Vogelkaart voor jubilaris Winnares vertelt over haar roman iSffJ Voorlichting over couveusekinderen Ouderenwerk zoekt vrijwilligers f: Appeltje eten DE POSTIL BLUE LIGHT DISCO - Bij de Blauwe Brug, Bachplein 590 wordt op vrijdag 26 mei een Blue Light Disco gehouden voor tieners van 10 t/m 12 jaar. De disco duurt van 19.00 tot 21.30 uur en heeft als thema South Park. Kosten f 1,50. Voor de disco is een gratis af te halen pasje nodig. Info: (010) 2470464. ZANGMIDDAG De Raad van Kerken in Schiedam houdt op zaterdag 27 mei een zangmiddag in de St. Jan de Doper, Mgr. Nolenslaan 99. Tussen 13.30 en 16.00 uur worden liederen gezongen en ingestudeerd die te maken hebben met het thema Pinksteren en de Doop. Voor de bladmuziek, koffie en thee wordt een bijdrage van f 2,50 gevraagd. VERGADEREN - Het Emancipate Centrum organiseert van 30 mei t/m 4 juli een basiscursus vergaderen voor vrouwen. De cursus vindt plaats op dinsdag van 9.15 tot 11.15 uur en wordt gehouden in Het Gebouw, Broersveld 142. De kosten bedragen f 75,-. Info en aanmeldingen: (010) 4734545. INLOOPCONCERT - In de Grote- of St. Janskerk wordt op zaterdag 27 mei een inloopconcert gegeven door Sietse van Wijgerden. In verband met het 'Bachjaar 2000' speelt hij vanaf 15.00 uur in Schiedam een Bachprogramma. SCHIESPOORDAG - De Modelspoor- wegvereniging Schiespoor houdt op zaterdag 27 mei van 10.00 tot 16.00 uur de laatste Schiespoordag van het seizoen. De dag wordt gehouden in het clubgebouw aan de Westerkade 21. Behalve demonstrates zal er een stand met hobbytijdschriften- en boeken aan- wezig zijn. Toegang f 1,-, kinderen f 0,50. GRAAUWE HENGST - De band Only Entertainment speelt op zaterdag 27 mei vanaf 22.00 uur in Podium Caf6 De Graauwe Hengst. Aan de Lange Haven 28 zal het uit Rijnsburg afkomstge kwartet muziek uit de jaren '60 en '70 ten gehore brengen in een geheel nieu- we punkrock-jasje. SCHIEDAM - Het Vlietand Ziekenhuis locate Schiedam houdt op donderdag 25 mei om 20.00 uur een voorlich- tngsbijeenkomst met het thema 'Kinderen in beweging'. De voorlichttng voor ouders van couveusekinderen wordt georganiseerd door de Vereniging Ouders van Couveusekinderen VOC in samenwerking met de kinderafdelingen van het Vlieland Ziekenhuis. Op de bij- eenkomst wordt informate verstrekt door de psychologe Marian Jongmans. Veel ttjd zal worden besteed aan beant- woording van de vragen van de bezoe- kers. Voor gratts deelname kan men zich aanmelden bij het voorlichttngs- centrum van het Ziekenhuis: (010) 2044316/2044317. SCHIEDAM - De Sttchttng Ouderen werk Schiedam is op zoek naar vrijwilli gers die in de komende vakanteperiode willen invallen als maaltijdbezorger. Dienstencentrum Oost kan per Septem ber een gastdame of gastheer gebruiken voor de receptte, In totaal werken bij Ouderenwerk Nieuwe Waterweg Noord bijna 600 vrijwilligers. Belangstellenden die 66n of meerdere keren per week in Schiedam tussen 11.00 en 13.00 uur maalttjden willen bezorgen kunnen zich doordeweeks van 9.00 tot 12.30 uur aanmelden via (010) 2486890. De vrijwilligers ontvan- gen een onkostenvergoeding, maar die- nen wel een auto en rijbewijs te hebben en goed Nederlands te spreken. Ook voor diverse andere functes zijn nieu we vrijwilligers welkom. SCHIEDAM - Het lijkt een on- mogelijke opgave om in vier weken tijd een roman te schrij- ven met bovendien de intentie daarmee in de prijzen te willen vallen. Stadsgenote Raymonde Padmos bewees dat het alle- maal tot de mogelijkheden behoort. Zij werd namelijk in September van het vorige jaar aangewezen als winnares van een door Libelle uitgeschreven romanwedstrijd. Haar roman 'Spiegel van mijn geheugen', uitgegeven door Uitgeverij De kem is inmiddels verkrijgbaar in de boekhandel. Zaterdag 27 mei is de Schiedamse door de organisatie van de Schrijversavonden uitgenodigd om als gastspreker op te treden in de biblio- theek aan het Bachplein. Voor Raymonde Padmos kwam het bericht dat zij de Libelle Roman Prijs had gewonnen als een grote verrassing. Zij had al eerder aan schrijfwedstrijden mee gedaan en soms een prijs in de wacht gesleept, maar dacht toch dat het een vergissing of flauwe grap was. Nee dus. Een van de juryleden die oordeelde over de ingezonden manuscripten was bestseller schrijfster Lulu Wang. Haar ontroerde de openhartige eerlijkheid van het verhaal, Lulu Wang is van mening dat 'Spiegel van mijn geheugen' diepgang heeft en een rijke inhoud kent. Het boek vertelt de geschiedenis van Jakoba Huyzen, een vrouw van weinig woorden die in 1916 als leerlin- ge gaat werken in een boekwinkel. Binnen enkele jaren is zij eigenaresse van de zaak. Zij leeft vrij teruggetrokken SCHIEDAM - Op het terrein van woon-, zorg- en diensten centrum Frankeland is vrijdagmiddag het winnende ontwerp van de VSB Prijs beeldende kunsten 1999 ont- huld. Het ontwerp van kunstenaar Ram Katzit kreeg op 27 Sep tember 1999 in Pand Paulus de derde achtereenvolgende VSB prijs uitgereikt. Het onlangs voltooide beeld heeft nu een plaatsje gekregen aan de Liduinastraat 10 in Schiedam. De prijs beoogt beeldende kunst te integreren in publiekstoegankelijke instellingen en kunstenaars te stimu- leren in opdrachtgebonden werk. De VSB bank heeft samen met de projectorganisatie voor deze prijs, stichting Werkvorm, een opdracht omschreven voor een beeldende kunsttoepassing bij Frankeland. In totaal kwamen er 61 reaches binnen op de landelijke oproep voor de ont- werpwedstrijd. De drie geselecteerde kunstenaars hadden in hun voorstellen veel aan- dacht voor de betekenis en het gebruik van de plek waar het kunst werk zou komen te staan. Het werk van Ram Katzir had daarbij een over- tuigende formele kwaliteiten die de jury het vertrouwen gaf dat Katzir voor Frankeland een fascinerend beeld zou weten te maken. Zijn voorstel is dan ook beloond met een geldprijs van f 20.000,-, voor de realisatie was f 15.000,- beschikbaar. Vanaf dit jaar krijgt de prijs door de introductie van de Fortis bank een nieuwe naam. De hoogte van de Fortis beeldende kunst Prijs is ook opnieuw vastgesteld. De komende drie edities ontvangt de winnaar f 25.000,- en is er f 20.000,- beschik baar voor de realisatie van het winnende ontwerp. Het winnende ontwerp van Ram Katzik voor de VSB Prijs beeldende kunsten is vrijdag onthuld aan de Liduinastraat. fFoto: Gerrit Versteeg) De Vogelbescherming krijgt bij haar 100-jarig bestaan een vogelkaart van de provincie Zuid-Holland aangeboden. Gedeputeerde Van der Sar over- handigde de kaart op maandag 22 mei aan directeur Wanders van de Vogelbescherming Nederland. De kaart is uitgegeven door uit geverij Open Kaart en is gratis beschikbaar voor leden van de Vogelbescherming. De kaart is ook tegen betaling in de boek handel verkrijgbaar. De provincie Zuid-Holland staat niet bekend als een natuurgebied bij uitstek. Toch valt er in de provincie wel degelijk het een en ander te zien. Van de bijna honderd internationaal belangrijke vogelgebieden liggen er maar liefst veer- tien op Zuid-Hollands grondgebied. Sommige gebieden genieten enige bekendheid, zoals Voornes Duin en de Biesbosch, maar er zijn ook vele onbe- kende plekken waar veel en bijzondere vogelsoorten voorkomen. Gezien de ligging zijn de meeste belang rijke vogelgebieden nat. Bij de Nieuwkoopse Plassen broedt bijvoor- beeld een grote kolonie purperreigers. In de Biesbosch komen naast de blauw- borst ook de kwartelkoning en de ijsvo- gel voor. De Vogelkaart is een goede gids om deze en vele andere vogelsoor ten te ontdekken. en alleen door de boeken houdt zij con tact met de buitenwereld, onder meer met mijnheer Polak die boeken die niet meer geschikt zijn om uit te lenen opkoopt. 'Duitsers zitten in Polen, juffrouw Huyzen. Ik heb veel verwanten in Polen. Ik heb verwanten in Duitsland. Ik heb verwanten in dit land. Ze zullen hier komen, het Duitse edelras, ik heb het boek van Hitler gelezen. U hebt het gelezen. Zal ik straks nog verwanten hebben? Ik kon hem geen antwoord geven, want als ik hem zei dat het alle- maal wel mee zou vallen, beledigde ik zijn scherpe inzicht en als ik hem gelijk gaf ontnam ik hem de hoop.' Duitse fotograaf Met het uitbreken van de Tweede De Wereldoorlog wordt ook het gei'soleerde bestaan van Jakoba opengebroken. Zij komt in contact met een Duitse oor- logsfotograaf die onvermoede gevoelens bij haar losmaakt en waarbij zij haar fan- tasie^de vrije loop laat. De liefde blijkt wederzijds en er wordt een dochter geboren. De fotograaf wordt opgepakt en komt aan het eind van de oorlog ern- stig ziek bij haar terug. Na weken gaf de dood de strijd op en streek zijn vaandel. De schaduw van de dood glipte langs de muur van het huis om het elders te gaan proberen. De lezing vindt plaats in de Openbare bibliotheek Noord aan het Bachplein 589, aanvang 15.00 uur, entree f 5,-. Onder de aanwezigen wordt een gesig- neerd boek en een jaarabonnement op het cultuur maandblad Musis verloot. Nans Wolters #1,0. Ik ben gek op appels. Een appel was in mijn jeugd al een lekkernij. Ik trof het, twee van mijn grote broers kregen verke- ring met twee zusjes. Op de boerderij waar ze woonden was een appelhof Noem een soort appel en het groeide daar aan de boom. Door de verkering van mijn broers, denk ik wel eens, stonden er bij ons thuis in de kelder altijd kisten met 'moes- en 'handap- pels'. Mijn moeder kookte de lekkerste appelmoes. Als er vriendjes of vnendinnetjes mee mochten eten, aten ze zich buikpijn aan de lekkernij. Toen ik ging werken kwam ik op een afdeling waar een wat oudere dame zat. Klokslag elf uur riep ze: "Efkes piepskoft!" (even pauze). Ze schoofhaar typemachine opzij, spreidde een servet uit op haar bureau, pakte een fruit- mesje uit haar la en begon aan het ritueel 'appel schillen'. Flinterdun ont- deed ze de 'bellefleur' van haar jas, sneed haar in partjes, zette de benen in de bovenste la van het bureau, drapeerde haar rok zorgvuldig om die benen, en genoot van de in vieren gesneden appel. Als zij het sein gaf, dook ik ook in mijn voorraadtas. Daar zat altijd wel een appel in. Ik wreef het exemplaar op mijn linkermouw op, of - als het hoog- zomer was - op mijn rechterheup. Ontzetting bij de iets oudere dame. Die nam toe, als ik een enorme hap uit de appel nam en vervolgens nog een en nog den. Ze zat naar adem te happen als ze zag dat ik de appel met klok- huis, 'spinnegaatje' en al verorberde. Het stokje liet ik achter in de prullen bak. "Worden jullie tegenwoordig nog wel met de etiquette opgevoed?" vroeg ze geschokt. "Dit geeft geen pas, zo eet je geen appel!" Het is het jaar 2000 en ik werk nog steeds, al is het in een heel andere omgeving en bij een heel ander bedrijf. "Ik weet niet wat ik zie als jij een appel eet", zegt een collega. "Je haalt er een uit je tas, wrijft hem op langs je mouw, draait het stokje eruit, en je eet hem met ham en gram op. De etiquette 'appel eten' is aan mij nog steeds niet besteed. "In appels zitten pitjes, in die pitjes zit jodium en dat is goed voor je", zei mijn moeder altijd. Ze hapt zelf nog graag een appeltje weg, met klokhuis en al. En dat moet wel 'heel erg gezond zijn; ze is vorige week Q2 jaar geworden. 25 MEI 2000 DE POSTILJON EDITIE 12 •VAGINA 5 PAGINA 7 Onth ulling kunstwerk VSB Prijs beeldende kunsten 1999

Postiljon | 2000 | | pagina 7