Schiedam uitgenodigd voor Dag van de Toekomst Wellicht nieuw pand voor Stedelijk Museum I f! icj'PEgmjAtai 2000 i> D®i p09img«)«TeD(Tteci 2 icPAGINA 5 r Blindedarm- ontsteking 's Morgens om acht uur bleek dat er pas drie stoelen in de wachtkamer bezet waren. Een jongeman van rond de vijfentwintig jaar en goed in het (driedeligl pak, stond kreunend op en zei: "Oh, dokter, ik ben blij dat het spreekuur begint. Volgens mij heb ik een blindedarmontsteking.Kom dan maar gauw binnenreageerde ik. Wat hinkend en met een pijnlijke trek op zijn gezicht Hep hij mee. "Wat is erprecies aan de hand?", vroeg ik, nadat hij was gaan zitten. "Nou dok ter", begon hij, "sinds gisteravond heb ik pijn in mijn rechterzij. Alhoewel de klacht aanvankeli/k begon in de buurt van mijn maagstreek." "Ben misse- lijk?", wilde ik weten. "Nee", ant- woordde hij, "wet geweest. En ik heb gisteren overgegeven. Mijn patient vertelde dat hij de avond daarvoor haastig twee broodjes shoar ma had genuttigd. Op dat moment waren de krampen begonnen en niet meer verdwenen. De broodjes waren er na enige tijd iveer van boven uitge- komen. Spontaan vertelde hij dat hij tijdens het ritje op de fiets naar de praktijk, elke straatklinker afzonderlijk had gevoeld. Na nog een aantal vragen verzocht ik hem op de onderzoeksbank te gaan liggen. De rechter onderkant van de buik bleek enigszins aanrijkpijn- lijk te zijn; de rest kon ik ongestraft indrukken en weer loslaten. Bij een klassieke blindedarmontste king, 00k wel appendicitis genoemd, is meestal de hele buik gei'rriteerd. Ook een min of meer constant aanwezige misselijkheid hoort daar bij, maar bij deze jongeman was daar nu geen spra ke van. Misschien had het slachtoffer iets verkeerd gegeten? Er is een methode om vast te stellen of we wel of niet met een ontstoken blin- dedarm te maken hebben: het inwen- dig onderzoek. De arts 'voelt' met een vinger in de anus van de patient of de blindedarm gezwollen is of sowiezo pijnlijk. Mijn patient ervoer alleen het onderzoek als vervelend. Even daarna kon ik hem vertellen dat de kans op een blindedarmontsteking niet erg groot leek. "Het lijkt er meer op dat je 'iets verkeerd hebt gegeten.Ik gaf de patient het advies om veel te drinken, niet te zwaar te eten en het voorlopig aan te zien tot de volgende dag. Mocht de toestand verergeren, dan kon hij direct contact opnemen. De jongeman was blijkbaar niet gerust- gesteld. Die middag bezocht hij de waarnemend arts. Die deed ook een inwendig onderzoek, maar zag de noodzaak niet in verder iets te onder- nemen. 's Avond meldde de patient zich weer. De dienstdoende arts, die ook van achter voelde, vond weliswaar niets, maar vanwege de 'heftige' pijn waarmee de jongeman zich presenteer- de, stuurde hij hem door naar de eerst hulp van het ziekenhuis. Ook daar werd hij inwendig onderzocht. Deze handeling werd herhaald door achter- eenvolgens de co-assistent, de assis- tent-chirurg en tot slot kwam de aan wezige internist er aan te pas. Toen ik vrijdagmorgen mijn wachtka mer inkeek, zag ik tussen de wachten- den de armzalige resten van wat eens de zo keurige jongeman was geweest: haren door elkaar, wallen onder de ogen en een vermoeid gelaat. Ik wenk- te hem en vroeg hem als eerste binnen te komen. "En?", vroeg ik, "je komt zeker nog eens ter controle. "Nee, nee", zei hij snel. "Ik ben nu zo vaak onderzocht, dat ik nu zeker weet dat het geen blindedarmontsteking is. Maar wat ik u wel wil vragen...Hij wreef met zijn hand voorzichtig over z'n zitvlak. "Heeft u misschien een ver dovend zalfje voor m 'n achterste?" Pieter Vlasveld huisarts SCHIEDAM - De Toekomstprijs heeft de gemeente Schiedam uitgenodigd om in September de Dag van de Toekomst te vieren. Het gemeentebestuur en de gemeenteraad beraden zich momenteel over de oprichting van een Toekomstcomite. De Nationale Toekomstprijs wordt elk jaar uitgereikt aan perso- nen, bedrijven en insteilingen die op een verrassende manier bezig zijn met de duurzame samenleving. De wereld van morgen hoe ziet die eruit? Plezierig wonen, een gezond milieu, interessant werk en goed con tact met de omgeving. De toekomst is geen illusie, maar dichtbij en iedereen kan daar aan meewerken door initiatie- ven op elk niveau. Veel ideeen, projec- ten en slimme plannen die bijdragen aan een duurzame toekomst komen niet of te weinig in het nieuws. Met de Nationale Toekomstprijs en de Toekomstdag kunnen bedrijven en instanties laten zien wat zij doen aan een duurzame samenleving. Ook vanuit de gemeentes komen initia- tieven: namelijk door de oprichting van Toekomstcomitds, waarin vertegen- M f| De gemeente Schiedam is uitgenodigd om in September mee te doen met de Dag van de Toekomst. (Joop Zeemeijer Fotografie) 1 woordigers van bedrijven, insteilingen en bevolking vertegenwoordigd zijn. Criteria Ideeen die in aanmerking willen komen voor de Nationale Toekomstprijs moe- ten voldoen aan vier criteria. De eerste voorwaarde is de ecologische waarde; is een project goed voor milieu en natuur? Ten tweede moet het plan bijdragen aan de werkgelegenheid, ontplooiing of ver- mindering van de armoede. De derde waarde is het sociale aspect; stimuleert het plan integratie, welzijn en cultuur? Als laatste wordt gekeken naar de inspirerende waarde van het idee. De drie winnaars van de catego ries bedrijven, individuen en organisa- ties ontvangen een bronzen Toekomstbeeld en een geldprijs, die gei'nvesteerd kan worden in het win- nende project. Voorafgaand aan de uit- reiking wordt eerst nog een 'Startdebat' georganiseerd op 2 maart in Den Haag. Leden van een panel o.l.v. Minister Pronk geven hun visie op de toekomst en de waarden die hierin centraal moe- ten staan. Wie meer informatie wil over de Nationale Toekomstprijs kan contact opnemen met de stichting: (070) 4417980; e-mail: toekomstprijsh.nl. Het Stadsmuseum Schiedam. Het plan is om het museum naar een andere loca- tie te verplaatsen zodat men beter uit de voeten kan. (Foto Van Det Fotoproductiesj SCHIEDAM - De gemeente Schiedam stelt voor het museale landschap in de stad om te ploe- gen. Vooral het Stedelijk Museum Schiedam en het Nederlands Gedistilleerd Museum zijn al enige tijd onder- werp van discussie binnen de gemeente. In opdracht van het gemeentebestuur heeft bureau Berenschot een rapport opge- steld, dat aanbevelingen bevat die vooral voor het Stedelijk Museum gevolgen hebben. Deze aanbevelingen zijn inmid- dels door de gemeenteraad aan- genomen. Berenschot stelt voor de collectie van het Stedelijk Museum op te splitsen in een collectie moderne kunst, een histo- rische collectie en een collectie gedistil leerd. De laatstgenoemde zou dan aan het Gedistilleerd Museum in bruikleen kunnen worden gegeven. Afgezien van deze veranderingen zal het museum- concept sowieso moeten worden aange- past, aldus het rapport. Tevens stelt Berenschot voor af te zien van renovatie en uitbreiding van het Stedelijk Museum-gebouw. Beter zou kunnen worden ingezet op nieuwbouw en/of aankoop van een bestaand pand. Het pand van het Stedelijk zou dan een andere bestemming moeten krijgen, 'passend bij de ambities voor de binnen- stad', aldus het rapport. En de gemeen te zal derden moeten proberen te inte- resseren voor het nieuwe kunstcen- trum. Het gemeentebestuur sluit zich aan bij deze conclusies en stelt voor een termijn van drie jaar voor de uitwerking in te stellen. Blijdschap Het museum zelf is erg blij met de gang van zaken. "Het is precies wat we wil- den. We zijn momenteel niet optimaal toegerust en kunnen vaak niet alles exposeren. Jammer, want we hebben een bijzondere Cobra-collectie. Ook de opslagfaciliteiten zijn niet ideaal. We kij- ken dus uit naar de nieuwe ruimte, ook al is de huidige locatie erg mooi en karakteristiek", aldus een zegsvrouw van het Stedelijk. Het Gedistilleerd zal niet'in dezelfde mate als hierboven beschreven worden aangepakt. Berenschot is positief over dit museum, dat immers samen met de molens een belangrijke toeristische trek- pleister voor Schiedam is. Aan de kwali- teit van de collectie, de bedrijfsvoering en de werving van bezoekers zal wel een-en-ander moeten gebeuren. De gemeente wil de jaarlijkse subsidie aan het Gedistilleerd verhogen tot 400.000 gulden. Wonderkind Op de vierde dag van het nieuwe millen nium krijgt mijn oudste zusje weer een kleinkind. Trotse oud-tante als ik ben, bel ikhaar onmiddellijk op. "Is het een 'won derkind'?", vraag ik. "Hij is uniek", zegt ze enthousiast, "maar er is maar ten wonderkind..!" Het is midden jaren vijftig. Ik woon met ouders, veel broers en zussen op een boerderij; mijn oudste zus is inmiddels getrouwd en opa van vaders kant is bij ons in komen wonen. Toen oma overleed was hij ontroostbaar. Of hij bij zijn oudste zoon op de boerderij kon komen wonen. Zelf was hij vroeger ook boer en hij hoopte dat in een vertrouwde omgeving het leed wat zou verzachten. Ik vind het prachtig dat opa bij ons woont. Hij is mijn maatje; alles wat mijn moeder mij verbiedt, mag van opa. In het voorjaar maken we samen fiets- tochten tangs mijn favoriete plekjes, bespieden vogels die nestelen en ik laat hem zien dat ik zonder polsstok over brede sloten kan springen. Terwijl ik enorm geniet van de aanwezigheid van opa weet ik niet dat mijn oudste zus zwanger is. Niemand vertelt me dat, mijn grote zus niet, mijn ouders niet en mijn opa ook niet... waarschijnlijk omdat ik nog zo jong ben. Opa's gezondheid gaat zienderogen achteruit. Af en toe heeft hij even een opleving, maar hij kan niet zonder oma. Een slopende ziekte maakt lang- zaam maar zeker een wrak van hem. Op het moment dat opa aan zijn laat ste reis begint, kondigt zich nieuw leven aan bij mijn oudste zus. Ze krijgt een wolk van een dochter. Voor mij komt dit mooie, blonde, blozende pop- petje uit de hemel vallen. Ineens ben ik tante, mijn ouders zijn grootouders en opa is overgrootvader. Mijn vader is in de wolken. Bij het krieken van de dag heeft hij zijn kleindochter mogen aanschouwen. 's Avonds na het mel- ken gooit hij een puts water over zich heen, trekt zijn zondagse pak met wit-overhemd-en-stropdas aan, zoekt de schoenlepel, wurmt zich in glad- gepoetste veterschoenen en zegt tegen mijn moeder, terwijl opa ook in de woonkamer zit te doezelen in zijn stoel: "Ik ga toch nog even naar mijn kleindochter kijken. Ik heb haar vanmorgen wel gezien, maar niet goed, ik moet dat mooie poppedijntje nog eens even goed in me opnemen.Opa heeft de hele dag zitten suffen, een beetje zielig zitten doen, want hij voel de zich niet lekker. Ineens veert hij kaarsrecht op: "Wat?" zegt hij, "weer gaan kijken, je bent vanmorgen al geweest. Het lijkt wel een wonderkind... Mijn vader, 49 jaar en nu zelf opa, trekt zijn schoenen weer uit, schuift een stoel aan bij zijn vader en zegt: "dan vertel ik jou nog een keer hoe mooi ze is.Een week later sterft overgrootvader. E1 k-<-„

Postiljon | 2000 | | pagina 5