Vrienden De Erker in actie tegen overname door SWS AcrjyjTErmj Voorlichting over depressies ouderen ir! mi Zomerprogramma De Harg/Spaland Examentijd Cor Feelders, Barend Borst en Jaap Niesweg (v.l.n.r.) van wijkcentrum De Erker zijn het oneens met de overname door de SWS. (Foto: Joop Zeemeijer Fotografie) VLOOIENMARKT - De Margriethal aan de Nieuwe Damlaan 5 is zaterdag 10, zondag 11 en maandag 12 juni het decor van een pinkstervlooienmarkt. Bezoekers kunnen voor het bedrag van f 5,- tussen 9.00 en 17.00 uur rondkij- ken op de markt. Meer info is verkrijg- baar bij Midland: (033) 4751167. THEMAMIDDAG TUINEN - In het voorlichtingscentrum De Groene Raat aan de Harreweg 19 in Schiedam wordt op zondag 11 juni de themamiddag 'Van stadstuin tot natuurlijke tuin' gehouden. De middag vindt plaats tus sen 13.30 en 15.00 uur. Meer inlichtin- gen bij Natuurontwikkkeling Schiedam: (010) 2465521. DARTSCOMPETITIE - Op zaterdag 10 juni organiseert de Schiedamse Darts Competitie voor de deelnemers aan de Zomercompetitie het laatste single 501 dartstoernooi van het seizoen. Het toer- nooi wordt gehouden in Cafe Nergens aan de Vlaardingerdijk 85 en begint om 20.00 uur. Inschrijven kost f 5,- en is mogelijk vanaf 19.00 uur. Meer infor- matie is verkrijgbaar bij Rob Eekman: (010) 4263523. BEAUTY WORKSHOPS - Classy Cosmetics in Vlaardingen start op 1 juli met de beauty workshops Manicure met handmassage, Nailart en Henna Tatoo. De workshops voor 6 personen per avond worden gegeven op dinsdag- en woensdagavond van 20.00 tot 22.00 uur en kosten f 29,95 per workshop inclusief koffie/thee. Meer informatie: (010) 2480602 of (06) 27132025. SCHIEDAM PROMS - Muziek- vereniging St. Radboud houdt in samen- werking met zanginstituut Charles Vermeer op zaterdag 17 juni een Promsconcert. Het concert vindt plaats in sporthal Margriet en begint om 20.30 uur. Kaarten zijn te koop voor f 20,- bij de Rabobank Schiedam, de VW Schiedam en's avonds aan de zaal. GRAAUWE HENGST - In het Podium Cafe De Graauwe Hengst aan de Lange Haven 28 staan tot September geen live optredens gepland op de zater dag. Het cafe biijft deze dag wel gewoon open. De sessies op dinsdag en zondag blijveri wel doorgaan, net als de live muziekspektakels op de donderdag- avonden. SCHIEDAM De Stichting De Harg/Spaland heeft onlangs de nieuwe folder met de activiteiten voor de zorg- centra De Harg en Spaland uitgegeven. De folder met zomerse activiteiten geeft een overzicht van alle activiteiten in de maanden juni, juli en augustus. Het pro- gramma omvat onder meer biljarten, bingo en bewegen voor ouderen bij De Harg. Op de locatie Spaland kan wor den deelgenomen aan koersbal, bingo, klaverjassen, bridgen, biljarten en bewe gen voor ouderen. Daarnaast staan enkele speciale optredens gepland. Op 24 juni komt het duo Joop en Marijke langs op de locatie Spaland. De show 'Met liedjes de wereld rond' kan voor f 5,- worden bijgewoond. Het orkest van Harpe Davids sluit het podiumseizoen af op woensdag 28 juni om 19.30 uur. Kaarten voor het muzikale optreden kosten f 2,50. In Spaland is verder elke dag een gevarieerd programma voor alle senioren in Schiedam-Noord. In De Harg kan men samen met buurtbewo- ners gezellig eten in het restaurant. De maaltijden kosten f 8,75 en er is keus uit verschillende menu's. Verder zijn er op zaterdag en zondag vanaf 14.00 uur inloopmiddagen in de recreatiezaal van Spaland. Hier kan men meedoen aan het programma of gewoon een praatje maken en koffiedrinken SCHIEDAM - Het wijkcentrum De Erker aan de Jan van Avennesstraat zal per 1 juli wor den overgenomen door de Stichting Welzijn Schiedam (SWS). Deze door de gemeente bepaalde overname stuit op weerstand van de vele vrijwilli- gers, beroepskrachten en bezoekers van het centrum. Zij vrezen dat het verlies van zelf- standigheid van De Erker zal lei- den tot uitstel en afstel van acti viteiten. SCHIEDAM - Depressies bij ouderen komen veel voor, maar worden vaak niet herkend. Somberheid hoort niet bij het ouder worden. Doordat depres sies te behandelen zijn kan er bij ouderen veel leed voorko- men worden. Het Riagg rijn- mond noord west organiseert daarom in samenwerking met het Ouderenwerk voorlichtings- bijeenkomsten in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis over Depressies bij Ouderen. De bijeenkomsten vinden plaats in dien- stencentra in genoemde plaatsen en zijn bedoeld voor ouderen en andere belangstellenden, waaronder familie, buren, vrienden en vrijwilligers. Sprekers zijn een plaatselijke huisarts, een arts, een sociaal psychiatrisch Ver- pleegkundige van de Riagg en een medewerker van het Ouderenwerk. Zij zullen informatie geven over wat een depressie is, wat je moet doen bij een vermoeden van depressie en hoe je met In een poging de identiteit van De Erker te beschermen is men momenteel bezig met het oprichten van de Vereniging Vrienden van De Erker. Met de oprich- ting van de vereniging willen de betrok- kenen het eigen karakter van het wijk centrum behouden. De gemeente Schiedam wil in Schiedam 66n centrale organisatie die het wel- zijnswerk coordineert, de SWS. Bij de mensen van De Erker bestaat de vrees dat dit zal leiden tot een meer bureau- cratische aanpak en daarmee tot proble- men bij het organiseren van de activi teiten. Door opname in een grootstede- ouderen die depressief zijn moet omgaan. Er zal een video worden ver- toond waarin vijf ouderen vertellen over hun depressie. Alle aanwezigen krijgen bovendien na afloop de brochu re 'Achter een lachend gezicht. Depressie bij ouderen' uitgereikt. Bijeenkomsten In Schiedam wordt de voorlichting gehouden op vrijdag 23 juni in Dienstencentrum De 4 Molens aan de Nieuwe Damweg 766. De bijeenkomst in Vlaardingen vindt plaats op donder- dag 15 juni in Dienstencentrum West aan de Frank van Borselenstraat 95a. Ook in Maassluis wordt een voorlich ting gehouden en wel op vrijdag 16 juni in Dienstencentrum De Vloot aan de Vloot 72. Alle bijeenkomsten duren van 14.00 tot 16.00 uur; de zaal gaat open om 13.45 uur. Meer informatie en aanmeldingen via (010) 4705500 (Schiedam), (010) 2486890 (Vlaardingen) of (010) 5911144 (Maassluis). Aanmeldingen zijn niet verplicht maar wel wenselijk. lijke organisatie zal het specifieke karak ter van De Erker wellicht verloren gaan. Behalve het tijdstip van overname door de SWS is er nog niet veel concreets bekend over de gevolgen voor het wijk centrum. Plannen hiervoor worden later uitgewerkt. Vrijwilligers Naast de ongeveer 20 beroepskrachten (waaronder verschillende Melketiers) zijn er ook nog eens meer dan honderd vrijwilligers actief in De Erker. De vrien den van De Erker willen met de van- avond (donderdag 8 juni) op te richten vereniging de korte beslissingslijnen en zelfstandigheid bewaren. Door de over- name wordt men naar verwachting te veel afhankelijk van beslissingen op een hoger niveau, iets war ten koste gaat van het snel en effectief werken. Er zal bijvoorbeeld minder gemakkelijk inge- speeld kunnen worden op de wensen van de gebruikers en bezoekers van het wijkcentrum. Op zich is men niet tegen samenwer king met SWS, maar dit zou geleideljk moeten gebeuren in plaats van een gedwongen overname. Vereniging De afgelopen tijd is gei'nventariseerd of er belangstelling was voor een Vrienden Vereniging' die zich zal gaan inzetten voor het behoud van het wijk centrum. A1 snel meldden zich rond de 225 mensen aan, vandaar dat besloten is tot de oprichting van de vereniging. Voor f 10,- kunnen belangstellenden lid worden van De Vereniging van Vrienden van De Erker. De vereniging heeft zich de volgende doelen gesteld: het bewaken van en het behoud van de kwaliteit van het uitvoerend werk en de sfeer van De Erker; ondersteuning aan personen en groepen die door overna me in de knel dreigen te raken; en het behoud van de eigen identiteit van De Erker. Iedereen van 16 jaar en ouder kan zich aanmelden als lid door een inschrijfformulier af te halen in De Erker, Jan van Avennesstraat 32, (010) 4267767. V f'i ledere dag staat er tegenwoordig een ver- slag van examenkandidaten in de krant. Ook de televisie besteedt er veel aan- dacht aan. Je mag per dag de eindexa- menklachten telefoon doorbellen. Een jongeling op een mountain bike ver- telt dat er de hele dag een helikopter boven de school, waar hij examen moest doen, heejt gehangen. Dat was zwaar irri. In een weekblad lees ik het advies van een voedingsdeskundige: moet je examen doen; begin de dag met een boterham met jam. De voedingsstoffen in jam zetten je hele lichaam op een positieve manier in werking. Volgens mij wist mijn moeder dat begin jaren zestig al. Ik deed twee dagen schrijtelijk en ten dag mondeling eindexamen in veel vakken - A kant. Wiskunde had ik laten vallen. Tijdens de les - waar ik geen klap van begreep - had ik eens een karikatuur van de leraar gemaakt, voorzien van het com- mentaar: "MeneerX draagt niet alleen zijden hemden; hij is er ten.Mijn vriendinnetje keek, las en schoot zo onbedaarlijk in de lach dat ze uit de bank rolde. Commode in de klas...ik eruit. Eindexamen zonder wiskunde maar met middenstand. Op de dag van het mondelinge examen kwam ik 's morgens om zeven uur beneden. Mijn vader was klaar met melken en at z'n boterhammen-met-kaas-en-rogge- brood. Mijn moeder stond aan het aanrecht beschuitjes te smeren die ze royaal belegde met aardbeien. "Voor jouzei ze, "ik heb ze net geplukt, ik doe er een schepje extra suiker op, dat is goed voor je, 't wordt een span- nende dag. Terwijl ik geniet van mijn knisperende ontbijtje, regent het jonge katten. "Ik breng je naar school hoor", zegt mijn moeder, terwijl haar handen liejko- zend door mijn haren strijken. "Je ziet erzo mooi uit, je pettycoat zou nog inzakken van al die regen.Dat was pure verwennerij. Beschuitjes bedolven onder aardbeien en suiker, naar de eindexamenplaats - dertig kilometer ver- derop - worden gebracht met de auto, een dikke succeszoen van mijn moe der, een kruisje op mijn voorhoofd van mijn vader. Ik slaagde met vlag en wimpel. In de tijd dat ik moest wachten op de uit- slag - tien minuten - vrat ik mijn pinknagel op. Voor iedereen die nu examen heeft gedaan; die tien minuten waren ondraaglijk, laat staan de tijd dat jullie nu moeten wachten. Kluif niet je nagels af, maar eet veel beschuitjes met jam, of nog beter: met aardbeitjes uit eigen tuin. Met een extra schepje suiker natuurlijk. 8 JUNI 2000 DE POSTILJON EDITIE 12 PAG IN A 15

Postiljon | 2000 | | pagina 15