Succesvoue presentatie toneelcursus Femus Weinig aandacht voor laagfrequent geluid Seksueel geweld Culturele modeshow zoekt Seniorenfoto's bij 'Tijd in Beeld1 deelnemers Computercursus De Blauwe Brug I 1 f - Aanhoudingen brand poffertjeskraam SCHIEDAM - Rechercheurs van het dis trict Schiedam hebben afgelopen week twee mannen aangehouden op verden- king van betrokkenheid bij de brand- stichting in een poffertjeshuis. Een 50- jarige man uit Maassluis wordt-verdacht van uitlokking van brandstichting in de poffertjeskraam aan het Broersvest. Een 30 jaar oude Schiedammer was al eer- der opgepakt aan de hand van een door een getuige opgegeven signalement. Deze man heeft na verhoor inmiddels bekend de brand in opdracht te hebben gesticht. De brand in de poffertjeskraam ontstond in de nacht van 12 op 13 februari. Een getuige zag dat weekend hoe een man iets brandends na binnen gooide. De brandweer had de brand overigens snel onder controle. De recherche zet het onderzoek voort. Rommelmarkt De Erker SCHIEDAM - Wijkcentrum De Erker houdt op 4 maart van 10.00 tot 15.00 uur een grote rommelmarkt en kleding- beurs. Er zijn tafels te huur voor f 10,-. De entree bedraagt f 1,50 voor volwas- senen, kinderen kunnen gratis meeko- men. De Erker ligt aan de Jan van Avennesstraat 32 en is makkelijk bereik- baar met buslijn 52. Voor informatie en reservering van een tafel: (010) 4267767. 'Opvallend veilig* voor 55-plussers SCHIEDAM - Wethouder Peter Groeneweg van onder meer volksge- zondheid geeft donderdag 9 maart het startschot voor het project Opvallend Veilig dat gericht is op veiligheid in huis voor 55 plussers. De bijeenkomst vindt plaatst in Dienstencentrum De Woudhoek aan Heijermansplein 35 en begint om 13.30 uur. Wethouder Groeneweg zal de noodzaak van het project toelichten en mevrouw Kooistra verstrekt, als coordi nator, informatie over de gang van zaken bij het programma Opvallend Veilig. De bijeenkomst wordt om 14.10 uur voortgezet met bingo waarin veilig- heidsprijzen zijn te winnen. SCHIEDAM - Met de voorstel- ling 'Een speeltuin...? 't einde' hebben afgelopen vrij- dag dertig kinderen de toneelcursus van Theater Femus afgesloten. Tijdens de presentatie lieten de kin deren van 8 tot en met 12 jaar zien wat ze de afgelopen maanden had- den ingestudeerd. Na zeven weken les in de basisbeginselen van het toneelspelen hebben de deelnemers zeven weken gewerkt aan het toneelstuk. De succesvol verlopen voorstelling had als boodschap dat er ook aan de kinderen en hun speel- ruimte gedacht moet worden en niet alleen aan snelwegen en hotels. Na afloop kregen de jeugdige acteurs een daverend applaus en werden de kinderen ddn voor ddn bedankt. Hierna werden de dames, van Theater Femus in de bloemetjes gezet als dank voor hun zorg en toe- wljding waarmee ze de kinderen de kneepjes van het theatervak hebben bijgebracht. De kinderen van toneelcursus Femus hielden vrijdag 18 februari een eindpresentatie. Mensen die ernstige hinder ervaren van laagfrequent geluid doen vaak tevergeefs een beroep op de milieudienst van hun gemeente. Dat concludeert de Nederlandse Stichting Geluidhinder (NSG) uit de reac hes die zij ontvangt naar aanlei- ding van de publicatie van de NSG-Richtlijn Laagfrequent geluid. Deze werd vorig jaar juli naar alle gemeenten gestuurd. De richtlijn is bedoeld voor geluidsdes- kundigen en geeft informatie over de wijze waarop met klachten over laagfre quent geluid moet worden omgegaan. Geluidsonderzoek moet uitsluitsel geven over de vraag of er lage tonen in de woning aanwezig zijn. Daaraan wordt namelijk nogal eens getwijfeld omdat veel mensen het geluid niet horen; ook de geluidsdeskundige vaak niet. Geen gebruik Tot nu toe hebben gemeenten nog maar zelden gebruik gemaakt van de NSG- Richtlijn. Een van de redenen daarvoor is dat regelgeving in een wettelijk kader ontbreekt. Daardoor kunnen gemeen ten niets ondernemen in het geval de geluidsbron is gevonden. De normale onderzoeks- en beoorde- lingsmethoden voor hinderlijk geluid zijn voor laagfrequent geluid niet geschikt. In de richtlijn worden aanwij- zingen gegeven hoe geluidsmetingen moeten worden uitgevoerd en bij welke geluidsniveaus er hinder te verwachten Is. De gehinderde kan zelf geluidsopna- men maken met gevoelige opnameap- paratuur, na instructie door een deskun- dige. Die analyseert de opnamen later in een laboratorium. De gehinderde hoeft alleen maar de apparatuur in te schake- len op het moment dat het geluid naar eigen zeggen het hevigst aanwezig is. Stress Als het om klachten gaat die aan laag frequent geluid worden toegewezen, kan volgens de NSG niet altijd de oor- zaak direct worden vastgesteld. "Het is voor de slachtoffers echter van het grootste belang dat op objectieve wijze kan worden vastgesteld wat er hand is. De optredende geluidsniveaus zijn zo laag dat veel mensen het niet eens horen. Toch hebben sommige mensen daar zoveel hinder van dat zij ten einde raad zijn", aldus de NSG. "Men omschrijft het geluid als een zware dieselmotor op afstand of een dreunende pomp. 'Zodra je het hoort wordt het steeds erger'." De klachten zijn veel ernstiger dan bij ander geluid. Men is op zoek naar een verklaring. Zolang die uitblijft slaat de stress toe. De NSG wil met de richtlijn een steun in de rug geven aan alle men- sen die er vast van overtuigd zijn dat hun probleem een geluidsprobleem is. Theater aan de Schie SCHIEDAM - Donderdag 2 maart Komt Cesar Zuiderwijk met 'Alle gekheid op een stokje'. Aanvang om 20.15 uur, prijs 35,- (inch garderobe en pauze- drankje). Vrijdag 3 maart zal Najib Ambali met 'Veni vidi vici' optreden. Aanvang om 20.15 uur. Toegang: 27,50 (lste rang), 22,50 (2de rang), met kortingspas krijgt u 2,50 korting (incl. pauzedrankje en garderobe). De voorstellingen zullen plaatsvinden in het Theater aan de Schie. Gespreksgroep nabestaanden zelfdoding SCHIEDAM - Riagg rijnmond noord west organiseert een gespreksgroep voor nabestaanden van zelfdoding. Er blijkt onder deze mensen grote behoef- te te bestaan om te praten over gevoe- lens en vragen waarmee ze zijn achter- gebleven. De gespreksgroep biedt de gelegenheid om ervaringen te delen met mensen die hetzelfde hebben meege- maakt. De groep gaat op maandag 27 maart van start en duurt van 13.30 tot 16.00 uur. De tien wekelijkse bijeen- komsten worden gehouden bij Riagg rijnmond noord west aan de Nieuwe Binnenweg 35.a in Rotterdam. Deelname aan de groep is gratis. Meer informatie en aanmeldingen: Denny Kayser,Afdeling Preventie: (010) 4453496. SCHIEDAM/VLAARDINGEN - Seksueel geweld komt voor in de gehele maatschappij, zowel buiten als in de prive-sfeer en nog steeds is niet duidelijk om hoeveel slachtoffers het gaat. Bij de Gezondheidswijzer van de GGD Nieuwe Waterweg Noord is de komende maand veel informatie voorhanden over allerlei vormen van seksueel geweld, zoals mishandeling, aanranding, verkrachting, mis- bruik van kinderen, kinderpor- no en stalking. Seksueel geweld buiten de pri'vd-sfeer komt niet alleen voor op straat maar ook op scholen, bedrijven en hulpverle- ningsinstellingen. Het bestrijden van deze vorm van geweld is een moeilijke zaak waar in veel gevallen slachtoffer en dader van elkaar afhankelijk zijn. SCHIEDAM - In De Blauwe Brug aan het Bachplein 590 start maandag 6 maart een cursus Kennismaken met de computer. De lessen vinden plaats van 14.00 tot 17.00 uur. Kosten voor deze cursus bedragen 235,-. fn vier weken worden de cursisten stap voor stap wegwljs gemaakt op de computer. Daardoor wordt het voor het slachtoffer bijzonder moeilijk aangifte te doen en hulp in te roepen. Bovendien weet men vaak niet wat men van politie en hulp- verlening mag verwachten. Hierdoor kan de drempel om aangifte te doen of hulp in te roepen nog groter worden. In de folders en brochures die de hele maand maart beschikbaar zijn bij de Gezondheidswijzer, staat beschreven bij welke instanties men terecht kan met vragen over seksueel geweld en hoe de werkwijze is van politie en justitie als er aangifte wordt gedaan. Ook is informa tie beschikbaar over landelijke stichtin- gen en verenigingen op dit gebied. De Gezondheidswijzer is geopend op werkdagen van 9.30 tbt 15.30 uur en is te vinden op de begane grond van het GGD-gebouw aan de Van Hogen- dorplaan 501, Vlaardingen (naast sta tion Vlaardingen-Oost.) Voor telefoni- sche informatie: (010) 2488004. De volgende onderwerpen komen aan bod: uitleg van belangrijke onderdelen van de computer, terminoiogie, bestu- ringsprogramma MS-Windows, een brief typen in Word, indruk over moge- lljkheden van Internet. Voor meer informatie en aanmelding: (010) 2470464. SCHIEDAM - De stichting Bunga Mayang en de stichting Welzijn Schiedam houden binnenkort een tnterculturele modeshow. De organisa- tie zoekt hiervoor dames uit alle lan- den die met hun traditionele kleding aan de show willen meewerken. Op muziek uit het land van berkomst wordt de kleding getoond aan het publiek. De opbrengst van de mode- show komt ten goede aan wees- en SCHIEDAM - In de verzorgings- huizen De Harg en Spaland is tot 24 maart de bijzondere foto- reportage 'Tijd in Beeld' te zien. De expositie van fotograaf Ton van Zeijl toont karakteristieke foto's van ouderen. In het kader van het internationale jaar van de ouderen heeft Van Zeijl vorig jaar in Leidschendam een serie foto's gemaakt van de bewoners van een ver- zorgingshuis. Door voorafgaande gesprekken met de modellen zijn veel- zwerfktnderen in Indonesia en aan de kinderen uit de wijk Nieuwland. Wie~ interesse heeft om op deze manier zijn land te vertegenwoordigen kan op donderdag 2 maart tussen 19.00 en 21.00 uur langskomen bij Wijkcentrum Dreespleirt, dr. Dreesplein 3 in Schiedam. Meer informatie: Lydia van stichting Bunga Mayang, (010) 4708505. zeggende beelden ontstaan met als doel om maatschappelijke aandacht te krij- gen voor de oudere generatie. De expo sitie laat enerzijds de omgeving genie- ten van het prachtige 'beeld van de gevorderde leeftijd' en vestigt anderzijds de aandacht op de grote uitdagingen die in de komende jaren in de samenleving zullen ontstaan. Het werk van de sinds 1980 als profes- sioneel fotograaf actieve Van Zeijl kan tussen 9.00 en 17.00 uur worden beke- ken aan de Willem Andriessenlaan 2 en aan het Hargplein 100 in Schiedam. 2 MAART 2000 DEPOSTILJON EDITIE 12 PA'GlNA 10 -I m t H

Postiljon | 2000 | | pagina 10