Oranje ooit EK kampioen met weergaloze Marco van Basten >*Dick Jol fluit op EK 1 Bergkamp I topscorer Philip Cocu vaste waarde in Oranje EK winnaars: c 'Ik ben multifunctioneel, zeg maar waar ik moet lopen' Uro Dubieus •uro o •uro Gezinsleven Media Anoniem Touwtrekken Hij kan nog kwaad worden een strafschop te hebben gemist tegen Brazilie op het WK in Frankrijk twee jaar geleden. Met Ronald de Boer was Philip Cocu verant- woordelijk voor het falen in de beslissende strafschop- penserie na de reguliere 2-2. Bondscoach Guus Hiddink vroeg aan de speler, die op veel plaatsen inzetbaar is, of hij ook een strafschop wilde nemen. Philip Cocu was er bijna niet toe in staat. Hij was zo moe dat hij liever voor de eer bedankte, maar stemde in de bal te nemen. Uitblinker AHIOAS £f 3ITI03 H0UIT30S 30 OOOS IHUl 8 De enige Europese titel die Nederland ooit heeft gewonnen, was in 1988 in West-Duitsland. Marco van Basten schreef toen geschiede- nis door in dit toernooi vijf keer te scoren. Oranje zegevierde in de finale in het Olympia-stadion in Munchen met 2-0 over Rusland. De manier waarop Marco van Basten in deze finale het tweede doelpunt scoorde, was weergaloos. Het doelpunt, waar vandaag-de-dag nog steeds over gesproken wordt, kwam op indrukwekkende wijze tot stand. Marco van Basten kreeg de bal aangespeeld van Arnold Muhren en versloeg met een schitterende volley doelman Dassaev van Rus land. Het optreden van Marco van Basten tijdens het toernooi was zo indrukwekkend, dat hij in dat jaar tot Europees en Wereldvoetballer van het Jaar werd gekozen. De Europese titel was de enige hoofdprijs die Oranje ooit gewonnen heeft. Naast het EK'88 in Duitsland nam Oranje nog vier keer deel aan een Europese eindstrijd. In 1976 trad Nederland voor de eerste keer aan. In Joegoslavie eindigde Oranje op de derde plaats. De finale werd gewon nen door Tsjechoslowakije dat West- Duitsland na strafschoppen versloeg. Na de verlenging was het 2-2. Vier jaar later in Italie speelde Nederland opnieuw een bescheiden rol. Het elf- tal van bondscoach Jan Zwartkruis kwam niet verder dan de derde plaats in de poule. Het EK'84 ging aan de neus van Oranje voorbij na de dubieuze 12-1 overwinning van Spanje op Malta in de kwalificatiereeks. Op het EK'92 in Zweden - vier jaar na het binnenha- len van de Europese beker - kwam de zegetocht van Oranje niet verder dan de halve finale. Ook op het laat- ste Europees kampioenschap, in 1996 in Engeland, kon Nederland niet aan de verwachtingen voldoen. Gelijk het toernooi in Zweden toon- de Oranje zich ook nu geen meester in het nemen van strafschoppen. Frankrijk mocht door naar de halve finale. 1960: finale Rusland-Joegoslavie 2-1. Nederland niet gekwalificeerd. 1964: finale Spanje-Rusland 2-1. Nederland niet gekwalificeerd. 1968: finale italie-Joegoslavi£ 1-1 (nv). Italie-Joegoslavie 2-0 (replay). Nederland niet gekwalificeerd. 1972: finale West-Duitsland-Rusland 3-0. Nederland niet kwalificeerd. 1976: Tsjechoslowakije-West-Duitsland 2-2 (nv). Tsjechoslowakije wint na strafschoppen. Nederland eindigt op derde plaats. 1980: finale Tsjechoslowakije-West-Duitsland 2-2 (nv). Tsjechoslowakije wint na strafschoppen. Nederland sneuvelt in eerste ronde. 1984: finale Frankrrjk-Spanje 2-0. Nederland niet gekwalificeerd. 1988: finale Nederiand-Rusland 2-0. Nederland winnaar EK. 1992: finale Denemarken-Duitsland 2-0. Nederland in halve finale uitgeschakeld. 1996: finale Duitsland-TsjechiS 2-1. Nederland in kwartfinale uitgeschakeld. v-ii Dick Jol is de enige Nederlandse scheidsrechter die geselecteerd is voor het EK. Hij is een van de twaalf arbiters die aangewezen is naar aan- leiding van zijn succesvol optreden op het WK voor dubteams in Brazi lie eerder dit jaar. Op het EK'96 telde het scheidsrech- terskorps nog 24 man. Om topfit aan de start van EURO 2000 te ver- schijnen, heeft hij in de afgelopen maanden extra getraind met loop- trainer Jos Geysel. In het kader van een uitwisseling tussen de UEFA en de Afrikaanse voetbalbond (CAF) maken ook twee Afrikaanse arbiters hun opwachting op het EK. Gamal Al-Ghandour uit Egypte treedt op als scheidsrechter en Dramane Dante ult Mali als grensrechter. Jaap Pool uit Glimmen behoort tot de groep van zestien grensrechters voor het EK. Op de voorlopige lijst van dertig toparbiters kwamen ook Mario van der Ende en Jan Wegereef voor. Van der Ende meldde zich ziek af. Hij heeft een operatie aan zijn hals ondergaan. Wegereef viel tijdens de driedaagse cursus op Malta af. Van de scheids- rechters wordt verwacht dat er uni- formiteit in de leiding is. Aanbevelin- gen voor een goede arbitrage zijn onder meer het orngaan met de tackle van achteren, vertragende taktieken door spelers bij vrije trap- pen en theatraal gedrag en de hou- ding van de spelers en de trainers in het algemeen. De twaalf scheids- rechters voor het EK zijn: Jol (Ned), Veissiere (Fra), Benkv (Oos), Dallas (Sch), Collina (Ita), Frisk (Zwe), Aranda (Spa), Meier (Zwi), Petreira (Por), Merk (Dui), Nielsen (Den), Poll (Eng). CD Dennis Bergkamp is met 37 doelpun- ten onbetwist topscorer van het Nederlands elftal. De spits van Arsenal brak het record van Faas Wilkes twee jaar geleden op het WK in Frankrijk. Wilkes scoorde in zijn carriere 35 keer. Op de derde plaats staat Johan Cruijff met 33 doelpun- ten. Vierde is Abe Lenstra met 33, vijfde Bep Bakhuys met 28, zesde Kick Smit met 26, zevende Marco van Basten met 24, achtste Leen Vente met 19, negende Patrick Kluivert met 18 en op de tiende plaats John Bos- man met 17 doelpunten. Dennis Bergkamp Volgens bondscoach Frank Rijkaard, twee jaar geleden nog assistent van Guus Hiddink, ontpopte hij zich zelfs tot een van de betere spelers van het WK. Dat is ook de reden dat Frank Rijkaard hem een vaste waarde noemt die zeker op een plaats in Oranje kan rekenen. ,,lk weet zeker dat de bondscoach in zijn weging laat meespreken dat ik op verschil- lende posities inzetbaar ben," zegt Philip Cocu zelf. ,,De bondscoach zegt het maar! Ik ben multifunctioneel. Waar ik neer- gezet word interesseert me niet. Als het maar geen linksbuiten is. M'n aanpassingsvermogen in het veld is vrij groot. Het klinkt heel simpel, maar ik ben toevallig een van de spelers die altijd wil winnen. Dat gaat voor veel spe lers op, maar de vraag is wat een speler er voor over heeft. Ik ga in ieder geval tot het uiterste. Dat kost veel kracht, maar ik heb het voordeel dat ik goed onder druk kan spelen. Dat heb ik altijd in me gehad. Daar- om ben ik overtuigd van m'n kwali- teiten. Wie bijvoorbeeld m'n directe tegenstander is interesseert me niet." Philip Cocu is zoals elke profvoetbal- ler dagelijks met z'n vak bezig. ,,Reken maar dat het lange dagen kunnen zijn," zegt hij. ,,Het is niet alleen de wedstrijd, maar het is ook de geestelijke voorbereiding, de trai- ningen, de reistijd enzovoort. Er zijn weken bij dat je niet aan een nor- maal gezinsleven toe komt. Voorop staat echter dat het spelletje heerlijk is te doen. Ik heb misschien makkelijk praten omdat ik tot nu toe weinig gebles- seerd ben geweest. Heb je een bles- sure of kom je door een andere reden niet aan spelen toe, dan kan ik me best wel voorstellen dat een spe ler niet om te genieten is. Dat laatste maak ik natuurlijk nogal eens bij Bar celona mee. Ik ben een van de acht EK-gangers die dit seizoen op de loonlijst staat van Barcelona. Sinds de komst van trainer Louis van Gaal in 1996 is het allemaal oranje wat de klok slaat in het elftal. Ruud Hesp, Frank en Ronald de Boer, Michael Reiziger, Winston Bogarde, Patrick Kluivert, Boudewijn Zenden en ikzelf. Maar allemaal moeten ze zich elk moment van de dag bewij- zen." „Bij Barcelona heb je als speler ook te maken met een andere druk, die van de media. Dagelijks zijn er pers- conferenties en dagelijks moeten er zich spelers melden om de pers te woord te staan. Ik ben niet zo'n speler die graag in persruimtes rondloopt. Na de trai ning ga ik meestal snel naar huis. Ik sta uiteraard wel iedereen te woord, maar ik zoek het zelf niet op. Ook trainers zijn niet dezelfde. Louis van Gaal is geen Frank Rijkaard en andersom. De een is socialer dan de andere en de andere heeft weer meer contact met de spelers dan de eerste. Wat mezelf betreft heb ik veel te danken aan trainer Dick Advocaat bij PSV. Hij eist altijd veel van zijn spelers. Zijn gedrevenheid is zo groot dat je voor hem door het vuur gaat. Dat is m'n ontwikkeling zeker ten goede gekomen. Ik houd van tactische aan- wijzigingen van een trainer. Dat kan een wedstrijd zeker beslissen. Daar- naast is een belangrijk deel van het spelletje gebaseerd op intuitie. Er is niemand aan de kant die zegt dat de wedstrijd zich zo of zo zal ontwikke- len. Daar is vooraf geen zinnig woord over te zeggen." Philip Cocu is een vedette bij een van de duurste clubs in de wereld, maar gedraagt er zich niet naar. Liever houdt hij zich op de vlakte en duikt weg in de anonimiteit. De van linksbuiten tot rechter middenvelder ongeturnde speler van Barcelona heeft wel hoge verwachtingen van het naderende EK. Dat wil hij best naar buiten brengen, want Oranje is erg sterk. Hij wil zich, zoals dat heet, nog meer manifesteren dan op het WK in Frankrijk. Laten zien dat hij werkelijk een van de betere spelers is die een grote bijdrage kan leveren aan de Europese titel. Want Philip Cocu gaat er voor. Net zoals bij Barcelona dat hem al weer twee jaar gelden in zijn armen sloot. Een club waar hij zich ook thuisvoelt. Het touwtrekken om teamspeler Cocu begint halverwege het seizoen 1997/1998, het jaar dat de midden velder zijn werkgever PSV transfer- vrij mag verlaten. Na wikken en wegen over een nieuwe club blijven AC Milan en Barcelona over. De Ita- liaanse topclub ziet in hem een ideale aangever voor Ronaldo. Toch valt de keus op Barcelona en daar heeft hij nog steeds geen spijt van. In Spanje komt de speler die altijd met het hart speelt, een open en aanvallend spelpatroon in zich heeft, volledig aan z'n trekken. Philip Cocu debuteerde in Oranje op 24 april 1996 in de oefeninterland tegen Duitsland in de Kuip (0-1) als invaller van Richard Witschge. Met Oranje nam hij deel aan het EK van 1996 in Engeland en het WK van 1998 in Frankrijk. ,,Op de training gaan ze er allemaal in. Ook in de mees- te wedstrijden faal ik niet, maar tegen Brazilie was ik helemaal leeg," blikt hij terug. ,,lk had bijna geen fut meer om een bal te trappen. Ik weet nog goed dat ik de bal op halve hoogte inschoot. Normaal schiet ik hem laag in, maar het was al gebeurd voor ik er erg in had. Toen ik miste, werd ik getroost door de andere spelers. Maar het pro- bleem is dat je er zelf lang mee blijft zitten. Dat Nederland daardoor de finale miste, kan ik me best aanreke- nen. Dat vergeet ik so-wie-so m'n hele carriere niet meer." Het WK-toernooi eindigde voor Philip Cocu in een per- soonlijk drama. Maar tegelijkertijd was hij een van de uitblinkers bij Oranje op het WK.

Postiljon | 2000 | | pagina 10