Terug in de tijd met expositie schoolplaten Boekenweek 2000 heeft klassiek thema Schiedamse beeldende kunst in Stedelijk Museum REMU niet langer bij fusievoorbereidingen >kter praktijjk Over doorzettings- kracht kerkgebouw. De bewoners van het Liduinapaviljoen worden hier verpleegd omdat zij geheugenstoornissen hebben en niet zelfstandig thuis kunnen wonen. Persoonlijk doet het mij een genoegen u te kunnen melden dat deze aflevering niet is geschreven op het werkblad van mijn spreekkamerta/el. Ter afwisseling komt dit stukje vanaf een zitbank die staat bij apres-skibar 'Max Pub' in het wintersportplaatsje St. Johan in Tirol. Links van mij zitten m'n drie zoons, Jan-Willem, Tom en Bastiaan, aan een mok warme choco-mit sahne, rechts ligt mijn vierde telg Teuntje heerlijk in de armen van mijn vrouw Bea. Aan sneeuw geen gebrek. Terwijl de vakantiegangers zich vermaken in de diverse uitspanningen, hebben de dorpsbewoners het druk met wandel- paadjes creeren op de bedolven stoe- pen. Wellicht zullen trouwe lezers zich nog herinneren dat mijn gezin vorig jaar ook de vakantie doorbracht in dit winters oord. Toen lag ieder dankzij een voedselvergiftiging de hele week in bed. Dit jaar hebben we onze toevlucht genomen tot een appartementencom- plex en met familie wordt om beurten gekookt, zodat we 'weten' wat er op ons bord komt. Tegenover mij zit een vriendelijke dame die naar mij lacht. Ik lach terug. Zojuist nog kwam deze jeugdige oma met haar zesjarige kleinzoon naar beneden geskied 'zonder te vallen', aldus het jongetje. Wie haar de voorge- schiedenis kent zal al snel ook grote bewondering voor haar koesteren. Driekwart jaar terug was zij als gevolg van losliggende tegels ongelukkig op het trottoir terecht gekomen. Haar rechterknie was daarbij haaks naar bui- ten gedraaid. Binnen een half uur had dit gewricht de vorm van een voetbal aangenomen en kon de vrouw er niet meet op staan. Om van de pijn maar te zwijgen. Thuisgekomen was ze de knie gaan koelen en had ze rust genomen. Toen na twee weken de situatie niet echt was verbeterd, bezocht ze haar huis- arts. De knie is simpelweg een scharnier die wordt bijeengehouden door verschei- dene banden. Dat zijn er meer dan u denkt. Deze zitten niet alleen langs de zijkanten, maar ook in de knieholte. Deze laatste worden ook wel kruisban- den genoemd, omdat deze om elkaar heen gedraaid zitten (waardoor er een 'twistbeweging' van de knieen mogelijk is). De dokter stelde een aandoening aan de kruisbanden vast, hoewel dat aan de buitenkant nooit met zekerheid kan worden vastgesteld. Met behulp van een Jysiotherapeut werd geprobeerd de loopfunctie te verbeteren. Toen er na drie maanden nog niet voldoende her- stel was, volgde de gang naar de spe cialist, de orthopaed. Deze besloot om in het gewricht te kijken, een zogehe- ten arthroscopic. Meer dan de vaststel- ling dat de kruisbanden gescheurd waren, leverde de kijkoperatie niet op. Het daarop volgende halfjaar tot eigen- lijk nu aan toe, had de vrouw in een trainingscentrum geprobeerd de func- tie nog wat op te krikken. En nu... was ze met haar kleinzoon de berg af komen skien. Geweldig, he. Ondanks haar vermoeidheid had ze een voldane blik op haar gezicht, want ze had het gehaald. Als ik iemand ontmoet die dankzij een enorme doorzettingskracht tot zo'n resultaat komt, word ik altijd een beet- je stil. Vooral als het (in dit geval) je schoonmoeder betreft, die meer dan een halfjaar in angst heeftgezeten dat ze nooit meer met haar kleinzoon Jan- Willem samen een skitochtzou kunnen ondernemen. Met dit verhaal wil ik graag hulde brengen aan al diegenen die dankzij hun doorzettingsvermogen in staat waren om datgene te volbren- gen dat aanvankelijk onhaalbaar leek. Pieter Vlasveld huisarts Door het terugslaan van een bladzij worden de herinneringen aan vroeger gesymboliseerd. (Foto: Joop Zeemeijer Fotografie) SCHIEDAM - In het Liduina paviljoen in Schiedam is afgelo- pen vrijdag een tentoonstelling van oude (zondag-)schoolplaten geopend door de deken van dekanaat Rijnmond, de heer H.J.L. Bosman. Op de tentoon stelling kunnen bezoekers en bewoners van het Liduina paviljoen herinneringen aan vroeger ophalen. De tentoonstelling is tot stand gekomen in samenwerking met de Heilig hart kerk uit de Gorzen en is nog de gehele maand maart te zien. De vijfenveertig schoolplaten zijn zo'n 60 jaar oud en zijn afkomstig van de zolder van het Het korte termijn geheugen levert pro- blemen op, maar van het verleden weet men vaak nog veel. De platen roepen bij de bewoners, veelal oude wijkbewo- ners, vaak herinneringen op aan vroeger en de bewoners vinden het fijn om hier- over te praten. De bewoners zijn vaak Rooms katholiek of Protestant christe- lijk opgevoed en zijn bekend met de pla ten met Bijbelse voorstellingen. Gesprekken Met de bewoners wordt vaak over veili- ge periodes in hun leven gesproken. Deze communicatietechniek wordt reminiscentie genoemd; praten over herinneringen. Naast het praten over de schoolplaten genieten de bewoners van de persoon- lijke aandacht. De beroepskrachten heb ben hier helaas niet altijd tijd voor, van- daar dat het Liduinapaviljoen op zoek is naar vrijwilligers die tijd hebben voor een praatje of een bezoekje met een bewoner naar oude vertrouwde plekjes in Schiedam of Vlaardingen. Bij de ten toonstelling is het nodige informatie- materiaal over het vrijwilligerswerk beschikbaar. De schoolplaten zijn over- dag te bezichtigen aan de St. Liduina- straat 20. SCHIEDAM - De jaarlijkse boe kenweek vindt dit jaar plaats van 15 tot 25 maart. Het meest aandacht trekkende promotie- middel van de Boekenweek is het Boekenweekgeschenk. Sinds 1984 is het geschenk bij voorkeur literair. Op uitnodiging van de Stichting CPNB, de orga- nisator van de Boekenweek, schreef Harry Mulisch het Boekenweekgeschenk 2000. De titel is: Het theater, de brief en de waarheid. Ter gelegenheid van de 65e Boekenweek zal het geschenk niet in de gebruikelij- ke pocketvorm verschijnen, maar in een in harde band gebonden uitgave. De wederwaardigheden in 1987 van de acteur Jules Croiset vormden het uit- gangspunt voor het Boekenweekgeschenk 2000. Naar aan- leiding van de voorgenomen opvoering van Rainer Werner Fassbinder's Het vuil, de stad en de dood schreef Croiset een dreigbrief aan zichzelf en zijn gezin en ensceneerde zijn eigen ontvoering. In zijn nawoord schrijft Mulisch: "Mijn tekst is geen beeld of interpretatie van zijn even fantastische als reele onderne- ming, die destijds veel opzien baarde, maar uitsluitend de aanleiding tot mijn Het boekenweekgeschenk is geschreven door Harry Mulisch. (Foto: Daniella du Clou) eigen literaire avontuur. Ik heb mijn ver- beelding er op losgelaten, en zoals het er nu ligt heeft het nauwelijks nog iets te maken met zijn lotgevallen. Mijn ver haal is niet waar of onwaar, zoals een feitenverslag, als literair verhaal is het zijn eigen feit." Het boek is een cadeau voor ieder die tijdens de Boekenweek 2000 in de erkende boekwinkel voor tenminste f 24,50 aan boeken koopt. Thema Sinds 1987 staat de Boekenweek in het teken van een bepaald thema. Naar aan leiding hiervan geeft de CPNB een essay uit dat tijdens de week voor f 4,95 ver- krijgbaar is in de boekhandel. Het thema is dit jaar 'Lectori Salutem - Verhalen uit de klassieke oudheid'. Daarnaast is een boekenweek cd-rom verkrijgbaar: Lectori Salutem - Zwerven door de bibliotheek van de klassieke oudheid. Deze cd-rom nodigt de gebrui- ker uit tot het maken van een interac- tieve ontdekkingstocht door de boeken uit en over de klassieke oudheid. Ruim 400 boekbeschrijvingen, 300 afbeeldin- gen, bijna 400 verklarende teksten en 80 geografische aanduidingen wijzen de weg. De cd-rom is vanaf woensdag 15 maart verkrijgbaar in de boekwinkel. Prijs: f 14,95.. SCHIEDAM - In het Stedelijk Museum Schiedam is tot en met 26 maart de tentoonstelling 'Schiedam e.o.; Beeldende kunst uit de stad en andere wer- ken uit de collectie' te bezichti gen. De keuze uit de collectie van het muse um laat werk zien van een aantal (voor- malige) Schiedamse kunstenaars van verschillende generaties die hun sporen hebben verdiend. De tentoonstelling heeft geen gemeenschappelijke noemer, aangezien de benaderingen van het getoonde werk soms sterk uiteenlopen. De tentoongestelde collectie bevindt zich in de linkervleugel van het muse um en bevat werk van de kunstenaars Daan van Golden, Diet Wiegman en Sjef Henderickx. In plaats van gemeen- schappelijkheden is er voor gekozen de kunstwerken op een associatieve wijze in verband te brengen met andere wer- ken uit de collectie. De tentoonstelling kan gratis worden bezocht op de vol gende dagen: dinsdag t/m zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur en op zon- en feest- dagen van 12.30 tot 17.00 uur. VLAARDINGEN - Het energie- bedrijf REMU heeft besloten niet verder mee te doen met de fusievoorbereidingen die in juni moeten leiden tot de vor- ming van het derde grote ener- giebedrijf van Nederland. ENECO en de andere gesprekspart- ners willen de fusie voor 1 juni afron- den. De hoge tijdsdruk is voor REMU de reden om op dit moment van de fusie af te zien. De overige partijen betreuren de stap van REMU en heb ben laten weten dat 'de deur voor REMU open blijft'. REMU wil alvo- rens over te gaan tot verdere samen werking eerst de fusie tussen GCN en REMU en de herstructurering van het bedrijf afronden. Een toekomstige samenwerking met de overige gesprekspartners wordt niet uitgeslo- ten. 9 M^ART 2000 't^P&^Qd&'E&TIE 12 000S THAAM 6 PAGINA 5 «t* *X *»i« va *w,r?

Postiljon | 2000 | | pagina 5