Tekeningen, video's en installaties op expositie 'Spierpijn' Schiedam was goed voor mij' Stress (1) Heeft u last van slecht slapen, hoofd- pijn, overmatige vermoeidheid, span- ningen, pijnlijke en gespannen spie- ren? Lees dit artikel dan goed. Het zou stress kunnen zijn. Liever spreek ik over overmatige spanningen. Over spannen zou ik het niet willen noe- men. Stress is een lichamelijke reactie op een spannende of bedreigende situ atie. Er ontstaat een situatie waarbij het lichaam in staat van paraatheid wordt gebracht om een eventuele strijd aan te gaan of te viuchten (the fight or flight respons). De bloedsom- loop wordt gestimuleerd en het hart gaat sneller kloppen. Men gaat zwe- ten en kan aandrang krijgen tot plas- sen. Dit is een normaie reactie op spanning. Bij langdurige spanning, bijvoorbeeld omdat iemand op zijn werk voortdurend onder druk staat, krijgt stress langzaam maarzeker i/er- velende consequenties. De meeste mensen gaan met stres- sklachten naar hun huisarts, die dan door kan verwijzen naar de fysiothe rapeut. In de praktijk zijn dit vaak mensen met gespannen nek- en schouderspieren. Doordat deze spie- ren erg gespannen zijn, kan hoofd- pijn ontstaan en in 'verdere stadia zelfs tintelingen in armen en vingers. De behandeling van deze klachten kan bestaan uit het masseren van de gespannen spieren, in combinatie met het plaatsen van warme paraffi- nepakkingen of 'hot packs' op de gespannen en pijnlijke spieren. Een bezoekje aan sauna en bubbeibad is ook aan te raden vanwege het ont- spannende karakter. In veel gevailen is stress te voorko- men, u weet misschien al hoe dit te doen. Heeft u echter last van over matige spanningen en u weet niet hoe die te voorkomen, dan zijn er enkele simpele dingen die u kunt doen. Probeer eens tegen uzelf te praten als u erg gespannen bent. Vreemd? Welnee, u bent 70 procent van de tijd u in gesprek met uzelf en 30 procent met anderen. Probeer in die 70 procent zoveel mogelijk te ontspannen. Een privegesprek met uw 'eigen ik' (ego) is een hulpmiddel om stress onder controle te krijgen. Heeft u een probleem waar u niet uit- komt? Praat eerst tegen uzelf om de zaken te rangschikken en bedenk vervolgens een oplossing. Bij stress worden problemen vaak erger gemaakt dan zij in werkelijk- heid zijn. Hoe vaak zeggen mensen: "wat een ramp", "wat een catastro- feRampen en catastrofes zien we op tv of we lezen erover in kranten. En die gebeurtenissen zijn vele malen erger dan wanneer u te laat bent voor een afspraak of dat u iets gemorst heeft op uw kleren. Giovanni Eleonora fysiotherapeut Janine Doppenberg: "Terugkijkend op de afgelopen vier jaar kan ik alleen maar vaststellen dat het uitzonderlijke goede jaren waren voor mijn galerie.(Foto: Joop Zeemeijer Fotografie SCHIEDAM - Janine Doppenberg kon in 1996 tijdens de opening van Galerie Distanza aan de Dam, niet vermoeden dat zij na ruim vier jaar alweer afscheid zou moeten nemen van haar ruim bemeten galerie. Begin april verhuist zij naar Leeuwarden. De galeriehoud- ster blijft er opvallend laconiek onder: "Het is niet anders, bovendien vormt het opzetten van een nieuwe zaak ook wel weer een uitdaging. Dat bete- kent overigens niet dat ik mak- kelijk afscheid neem van Schiedam." Het initiatief van Janine Doppenberg - zij was werkzaam op administratief ter rain om een galerie te beginnen getuig- de niet alleen van lef maar ook van haar vaste overtuiging dat in Schiedam wel degelijk belangstelling bestond voor keramiek. In de afgelopen vier jaar bewees zij het juist te hebben gezien. In de etalages en vitrines van Distanza was de afgelopen vier jaar iedere twee maan- den een nieuwe collectie keramiek te bewonderen. Werk dat opviel door de verscheiden- heid aan vormen. Kunstenaars van naam maar ook beginnende keramisten kregen gelegenheid hun werk te expo- seren en vaak werden de tentoonstellin- gen geopend door een bekende Schiedammer. De grote variatie in uit- voering voor wat betreft vorm en bewerking van de geexposeerde objec- ten, waaronder opvallende schalen en vazen, sculpturen met een mythische uitstraling en wonderlijke vogels trok veel belangstelling. Stadgenoten maar ook mensen uit de regio kwamen hiervoor speciaal naar de galerie aan de Dam. Niet zo opvallend trouwens, want een galerie die gespe- cialiseerd is in betaalbare keramiek was en is nog steeds niet in de wijde omtrek te vinden. Het was echter van korte duur. Tevreden terugblik Binnen enkele maanden wordt Galerie Distanza opnieuw geopend maar dan in de historische binnenstad van Leeuwarden. Aan de Eewal om precies te zijn, in een al grotendeels gerestau- reerd pand, dat net als de meeste ande- re panden in die Straat omstreeks 1650 werd gebouwd. Janine Doppenberg: "Terugkijkend op de afgelopen vier jaar kan ik alleen maar vaststellen dat het uitzonderlijke goede jaren waren voor mijn galerie. Vooral als je dat afzet tegen de mening van autochtone Schiedammers die er over het algemeen van uitgaan dat hier in de stad toch niets van de grond kan komen. Ik heb beslist niet te klagen gehad over belangstelling en leerde in korte tijd ontzettend veel, want het was allemaal nieuw voor mij. Men wist mij te vinden als het ging om een object maar ook voor een apart cadeautje. De etalages trokken altijd veel kijkers en het viel me op dat het publiek echt de tijd nam om alles in zich op te nemen. Pas na het eerste jaar kwam de loop er goed in en dat was mede te danken aan de folder Funshopping Schiedam. Veel bezoekers reageerden met opmerkingen als 'tjd wat leuk, dat zie je zelfs in Rotterdam niet'." Bijzonder Verschillende keramisten van wie regel- matig werk in Distanza was te zien gaan mee naar Friesland. Sommigen expo- seerden niet eerder in het noorden van het land en grijpen de mogelijkheid die Janine hen biedt met beide handen aan. "Schiedam zal ik niet vergeten", aldus Janine Doppenberg, "het is voor mij een bijzondere stad die nog steeds niet is ontdekt door het grote publiek. Lopend over de Lange en Korte Haven en kij- kend naar de historische panden en het water vraag ik me vaak af waarom er niet meer aandacht wordt besteed aan deze.unieke sfeervolle locatie." Nans Wolters SCHIEDAM - In Pand Paulus aan de Korte haven 125 hebben Jolande Bosch en Ianthe van Wageningen afgelopen zaterdag een bijzondere expositie geo pend. Op de tentoonstelling 'Spierpijn' is een combinatie van tekeningen, video's en installaties te zien. Beide kunstenaars zijn in 1998 afgestu- deerd aan de Kunstacademie in Rotterdam. In de expositieruimte staat in het midden een manshoge kist gemaakt door Bosch. Op twee monito- ren is te zien hoe zij zich in de kist beweegt. De handelingen op de moni- toren lijken een herhaiing van elkaar, net als de tekeningen van Bosch. Het overtrekken van de schetsen is echter geen herhaling maar een dwingend vastleggen van de eerste actie. Ianthe van Wageningen legt in haar tekeningen de eerste waarneming vast. Stekkers, waterleidingbuizen of afge- knipte nagels isoleert zij uit haar per- soonlijke omgeving. De fragiele tekenin gen geven alledaagse dingen een twee- dedeven. In de tentoonstellingsruimte speelt op drie tafeltjes een video waarop Van Wageningen te zien is in afwisse- lend fysieke en mentale concentratie. Spierpijn' werdgevisualiseerd door onder meer een videopresentatie. (Foto Joop Zeemeijer Fotografie) Spierpijn De werkwijze van zowel Bosch als Van Wageningen is obsessief te noemen. Om het te maken zijn controle en fysieke inspanning nodig. Met de fysieke inspanning is de link naar de naam van de expositie gelegd. Door de onderlinge verbanden aan te wijzen tussen traditio- nele technieken en video en installaties slaat de tentoonstelling een brug tussen bekende en minder bekende middelen. De voor een breed publiek toegankelij- ke tentoonstelling is elke donderdag tot dn met zondag geopend van 13.00 tot 17.00 uur. 2 MAART 2000 DE POSTILJON EDITIEM2 PAGlfsI A 5 .WW Galerie Distanza verhuist naar het Noorden

Postiljon | 2000 | | pagina 5