Gier bei'nvloedt leven Rotterdammers Stichting Meld Ceweld: Torenhoog voor een piek Bijeenkomst jonge bedrijven Opening Randstand Callflex Het geheim van tolerantie Maaskantprijs voor Jonge Architecten Minister vsrn Boxtel 12-<8-9S ROTTERDAM - Genieten van het uit- zicht over Rotterdam. Het kan weer, want op zaterdag 20 mei is van 12.00 uur tot 14.00 uur de toren van de Grote of Sint-Laurenskerk in Rotterdam te beklimmen. De toegangsprijs bedraagt f2,- per persoon. Kinderen tot en met 12 jaar betalen flIn verband met het Bach-concert dat om 15.00 uur begint, is de kerk zelf ook te bezichten. Dat kan kosteloos tussen 10.00 uur tot ongeveer 14.30 uur. ROTTERDAM - De Kamer van Koophandel Rotterdam verzorgt op woensdag 24 mei een kick-off bijeen komst van het Contact Jonge Bedrijven (CJB). De CJB is een nieuwe club voor bedrijven in de regio Groot Rotterdam die in de afgelopen vijf jaar gestart zijn. Tijdens de avond worden ervaringen uitgewisseld, thema's behandeld en zakelijke contacten gelegd. Daarnaast zal Robert Bom - onderzoeker en schrij- ver - optreden als gastheer. De bijeen komst wordt gehouden tussen 19.30 uur en 22.00 uur in de Town Hall Room op de 23ste verdieping van het Beurs/WTC gebouw, Beursplein 37. Voor meer informatie of aanmelding voor de avond kan men bellen met Reina de Keyser: (010) 4057875. ROTTERDAM - Randstad opent op dins- dag 16 mei een nieuwe vestiging. De opening heeft een speciaal tintje omdat dit de 25ste vestiging van Randstad is. Randstad Callflex opent het gebouw op de Meent om vanaf deze locatie de Rotterdamse arbeidsmarkt enthousiast te maken voor de telefonische dienst- verlening. Tijdens het officiele gedeelte van de opening zal de heer F. van der Tang - directeur van Randstad Callflex - spreker zijn. De openingshandeling wordt verricht door burgemeester van Rotterdam mr. Ivo Opstelten. De feeste- lijkheden vinden plaats aan de Meent 79 van 17.00 uur tot 19.30 uur. ROTTERDAM - Wat is het geheim van tolerantie? Op deze vraag geeft burge meester mr. Ivo Opstelten telefonisch antwoord aan bekende Nederlanders als Humberto Tan, Hugo Fernandes Mendes en Isa Hoes. Minister Roger van Boxtel maakt uiteindelijk het echte antwoord bekend. De actie is het slot van de publiciteitscampagne van de stichting Tolerance Unlimited. Op don- derdag 18 mei vindt de afsluiting plaats in bioscoop Path6 op het Schouwburg- plein. Het begint om 12.30 uur. ROTTERDAM - Burgemeester mr. Ivo Opstelten - tevens voorzitter van Stichting Rotterdam-Maaskant - reikt op vrijdag 19 mei de Maaskantprijs voor Jonge Architecten uit. De uitreiking vindt plaats tijdens een bijeenkomst in de Burgerzaal die om 17.30 uur begint. De prijs gaat naar Edo Bindels, Ruurd Gietema, Henk Hartzema en Arjen Klok, vier Rotterdamse architecten die per gelegenheid de krachten bundelen voor het maken van prijsvragen of het doen van onderzoek op het gebied van de ruimtelijke ordening in Nederland. vooral gericht op het geweld in Rotterdam. Met leuzen als: 'Als iemand klappen krijgt, sla je meteen.... alarm' en 'Als ze iemand tegen de grond slaan, kan hij gelijk de kleren krijgen.... mijn winterjas' probeert de stichting mensen meer bewust te maken met geweld en probeert het praktisch te anticiperen op het geweld op straat. Volgens 'Meld Geweld' beseffen veel te weinig mensen dat ze altijd iets kunnen doen tegen geweld. De campagne richt zich dan ook vooral op toeschouwers en passanten van geweld en biedt een tegenwicht aan de gevoelens van mach- teloosheid die er toe leidt dat men zich afzijdig houdt. De oplossingen zijn vaak simpel. De stichting probeert praktische tips aan te reiken. "Wij communiceren vooral het bellen van de 112 alarmcentrale, het melden als getuige, troosten van de slachtoffers, het verlenen van eerste hulp en het mobiliseren van omstan- ders", aldus het bestuur. De campagne is het afgelopen jaar een groot succes gebleken meldt de stichting. Uit een onderzoek van het Internationaal Onderzoeksbureau WEMAR blijkt dat de boodschap van de campagne door de bevolking goed begrepen wordt. Ook wordt de het als nuttig en relevant ervaren. Stichting Meld Geweld wil het zinloze geweld landelijk aan gaan pakken. ROTTERDAM - Stille tochten, beelden van emotionele ouders en vrienden van slachtoffers, reclamespotjes op tv. Het is voor een ieder een bekend gegeven geworden. Zinloos geweld is een onderdeel van de maat- schappij. Een onderwerp dat ROTTERDAM - De NCRV is maandag 1 mei begonnen met de opnamen voor een nieuwe dramaserie. De achtdelige serie 'Wings' - met onder andere Jan Decleir, Johan Leijsen en Saskia Temmink - wordt gedurende acht maanden opgenomen in Rotterdam. Daar speelt de serie zich ook af. 'Wings' bestaat uit verschillende ver- haallijnen die aan elkaar geweefd wor den door een grote gier. Aanvankelijk weet niemand waar de gier vandaan komt en wat hij zoekt. Maar in de korte periode dat de vogel boven de stad zweeft bei'nvloedt hij de levens van de hoofdpersonen ingrijpend. Tragische gebeurtenissen Een van die personen is Victor. Een zestig jarige architect die juist heeft gehoord dat hij ongeneeslijk ziek is. Op volgens de Stichting 'Meld geweld' zinvol moet worden aangepakt. Het is november 1997. Een doodgewo- ne avond. Een avond die lijkt op alle andere die geweest zijn en die nog moe- ten volgen. Op straat hangt een drukke maar gezellige sfeer. Op de Oude de ochtend dat hij zijn medewerkers wil gaan vertellen over zijn naderende dood ziet hij vanuit zijn werkkamer een gier die hem aanstaart. Andere figuren zijn Brian, een inbreker, Maria een taxi- chauffeur, Peter een succesvolle aan- deelhandelaar. De ochtend dat de gier opduikt in de stad wordt een man dood aangetroffen in een park. Hij blijkt politie-informant te zijn en is waarschijnlijk om die reden ook gedood. Het hoofd van de opspo- ringseenheid vermoedt dat de aanslag verband houdt met de komst van een groot drugstransport. Later ontdekt Martin dat de gier steeds als eerste aan- wezig is op de plaats van het misdrijf. Uiteindelijk komen de verhaallijnen bij elkaar. De gier blijkt ontsnapt te zijn uit een dierentuin in Berlijn. Hij is op zoek naar zijn partner die in Blijdorp gehou den wordt. Als deze per ongeluk vrijge- laten wordt nemen de gebeurtenissen een tragische wending. Wings wordt in het najaar van 2001 bij de NCRV uitge- zonden. (Foto.-Jeroen Kormelink) Binnenweg loopt een stelletje druk te praten. Arm in arm het donker in. "We waren op weg naar huis. Een gezellig avondje zappen. Ja, dat hadden we ons voorgenomen. Gewoon voor de buis hangen", vertelt Jacqueline de Jong, slachtoffer van zinloos geweld en oprichter van de stichting. Rustig liepen ze verder. Op straat lag een voorwerp. Door het donker was niet te onderscheiden wat het was. Gedachteloos schoppen ze het ding naar de zijkant van het trottoir. "Vervolgens kwamen twee mannen opgewonden achter ons aan. Ze vertel- den dat we met onze teringpoten van hun spullen af moesten blijven. We zei- den nog dat we met rust gelaten wilden worden. Maar dat waren ze dus duide- lijk niet van plan. Voor ik het wist lag ik tegen een pui van een winkel." De worstelpartij duurde voort. Alles leek als in flits voorbij te schieten. "Je voelt je vies, naakt en minder waard dan een vuilniszak. Niemand die ons te hulp schoot. Alleen een aantal jongens hebben de hele gebeurtenis op band gezet." De video-opnames werden gebruikt als bewijsmateriaal tegen de daders. Ze werden veroordeeld tot een werkstraf en een vergoeding smartengeld van tienduizend gulden. Dit bedrag werd gebruikt als startgeld van de campagne. Meld geweld Zinloos geweld houdt met name de laat- ste jaren steeds meer de aandacht van de samenleving vast. Op 23 maart 1999 startte 'Stichting Meld Geweld' met een campagne om het zinloos geweld de kop in te drukken. De campagne is Toekomst plannen "We hebben ontzettend veel positieve reaches gehad, zowel van het publiek als van media, overheden en bedrijven. Daarom hebben we besloten een lande- lijke campagne te starten in samenwer- king met het Landelijk Platform tegen Geweld op Straat", aldus het bestuur van 'Meld Geweld'. Op dit moment hebben beide instellin- gen subsidieverzoeken ingediend bij de ministeries van Justitie en Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties, en is er een verzoek tot ondersteuning aan Minister-President Wim Kok verzon- den. "Geld blijft een heel belangrijk issue. De uitvoering van een landelijke campagne hangt af van deze financie ring", stellen de stichtingen. De doelstellingen van de landelijke cam pagne vallen samen met die van de regionale in Rotterdam. 'Hoe moet je handelen in een situatie waar zich zin loos geweld voordoet?' en 'Tegenwicht bieden aan gevoelens van machteloos- heid die leiden tot afzijdig gedrag' zijn daarvan de belangrijkste. "Iedereen kan te maken krijgen met zinloos geweld. Daarom zal deze cam pagne zich op een zeer brede doelgroep moeten richten. Het accent ligt echter op de jongeren van 15 tot 35 jaar", ver telt 'Meld Geweld'. Daarnaast hoopt de stichting te kunnen werken aan veilige havens, hoopt men meer ambassadeurs te kunnen aantrek- ken, moeten er lespaketten voor scho- len komen, zijn er meer sponsoren nodig en wordt de website (www.meld- geweld.nl) verder uitgebreid. Een heldere en drukke toekomst die ooit begon op een donkere, drukke avond ergens in november 1997. Ruben Murk 18 MEI 2000 DE POSTILJON EDI-TIE 12 PAGINA 10 Zinloos geweld zinvol aanpakken i

Postiljon | 2000 | | pagina 10