Proef met nieuwe beoordelen met monitor afvalbakken Internetshop haalt winst uit snelheid Blik achter de schermen Rotterdam gaat onderwijs Euromast mogelijk monument 20380 jaar oud 'haarstukje' Gilde zoekt medewerkers Munten- en postzegelbeurs ROTTERDAM Het college van Rotterdam onderzoekt of de Euromast als gemeentelijk monument aangewe- zen kan worden. De komende zes maanden kunnen alle betrokken parti]'- en hun mening geven en daarna zal het college een definitief besluit nemen. De Euromast, ontworpen door H.A. Maaskant, is gebouwd tussen 1958 en 1960 en in 1970 verhoogd. De toren is bijzonder vanwege de cultuur- en archi- tectuurhistorische waarde. Hij heeft een centrale plaats in het silhouet van de stad en is van grote symbolische beteke- nis, vindt het college. Gedurende de aanwijzingsprocedure geniet de Euromast 'voorbescherming'. Dit houdt in dat voor bouwkundige aan- passingen een monumentenvergunning vereist is. Naast het horen van de eige- naar en andere belanghebbenden, wordt ook de Adviesraad voor het Centrum om advies gevraagd. ROTTERDAM-REGIO - Wie belangstel- ling heeft voor een 20380 jaar oud 'haarstukje', kan nu terecht in het Natuurmuseum Rotterdam. Het haar is afkomstig van een in oktober 1999 in Siberie opgegraven Jarkov Mammoet. Het complete kadaver werd in zijn geheel uit de permanent bevroren bodem gehakt. Hangend onder een heli- kopter werd de 20.000 kilo zware blok bevroren modder overgevlogen naar de stad Khatanga. Daar kreeg 'Jarkov' (genoemd naar de vinders, de Jarkov- familie), een plaats in een ijskelder, waar in april van dit jaar een groep wetenschappers het kadaver.- met haar- drogers - millimeter voor millimeter zal ontdooien. De wetenschappelijke lei- ding van het project is in handen van Dick Mol, medewerker van het Natuurmuseum Rotterdam. Hij nam ook een flinke bos haar van de mam moet vanuit Siberie mee naar Rotterdam.Het is opvallend lang: de' dikke 'granenharen' meten maximaal 120 cm, de dekharen maximaal 50/m en de fijne onderwol maximaal 12'cm. De lengte van de onderwol wij^t erop dat 'Jarkov' in de winter is gestorven. Met het 'haarstukje' hdeft het Natuurmuseum een wereldprimeur die nog tot 16 april te bezichtigen is. Natuurmuseum Rotterdam is gevestigd aan de Westzeedijk 345. Openings- tijden: di-za 10-17 uur, zon- en feestda- gen 11-17 uur (29 april gesloten). Voor meer informatie: (010) 4364222. ROTTERDAM - Gilde Rotterdam is een vrijwilligersorganisatie voor 50-plussers, die hun kennis en ervaring belangeloos overdragen aan anderen. Gilde zoekt op korte termijn nog enkele enthousiaste medewerkers die het leuk vinden om vrijwilligerswerk te doen. Goede com- municatieve vaardigheden en organisa- tietalent zijn hierbij onmisbaar. Wie belangstelling heeft en ouder is dan 50 jaar, kan contact opnemen met Gilde: (010) 4362844, vragen naar Henny van den Hazel. ROTTERDAM - De MPO'88 organiseert op 19 maart van 10.00 tot 16.00 uur een grote munten- en postzegelbeurs in het 'groothandelsgebouw' aan het Stationsplein 45 in Rotterdam. Verzamelaars en liefhebbers van postze- gels en munten kunnen zich verheugen op 180 meter standlengte. Bovendien is er gratis taxatie. Entree: f 3,50 (volw.) en f 2,50 (CJP/65+/kinderen 5-16 jaarj, jonger dan 5 jaar gratis. Voor meer informatie: (030) 6063944. ROTTERDAM - Zaterdag 18 maart gunt concert- en congres- gebouw De Doelen het publiek een blik achter de schermen tij- dens de tweejaarlijkse open dag. Van 12.00 tot 18.00 uur is De Doelen geopend en de toe- gang is gratis. Gedurende de open dag is er een pro- gramma op vier verschillende podia in het gebouw. In de Grote Zaal zijn klas- siek symfonisch en populaire werken te horen, in de Jurriaanse Zaal zullen de hele middag kamermuzieknoten weer- klinken. Daarnaast is in de hal van de Grote Zaal een keur aan wereldmuziek en het populaire genre te beluisteren en zal dit ook in de nieuwe Expo Hal opge- voerd worden. Voor de open dag hebben vele bekende musici hun medewerking verleend. Zo zal pianowonder Wibi Soerjadi zijn kun- sten vertonen in de Grote Zaal en is het Rotterdams Philharmonisch Orkest natuurlijk van de partij. Voor kinderen is er een speciaal programma en er zijn rondleidingen door het hele gebouw. Nieuwbouw In 1997 is De Doelen begonnen met KLEIWEGKWARTIER - Maan- dag 20 maart is er voor bewo- ners van het Kleiwegkwartier e^n informatiebijeenkomst over de komst van nieuwe afvalcon- tainers in de wijk. De nieuwe containers zijn onderdeel van het plan Afvalmanagement 1996-2005. In de wijk Spangen zijn al meerdere van deze vuil- containers geplaatst en in ande re deelgemeenten zijn graaf- werkzaamheden al gepland. Maar voordat de schop werke- lijk de grond in gaat, zullen de bewoners uitvoerig geinfor- meerd worden. Voor het plaatsen van de nieuwe verza- melcontainers moeten proefsleuven gegraven worden, want deze nieuwe afvalbakken worden zoveel mogelijk onder de grond geplaatst. De nieuwe afvalcontainers zijn bestemd voor restaf- val en zullen waar mogelijk de afvalin- zameling via vuilniszakken (voor- een grootscheepse verbouwing. De Hogeschool voor Muziek en Theater krijgt nu ook een plek middenin het centrum en bij het grootste concertpo- dium in het Rotterdamse. In februari 1998 zit het heien van alle 203 palen erop en was er al een deel van de 'oude' Doelen vernieuwd, zo kon het winke- lend publiek ook uitwijken naar De Doelen met winkels aan de zijde van de Karel Doormanstraat. In januari van 1999 wordt het hoogste punt bereikt van de nieuwe Doelen en de HMTR. De plannen voor de verbouwing bestaan uit een nieuwe ultramoderne Congreszaal (met plaats voor ruim 700 man), een volledige modernisering van de Kleine Zaal, een expositiehal, nieu we foyer en nieuwe winkels over de hele lengte. Ook komt er een luchtbrug met het Westin Hotel op het Kruisplein. Als het goed is, zal alles dit jaar nog in gebruik genomen worden. De nieuwe studenten van de Hogeschool zullen na de zomer hun intrek nemen in het spe ciaal ontworpen gebouw. Tijdens de open dag zaterdag de acht- tiende kunnen bezoekers ook een rond- leiding krijgen in het nieuwe gedeelte en het congresgebouw van De Doelen. namelijk bij hoogbouw) vervangen. Eengezinswoningen met een eigen con tainer krijgen in de toekomst een extra bak voor papier erbij. In het Kleiwegkwartier komen ook meer papier- en glasbakken. De Rotterdamse aanpak van het afval- verwerken heeft rechtstreeks te maken met een veranderde mentaliteit van de mens ten aanzien van de wereld waarin we leven. Klakkeloos alles in grote ver- brandingsovens gooien, dat is er tegen- woordig niet meer bij. Vele gemeenten in Nederland halen het afval gescheiden op, Rotterdam ook, maar er is volgens de Roteb nog veel meer mogelijk. Zorg en gemak Voorop staat de bijdrage aan een scho- nere stad, meer gemak en een beter milieu. Om dit te bereiken zal er in etappes worden gewerkt. De plaatsing van ondergrondse containers in wijken moet de Rotterdammer de mogelijkheid bieden om afval gemakkelijk gescheiden in te leveren en weg te gooien. Per wijk wordt er gekeken naar de specifieke situatie aldaar. Door middel van een samenhangend geheel van voor- zieningen (en niet meer alles op dezelfde manier ophalen) wordt de beste situatie behaald voor iedereen. De nieuwe afvalcontainers komen onder gronds en moe ten vooral het gemak van de bewoners verho- gen. iedere 75 meter zal er een mzamelpiek zijn. (Foto: Roteb) ROTTERDAM - De Rotterdamse schoolbesturen en de gemeente Rotterdam gaan een monitor onderwijs- beleid ontwikkelen. Deze moet het voor de gemeente mogelijk maken om de onder- wijsontwikkelingen in Rotter dam te vergelijken met die van andere grote steden. School besturen kunnen mede via de monitor het functioneren van hun eigen scholen beoordelen. Het onderzoeksbureau IVA, instituut voor sociaal wetenschappelijk beleids- onderzoek en -advies uit Ttlburg, zal de monitor gaan ontwikkeien. Voorafgaande daaraan wordt door het IVA, in samenwerking met de ROTTEDAM/REGIO - Internet- cafes waren er al, de internet- shop is nieuw. De eerste opende eind 1999 de deuren: Time2Surf aan het Rotterdamse Stadhuisplein. Toeristen komen er om even met thuis te e-mail- en, anderen lopen binnen om te chatten of te surfen. Zeven dagen per week, van vroeg in de ochtend tot laat in de avond. Voor een rijksdaalder per half- uur kan de gebruiken achter een van de 75 pc s plaatsne- men. Het verschil met de al langer bestaande internetcafes is dat het in de shop gaat om het internet, de rest is bijzaak. De inrichting is eenvoudig, de pc's staan centraal. Bezoekers kunnen koffie, thee of fris krijgen, maar het hoeft niet en de meesten komen daar ook niet voor. gemeente en de schoolbesturen, een informatiestatuut vastgesteld, onder meer om de bescherming van de pri vacy van leerlingen, schplen en schoolbesturen te regelen. Voor de monitor wordt in eerste instantie uitgegaan van bestaande informatie. Om te weten welke gege- vens nodlg zijn om een goed beeld van het onderwijs te krijgen worden zoge- naamde 'kernindicatoren' geformu- ieerd. Zo wordt een monitor samenge- steld voor het primair onderwijs en een voor het voortgezet onderwijs. Door de bestaande en nieuwe gege- vens te vergelijken moeten onderwijs- resultaten en dus ook -achterstanden beter zichtbaar worden. De monitor zal rond de zomervakan- tie worden gepresenteerd aan politick, gemeente, scholen en schoolbesturen. Het plezier van chatten, surfen en e- mailen valt en staat met de snelheid van de verbinding. Die is bij Time2Surf veel hoger dan thuis door de beschikbaar- heid van Mxstream, de nieuwe super- snelle ADSL-verbinding van KPN Telecom. Juist deze snelheid blijkt voor veel klanten een belangrijke reden te zijn om bij de internetshop het net op te gaan. De komende tijd is Time2Surf nadruk- kelijk in het Rotterdamse stadsbeeld aanwezig: met een 'eigen' tram wordt een paar weken lang de aandacht geves tigd op de internetnetshop. Tijdens die actieperiode, tot 1 april, worden boven dien door Time2Surf-promotieteams op allerlei plaatsen bonnen uitgeaeeld waarmee bezoekers van Time2Surf voor f 2,50 de dubbele tijd, 66n uur, kunnen internetten. Time2Surf, een initiatief van KPN Telecom, zal dit voorjaar ook veshgin- gen in Utrecht en Amsterdam openen. De pianovirtuoos Wibi Soerjadi speelt tijdens de open dag van concertgebouw De Doelen. Bij de vorige open dag twee jaar geleden, was de pianist ook van de partij en hield hij jong en oud in beroering met zijn kunnen. (Foto: Ingrid van Beekj MVilcVv 16 MAART 2000 I 1 De Doelen houdt open dag

Postiljon | 2000 | | pagina 8