mmi ©uewwm deVeld Bomen kijken in de winter Kennismaken met computer Onthaasten, opleuken en 'sloffelen'. SCHIEDAM Op 31 januari start in de Blauwe Brug een cursus kennismaken met de computer. Tijd: 15.30 tot 17.00 uur. De cursus wordt gedurende acht weken gegeven. Aan bod komen termi- nologie, MS-Windows, zelf een pro- gramma installeren, een brief typen in Word en een korte uitleg over onder andere Internet. Meer informatie: (010) 2470464 of even langskomen bij het wijkcentrum aan het Bachplein 590. tevsn start er op maandag 7 februari een cursus Internet. Deze lessen vinden plaats van 19.00 tot 22.00 uur. In drie weken leren de cursisten van alles over Internet en het gebruik ervan. KAMERORKEST - Het Radio kamer- orkest speelt o.l.v de wereldberoemde dirigent Ton Koopman, in de concertse- rie 'Vanuit Mozart dn Beethoven' wer- ken van Bach en Haydn. Op donderdag 27 januari om 20.15 uur in de Grote Zaal van de Doelen brengt het Radio Kamerorkest onderandere Haydns Symfonie nr. 102 in Bes ten gehore. Dit werk wordt beschouwd als de absolute top binnen het symfonische oeuvre van de grootmeester. Kaarten: f 0,-/f 30,-/f 20,-/ met reductie: f 30,-/f 20,-/f 15,-. Reserveren: (010) 2171717. PROKOVJEV - In de Prokovjevmaand van het Rotterdams Philharmonisch wordt vrijdag 28 januari het orke^st geleid door de Duitse maestro Kurt Sanderling. Deze heeft Prokovjev zelf nog gekend en zal onder andere het Tweede pianoconcert van de Rus dirige- ren. Het Rotterdams Philharmonisch zal ook Symfonie nr. 6 uitvoeren in de Grote Zaal van concertgebouw De Doelen. Kaarten: f 60,-/f 43,50/f 28,-/ reductie: f 57,50/f 41 ,-/f 23,-/ kinde- ren t/m 15 jaar: f 15,-. Reserveren: (010) 2171717. PIANO GROOTHEID - Een van 's werelds bekendste pianisten zal dit weekeinde in concertgebouw De Doelen te bewonderen zijn. Maria Joao Pires speelt 30 januari werken van Chopin. Haar vertolkingen van het romantische repertoire zijn van onge- kende kwaliteit. Liefhebbers kunnen 30 januari om 20.15 uur terecht in de Grote Zaal. Kaarten; f 70,-/f 55,-/f 40,- met reductie: f 60,-/f 45,-/f 30,-. Reserveren: (010) 2171717. OPEN PODIUM - Theater Zuidplein zet ook in deze nieuwe eeuw een oude traditie voort. Op woensdag 26 januari is het podium in de Kleine Zaal het ter- rein voor talent. De spotlight zal schij- nen op nog onbekend Rotterdams talent, een springplank naar een glori- euze toekomst? Actrice Joke Bruijs en Joris Lutz zullen de avond luister bijzet- ten en de deelnemers begeleiden. Het publiek krijgt voor tien gulden een wer- velende avond met zes voorstellingen te zien. Tijdig reserveren is aangeraden. Reserveren: (010) 4816500. CABARET - Het vierde soloprogram- ma van cabaretier Marcel Verreck 'Het Tetrix-gevoel' is Verreck op het lijf geschreven. Zijn vriendin heeft hem verstoten en nu moet de verlaten man gedwongen als 38-jarige de wereld van de singles in, terwijl hij liever thuis zit met een diepvriesmaaltijd en zijn Tetrix Gameboy binnen handbereik. Dit levert scherpe, gevoelige en soms intieme momenten op. Voorstelling: Het Tetrix- gevoel. Theater Zuidplein. Datum: don derdag 27 januari in de Kleine Zaal om 20.30 uur. Kaarten: f 23,-/f 18,-. Reserveren: (010) 4816500. SCHIEDAM - In de titels van de boeken van Willem van Toorn - hij heeft inmiddels zo'n 22 boe ken en dichtbundels op zijn naam staan - wordt regelmatig verwezen naar de natuur. Pestvogels en andere verhalen, Een kraai bij Siena en Het land- leven. Voor de laatstgenoemde dichtbundel ontving hij in 1981 de Jan Campertprijs. Kortgeleden verscheen zijn roman De rivier. Op vrijdag 28 januari is de auteur te gast op de schrijversavond in de biblio- theek aan het Bachplein. Hij vertelt daar onder andere over de totstandkoming van het boek. Ook leest hij een aantal gedichten voor. De rivier, is geen autobiografisch boek en toch krijg je al lezer sterk de indruk dat het de eigen herinneringen zijn die Van Toorn op papier zette. Eigenlijk is het boek een mix tussen werkelijkheid en voorvallen die weliswaar zijn gebeurd maar die door de schrijver aan- CONTACTZONDAG - In diensten- centrum de 4 Molens wordt op 30 januari een contactzondag georgani- seerd. Van 13.30 tot 16.15 uur. Toegang is gratis. YOGA - Op maandag 31 januari wordt er in dienstencentrum Oost vullingen kregen, details die via overle- vering tot hem zijn gekomen. In het boek - omschreven als roman - staan de liefde voor het gezin waarin hij opgroei- de en de acties tegen dijkverzwaringen van de Waal centraal. Aan de hand van jeugdherinneringen en de betrokken- heid bij de plannen tot dijkverzwaring in het land van Maas en Waal ontvouwt zich de geschiedenis van de schrijver en het landschap waarin hij in zijn jeugd vaak verbleef. Van Toorn maakt de lezer deelgenoot van kleine maar ook ingrij- pende voorvallen uit zijn jeugd en geeft als volwassen man uiting aan zijn onmacht en verdriet over de teloorgang van het landschap achter de rivier. De dijkverzwaringen in de jaren tachtig en negentig waren aanleiding tot verzet van een aantal in dit gebied woonachti- ge kunstenaars, onder wie Van Toorn. Voor de schrijver was het een periode van afscheid nemen, van zowel zijn ouders die de hoofdpersonages zijn in De rivier als van zijn geliefde omgeving. Amsterdam Willem van Toorn (1935) werd niet in het land van Maas en Waal geboren, yoga gegeven. Van 11.30 tot 12.30 of van 12.30 tot 13.30 uur. Kosten f 14,- per maand. BLOEMSCHIKKEN - Op woensdag 2 februari is er bloemschikken in dien stencentrum de 4 Molens. Van 14.00 tot 16.00 uur. Kosten materiaal. wel komt zijn hele familie daar van- daan. Gedwongen door de werkloos- heid vlak voor het begin van de oorlog vertrekt het middenstandsgezin - de vader is kleermaker - naar een buiten- wijk van Amsterdam. Daar beginnen de ouders een groentezaak. De vier kinde- ren Van Toorn logeren in die jaren vaak bij de familie. Door de auteur worden zijn jeugdherin neringen als losse kralen aaneen gere- gen tot een ketting'van anekdotes en ontroerende belevenissen. Buren die in de oorlog plotseling uit huis worden gehaald en op transport worden gezet naar Duitsland, het zitten op de stoep- rand van de halte om van dichtbij te kunnen zien hoe de tram voorbij rijdt en dan gered worden door een man met een houten been, de opwinding als vader de toverlantaarn van zolder haalt. De bewondering voor de vader als die zich niet laat commanderen door een Duitser. Het onverwacht voor het eerste alleen een eind mogen fietsen. Het zijn verrassingen waar menigeen in zijn jeugd wel eens mee te maken kreeg. De rivier is een liefdevol terugkijken naar een warm gezin en tegelijk een- SCHIEDAM - De natuurgidsen Sierd Gerritsen en piet Thijsse zullen op zondag 30 januari alles over bomen in winterrust vertellen. De excursie start om 14.00 uur bij de ingang van Heemtuin 't Hoefblad in het Prinses Beatrixpark. De excursie is georganiseerd door de onderafdeling Natuurontwikkeling van de gemeente Schiedam. Men leert hoe bomen in de winter herkend kunnen worden. Zo bieden de knoppen uit- komst. Ze liggen in verschillende vor- boek waarin de vraag wordt gesteld wat er valt te verdedigen aan een landschap. De schrijversavond begint om 20.15 uur, kaarten (f 10,-) verkrijgbaar aan de zaal. Nans Wolters Gezondheidszorg in Emancipatie Centrum SCHIEDAM - In Het Emancipatie Centrum aan Broersveld 142 wordt op vrijdag 4 februari tussen 10.30 en 12.00 uur een bijeenkomst gehouden over rechten en plichten in de gezondheidszorg. Aanwezig zijn de gemeenteraadsleden mevrouw J. Broertjens (Groen Links) en mevrouw E. Kluiter-Kuyvenhoven (Gemeente Belangen). Namens het Klachtenopvangbureau Gezondheids zorg Rijnmond is aanwezig mevrouw J.B. Ouwens-Muller. Schiedamse vrouwen worden van harte uitgeno- digd deze bijeenkomst bij te wonen. men, kleuren en afmetingen te wachten om in het voorjaar uit te groeien tot bla- deren of bloemen. Knoppen van popu- lieren zijn spits en kleverig, knoppen van een es zijn stomp en fluweelzwart. Ook de bast kan bijdragen aan het her- kennen van bomen. De beuk bijvoor- beeld heeft een gladde bast, terwijl de stam van de eik geribbeld is. Alles kan tijdens de wandeling door de Heemtuin goed worden bekeken.Voor meer infor matie over de excursie kan men tijdens kantooruren contact opnemen met de onderafdeling Natuurontwikkeling, telefoon (010) 2465522. Deelname aan de excursie is gratis. Bang Olufsen presenteert een nieuw concept gebroeders Er is weer een nieuwe editie van de Dikke van Dale en in een quiz op tele visie wordt de vraag gesteld welk woord erin is opgenomen: onthaasten, opleuken of een woord dat ik vergeten ben. Het antwoord is: onthaasten. Vanaf nu opgenomen in dat verukkelijke woordenboek. Ik heb de vorige editie vast niet goed doorgelezen, want opleuken stond eral in vermeld. Opleuken; wat een woord, nooit van gehoord. Ik weet het woord ook niet goed te gebruiken. Zullen we met z'n alien de keuken even een stukfe opleuken?", opper ik, nadat ik een heel-veel-gangen diner op tafel heb geto- verd. Veei blikken gaan onbegrepen mijn richting. Pas als ik alle lange lijven meeneem naar de wanorde op aanrecht en gasfornuis begrijpen ze wat ik bedoel: "Oh je wilt dat wij de afwas doen?" Ik geef het op en hoop dat ik nog een beetje begrip vind bij mijn kat. Ze hangt de ganse dag slapend -roetzwart als ze is- in een zwart mandje aan de verwarming. Tenminste... ik denk dat ze slaapt. Ik stap de woonkamer binnen met de stofdoekenmand-met-accessoires onder mijn arm. In de 'black bench' ontdek ik twee oogspleten en zij ontdekt mij. "Ikga de bank even opleuken, Cens', spreek ik haar gemoedelijk toe. Dat had ik dus gedacht. Zodra madam de roetzwarte kat er lucht van krijgt dat ik in de buurt ben, springtze elegant vanuit haar mandje op de bank, miauwt, draai- kont wat heen en weer; kortom ze maakt mij duidelijk, dat ze met mij op de bank wil zitten. Ik ben verknocht aan dit stokoude beest, laat me rustig door haar manipu- leren, zet de stofdoekenmand op de grond en nestel me op de bank. Madam ook. En dan begint ze te 'sloffelen'. Dat is mijn nieuwe 'Dikke van Dale woord'. Het hoort heiemaal bij mijn kat. Ze gaat op mijn schoot, benen, lijf of hoofd zitten en ze 'sloffelt' zich heiemaal ongans. Met die zachte pantoffelslofjes van d'r danst ze haar eigen dans over mij heen. Heerlijk is dat; het 'sloffelen' van mijn kat; voetje voor voetje, slofje voor slofje, met de nageltjes in. De bank opleuken met een zachte doek en was die goed is voor het leer? Nee hoor, onthaasten en 'sloffelen' met de kat en wachten tot ze mij vol- gend jaar met camera's achterna rennen en vragen: "Had u dat nou gedacht mevrouw, dat 'sloffelen' opgenomen zou worden in de 'Dikke van Dale'?" Ik frons dan mijn wenkbrauwen en antwoord: "Ik niet, maar mijn roet zwarte kat wel... DE POSTILJON EDITIE 12PAGINA 7 Terugblik op een jeugd bij De rivier 27 januari 2000 BeoVision 1 In een wereld waar complexlteit vaak wordt verward met vooruitgang komt nu de BeoVision 1. Een gemakkelijk te gebruiken televisie met eersteklas beeld, uitstekende geluidsweergave en een baanbrekend bedieningsprlncipe. 3 jaar garantie BANG S. OLUFSEN Nu bij uw Bang Olufsen dealer: Parkweg 369, 3119 CK Schiedam Telefoon 010 473 70 44 A LIFE LESS ORDINARY GEVONDEN Het goedkoopste adres voor grenen, rotan, eiken en senioren meubelen. JAN WOONING MEUBELEN Bergweg 62, R'dam. Tel. 010-4664827. Tot ziens. Let op... Onze nieuwe collectie is binnen. Nu onze collectie 1999 tegen weggeefprijzen! YNu_OPRUIMING_10-70% korting

Postiljon | 2000 | | pagina 7