mm De Gekroonde Brandersketel brengt ode aan wereldborrel ACTJVJTEJTEH OUDEHEi'J In het Stedelijk Museum is momenteel de tentoonstelling '100 Schatten van mensen' te zien. (Foto: Bert Visserj Regenboog record festijn 2000 SCHIEDAM - De leerlingen van de cbs de Regenboog houden op vrijdagoch- tend 12 mei een aantal recordacties om zoveel mogelijk geld in te zamelen voor drie doelen. De kinderen vragen fami- lie, buren of kennissen hen te sponsoren voor de sponsorloop of een groepsre- cord. Naast het vestigen van nieuwe records kunnen de leerlingen pogingen doen bestaande records uit het Regen boog Recordboek te verbeteren. Zo zijn daar de records spijkerbroek hangen, vrachtwagen trekken, schilderij maken van 10 meter en het maken van een zandkasteel van 1 meter hoog met zes torens. Het geld dat met de sponsorac- ties wordt binnengehaald gaat naar drie doelen: het Hulpfonds, het 3e Lustrum- feest in oktober 2000 en extra school- benodigdheden. Ouders en omwonen- den zijn op vrijdag van harte welkom de kinderen aan te komen moedigen. Spreekuren voor patienten SCHIEDAM - In mei vinden er in het Vlietland Ziekenhuis verschillende patientenspreekuren plaats in het voor- lichtingscentrum van het ziekenhuis. Patienten en verwanten kunnen vrijblij- vend ge'informeerd worden door lotge- noten. Ook zijn er folders, boeken en films met voorlichtingsmateriaal aanwe- zig. De bijeenkomsten hebben plaats op de volgende data: ANGO, 17 mei van 10.00 tot 12.00 uur; Diabetes Vereniging 16 mei van 10.00 tot 12.00 uur; Landelijk Contactorgaan Begelei- ding Borstkankerpatienten 15 mei van 14.00 tot 16.00 uur; vereniging van Fibromyalgiepatienten 18 mei van 14.00 tot 16.00 uur; Hyperventilatie- vereniging 23 mei van 10.00 tot 12.00 uur. Ook patienten die niet in het Vlietland Ziekenhuis worden behandeld zijn welkom. Voetbaltoernooi SCHIEDAM - De Werkgroep jeugd van de Stichting Blauwe Brug organiseert vol gende week van 14 tot en met 20 mei een jeugdvoetbaltoernooi in de wijken Woudhoek en Tuindorp. Het toernooi voor jongeren in de leeftijd van 12 t/m 15 jaar wordt gespeeld In de wijken Woudhoek en Tuindorp en op het voet- balveldje bij basisschool De Klinker aan de Warmoezenierstraat. Teams van zes personen kunnen zich tot en met 11 mei opgeven, deelname kost f 25,- per team. De jeugd uit Woudhoek kan zich opge ven bij Rob Goedvolk: (010) 4704706. Jongeren die woonachtig zijn in Tuindorp kunnen zich inschrijven bij Piet van Eysden: (010) 4715479. De Stichting Ouderenwerk Schiedam organiseert de komende tijd de volgen de activiteiten voor 55-plussers: BILJARTTOERNOOI - Diensten- centrum de 4 Molens houdt op donder- dag 11 mei een zomerbiljarttoernooi. Het toernooi wordt gespeeld tussen 18.00 en 22.00 uur. SOOS - In wijkpost Zuid wordt op dinsdag 16 mei van 13.00 tot 16.00 uur een gratis toegankelijke soos georgani- seerd. BINGO 55-PLUSSERS - Op woensdag 17 mei wordt in dienstencentrum de 4 Molens bingo gespeeld. De bingo is alleen bedoeld voor 55-plussers en duurt van 13.30 tot 16.00 uur. Zes ron- den spelen kost f 7,-. KOERSBAL - Dienstencentrum de 4 Molens biedt op woensdag 17 mei de activiteit zomerkoersbal. Tussen 19.15 en 22.00 uur kan gratis worden meege- speeld. SCHIEDAM - Allerlei activi teiten zullen zich in de loop van de komende maanden afspelen rond en in Stedelijk Museum Schiedam. De initiatieven vloei- en voort uit het honderdjarig bestaan van het museum. Het jubileum wordt onder meer aange- grepen om op zoek te gaan naar dialo- gen en confrontaties tussen kunstenaars met kunst als uitgangspunt. Deze vin den niet alleen plaats in het museum maar ook in Pand Paulus en bij Galerie Moesman aan de Lange Haven. Voor directeur Diana Wind stond het al bij de ontwikkeling van de programmering van het jubileumjaar vast dat nauwe samenwerking met particulieren nood- zakelijk was. Hiermee verwijst zij naar de Vereniging van Vrienden van het Stedelijk Museum Schiedam en de Historische Vereniging Schiedam, die samen ruim 1600 leden tellen. De geschiedenis en uitbreidingen van kunstcollectie en historische collecties ontstaan vaak door de inzet van parti culieren en op die regel vormt Schiedam geen uitzondering, aldus Wind. Tweemaal honderd leden werden uitge- nodigd een keuze te maken uit de col lecties. De eerste tentoonstelling met uiteenlopende vormen van gebruiks- en kunstvoorwerpen is tot en met 18 juni te zien in het museum. Het zijn voor- werpen waarvoor de leden van de his torische vereniging iets speciaals voe- len. Oud maar ook tamelijk recent werk werd uitverkoren. Voorkeuren Ria Jansen, in het verleden verbonden aan museum Boijmans van Beuningen koos voor een ambachtelijk uitziend stoeltje van ontwerper Cachet, die zich- zelf omschreef als sierkunstenaar. Mevrouw Jansen zegt het jammer te vinden dat haar stoel een eenzame plek heeft in de Schiedamse museumcollec- tie en hoopt dat door haar keuze het vergeten ambacht van meubelmaken uit het begin van deze eeuw weer aan- dacht krijgt. Mat Immerzeel en Bert SCHIEDAM - Bezoekers van de Schiedamse Proeverij kunnen zaterdag 20 mei 'proeven' van het goede leven. Gedistilleerd museum De Gekroonde Brandersketel aan de Lange Haven 74-76 houdt deze dag van 17.00 tot 21.00 uur open huis en in dat kader organiseer- den de medewerkers verschil lende activiteiten. Bezoekers kunnen tijdens de open dag hun dorst lessen wat betreft de informa- tie over het gedistilleerde. Om het publiek alvast in de juiste stemming te brengen mengt cocktailshaker Peet Warmerdam tropische cocktails op de stoep voor het museum en sjouwen zak- kendragers het meel in de branderij. In het proeflokaal staan de drankjes gereed en hier kan men ook terecht voor een echte, handgerolde sigaar van de siga- renmaker. Op de expositiezolders zijn de workshops: 'smaak en geur, van jene- ver en whisky tot likeur' toegankelijk voor het publiek en staat het mixen van 'feestwatertjes' op het programma. Ambassadeur in de Orde van het Genevergenootschap, multi-instrumen talist en presentator Clous van Mechelen start om 20.45 uur zijn ode aan de wereldborrel. Op zijn eigen muzikale wijze neemt hij het publiek mee op reis in de wereld van de drank, vergezeld door Ierse volksmuziek, Kapitein lieten hun oog vallen op een gehavende Romeinse kookpot en een Jakobakruikje, respectievelijk opgegra- ven in de Nieuwlandse Polder en in de Sint Anna Zusterstraat. Mari Dingenouts koos uit respect voor de arbeiders van weleer een heil- en zegenwensch van de gaslantaarnaanste- kers uit 1872. De voorkeur van Truus Verweij-De Graaf ging uit naar een vaan- del van zangvereniging Excelsior. Voor haar vertegenwoordigen vaandels ver- bondenheid en vertellen zij over de bewonderingwaardige inzet van vrijwil- ligers die verenigingen draaiende hou den. In het najaar presenteren leden van De Vrienden van het museum hun 100 schatten uit de moderne kunstcollectie. Breed publiek Twee grote tentoonstellingen die naar de mening van Diana Wind een publiek zullen trekken dat connecties heeft met de leden van beide verenigingen. Hoewel het niet onwaarschijnlijk is dat familie en kennissen al bij eerdere gelegenheden het museum bezochten. De vele Schiedammers die normaal gesproken het museum links laten lig- gen, zullen afgaande op de programme- ring weinig merken van de jubileumvie- ring en zeker niet de behoefte voelen om nu wel binnen te stappen. Discussies en confrontaties over een deel van de kunstcollectie of kijken en luisteren naar een kunstenaar die in dia- loog gaat met eigen werk - wat meestal al gebeurt in het atelier - zal de meesten niet aanspreken en hen niet over de drempel trekken. Overigens gaf direc teur Wind aan in de toekomst wel een breder publiek naar binnen te willen lokken. Op 4 en 18 juni om 14.00 uur verzorgen leden van de Historische Vereniging rondleidingen langs hun voorkeuren. De entree is gratis, de rondleiding kost f 2,50. Nans Wolters Napolitaanse volkszang en Nederlandse smartlappen, die klinken vanaf een schip tegenover het museum. Gedurende de open dag hebben bezoe kers gratis toegang. Ook de activiteiten en workshops zijn gratis, met uitzonde ring van de proeverijen en cocktails. Voor meer informatie omtrent de open dag kunt u terecht bij het museum. Poppentheater tijdens festival SCHIEDAM - Op zaterdag 20 mei kunnen jeugdige bezoekers van museummolen De Palrnboom deel- nemen aan diverse activiteiten. Aan de Noordvest 34 kunnen de kinde ren genieten van een door de mole naar gebakken molenpannenkoek. Gedurende de tijd dat de ouders de molenschilderijenexpositie bezichti- gen, wordt er voor de kleintjes een poppentheatervoorstelling gespeld. Wim Noordegraaf speelt zijn twee verschillende voorsteilingen om 18.00 en 19.00 uur. Op dezelfde dag kunnen kinderen ook terecht in het Gedistilleerd Museum aan de Lange Haven 74 voor het maken en mixen van drankjes met vrolijke kleuren. De drankjes zonder alcohol kunnen worden gemaakt om 17.00, 18.00, 19.00 en 20.00 uur. Ambassadeur in de Orde van het Genevergenootschap, multi-instrumentalist en presentator Clous van Mechelen brengt zaterdag 20 mei een ode aan de wereldborrel, tijdens de open dag van het gedistilleerd museum. (Foto: Roel Dijkstra) 11 MEI 2000 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 7 Honderd favorieten in de zalen van het museum

Postiljon | 2000 | | pagina 7