Meedoen Film- beelden op DOEK! met actie Fiets naar je werk Ruim 600 Oranje steunt strijd tegen spierziekten imiekten 'Samen met Oranje' Op de fiets met de Fluitenkruidtocht Week van het Platteland ids SCHIEDAM - De gemeente Schiedam organiseert zondag 28 mei als laatste acti- viteit van de Meimaand: Natuurmaand de Fluitenkruidfletstocht. De tocht voor het hele gezin volgt een ruim 15 kilome ter lange tocht langs bermen en plantsoe- nen, uitgestrekte weilanden en bijzonde- re parken in Schiedam. De start vindt plaats tussen 13.30 en 14.00 uur bij de hoofdingang van Heemtuin't Hoefblad in het Prinses Beatrixpark. Deelnemers krij- gen bij de start een routebeschrijving mee voor de tocht waarbij Fluitenkruid cen- traal zal staan. Onderweg kan er drie keer gestopt worden: bij de St. Jacobuskerk aan de Kerkweg, in het Robiniabos ten noorden van de wijk Spaland en bij het voorlichtingscentrum De Groene Raat aan de Harreweg. Bij deze laatste stop kan men gratis koffie, thee of limonade krijgen of een rondleiding krijgen door de voorbeeldtuinen. Deelname aan de tocht is gratis. Meer informatie is verkrijgbaar bij de afdeling Natuurontwikkeling: (010) 2465522. REGIO - De Week van het Platteland wordt dit jaar gehouden van vrijdag 15 tot en met vrijdag 22 September. In heel Nederland laten boeren en tuinders de burgers kennismaken met de vele aspecten en activiteiten op en om het bedrijf. Centraal staat de functie van het agrarisch bedrijf in de samenleving. Boeren en tuinders werken voor de organisatie van de dag samen met diver se maatschappelijke organisaties. De Week van "het Platteland omvat lan- delijke, regionale en plaatselijke evene- menten. De boeren en tuinders presen- teren zich als 'Ondernemers van Nature'. Zij willen de dialoog met de samenleving over producten en produc- tiewijze verbreden en verdiepen. SCHIEDAM - Ongeveer 60 pro- cent van de Nederlandse bevol- king beweegt te weinig en loopt daardoor aanzienlijk meer kans op welvaartsziekten. Wie mee- doet aan de campagne 'Fiets naar je werk' bewijst niet alleen zichzelf, maar ook de samenle ving een grote dienst. Deelnemers aan de actie leve- ren door het woon-werkfietsen een positieve bijdrage aan hun gezondheid en aan het milieu. Bewegingswetenschappers waarschu- wen voor de teruglopende hoeveelheid beweging in de moderne maatschappij. Op het werk nemen computers en SCHIEDAM - Een van de activiteiten van afgelopen zaterdag in het centrum van Schiedam was de filmprojectie DOEK!. Aan de Lange en Korte Haven werden op verschillende grootzeilen van historische binnenvaartschepen filmbeelden vertoond. Het publiek kon gratis genieten van filmbeelden van de geschiedenis van Schiedam en de Rijnmond, slapsticks uit de jaren twin- tig en van de beeldmontages van een collectief van kunstenaars. (Foto: Roel Dijkstra) machines fysieke werkzaamheden over,terwijl de reis naar het werk dik- wijls wordt afgelegd per auto, bus of trein. Uit onderzoek is gebleken dat een gebrek aan lichamelijke activiteit zorgt voor 35 procent van de sterfgevallen door hart- en vaatziekten. Het gebrek aan beweging begint het lichaam op te breken. Hart- en vaatziekten, botontkal- king, hoge bloeddruk, overgewicht, depressie en stress zijn medische klach- ten die een verband kunnen vertonen met te weinig lichaamsbeweging. Voldoende bewegen De oplossing lijkt simpel: meer bewe gen. Om te weten hoe en hoeveel beweging iemand nodig heeft is de Nederlandse Norm Gezond Bewegen ontwikkeld. Volwassenen (18 tot 55 jaar) dienen bij voorkeur 'een half uur matig intensieve lichamelijke activi teiten op tenminste vijf, maar bij voor keur alle dagen van de week te verrich- ten. Dit komt neer op dagelijks in totaal acht kilometer fietsen met een redelijk tempo. Ook mensen die een of twee keer per week sporten bewegen vaak onvoldoende op de overige dagen. Fietsactie De campagne 'Fiets naar je werk' krijgt veel steun van bewegingswetenschap pers. De kracht van het woon-werkfiet sen is de grote regelmaat. Bijkomend voordeel is dat fietsen ook in een rustig tempo kan worden gedaan en minder belastend is voor de gewrichten dan bij- voorbeeld hardlopen. De actie krijgt steun van het NOC*NSF, de Nederlandse Hartstichting en de Nederlandse Kankerbestrijding. Door sponsoring van fietskilometers worden bovendien mensen in ontwikkelingslan- den ondersteund bij projecten op het gebied van duurzame energie. Wie gra tis mee wil dan kan zich aanmelden bij Het COS Zuid-Holland Zuid o.v.v. 'Fiets naar je werk', Schrijverstraat 29, 3311 BP Dordrecht. Behalve de persoonlijke gegevens dient te worden opgegeven waar men werkt en hoeveel kilometer de afstand naar het werk bedraagt. Aanmelders die een totale streefafstand invullen voor de periode tot 1 oktober dingen mee naar 66n van de ruim 700 prijzen, waaronder 25 Batavus fietsen. Meer informatie: (078) 6131788 of www.fietsactie.nl. 25 MEI 2000 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 6 WORD OOK SUPPORTER VAN 'SPIEREN VOOR SPIEREN' Als geen ander beseffen de spelers van het Nederlands voetbalelftal hoe belangrijk goed functionerende spieren zijn om te kunnen presteren. Tegelijkertijd staan zij stil bij het feit dat er mensen zijn die in hun dagelijks leven worden belemmerd door niet of onvoldoende werkende spieren. Voor deze spierzieke mensen wil Oranje samen met heel Nederland scoren voor meei^geld dat brood nodig is voor onderzoek om spierziekten de wereld uit te helpen. Ook is geld nodig om het leven van spierzieke kinderen en vol wassenen meer draaglijk te maken. Bijvoorbeeld voor robotarmen. Ook u kunt Oranje helpen in de strijd tegen spierziekten. Door als supporter donateur te worden van de Stichting Spieren voor Spieren. Voor slechts f 35,- per jaar ondersteunt u het goede doel en maakt u bovendien kans op sportieve prijzen. Tijdens en na de tv- uitzending kunt u bellen met 0800- 1112 om u op te geven als supporter. Ook kunt u de antwoordkaart in TrosKompas nr. 22 invullen. Als sup porter maakt u het hele jaar door kans op kaarten van wedstrijden van het Nederlands elftal. Kijk dus zondag- avond 28 mei naar de actie 'Samen met Oranje' bij de TROS op TV2 en laat, net als de spelers van het Nederlands elftal, uw hart spreken. Voor meer informatie over de nationa- le Spieren voor Spieren actie kunt u tevens terecht via het Internet: http://www.spieren-voor-spieren.nl en http://www.samen-met-oranje.nl. Spieren voor Spieren De Stichting Spieren voor Spieren is in 1998 opgericht om geld in te zamelen voor wetenschappelijk onderzoek en het vinden van nieuwe medicijnen voor genezing van" spierziekten. Ook wil Spieren voor Spieren de politieke discussie opstarten om de zogenaam- de robotarm, een essentieel hulpmid- del voor spierzieke patienten, weer in het verstrekkingenpakket van de over- heid te krijgen. Door nationaal actie te voeren vergroot de stichting boven dien de bekendheid van spierziekten onder het publiek. Dat is hard nodig omdat bijna half Nederland van 16 jaar en ouder weinig of niets van spier ziekten zegt te weten. En dat terwijl iedereen door een spierziekte getrof- fen kan worden. Spelers scoren mee De spelers van het Nederlands elftal steunen, als medeoprichters van de Stichting Spieren voor Spieren, dit goede doel. Naast het feit dat alle spe lers beschermheer zijn van de stichting, stellen zij hun portretrecht ter beschik- king gedurende de actieperiode. Ook werken zij belangeloos mee aan tv- acties door met patienten video-items te maken en door mee te werken aan live-uitzendingen, zoals de inzamelings- actie 'Samen met Oranje', op zondag- avond 28 mei aanstaande (zie kader). Ook topscorer Ruud van Nistelrooy is begaan met het lot van mensen met een spierziekte: "Scoor met ons mee en geef u op als supporter. In het programma zullen zij samen met spierzieke kinderen heel Nederland vragen met hen te scoren door supporter te worden. Dat kan met een telefoontje tijdens of na de uitzending naar 0800-1112, waarbij tevens sportieve prijzen te winnen zijn, waaronder kaarten voor wedstrijden van het Nederlands elftal. Tijdens het WK Voetbal in 1998 vond een soort- gelijke actie plaats. Dat het grote publiek de inzet van de Oranje spelers voor spierzieke patienten waardeert, blijkt uit onderzoek. Het overgrote deel van de ondervraagde Neder- landers sprak zich zeer positief uit, ter wijl 90% meent dat Oranje zich blij- vend aan deze actie moet verbinden. Fondsenwerving De stichting richt zich uitsluitend op fondsenwerving t.b.v. wetenschappe lijk onderzoek en vergroting van de bekendheid met spierziekten. De behartiging van de patientenbelangen laat zij over aan de betreffende vereni- gingen, zoals de Vereniging Spier ziekten Nederland (VSN). Het beheer en de besteding van de ingezamelde gelden wordt overgelaten aan het Het Nederlands elftal scoort voor 'Spieren voor Spieren'. Prinses Beatrix Fonds. De stichting bouwt ook geen eigen vermogen op en het Bestuur van de stichting werkt Met de term spierziekten wordt ruim zeshonderd verschillende aandoeningen aangeduid, waar bij sprake is van niet of onvol doende functionerende spieren. De bekendste zijn Duchenne, SMA, FSHD, ALS en de ziekte van Pompe. De oorzaak ligt in een fout spier- en/of zenuwstelsel. Sommige spierziekten zijn te genezen, maar bij andere spier ziekten verergeren patienten. Zoals bij sommige kinderen die in een rolstoel belanden. In het erg- ste geval tast de ziekte de hart- spier aan en komen kinderen of volwassenen vroegtijdig te over- lijden. In Nederland lijden naar schatting 200.000 kinderen en volwassenen aan een spierziekte. alleen op vrijwillige basis. Het geld uit de acties wordt snel en effectief inge- zet. ZONDAGAVOND 28 MEI 21.15 UUR TROS TV2 Een week voor de start van het EK Voetbal in Nederland en Belgle wordt,door de TROS op TV 2 een avondvullend televisiegala (21.15 - 23.05 uur) uitgezonden waarin de fondsenwerving voor de spierziek ten in Nederland centraal staat. Het programma zal - net zoals dat voor het WK voetbal '98 in Frankrijk - weer gedragen worden door onze nationale voetbalspelers van het Nederlands elftal. De actie tijdens het WK in 1998 leverde een positief resul- taat van ruim 3,8 miljoen (inclusief 25 robotarmen) gulden op. Ook ditmaal zullen de spelers veelvuldig in beeld komen en ook zitting nemen in een telefoonpanel in de studio. Achter- grondinformatie, portretten van jeug- dige patienten en minidocumentaires vormen verder de inhoud van de uit zending, die gepresenteerd wbrdt door Ivo Niehe en Karin Bloemen. Vele bekende artiesten werken aan het pro gramma mee. Inzet is een opbrengst die het resultaat van 1998 ruim zal overtreffen. Daarnaast hoopt men de bekendheid van spierziekten onder het publiek aanzienlijk te vergroten. GIRO 33322

Postiljon | 2000 | | pagina 6