Gijs Zwaan zet ploeg nog eenmaal op scherp Wandelweekend lange afstanden Schiedam in slag van Zierikzee Rugklachten bij sporters Trainer Gijs Zwaan van SWSMC hoopt zondag met zijn club naar de hoofdklasse te promoveren. (Foto: Bert Visser) Uw rug bestaat uit wervels die onderling zijn verbonden door middei van gewrichtjes, banden en tussenwervel- J schijven. De wervels steunen op eikaar via een tussenwer jj velschijf een soort kussen van kraakbeen met aan de buitenkant een ring van steviger mate- riaal. De bewegingen tussen de wervels worden geregeld door tussengewricht- jes. Deze gewrichtjes zorgen samen met de banden voor een deel ook voor de stevigheid van uw rug. De ruggen wervels worden gesteund en beschermd door de buik en rugspieren die zorgen voor een gelijkmatiger ver- deling van de krachten. Lage rugklachten komen bij sporters relatief veel voor. Dat wordt vaak door meerdere factoren veroorzaakt. Zo tre den bij staan, zitten, oftillen grote druk en trekkrachten op bij met name de lendenwervels op de overgang rug-bek- ken. Meestal is er ook sprake van een houdingsafwijking en verkorte of ver- zwakte spieren. De meeste rugklachten worden onderin de rug gevoeld. De pijn kan rechts, links ofjuist in het mid den gevoeld worden. In eerste instantie zullen deze pijn- klachten alleen tijdens of na het spor- ten optreden, later ook bij lang staan of zitten. 's Ochtends kunt u opstaan met een stijve rug, die dan in de loop van de dag wat verbetert. Soms straalt de pijn ook uit naar de bil en naar de ach- terzijde van het bovenbeen. De meest voorkomende oorzaak van langdurige rugklachten is overbelasting van de rugspieren al dan niet in combi- natie met een irritatie van een of meer van de gewrichtjes tussen de wervels en van de banden die daarbij in de buurt zitten. Meestal is een samenspel van onderstaande factoren verantwoor- delijk voor het ontstaan van de rug klachten: I. Zware en/of eenzijdige belasting in de sport of werksituatie; een te snelle trainingsopbouw. Rugklachten treden frequenter op als er in korte tijd te veel, te vaak en te hard wordt getraind. Met name heuvel- trainingen en sprongtraining zijn berucht. Als er spierversterkende oefe- ningen of krachttraining wordt uitge- voerd, is een juiste techniek zeer belangrijk. Lopen of springen op een harde ondergrond fasfalt, betonj met onvoldoende schokdempende en/of onvoldoende steunende schoenen. 2. Te zwakke spiergroepen. Bij het voorkomen van lage rugklachten is met name het goed op kracht zijn van de buikspieren, de bilspiez en bovenbe- nenspieren van belang. 3. Verkorte spiergroepen. Bij het voor komen van lage rugklachten is het met name van belang dat de rugspieren, de heupbuigers en de bovenbeenspieren goed op lengte zijn. 4. Houdings- afwijkingen. Zo is er vaak sprake van een versterkte holle stand. 5. Standafwijking met name van bekken en/of lage rug, meestal op basis van een beenlengteverschil Naast bovengenoemde factoren kan het geleidelijke proces van veroudering van de tussenwervelschijf ook een rol spelen. Deze kraakbeenschijf wordt langzamerhand minder dik en stevig, zodat speling tussen de wervels ont- staat en de belasting van de gewricht jes en de banden verandert. Het is dus belangrijk bij het uitoefenen van sport- activiteiten te zorgen voor een goede balans rondom de wervelkolom. De belasting tijdens de sportactiviteiten kunnen rugklachten doen ontstaan. Hoe u de rugklachten kunt voorkomen zal de volgende keer aan de orde komen.Indien u nu overweegt aan sport te gaan doen en niet weet of uw rug de belasting wel aan kan, neem dan contact op met uw huisarts offysi- otherapeut, die u hieromtrent kan advi- seren. Giovanni E. Eleonora fysiotherapeut SCHIEDAM - Komende zondag om half drie strijden Westlandia en SWSMC op het veld van Excelsior Maassluis, voor de laatste keer en vijftigste keer dit seizoen om de eer. Beide teams, die eikaar ook in de reguliere competitie troffen, gaan voor het hoofdklasserschap. Want dat is de inzet van het duel. Wie wint is hoofdklasser, zo simpel is het op dit moment. Gijs Zwaan kwam bijna twee jaar gele- den over van Dordrecht'90 waar hij nauw betrokken was bij de training en coaching van de A- en B-selectie van de profclub. Daarvoor leidde hij Excelsior 2. In die jaren heeft hij heel wat succes- sen bereikt. Zwaan bracht het schaduw- team van Excelsior naar de eredivisie voor tweede elftallen. Nu kan hij weer een club naar het hoogst haalbare niveau leiden, maar dan moet wel wor den afgerekend met Westlandia. Hoe staat het team van Zwaan en assistent Harry van Kapel (trainer van het tweede team dat vorige week tweede werd van heel Nederland) er eigenlijk voor? "De groep is er klaar voor. Dat hebben ze in de twee duels met SC Feyenoord wel bewezen. Na de 1 -4 op Varkenoord en de wat moeizamere 4-3 op Harga heb ben we aangetoond klaar te zijn voor de hoofdklasse. Nu wacht Westlandia op ons. Die kennen we natuurlijk van de competitie. Uit verloren we knullig met 1-0. Thuis werd het 2-0 voor ons. Of Van Kapel hen heeft bekeken? Nee, dat is niet eens nodig. We kennen ze door en door. Zij hebben een typische coun- terploeg. Met een diepe spits, een vent daar vlak achter die er constant omheen draait en daar weer achter vier midden- velders op rij, waarvan de buitenste mannen naar binnen kruipen en er over- heen gaan wanneer het mogelijk is. Dat spelletje ligt ons niet zo. Wij proberen namelijk met aanvallend voetbal de vij- anden te verslaan. Counterploegen zijn moeilijk te bespelen. We zullen onze taktiek dan ook aan moeten passen." Trainen "Dinsdag was het rustig uitlopen op trai ning en weer naar binnen. Donderdag richten we ons op het duel. Dan laat ik twee partijen het te verwachten spelletje van zondag naspelen. Dan reduceren we de groep naar een acht- en een zevental of iets dergelijks. Dan moet de ene partij heel behoudend spelen en de andere ploeg juist heel aanvallend. Dan moeten we het loopvermogen stimuleren. Ook de dode momenten komen uitge- breid aan bod. In zo'n belangrijke wed strijd kun je met een vrije trap de partij soms beslissen. Daar moet je op voorbe- reid zijn. Mannen als Jan Brokling, Daniel Moreno en Demis Xanthopoulos hebben een uitstekende trap in hun benen. Daar gaan we nog even mee oefenen. Op vrijdag trainen we nog een maal scherp en dat is het verder afwach- ten. We kennen wat lichte blessures, dus ook ten aanzien van degenen die spelen wordt het afwachten." Rust nemen "Of we het nog volhouden na 49 wed- strijden? Het wordt inderdaad onze jubi- leumwedstrijd. Met alle partijen naast de gewone competitie is het een zwaar en lang seizoen geworden. De batterij hoeft echter nog maar een keer te wor den opgeladen. Ik weet vanuit wat ik gezien heb bij Excelsior en Dordrecht'90 hoe belangrijk het is om op de juiste momenten je rust te pakken. Dat heb ben we dit seizoen dan ook op gepaste wijze gedaan. Als groep gingen we dan naar de sauna en rustten wat. De licht geblesseerden werden meteen naar de masseur of fysiotherapeut doorgestuurd en waren dan in twee weken weer fit. Dat zoiets mogelijk is bij een amateur- club is natuurlijk heel erg prettig. SWSMC heeft wat dat betreft alles goed voor eikaar. De randvoorwaarden zijn tegenwoordig heel belangrijk wil je een goede prestatie neer zetten. Dat is inmiddels wel aangetoond." SC Feyenoord Het duel van afgelopen zondag verliep anders dan acht dagen eerder op Varkenoord. Daar was de Schiedamse ploeg heer en meester en zegevierde op gepaste wijze. Op het eigen complex ging het wat moeizamer al kwam de ruime voorsprong nimmer in het gedrang. Schiedammer Henk Fraser ont- brak in de defensie bij de Rotterdamse bezoekers vanwege een bezoek aan oud- ploeggenoten George Boateng en Ed de Goeij op Wembley. De sympathieke verdediger kon niet op tijd terug zijn van zijn bezoek aan de FA- cup finale en dat was een aderlating voor SC Feyenoord. Deze ploeg vecht tegenwoordig meer tegen zichzelf dan tegen de opponent en dat kost hen het hoofdklasserschap. Ook ditmaal leek SWSMC over de Feyenoorders heen te walsen. Uitblinker Koos Boot scoorde binnen 22 minuten tweemaal en zette zijn ploeg op een ruime 2-0 voorsprong. Blom en Altena maakten echter gelijk tot ergernis van Gijs Zwaan. "De ploeg vergat even wat de afspraken waren. In SCHIEDAM - In het Beatrixpark in Schiedam vindt op 3 en 4 juni weer het Wandelweekend lange afstanden plaats. De Rotterdamse Wandelsport Vere- niging heeft in het park een parcours afgezet van ongeveer 4 km. Voornaamste onderdeel is de 24-uur- wedstrijd voor snelwandelaars die op zaterdag 3 juni om 12.00 uur van start zal gaan. De deelnemers zullen in 24 uur minimaal 144 km dienen af te leg- gen om in aanmerking te komen voor een klassering. Voor deze wedstrijd worden dertig atleten uit binnen- en de rust heb ik de bordtekening er weer even bijgepakt en als een schoolmeester heb ik gedemonstreerd waar men zich binnen de krijtlijnen aan moest houden. Gelukkig pakten de jongens de taken vervolgens goed op en zag ik het oude SWSMC weer terug. Het ging net om een verschil van vijftien meter. Je man laten lopen op het middenveld of er ach- teraan gaan. Daarna werd het 3-3 en zeven minuten voor het einde maakte Isandro Galina de Sousa de winnende treffer. Gelukkig stond Robert Musteric uitstekend te keepen. Deze 18-jarige doelman heeft Perry Hoogstad verdre- ven uit het eerste team. Perry weet ech ter zelf dat hij het niet best heeft gedaan de laatste tijd. Hij gaat dan ook terug naar Rozenburg. Jammer, want Hoogstad kan heel goed keepen. Het was een kwestie van zelfvertrouwen. Musteric is nu klaar voor het grote werk, voor komende zondag dus. Cor Hulsbus buitenland verwacht. Lokale favoriet is Gerard van der Klift. Deelnemers die binnen dit tijdsbestek 100 Engelse Mijl (160,9 km) afleggen mogen zich Continental Centurion noemen. Tevens kan worden gestart voor de 50- km wedstrijd. Deze afstand moet bin nen tien uur worden afgelegd. Deelnemers aan de 50 Engelse Mijl wedstrijd hebben hier 16 uur voor beschikbaar. Startlocatie van het evene- ment is de kantine van handbalvereni- ging DWS aan de Parkweg. SCHIEDAM - In de binnenstad van Zierikzee vindt op 3, 9, 10, 16 en 17 juni vanaf 21.30 uur een historisch openluchtspel plaats met muziek en dans. In deze 'Ridderslag van Zierikzee' zal ook de stad Schiedam een rol spelen. Het spel is gebaseerd op pogingen die de Vlamingen begin 1300 ondernamen om Holland en Zeeland te veroveren. Schiedam wordt in het stuk opgevoerd als stad die nog niet bezet is door de Vlamingen. Aan het toneel- en muziekspekta- kel doen 120 toneelspelers in historische kostuums mee. Kaarten f 20,- zijn verkrijgbaar via de WV Schouwen-Duiveland (0111) 412450 of via www.edz.nl/ridderalag. 25 MEI 2000 DE POSTILJON EDITIE 12 PAG IMA 9 SWSMC en de wedstrijd van het jaar

Postiljon | 2000 | | pagina 9