GMfflSfe' DOEK! draait Kunstenaars willen praten met stadgenoten Opening expositie Schmiermann door burgemeester Scheeres Was het vroeger beter? 11 MEI 2000 DE PO^I^ftW'^DlTIE 12 -PAGINA 5 jjJ ^j| Begin deze week was ik met vrouw en kinders op visite bij mijn ouders, die in Leiden wonen. Iedere keer als ik terug ben in de stad waar ik opgroeide, ervaar ik een gevoel van thuis-zijn. Nu was het overdag zo druk in de praktijk geweest, dat het warme avondeten er voor mij bij was ingeschoten. Daarom ging ik, vergezeld van mijn zoon Jan Willem, even het centrum van Leiden in om een zakje patat te halen. De snackbar waar we naar toeliepen heet De Drie Vissertjesen ligt aan het eind van de Haarlemmerstraat. Als kind kwam ik vaak in deze patatzaak. Meestal op dinsdag, na de zwemles in het zwembad aan de overkant. Toen ik met Jan-Willem de zaak bin- nenkwam, werd ik direct herkend. 'Zo, Pietje, terug op de oude stek?". Ik werd vrolijk begroet door Bert, de man die mij vaak een zakje gebakken aardappel- reepjes overhandigde. Hij was nu wel een stuk ouder. "Is dat jouw zoon?", vroeghijwijzend op Jan-Willem. "Ja, dat is hem", ant- woordde ik. "Mijn hoop en glorie. En hij wilgraagje patat proeven.Tot mijn genoegen werd in deze papatbar de J'ri tes nog steeds in papieren puntzakjes gedaan en kwam de mayonaise uit een op de kop staande emmer met een handpompje. Onwillekeurig gingen mijn gedachten terug naar mijn jeugd. Als kind had je zo je zekerheden. Doordeweeks naar school (ook op zaterdagochtend) en elke dinsdagavond zwemmen. En de huisarts? Ach ja, de huisarts... Dat was een man die mij schrik aanjoeg. Ik was een keer bij hem om m'n oren te laten uitspuiten. Dat gebeurde met koud water. Met als resultaat dat ik even later met dichte oren (ik hoorde nog steeds niets door het water dat erin zit) tollend en draaiend aan de hand van mijn moeder terug naar huis ging. Pas jaren later vernam ik van deze arts dat hij bewust koud water gebruikte: de mens heejt recht op ontbering. Bovendien zouden patienten dan niet zo snel meer voor dit soort onbenullig- heden langskomen. Een ander voorval zorgde ervoor dat ik van mijn elfde tot mijn achttiende jaar niet meer bij hem langs ging. Op zekere dag had ik keel- pijn en kon ik niet meer slikken. Een paar maanden daarvoor had ik ook zoiets gehad en toen constateerde de arts een angina. Omdat ik mogelijk iets engs vermoedde, vroeg ik mijn moeder mee naar binnen te gaan. Nauwelijks in de spreekkamer aangekomen, com mandeerde de arts: "Mond open!", om na een kort onderzoek te concluderen: "Ik zie het al, weer een angina. Als dat binnen een half jaar nog een keer gebeurt, dan moeten de amandelen er maar uit. Ondanks de erge pijn slikte ik even Jlink en wist ik daarna half huilend uit te brengen: "Dus ik moet worden geopereerd?" De dokter keek mij niet aan, maar sprak tegen mijn moeder alsof zij de opmerking had gemaakt: "Ja, maar dat is helemaal niet erg, hoor. Ze maken hem gewoon weg en vervolgens snij den ze de amandelen emit.Mijn moe der kon daarop alleen maar uitbrengen. Tja, als u vindt dat het moet... "Hier zijn ze dan, twee zakjes patat. Door Bert's stem ontwaakte ik uit mijn overpeinzingen. De patat smaakte nog net zo knapperig als vroeger. Gelukkig is de huisarts en zijn status met de tijd meegegaan. Zelf probeer ik in mijn praktijk kinderen niet te commanderen maar ze juist persoonlijke aandacht te geven. Hoewel daarmee niet kan wor den voorkomen, dat bepaalde ingrepen toch soms gedaan moeten worden. Maar dan wel met veel uitleg en bege leiding. En het uitspuiten van oren? Dat doet assistente Sanne, en steeds met handwarm water. Pieter Vlasveld huisarts SCHIEDAM - Op de zeildoeken van zeven historische schepen zal op zondag 20 mei onder de naam DOEK! een avondvullend filmprogramma worden ver- toond. Als laatste proef werd afgelopen zondag aan de Lange Haven bekeken of de nieuwe apparatuur naar tevredenheid werkt en hoe het materiaal overkomt bij projectie. Kunstenaar Frans Huisman, de beden- ker en organisator van het project DOEK! heeft de voorstelling samenge- steld met films, documentaires en ande- re beelden. Alle beelden worden gepro- jecteerd op de in totaal 1400 vierkante meter zeildoek en kunnen vanaf 22.00 uur gratis worden bekeken. Te zien zijn onder andere de documentaire Forbidden Quest over een expeditie naar de Noordpool in de jaren dertig, onderwaterbeelden uit Diergaarde Blijdorp, slapstick-films uit de jaren der tig met Charly Chaplin en Buster Keaton, een impressie van het leven van het Schiedamse leven rond 1920 en de beelden van kunstcollectief Do Not X- ray. Op weer een ander schip zal een v- djee live beelden van de satelliet pluk- ken en deze vertonen op het zeildoek. Tevens zijn er bedrijfsfilms van de bouw van de dokken van Wilton Feijenoord te zien en een film over het neerhalen van de Schiedamse wijk Nieuwsticht. Behalve de films zijn ook de schepen de moeite van het bekijken waard. Zo zijn er een twee-mast klipper, een flink aan- tal tjalken en enkele klipper-aken. Bezoekers wordt aangeraden een klap- stoeltje mee te nemen naar DOEK! SCHIEDAM - Met een vroeg gelanceerde aprilgrap in januari van dit jaar en provocerende uit- spraken moet het lukken om Schiedammers mee te iaten denken over hun stad. Dat is althans de bedoeling van Peter Hellemons en Marcel van Warmenhoven van de Stichting Werkvorm. In het kader van de Kunstestafette kregen zij opdracht een idee te ontwikke- len waarin communicatie en de rol van kunstenaars in de stad, centraal staat. Het project is toegespitst op de leegloop van het centrum van Schiedam. Bijna een kwart van de winkelpanden in de binnenstad staat leeg. Met het nieuws dat er vergevorderde plannen bestaan voor de vestiging van een meer dan torenhoog Japan Centre, dat zou moe ten komen in het gat van Bolmers aan Broersvest/Broersveld, hoopten Hellemons en Warmenhoven mensen aan het denken te zetten en heftige dis- cussies op gang te brengen. Half januari bezocht een Japanse handelsdelegatie Schiedam. Zij werden begeleid door burgemeester Scheeres die hen probeer- de te verleiden tot de vestiging van een Japan Centre in de Brandersstad. Het gebouw dat stond al vast, zou wat betreft uitstraling en hoogte van een on- Schiedamse werkelijkheid zou zijn. De Japanse zakenlieden werden door Scheeres rondgeleid en door hem attent gemaakt op het gat van Bolmers waarin naar zijn mening het uit de toon vallen- de gebouw (een architect maakte al een ontwerp) goed zou passen. In feite is het niet relevant of het Japan Centre er nu wel of niet komt, wel is het van belang dat er van gedachten wordt gewisseld met de intentie het centrum van de stad meer allure te geven, aldus Peter Hellemons. Naar onze mening onderschat de gemeente Schiedam haar mogelijkheden en als je nooit iets pro- beert en kleinschalig blijft denken dan verandert er nooit wat. Volgens de kun stenaars van Werkvorm vallen hen en enkele collega's (wij kijken met ade- laarsogehj dingen op die de doorsnee Schiedammer niet ziet. Zij weten ook de reden daarvan. Dat komt omdat Schiedammers niet naar zichzelf kijken.- Ze zien niet hoe slecht zij gekleed zijn als ze op zaterdagmiddag op de Koemarkt lopen. Voorbijgangers kijken naar etalages, niet om deze op stijl en decoratie te beoordelen, maar om uit te vinden of de prijskaartjes gunstiger zijn dan vorige week. Ze zien niet de stad met haar molens en distilleerderijen maar komen als zwervers af op bewe- ging en schreeuwerige reclame. Daarom is het druk waar Schiedam niet mooi is en stil waar het geweldig is. Waarheid Om het publiek kennis te laten maken ■met de historische rijkdom van de stad opent de stichting Werkvorm samen met de Franse kunstenaar Guericke bin- nenkort een souvenirwinkel in de Nieuwe Passage. Naast met jenever gevulde molenbonbons kan men onder meer een keus maken uit een collectie toiletpapier en dekbedovertrekken bedrukt met teksten van Piet Paaltjens. Achterdochtige Postiljonlezers zullen zich waarschijnlijk afvragen wat hier van waar is. Luchtkasteel of realiteit. Een bezoek aan de Nieuwe Passage geeft hierop het antwoord. Nans Wolters Op het dit zeildoek en dat van zes andere schepen zal zondag 20 mei het programma van DOEK! worden geprojecteerd. (Foto: Joop Zeemeijer Fotografie) CONCERT - Het Hervormd Kerkkoor van Schiedam geeft op vrijdag 12 mei om 20.00 uur een voorjaarsconcert in de Grote Kerk. Bijzonder deze avond is de medewerking van het Evangelisch- Lutherse Koor van Talsi uit Letland. Op het programma staan werken van J.S. Bach en Mozart. Kaarten zijn verkrijg- baar bij de ingang of bij de koorleden a f 10,-. EXCURS1E - De Stichting Vrienden van het Stedelijk Museum Schiedam organiseert op zaterdag 20 mei een excursie naar vijf projecten landschaps- kunst in Flevoland. Bezocht worden De Groene Kathedraal, Polderland Garden of love and fire, Observatorium, Sea Level en Aardzee. De kosten bedragen f 70,- voor Vrienden en f 75,- voor niet- Vrienden. Opgave via Ron Brand: (015) 3692093. MUZIEK - In Podium Caf6 De Graauwe Hengst wordt op zaterdag 13 mei om 22.00 uur opgetreden door de band Rash, een drietal dat speelt in een geheel eigen rockstijl. Voorprogramma aan de Lange Haven 28 is de band Shifton. VOORLICHTING - Het Astma Fonds organiseert op dinsdag 23 mei om 20.00 uur een voorlichtingsbijeenkomst met als thema 'het gebruik en belang van medicijnen bij luchtwegklachten'. Een longarts en apotheker zullen het thema behandelen. De bijeenkomst in het Vlietland Ziekenhuis an de Burg, Knappertlaan 25 is gratis toegankelijk. 1NLOOPCONCERT - Het wekelijkse inloopconcert in de Grote kerk wordt op 13 mei verzorgd door sopraan Cobi Janssens. Het concert vormt een onder- deel van haar afstudeerproject aan het Rotterdams Conservatorium. De aan- vang is om 15.00 uur en de toegang is vrij. Samen met de burgemeester van Schiedam de heer R. Scheeres opende mevrouw Schmiermann vorige week de expositie met werk van haar vader. (Foto: Bert Visserj SCHIEDAM - In het Liduina- paviljoen, de Schiedamse dependance van het Zonnehuis Vlaardingen, is vorige week woensdag een expositie geo- pend met werk van de schilder I.J.M. Schmiermann. De overzichtstentoonstelling werd geo- pend door burgemeester R. Scheeres en de 88-jarige mevrouw Schmiermann. De dochter van de schilder woont in het Liduinapaviljoen en heeft in haar jeugd menig uurtje doorgebracht in het atelier van haar vader (1875-1950). Op de expositie is onder andere het schilderij uit de Tweede Wereldoorlog te zien met de beschermheilige Liduina die Schiedam beschermt tegen de vallende bommen. Op het schilderij is een afbeel- ding te zien van de St. Liduinakerk, de St. Janskerk en de Grote Kerk, symbo len voor Schiedam en haar bevolking. Veel mensen hebben destijds een replica van dit schilderij gekocht of hadden de afbeelding op een bidprentje staan. De expositie is de hele maand mei te zien aan de Sint Liduinastraat 20 tussen 10.00 en 20.00 uur.

Postiljon | 2000 | | pagina 5