte notities van de gemeen- te Schiedam over inkomensont- wikkeling en achterstandssco- res van Schiedamse buurten worden deze vragen beant- woord. Voor inwoners en bestuurders belangrijke zaken. Deze en volgende week buigen drie raadscommissies zich over de stukken. Het blijkt dat de gemiddelde inkomens- groei van Schiedam redelijk gunstig ver- loopt. Schiedam is van de 498e naar de 380e plaats gestegen op de lijst van 572 gemeenten. Relatieve welstand en hogere inkomens komen met name voor in het noordelijk stadsdeel (Spaland, Kethel, Woudhoek). Inkomen per wijk De cijfers over de inkomensverdeling van huishoudens -vallen veel minder gunstig uit. Toen het huishoudensinko- men in Nederland tussen 1994 en 1996 met 5,8 procent toenam, kende Schiedam slechts een inkomensgroei van 5,1 procent. Het inkomen van de Schiedamse huishoudens is dus achter- gebleven bij het landelijk gemiddelde, terwijl het gemiddeld besteedbaar (per- soonlijk) inkomen sneller groeide dan landelijk het geval was. Het gemiddeld besteedbaar (persoon- lijk) inkomen in Schiedam per wijk laat zien dat Spaland, Woudhoek en Kethel voorop lopen. Het hoogste persoonlijk inkomen werd in 1996 ontvangen in Spaland. Opmerkelijk hierbij is dat afge- zien van Spaland juist wijken met een inkomensachterstand als Nieuwland en Oost in belangrijke mate hebben bijge- dragen aan de inkomensgroei per wijk. in Nieuwland zal dit mede veroorzaakt zijn door de oplevering van enkele nieuwbouwprojecten. Niettemin tekent Nieuwland voor het laagste persoonlijk inkomen van Schiedam. Welzijnsscore Om te kunnen bijhouden hoe Schiedamse buurten er in sociaal-econo misch opzicht voorstaan hanteert de gemeente de 'Rotterdamse' benade- ringswijze. Hierbij wordt gekeken naar etniciteit, inkomen, mobiliteit, oplei- ding, waarde van de woning, uitkerin- gen en werkloosheid. Hiermee bereikt men een getalsmatige weergave van de algemene sociale achterstand of wel stand van een buurt, de zogeheten wel zijnsscore. De welzijnsscore van een stad als geheel staat bij deze methode op nul. Het gaat dus om een relatieve achters tand of welstand ten opzichte van dit stedelijk gemiddelde. Inmiddels kan men over een periode van zes jaar de ontwikkeling van Schiedamse buurten volgen. Uit de notitie over 'Achterstandsscores van buurten in Schiedam' springen de volgende zaken in het oog. Allereerst, de relatieve welstand van het noordelijk deel van Schiedam: Zeven De laatste plaats op de sociale ladder wordt ingenomen door het Dr. Wibautplein in Nieuwland. (Foto: Joop Zeemeijer Fotografie) Peter Zoetmulder Daarentegen kampen vooral Groenoord-Zuid en Nieuwland met sociale achteruitgang en geraken in een achterstandspositie. De notitie over inkomens in Schiedam is gebaseerd op de door het CBS (Centraal Bureau voor de Statistiek) ver- zamelde gegevens. Het CBS doet dit op basis van de flscale administraties voor de loon- en inkom- stenbelasting. De ontwikkeling van het gemiddeld besteedbaar (persoonlijk) inkomen in Schiedam heeft in de perio de 1994-1996 een vrij gunstig verloop gehad. De inkomensgroei bedroeg 6,9 procent (tegen 6 procent voor Nederland als geheel). Op de lijst van gemeenten nam Schiedam in 1996 de 380e plaats in, achter Maassluis (129) en Vlaardingen (297) maar voor Rotterdam (521). Opvallend is verder dat Schiedam meer groei kent dan de omliggende gemeen ten met uitzondering van Rotterdam en Maassluis. Hierdoor loopt Schiedam haar inkomensachterstand ten opzichte van deze gemeenten in. De positieve ontwikkeling van de Maasboulevard in Zuid springt het meest in het oog. Hier zijn in 1995 dure appartementen bijgebouwd. (Foto: Joop Zeemeijer Fotografie) van de tien buurten met de grootste welstand bevinden zich in Spaland, Kethel en Woudhoek. Het meest opval lend is verder de positieve ontwikkeling van de Maasboulevard in Zuid. Hier zijn in 1995 dure appartementen bijge bouwd. Ook het Stadserf is er relatief sterk op vooruit gegaan. De positie van de Van Markenstraat (Nieuwland) is enigzins verbeterd. Dit is terug te voe- ren op de bouw van nieuwe apparte menten en eengezinswoningen op het Bols/Lanvasterrein en de aanstaande sloop van al geruime tijd tijd leegstaan- de flats. Daling Een vijftal Schiedamse buurten heeft te kampen met een forse daling van de welzijnsscore. Het betreft hier met name de Obrechtstraat (Groenoord- Zuid), De van Maanenstraat en de Slachthuisbuurt (beide in Nieuwland) en het Dr. Wibautplein, eveneens in de wijk Nieuwland. Het Wibautplein neemt de laatste plaats in op de sociale ladder. Inmiddels is hier een deel van de middelhoogbouwflats van vlak na de oorlog gesloopt. Omdat een deel van de hiervoor in de plaats gekomen nieuw- bouw pas recent is opgeleverd, zijn hier nog geen verbeteringen in de welzijns score aan te wijzen. De verwachting is dat door de vermoedelijk verbeterde inkomenssituatie de positie van deze buurt over twee jaar in positieve zin is veranderd. De notities van het Bureau Onderzoek Statistiek geven een duidelijk en over- zichtelijk beeld van de loon- en sociaal- economische ontwikkeling in de Schiedamse wijken. De stukken wor den deze en volgende week besproken in drie raadscommissies: SVM (Stadsvernieuwing, Volkshuisvesting en Milieu), SWWV (Sociale Zaken, Werkgelegenheid, Welzijn en Volksgezondheid) en CES (Cultuur, Educatie en Sport). Het is aan de poli- tiek de uitkomsten van de notities te vertalen in doeltreffend beleid waarmee gemeente Schiedam de komende jaren vooruit kan. 27 jarfticirl 2000 DEROSTILJON EDITIE 12 PAGINA 5 Groei, welstand en achteruitgang .■t'l'IIIIMliii -U :'V- v-a< V>>j; r v w.-rv":r ■vV^>{ A?. - v.".

Postiljon | 2000 | | pagina 5