Gemeente wil nieuw beleid voor winkeluitstallingen en terrassen Geringe toename criminaliteit in Schiedam Kindertalentenshow bij Femus Festival Onderzoek 'Criminaliteit en veiligheid' Man gewond na schietpartij Jj iiiri a j- Nacht op de dokterspost Even voor middernacht loop ik de Eerste Hulp A/deling van ons plaatse- lijk ziekenhuis binnen. Deze nacht heb ik dienst op de huisartsenpost. Van tevoren is niet in te schatten hoe druk het zal worden, maar de ervaring van voorgaande diensten heeft geleerd dat je vrijwel niet aan slapen toekomt. Het is nog bedrijvig achter de balie, de twee artsen die avonddienst hadden zijn nog even bezig met hun laatste patienten. Een korte overdracht over mogelijke terugbellers en dan wordt het stil op de post. Aan het plafond voor de balie hangt een bewakingsmo- nitor. Ik zwaai er naar, want de portier die mij in de gaten houdt zal ongetwij- feld ook alleen zijn. Het eerste telefoontje komt vanuit een jongerenflat waar iemand een 'blowtje teveel' heeft gerookt en nu slecht aan- spreekbaar is. Binnen vijf minuten ben ik ter plaatse, maar voordat ik mijn patient kan onderzoeken moet ik de trappen naar de derde etage beklim- men. De verlichting in de kamer is ook nog eens kapot, zodat ik mijn kleine oogonderzoekslampje als zaklantaarn gebruik Ik tref een wat versufte knaap in bed aan, die om alles wat ik zeg moet lachen. Nadat ik de moeizame weg naar beneden heb afgelegd, kan ik een huisgenoot geruststellen en doe ik een voorstel. "We halen hem samen uit bed en dan mag jij wat met hem rond- wandelen totdat het spul is uitge- werkt. Onderweg naar de post word ik gebeld door een oudere dame die met haar ziekelijke echtgenoot in een huis vlak- bij woont. Haar man is zojuist uit bed gevallen. Zij krijgt hem er niet meer in en er is niemand die kan helpen. Deze klus is snel geklaard. De vrouw vraagt vriendelijk of ik koffle wil. Ik moet haar teleurstellenop de post van het zie kenhuis komen soms spontaan mensen binnenwandelen en die moeten wor den opgevangen. Deze nacht heeft vele verrassingen in petto. Ik krijg te maken met een man met pijn op de borst (hartinfarct), kin- deren die maar blijven huilen, een man die zich vroeg in de morgen de oren wil laten uitspuiten omdat hij overdag geen tijd heeft en het constateren van de dood van een vrouw in een aan- leunwoning van het bejaardenhuis. Bovendien wordt er die avond regelma tig telefonisch om raad gevraagd. Zoals om half vijf's morgens, wanneer een moeder bij haar dochtertje 'soepogen constateert. Zij krijgt het standaardad vies de oogjes schoon te maken met gekookt water. Om te voorkomen dat ik over een half uur weer word gebeld door moeder omdat de oogjes verbrand zijn, voeg ik er luid en duidelijk aan toe: water koken, AF LATEN KOELEN, en dan pas de oogjes deppen. Over ogen gesproken; rond de klok van acht zit de dienst erop en kijk ik zelf ook niet meer fris uit de ogen. Ik plens koud water in mijn gezicht. Zo meteen moet ik naar huis rijden en kan ik mijn bed in. Tik', zegt de grote wijzer van de klok in de post en springt op twaalf. Mijn dienst zit er op en was toch net een beetje anders dan de spannende 'reality-programma's' op televisie. Gaap. Pieter Vlasveld huisarts SCHIEDAM - Om te komen tot een verbetering van de kwaliteit van de openbare ruimte in de binnenstad is onlangs door de gemeente een concept beleids- nota vastgesteld met de titel 'Een toekomst voor de Oor- sprong'. In de nota komen onderwerpen aan de orde als de sloop van oude panden, een gevarieerd winkelaanbod, het onderhoud van gebouwen en bestrating en de inrichting van straten, in het bijzonder de ter rassen en winkeluitstallingen. De aantrekkingskracht van de Schie- damse binnenstad ligt voor een belang- rijk deel in de historische kwaliteit. Het gevarieerde winkelaanbod zorgt voor de basis van een aantrekkelijk centrum. Ander zaken zoals niet-passende lichtre- clames, terrassen en winkeluitstallingen zorgen voor een slordig straatbeeld dat juist afbreuk doet aan het centrum. In de nota worden maatregelen voorge- steld om het gebied 'op te schonen' en deels opnieuw in te richten. Winkeluitstallingen In de huidige situatie kunnen onderne- mers in feite buiten zetten wat ze wil- len. Er is geen vergunningverlening en dus ook geen handhaving. Enig beleid van de gemeente op dit punt is de jaar- lijkse heffing voor de precariorechten. Als gevolg van de bestaande vrij- heid/blijheid verstoren de uitstallingen het straatbeeld en belemmeren ze de doorgang. De gemeente wil met een nieuwe beleid het signaal geven dat de historische kwaliteit van het centrum benut moet worden. In de gemeenteraad is al een motie aan- genomen om de uitstallingen zoveel mogelijk te weren. De ondernemers zijn bereid genoegen te nemen met een De gemeente is van plan regels te stellen voor terassen en winkeluitstallingen op straat. (Foto: Gerrit Versteegj strook van maximaal 1 meter vanaf de weer zichtbaar en zorgt voor een aan- gevel. De terughoudendheid met uit- trekkelijker straatbeeld. De voor de uit stallingen maakt de puien en etalages stallingen benodigde vergunningen kun nen verleend worden op basis van bestaande artikelen uit de APV. Na aan- passing van de APV zal het begrip 'pas- sende uitstallingen' nader omschreven moeten worden om tot een beleid met kwalitatieve of kwantitatieve criteria te komen. Terrassen Momenteel valt het al dan hebben van een terras onder de exploitatievergun- ning van de betreffende horecaonderne- mers. Sinds twee jaar worden de ver- gunningsaanvragen wat betreft het meubilair voorgelegd aan de welstands- commissie. Grofweg zijn twee soorten ondernemers te onderscheiden: een groep die het terras als zijn visitekaartje ziet en er zorgvuldig mee omgaat en een groep die in het terras slechts een mogelijkheid ziet om snel extra omzet te behalen. Om de terrassen beter te laten passen in het gewenste straatbeeld zullen criteria gesteld worden voor aan- kleding en gebruik. De vergunning zal onderdeel blijven uitmaken van de exploitatievergunning van het horeca- bedrijf. Uitgangspunt is dat het terras het gebruik van de openbare weg niet belemmert. 3,5 meter van de straat overblijft voor hulpdiensten en 1,5 meter voor voetgangers. Het vaststellen van het nieuwe beleid gaat gepaard met het ontwikkelen van een aanvraagformulier eh standaardver- gunning, het aanschrijven van de onder nemers en het behandelen van de aan- vragen. Toezicht en naleving van de APV ligt bij de politie. Mede door te ver- wachten prioriteiten bij de politie kan het toezicht op de uitstallingen worden opgedragen aan het op te richten wijk- serviceteam centrum. De handhaving van terrassen wordt door de politie meegenomen in de horecacontroles. Nadat het ontwerpbesluit is voorgelegd aan het college volgt nog een inspraak- procedure. SCHIEDAM - De criminaliteit in Schiedam is in 1999 maar licht gestegen in vergelijking met de jaren 1997 en 1995. Dit blijkt uit het eindrapport 'Crimi naliteit en onveiligheid' dat onlangs is gepubliceerd door het bureau Onderzoek en Statistiek van de gemeente Schiedam. Wei is in vergelijking met voorgaande onderzoeken een forse stijging waarneem- baar bij het onveiligheidsgevoel van de burgers. Tijdens het in november 1999 gehou- den onderzoek zijn 1638 inwoners van Schiedam vragen gesteld middels een enquete. Door het grote aantal Schiedammers dat aan het onderzoek heeft meegewerkt kunnen betrouwbare uitspraken worden gedaan voor Schiedam en de afzonderlijke wijken. Al jaren ligt het percentage mensen dat slachtoffer wordt van een misdrijf in Schiedam op een stabiel niveau. Dit jaar is 29 procent het slachtoffer geworden van een delict; in 1997 was dit 26,6 procent. Vernieling van bezittingen is het meest voorkomende delict, gevolgd door (brom)fletsdiefstal. Op wijkniveau lopen de inwoners van het Centrum de meeste kans het slachtoffer te worden van een misdrijf, de bewoners van Woudhoek, Spaland en Kethel lopen daarentegen een stuk minder risico. Een sterke stijging van het slachtofferschap vond plaats in West, terwijl in Oost voor het eerst in tijden een daling van het slachtofferschap valt waar te nemen. Onveiligheid lets meer dan de helft van de mensen in Schiedam voelt zich soms tot vaak onveilig. In 1997 was dit nog 46 pro- cent. De onveiligheidsgevoelens zijn net als voorheen het sterkt in Nieuwland en in het Centrum. Sterke toename zijn geregistreerd in Groenoord en West. Oost is veiliger geworden en ligt nu op het stedelijk gemiddelde. Woudhoek, Spaland en Kethel zijn de veiligste wij ken van de stad. Gemiddeld genomen zijn de Schiedammers iets minder tevre- den over hun woonbuurt dan in 1997, dit geldt vooral voor Groenoord en West. In Oost, het Centrum en Nieuwland zijn de bewoners beter te spreken over hun leefomgeving dan in 1997. In Oost steeg de tevredenheid van 57 naar 64 procent. Problemen De inwoners van Schiedam zijn van mening dat de problemen afgelopen jaar zijn toegenomen in vergelijking met 1997. Met name parkeeroverlast (gehe- le stad), overlast van groepen jongeren (Nieuwland en Groenoord) en verkeers- onveiligheid zorgen voor klachten. Ook de beoordeling van de politie is minder positief dan in 1997. Slechtste beoordeling krijgt de politie op het onderdeel zichtbaarheid in de wijk. Verder is er kritiek op het weinige con tact tussen politie en burgers. Ouderen zijn het meest kritisch over de politie, allochtonen hebben een positiever beeld dan Nederlanders. Opvallend genoeg scoort de politie in wijken met relatief veel problemen zoals Oost en Nieuwland toch vrij goed. Alles bij elkaar krijgt de politie een iets minder gunstige beoordeling dan in 1997. Dit is deels te wijten aan de toe genomen gevoelens van onveiligheid en niet zozeer aan de toegenomen crimi naliteit. Ook de toegenomen aangiftebe- reidheid en de verbeterde registratie van criminaliteit spelen hierbij een rol. SCHIEDAM - Een 43-jarige bewoners van de Vlasakker is zondagmorgen rond half vier na een schietpartij gewond geraakt aan zijn hals. Het slachtoffer was bij thuiskomst van zijn 20-jarige zoon om nog onduidelijke redenen in gevecht met een man die zich verdacht ophield bij de woning van het slachtoffer. De Schiedammer werd tijdens de vechtpartij in zijn hals geschoten en is gewond afgevoerd naar het Dijkzigtziekenhuis. De dader is na de schietpartij gevlucht De recherche stelt een onderzoek in naar de toedracht van de vecht- en schietpartij. SCHIEDAM - Op het parkeerter- rein aan de Schiedamseweg achter het Hof van Spaland wordt op zaterdag 27 mei van 11.00 tot 16.00 uur het Femus Festival gehouden. Op dit festi val kunnen kinderen in de leef- tijd van 6 tot en met 12 jaar meedoen aan allerlei activi- teiten op het gebied van zang, dans, toneel en muziek. Het feest geeft de kinderen gelegenheid in de talentenshow te laten zien wat ze kunnen, alleen of samen met vriendjes en vriendinnetjes. De organisatie van het festival is in handen van Theater Femus van De Blauwe Brug. De afgelo pen drie jaar zijn hier kinderen bezig geweest met zalen die met het theater te maken hebben. Alles wat de kinde ren geleerd hebben tijdens de cursus- sen, kindertheater, workshops en musi cals kan terugkomen op het Femus Festival kan zaterdag terugkeren in de optredens. Deelnemers zijn vrij in het kiezen van hun act of optreden. Aan het eind van de dag bepaalt de vakkundige jury wie er met een leuk prijsje naar huis zal gaan. Behalve de talentenshow zijn er diverse andere leuke dingen te doen op het festival. Zo zal er een groot luchtkussen zijn, kindertheater, een schminktroon en diverse eet- en drink- gelegenheden. Voor verdere inlichtin- gen kan contact worden opgenomen met De Blauwe Brug: (010) 2470464. 25 MEI 2000 DE'POSTlLJOMEDmE 12 PAQINA 5

Postiljon | 2000 | | pagina 5