Geen inzicht in aantal carpooldeelnemers Bestsellerauteur Aandacht voor op schrijvei5avond oogaandoeningen Smaakvolle wandeling door Schiedam Eenzaamheid De carpoolplaats bij sporthal Margriet. (Foto: Bert Visserj SCHIEDAM VLAARDINGEN - Deze maand besteedt de Gezondheidswijzer van de GGD aandacht aan uiteenlopende oogaandoeningen. Zo kan er sprake zijn van beschadigingen aan of afwijkingen van het oog zelf, onder meer tens, oogvlies of oogzenuw maar ook kan men geconfron- teerd worden met verstoringen van de ooghuishouding. Hleronder valt bij- voorbeeld oogdruk en te veel of te weinig vocht. Ook is het mogelijk dat een infectie of ontsteking het zien bemoeilijkt. De OGD heeft geen antwoord op al deze problemen maar heeft wet een groot aantal brochures, artiketen en folders voorhanden die spectfiek gericht zijn op oogaandoeningen. Ook is informatie beschikbaar over landelijke stichtingen en verenigingen voor blinden en slechtzienden. De Gezondheidswijzer is gevestigd in het GGD gebouw aan de Van Hogendorplaan 501Vlaardingen {naast station Vlaardingen Oost) en is iedere werkdag ge- opend van 9.30 15.30 uur. Voor telefonische vragen (OlOj 2488004. Terwijl ik bezig ben met een patient meldt assistente Sanne zich via de tele- foon. "Zou je misschien een telefoontje kunnen overnemen? Het is mevrouw De Smet. Ze wil dat je per se vandaag langskomt, maar ze is niet ziek. Ze wil gewoon praten. "Goed Sanne", zeg ik en druk de ver- bindingstoets in. "]a mevrouw De Smet, met de dokter. Een klagerig stemmetje klink door de telefoon. "En wanneer komt u nou eens langs, dokter? Het is al zo lang geleden. Iedereen laat me zitten. "En uw dochters danvraag ik, in de wetenschap dat ze er vijf heeft. "Die wonen allemaal hier ver vandaan. En ze werken natuurlijk.Ik kon me daar wel iets bij voorstellen. "Tussen de middag heb ik niet zoveel tijd", zeg ik, terwijl ik me realiseer dat ik voor een gesprek minstens een half uur moet uittrekken. "Maar aan het eind van de middag kom ik langs."Als u dat maar doet", klinkt het wat drei- gend, waarna de verbinding wordt ver broken. Het middagspreekuur loopt flink uit en voordat ik aanbel bij het huis van mevrouw De Smet, heb ik al spijt van mijn belofte. Het is halfzeven en onge- twijfeld zitten mijn kinderen met smart op me te wachten. Maar vooruit; aan- bellen, want dan kan ik niet meer terug. Er verstrijken enkele minuten alvorens ik een schuivend geluid hoor. Dat betekent dat mevrouw De Smet nu door het spionnetje in de deur bekijkt wie er heeft aangebeld. Dan gaat de deur open. "Bent u daar eindeiijk", klinkt het niet bepaald vriendelijk. "Was er wat tussen gekomen?" "Jazeg ik aarzelend. Ik durfhaar niet eens eerlijk te bekennen dat het spreekuur is uitgelopen. "Nou, kom dan maar binnen", zegt ze na een diepe zucht. Zwijgend loop ik achter haar aan, de huiskamer binnen. Ze praat aan een stuk door. Haar ver- haal is bijna hetzelfde als alle andere keren. De vrouw mankeert volgens zichzelfvan alles, maar ondanks dat ze nu zo zoetjes aan bij elke specialist in het stadsziekenhuis is geweest -en zelfs in twee academische ziekenhuizen- is nooit een duidelijke oorzaak voor haar klachten gevonden. "Ze laten me maar lopen", klaagtze, "maarze hebben wel van alles met me uitgehaald. In de loop van het gesprek openbaart zich eigenlijk een enorme eenzaam heid; verdriet, omdat iedereen haar laat 'zitten'. Wanneer ik echter heel voor- zichtig een aanleunwoninkje te berde breng, blijkt dat ik de plank volkomen mis sla. "Ik wil helemaal niet tussen de mensen komen. Wat moet ik daarmee? Niemand geeft toch om je.Ze wrijft over haar arm. "Die elleboog begint ook steeds meer pijn te doen. Kan daar niet iets aan worden gedaan? Kunt u niet kijken of ik reuma heb?" Het valt niet mee om binnen een uur de deur weer uit te komen. Mevrouw De Smet laat me pas gaan nadat ik heb beloofd om binnen zeer korte tijd weer langs te komen. Eenmaal buiten kan ik het niet laten om nog even naar binnen te kijken. Mevrouw De Smet sprompelt terug naar haar leunstoel die midden in de kamer staat. Ze zet de radio aan en staart voor zich uit. Er is niemand meer om mee te praten. Het licht van de schemer/amp streelt haar grijze haren. Ze ziet er verdrietig uit, eenzaam. Kom, ik moet weer verder. Maar niet voordat ik mijn visiteboekje heb gepakt en daar in de aantekening heb gemaakt: vol gende week nog eens langs gaan bij mevrouw De Smet. Pieter Vlasveld huisarts SCHIEDAM - Naast sport- en evenementenhal Margriet is sinds enige jaren een carpool plaats te vinden. Deze plek werd vorige jaar december uit- gebreid met een overdekte stal ling voor fietsen en bromfietsen en een telefooncel. Een aanpas- sing die de verwachting wekt dat carpoolen in Schiedam hand over hand toeneemt. Deze veronderstelling kan echter door een medewerker van de afdeling VROM van de gemeente niet worden beves- tigd. Tegen de rijksweg aan liggen in de Sporthalstraat een groot aantal parkeer- plaatsen. Al enige jaren geleden bleek tijdens waarnemingen in de ochtendu- ren dat verschillende mensen 's mor- gens hun auto lieten staan en instapten bij een ander. Daarbij ging het om enke le tientallen mensen, aldus de woord- voerder. Hij voegt eraan toe dat dit al het geval was voordat bekendheid werd gegeven aan deze specifieke plek. Vijf jaar geleden besloot de stadsregio om de carpoolpleinen een meer officiele status en meer bekendheid te geven. Bovendien werd het aantal plaatsen waar men kan carpoolen uitgebreid. Ook werden op de bestaande plekken enkele voorzieningen aangebracht waaronder een mededelingenbord waarop automobilisten kunnen aange- ven te willen carpoolen. Maar of dit heeft geleid tot meer deelnemers is tot op heden niet duidelijk. Onderzoek Is het dan niet een beetje vreemd dat er voorzieningen worden geplaatst zoals een fietsenstalling en een telefooncel SCHIEDAM - - Thomas Rosenboom, bekend van onder andere zijn twee lijvige romans Gewassen vlees en Publieke werken verzorgt op vrijdag 27 februari een lezing in de open- bare bibliotheek aan het Bachplein. Zijn laatste boek Publieke werken dat onlangs verscheen speelt zich af aan het eind van de 19e eeuw in Amsterdam en Hoogeveen. De roman ontving lovende kritieken en bereikte in korte tijd een hoge oplage. Het ingenieus opgebouwde verhaal speelt zich afwisselend af in West- en Oost-Nederland en wordt ingeleid door de tienjarige ik-figuur Kleine Pet, die liggend naast zijn zus- sen in een bedstede de plannen van zijn grootvader en ouders afluistert. Zij gaan een nieuw bestaan zoeken ver achter de reeds afgegraven veen- landen. Eenmaal daar aangekomen wordt in allerlei een plaggenhut gebouwd en wordt vuur ontstoken. Rook en vuur, een vereiste om zich te vestigen. Na deze proloog neemt een alweten- de verteller het over van Kleine Pet en worden de gebeurtenissen in Amsterdam en Hoogeveen op de voet gevolgd. In de hoofdstad werken kun- stenaars en ambachtslieden op dat moment aan de afwerking van het Centraal Station. De bewoners op de tegenoverliggende Prins Hendrikkade worden weggekocht ten behoeve van de plannen voor de bouw van het Victoria Hotel. In Hoogeveen komt apotheker Azijn tot zijn ontzetting tot de ontdekking dat hij een concurrent heeft gekregen die gediplomeerd is. Bovendien geeft hij zich tegen de wettelijke regels in uit voor arts. Ogenschijnlijk geen erg grote proble men, maar beide mannen hebben niet alleen een hoge dunk van zichzelf maar zijn ook bemoeizuchtig, nieuws- gierig en maken het door hun koppi- ge houding steeds maar erger. De con- sequenties van dat gedrag stapelen zich dan ook op en een weg terug blijkt vrijwel uitgesloten. Schrijfstijl Thomas Rosenbooms schrijfstijl lijkt niet gebonden aan het jaar 2000 en doet wat uitzonderlijk aan met zin- nen als: 'hij liep verbroosd verder op brieke benen'. In Publieke Werken gebeuren wonderlijke dingen die de aandacht van de lezer gevangen hou- den. De hersenspinsels van de hoofd- personen, handelskoorts en idealisti- sche droom verenigingen zich in de loop van het verhaal met elkaar. Hun gedachten worden door de schrijver in een wat barokke stijl - soms humo- ristisch - breed uitgemeten. 'Er blok- keerde iets in hem, reeds verdroot de voorstelling van het vertrek hem als een afscheid en terwijl de eerste Veldelingen op Vedder toe kwamen wierp hij nog een laatste blik in het rond. Herenboerderijen waren er in de verre omtrek niet, maar toch ston- den de monden wijd open als baan- derdeuren, voor de oogst van woor- den, het gouden graan dat er op kar- ren door was binnengedragen'. In de roman Publiek Werken wordt de overgang getoond van inzicht dat langzaam verandert in verblinding en van erbarmen met de medemens dat omslaat in ijdelheid. Aanvang lezing: 20.15 uur, entree f 12,50. Nans Wolters SCHIEDAM - Binnenkort start de VW Schiedam het program- ma 'Proef Schiedam op zondag': een wandeling door de binnen- stad van Schiedam met bezoek- jes aan diverse cultuurhistori- sche bezienswaardigheden. Een middag lang zullen de deelne mers Schiedam letterlijk en figuurlijk proeven. Onder leiding van een ervaren mede werker van het VW-gidsenteam wordt een wandelroute gevolgd en gaat men langs enkele musea en restaurants. De middag begint om 12.30 uur in restau rant De Mouterij met een lunch. Hierna gaat men in groepjes naar molen 'De Nieuwe Palmboom', waar het Nederlands Malend ondanks het feit dat het aantal gebrui- kers niet bekend is? "Ja, inderdaad, het zou wenselijk zijn als we daar binnen kort een onderzoekje naar doen", ver- klaart de VROM functionaris. Overigens zijn de laatste aanpassingen uitgevoerd naar aanleiding van een schrijven van het CORW, het landelijk instituut dat onder meer richtlijnen geeft voor vorm- geving van verkeersvoorzieningen. Daaruit kwam naar voren dat een tele fooncel tot de standaarduitrusting van een carpoolplaats behoort. Vorige jaar liep in de regio's Haaglanden en Rotterdam een zes maanden durend carpoolproject waaraan ruim honderd mensen deelnamen. In totaal werden 38 verschillende carpoolteams gevormd. Van de auto's die door het poolen thuis bleven staan bleek slechts eenderde door een andere bestuurder te worden gebruikt. Het initiatief werd ontwikkeld in het kader van Fileplan regio Rotterdam. Als voorwaarde voor deelneming werd gesteld dat men de enige inzittende van de eigen auto moest zijn. De begeleiding was in han- den van Vervoer Coordinatie Centrum Rijnmond en het Adviespunt Vervoermanagment Haaglanden. Maar liefst 75 procent van de deelnemers gaf na afloop van het project aan te willen doorgaan met Jiet samen delen van edn auto. Stadsgenoten die willen carpoolen kun nen naast het achterlaten van een berichtje met naam en bestemming op het mededelingenbord ook contact zoe ken met het regionale (010) 4007167 of het landelijke (0800) 0676 carpool- nummer met het verzoek om een medereiziger. Nans Wolters Korenmolenmuseum gevestigd is. Vervolgens staat een bezoek aan het Nederlands Gedistilleerd Museum en branderij De Gekroonde Brandersketel op het programma. Onderweg vertelt de gids over de monumenten die men tegenkomt. In het museum volgt een rondleiding en eindigt men in het proef- lokaal, alwaar men moutwijnjenever of andere drankjes kan nuttigen. Als afslui- ting staat een exclusief jeneverdiner te wachten in de Branderskelder. Deelname aan 'Proef Schiedam op zon dag' kost f 107,50. Het programma wordt gehouden op de volgende zonda- gen: 5 maart, 26 maart, 2 april, 8 okto- ber, 15 oktober en 5 november. Meer informatie en reserveringen: VW Schiedam, Buitenhavenweg 9, (010) 4733000. T7 VE:BRUARI 2000 DE POSTIlJON EtJITI^ 12 PAGINA 5

Postiljon | 2000 | | pagina 5