Rondgang langs de schatkamers van het Stedelijk museum Jongeren geven mening in videopresentatie PffalMqp Artoteek toont werk Isik Tuzuner Afscheid KlootQh festival bij Graauwe Hengst Hosta Achter ons grachtenhuis is een buiten- plaatsje met een schommeI en een wip voor de kinderen. De oorspronkelijke tegels zijn vervangen door gras, zodat bij eventuele valpartijen onze jongens toch een beetje zacht terechtkomen. Aan de achterzijde staat een Rododendron, die tijdens de bloei twee kleuren bloemen draagt. Het stukje gras in de schaduw van deze struik, is het lievelingsplekje van onze kat Wolfgang Amadeus. Of beter gezegd: was het lievelingsplekje. Twee dagen terug konden we ons huis- dier niet vinden. Na lang zoeken bleek dat hij zich op zolder had verstopt onder een oude driezitsbank. Toen ik hem wilde pakken sloeg hij zijn nagels naar me uit, iets wat hij nog nooit eer der had gedaan. Met een afleidings- manoeuvre (een draadje bewegen over de vloerj wist ik hem uiteindelijk uit zijn schuilplaats te lokken. Bij het oppakken blies mijn trouwe poes: hij had duidelijk pijn. Toen hij in mijn armen lag, voelde ik onder zijn kop twee zwellingen van anderhalve centimeter breed. Voorzichtig Hep ik met mijn vriend-sinds-mijn-studietijd naar de huiskamer waar de kinderen waren. Ze waren erg lief voor Wolfgang. Keurig wachtend op hun beurt aaiden ze een voor een over de rug van de poes. Ondanks wat klagend gemiauw gaf hij aan dat hij de bezorgd- heid waardeerde. Mijn vrouw en ik besloten met ons beestje naar de dierenarts te gaan. Wat de goede man zei weet ik niet meer, maar het kwam er op neer dat hij vroeg of ik het dier bij hem wilde laten of dat ik hem mee naar huis wilde nemen om het dier te laten sterven. Het idee dat onze trouwe. kat zander slag of stoot opgegeven was zinde ons helemaal niet. Daarom gingen we met onze vol tallige familie en Wolfgang naar een dierenkliniek in de grote stad voor een second opinion. In de wachtkamer haalde Wolfgang, ondanks zijn zwakke toestand, toch nog een ondeugende streek uit. Naast mij zonk een dame. Op haar schoot zette ze een kartonnen doos waaruit een koerend geiuid kwam: duiven. Met een laatste krachtsinspanning sprong Wolfgang omhoog, verplaatste zich horizontaal door de lucht om vervol gens loodrecht in de doos terecht te komen. De dame zette het op een hys- terisch gillenOnze kat zat met een onnozele grijns op zijn bek tussen de duiven. Om een lang verhaal kort te maken: ook deze dierenarts kon niets voor Wolfgang doen dan slechts een pijnstil lende injectie geven. De volgende dag is onze kat in zijn slaap overleden. Heelgek hoe je aan zo'n dier kan hech- ten. Ik heb meerdere keren in mijn spreekkamer mensen gehad die diep bedroefd waren over het heengaan van hun huisdier. Je probeert dan wel in hun verdriet mee te gaan, maar eerlijk gezegd voel ik nu pas de leegte die zo'n verlies veroorzaakt. Op dit moment sta ik bij het lievelings plekje van mijn kat. Ik mis m'n trouwe kameraad. Boven me doet de lucht zijn best mij wat op te vroli/ken. Het is stra lend weer en de hemel is egaal blauw. Plotseling realiseer ik dat het bijna Hemelvaartsdag is. Al peinzend schiet mij de zin te binnen: 'En er zal een nieuwe hemel en aarde komen. De leeuw zal weer bij het lam liggen en het kind speelt met een slang'. Er schijnen dus toch dieren in 'het latere leven voor te komen. Misschien dat ik ooit mijn kat weer in mijn armen heb. Dag, Wolfgang Amadeus, zoals je in deze verhalen heette. Dag Buikje, zoals je werkelijke naam was. Bedankt dat je er was. Pieter Vlasveld huisarts Het Stedelijk Museum Schiedam viert dit jaar het hon- derdjarig bestaan. Het jaar 2000 zal daarom in het teken staan van drie grote jubileumtentoon- stellingen, waarvan de eerste, '100 Schatten van Mensen' nog tot en met 18 juni te zien zal zijn. De tentoonstelling bevat honderd bijzondere voorwer- pen uit de collectie die zijn uit- gekozen door leden van de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum Schiedam. Net als veel andere musea ontstond het Stedelijk eind negentiende eeuw door een schenking van een particulier. De eerste schenking was afkomstig van politicus, militair en verzamelaar Gerrit Visser. Zijn verzameling hellebaarden, geweren, trommels, vaandels, unifor- men en archeologische vondsten werd in 1899 door de gemeente onderge- bracht in het hiervoor opgerichte Stedelijk Museum. Bij het ontwikkelen van een programma voor het jubileum- jaar is gezien de grote rol van het parti culier initiatief in de geschiedenis van het museum gekozen voor samenwer- king met particulieren. Tentoonstellingen In Schiedam bestaan twee verenigingen die nauw verbonden zijn met het Stedelijk Museum, te weten de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum Schiedam en de Historische Vereniging Schiedam. Het museum heeft beide verenigingen gevraagd om hun leden honderd voorwerpen uit de Neeltje Boelsma toont de trouwjurk met schoentjes, onderdeel van de ten toonstelling '100 Schatten van mensen'. (Foto: Sjef van Duinj collectie van het museum uit te laten kiezen voor een tentoonstelling. De Historische Vereniging laat de keuzes zien van 2 September tot en met 29 oktober op de tentoonstelling 'In het lichtvan 100 Vrienden'. De Schiedamse kunstenaars van Stichting Kunstwerkt en Galerie Moesman hebben een expo- sitie samengesteld met het .thema 'Obsessie'. Deze tentoonstelling 'Je weet niet wat je ziet' is te bezichtigen van 1 juli tot en met 20 augustus. 100 Schatten Momenteel kunnen bezoekers nog tot zondag 18 juni de '100 Schatten van mensen' bekijken, samengesteld door de Vrienden van het museum. Honderd leden hebben ieder een voor- werp of kunstwerk uitgekozen dat hen bijzonder aansprak. Het aanbod op deze tentoonstelling omvat onder meer schil- derijen, landkaarten, gevelstenen, aar- dewerk, beelden en tal van andere (gebruiks)voorwerpen. Op de foto is de keuze van Neeltje Boelsma te zien, witte schoentjes met hoedje en trouw jurk. De schoentjes en jurk stammen uit 1880 en lijken afkomstig uit een sprook- je. De schijnbaar in het donkere depot achtergebleven schoentjes schreeuwen volgens Neeltje Boersma om aandacht. De schoentjes en de andere schatten kunnen van dinsdag t/m zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur en op zondag van 12.30 tot 17.00 uur gratis worden bezocht. Op zondag 4 en 18 juni zijn er rondleidingen langs de collectie. De rondleidingen aan de Hoogstraat 112 kosten f 2,50 en duren ongeveer een uur. SCHIEDAM - Om te weten te komen wat voor jongeren van belang is wordt in Schiedam de komende weken de manifesta- tie 'de straat is van ons!en de toekomst ook' georganiseerd. Het doel van de door de bestuurders en vertegenwoor- digers van instellingen voor jeugdbeleid gei'nitieerde mani- festatie is te komen tot de oprichting van een jongeren- raad. Hiervoor worden jongeren tussen de 15 en 23 jaar tijdens etentjes via een videopresenta tie om hun mening gevraagd. De bestuurders, ambtenaren, politie en andere betrokkenen willen bij het bepa- len van hun beleid weten hoe jongeren denken en wat tegenwoordig van belang is voor de jeugd. Om dit te weten te komen is Bosch Film Amsterdam gevraagd om in mei en juni vijf keer voor telkens 25 jongeren een etentje te organiseren in de verschillen- de wijken van de stad. Tijdens het eten leren de jongeren en organisatie elkaar kennen en kan er gepraat worden over de belevingswereld van de jongeren in het jaar 2000. Na het eten zal het belangrijkste verhaal of de boodschap van de avond door een klein groepje samen met een toneelregisseur worden gevat in een aansprekende presentatie. De videopresentaties van de vijf etentjes zullen op zondag 18 juni op de slot- mamfestatie worden verfoond. Alle 100 jongeren en vijftig genodigden, waaron- der de bestuurders en welzijnswerkers, zullen eerst de film 'De straat is van ons' te zien krijgen. Na deze door Amsterdamse jongeren gemaakte film zullen de Schiedamse jongerenvideo's te zien zijn. Ook worden er podiumpre- sentaties opgevoerd, waarep de zaal kan reageren. De feestelijke dag met muziek, theater en film zal er voor zor- gen dat de deelnemers elkaar beter zul len leren kennen. De etentjes vinden plaats op 29 mei, 5,6,13 en 14 juni; de manifestatie staat gepland voor zondag 18 juni SCHIEDAM - In de Artoteek Schiedam zijn nog tot en met 17 juni twee nieuwe tentoonstel lingen te zien. Isik Tuzuner laat werk zien dat bestaat uit collages en beelden. Met verpak- kingsmateriaal - afval in de vorm van dozen - creeert zij kunst met als thema: negatief (afval) wordt positief (kunst). Haar werk heeft een intui'tief, speels karakter met een eigen kleurrijke taal. De tweede tentoonstelling in de Artoteek draagt de naam 'Baklava stille- ven en zoethout' en heeft eten en drin- ken als thema. De expositie bevat door kunstenaars in bruikleen gegeven kunstwerken waarop telkens eten op terug te vinden is. Zo zijn er onder andere schilderijen met taarten, heerlijk uitziend ijs, negerzoenen en Spaanse pepers, een jurk gemaakt van snoep- goed en chocoladerepen te zien. De Artoteek aan de's Gravenlandseweg 802-806 kan op woensdag, donderdag en vrijdag van 13.30 tot 17.30 uur wor den bezocht en op zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. Op donderdagavond is de Artoteek tevens geopend tussen 19.00 en 21.00 uur. SCHIEDAM - Podium Cafb De Graauwe Hengst organiseert op donderdag 1 juni (hemelvaartsdag) voor de vijfde maal het KlootGh festival. Tussen 12.00 uur 's middags en 01.00 uur's nachts beklimmen twaalf bands het podium aan de Lange Haven 28 voor een optreden. Als eerste band speelt Skit Madness vanaf 13.00 uur orgjnele Schiedamse jenevercore. Hierna komt op elk heel uur een nieuwe band aan bod. Dit zijn achtereenvolgens; Roast Rabbit on Toast, Know Talent, Scrappy Stuff, Warb, Coco Haely, Innovation, Vixy, Rivan, Hairy Few, Sirup, en Medulim. De band spelen onder meer pop, rock, metal, ska punk. Sinds afgelopen herfst heb ik 'een tuin aan huis'. Na jarenlang op een flat gewoond te hebben, heb ik nu een huis met voor- en achterdeur. Als ik daar uit- stap sta ik in de tuin. Het voorjaar is een complete verrassing voor me. Wat komt er op in de tuin? Ook al heeft het niet gewinterd; de planten hielden toch een soort semi-winterslaapje. De enige plant die ik herken is de hor- tensia. Lange stokken met uitgebloeide bloemen staan fier rechtop. De buurtkaters komen veelvuldig kopjes geven aan deze plant. Verder ontdek ik thi/m, daarop doen de katers hun plas. Ik zie veel lege plekken in de border. Geen nood, daar plant ik bloembolle- tjes: fresia's, klavertje-vier, alles wat alvast de grond in kan plant ik erin. Per dag houd ik de stand van zaken bij. Ik wil de aanzet van de bolletjes wel uit de grond kijken. "Je moet even geduld hebben", zegt mijn zus. "Alles moet z'n tijd hebben. En zal ik je eens wat vertellen, daar komt iets op." Ze wijst op een uit de grond stekend iets. "Fresia's", zeg ik, kijkend op het kaartje dat ik in de grond heb gestopt. Een week later vind ik dat fresia's tegen woordig heel anders op komen dan in mijn jeugd. "Fresia's?" vraagt een schoonzusje verbaasd, dat i»hosta, dat kruipt's winters onder de grond en komt in het voorjaar weer boven. Hosta, hoe kan ik het vergeten. Slakken zijn er dol op. Zo traag als ze zijn, in minder dan geen tijd vraten ze hosta op in mijn tuin een stukje verder- op. Volgens mij kunnen slakken niet likkebaarden, anders hadden ze dat zeker gedaan. Iedere avond houd ik tegenwoordig slakkeninspectie. Met huis en al vind ik ze in hosta. Op dezelfde plaats ontspruit ook fresia. Met een klein schep- je verplaats ik de slakken naar een plekje in de border, waar echt niks is ont- sproten. Ik verzamel ze, ik spreek ze toe en zeg tegen hen dat ik het ver- schrikkelijk egoi'stisch van mezelf vind dat ik hen zo'n exquis hapje ontzeg, maar dat ik ze even een stukje verderop zet. Ikga met de 'slakken met huis op de rug' aan de wandel en zet ze uit op een plek waarvan ik denk dat ze 'een slakkenlevenkunnen leiden. 31 MEI 2000 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 5

Postiljon | 2000 | | pagina 5