Rondje Europa maken tijdens Blauwe Brug nacht Gezond blijven tijdens vakantie Uitreiking laatste kaarten EURO 2000 Vrijwilligers voor tuinen gezocht d jJ sJ 3 Niet goed, geld terug Vanmorgen stond ik in het postkantoor. Na een nummertje te hebben getrok- ken, voegde ik mi/ bij de wachtende mensen die aandachtig een prikbord stonden te bekijken. Daarop zag ik een lijst met 'Last minute reizen' en daar- onder een poster van dames op een zonnig strand. En klonk een stem naast mij. "Zit er iets voorubij, dokter? Meneerjager herkende ik de aanspreker. "Tja, die reizen zien er aanlokkelijk uit.De heer Jager beaamde dat. 'Jazekerzei bij, "een prachtige bestemming en met zo 'n airjet ben je er razendsnel. Alleen, ik heb tijdens zo'n vliegreis altijd last dat mijn oren klappen. Hou zou dat komen en is er iets voor?" "Het heeft te maken met het verschil in druk aan de binnen- en buitenkant van het trommelvlies", antwoordde ik. "Door de kaken op en neer te bewegen (kauwgum, appel), kun je het drukver- schil verminderen. Een andere moge- lijkheid om pijn in de oren te voorko- men is het gebruik van neusdruppels vanaf een dag vodr de reis. "Nou, mij krijgen ze het vliegtuig niet in", hoorde ik opeens aan mijn andere zijde. "Hoe dat zo, meneer Van der Kroft", reageerde ik, toen ik daar ook een patient van mijn praktijk zag staan. De man vertelde dat hij een enorme angst voor vliegen had. Niet omdat hij bang zou zijn om omlaag te storten, maar vooral het idee om in een afge- sloten ruimte te zitten joeg hem angst aan. Meneer Jager bracht naar voren dat het zien van verre landen, zoals Amerika, dan nooit tot de mogelijkhe- den behoorde. Daarop vroeg ik of meneer Van der Kroft weleens gedacht had aan een cursus tegen vliegangst. Dat had hij, sterker nog, hij had die zelfs gevolgd. En omdat er toch nog enkele wachtenden voor ons waren, vertelde hij: "Twee jaar geleden heb ik een anti-vliegangstcursus gedaan. Die kostte driehonderdvijftig gulden, inclu- siefeen retourtje Londen, plus een cer- tificaat met foto van de deelnemer in het vliegtuig. Enftn, twee cursusavon- den bestonden uit ontspanningsoefe- ningen en de derde avond kwamen we in een vliegtuigstoel te zitten. Dat ging, wat mij betreft, allemaal van een leien dakje. Maar toen... Op een zaterdag- middag mochten we op Schiphol een vliegtuigje in om naar Londen te vlie gen. Op de trap stond ik als vastgena geld; helemaal verstijfd van angst. Ze kregen mij het toestel niet in Uiteindelijk ben ik met de cursusleider naar het Aviodome gegaan, het muse um van Schiphol. Daar stond een deel van een vliegtuig met zes stoelen. Hij stelde voor om daar de foto te maken. Nou, dokter", en hij keek mij meewarig aan, "daar ben ik toch over mijn nek gegaan. De stoel voor mij zat onder. Toen ben ik naar huis gebracht. Het verhaal sprak mij best aan. "En naar uw driehonderd gulden kon u flui ten?" "Nee", ging de man verder. "Een week daama heb ik de cursusleider gebeld met het verzoek om opnieuw in het Aviodome een foto te mogen maken. Dat mocht niet, hoorde ik. Een aantal dagen nadat ik daar was geweest, rook men een vreselijk vieze geur in het decor. Ze hebben de stoel twee plaatsen verderop van waar ik had gezeten los moeten schroeven en ook daar bleek braaksel te zitten. De cur susleider liet weten het geld maar terug te storen. Mijn volgnummer werd door het post- lokaal omgeroepen. Toch wilde ik mijn patient een woord van troost meege- ven. "Vanuit Southhampton in Engeland vaart een schip naar New York?" De man lachtte en zei: "Dan kan ik dus toch naar Amerika?" Opeens moest ik lachen en terwijl ik wegliep riep it "Dat schip doet er alleen acht dagen over om er te komen... Pieter Vlasveld huisarts SCHIEDAM Een logeerpartijtje in De Blauwe Brug met vriend- jes en vriendinnetjes, dat maak je niet elke dag mee. Om pre- cies te zijn maar een keer per jaar, tijdens De Blauwe Brug Nacht. Net als voorgaande twee jaren werd De Nacht ook dit jaar georganiseerd in de week van Hemelvaartsdag, in de nacht van vrijdag 2 op zaterdag 3 juni. Vrijdagmiddag meldden zich 18 kinde- ren in de leeftijd van 9 tot en met 12 jaar aan het Bachplein voor de spannen- de avond en ochtend. Dit jaar was geko- zen voor het thema 'Een reis door Europa'. Voor de groep jongens en meis- jes was een uitgebreid programma geor ganiseerd waarbij het thema diverse malen in terugkeerde. Na het opmaken van de slaapplaats startte het program ma met kennismakingspel, vervolgens mochten de kinderen t-shirts verven. Na het avondeten was er voor de deel- nemers een Zweedsloopspel, een soort puzzeltocht langs de landen van Europa. In elk land moest een opdracht worden vervuld, waarna de kinderen in hun paspoort een stempel kregen. Bij elk vraagstuk kregen de kinderen een letter; samen vormden deze de oplos- sing van het spel. Disco De knoppen van de stereo-installatie mochten om een uur of negen vol open- gedraaid worden voor de pyjamadisco. Wie wilde kon het podium op om een playback-act te presenteren. Omstreeks middernacht was het slaap- tijd; om 7.30 uur wachtte immers weer Eric's Early Morning Gym. Na een lek- ker ontbijtje en het bekijken van de film Star Wars 1; The Phantom Menace kwam er een eind aan de derde Blauwe Brug Nacht. Hoewel er dit jaar iets min der deelnemers waren dan voorgaande jaren was de pret er niet minder om. Gezien de vele enthousiaste reaches van de kinderen op nagenoeg alle onderdelen van het programma zit een vervolg in 2001 zeker in. Wie durfde mocht een playback optreden geven tijdens de Blauwe Brug Nacht 2000. (Foto: Joop Zeemeijer Fotografte) SCHIEDAM - De afdeling Natuurontwikkeling van de gemeente Schiedam is op zoek naar vrijwilligers voor de Kindertuinen en de Voorbeeld- tuinen. Voor de Kindertuinen op het complex Vijfsluizen aan de Vlaardingerdijk en complex Kethel aan de Harreweg wor den volwassenen gezocht die het leuk vinden kinderen te begeleiden bij het tuinieren. Kinderen in de leeftijd van 7 tot en met 9 jaar tuinieren wekelijks een uur na schooltijd. Naast het op milieuvriendelijke wijze werken in de tuin is er ook tljd voor gezelligheid en het maken van opdrachten uit het werkboekje. De vrijwilliger begeleidt de kinderen een doordeweekse mid- dag; hiervoor ontvangen de vrijwilli gers een onkostenvergoeding. Voor de Voorbeeldtumen bij voorlichtingscen- trum De Groene Raat aan de Harreweg 19 worden mensen gezocht die de bezoekers willen laten zien hoe je de tuin kan omtoveren in een stuk- je natuur. De vrijwilligers onderhouden het hele tuinseizoen een tuintje, bijvoorbeeld een bostuin, faunatuin of insectentuin. De vrijwilligers worden ingezet bij de voorlichhng en rondleidingen in de tuintjes. Het tuinieren vindt plaats op woensdag tussen 19.00 en 12.00 uur. Meer informahe is beschikbaar bij de afdeling Natuurontwikkeling van de gemeente: (010 2465521. SCHIEDAM - De Nederlandse vakantieganger is vergeleken met zo'n tien jaar geleden zich meer bewust van gezondheids- risico's als hij op reis gaat. Het aantal personen dat zich laat inenten voor vertrek naar het buitenland stijgt gestaag. Doordat het begrip 'verre reis' aan het veranderen is zien weinig mensen nog aanleiding zich voor landen ten zuiden en ten oosten van de Middellandse zee te laten inenten; men is in de veronder- stelling dat een verblijf in onder andere Tunesie geen gezondheidsrisico met zich meebrengt. Ook door het toene- mend aantal last-minute reizen blijft een goede reisvoorbereiding vaak achter- wege. En toch is het noodzakelijk zich te wapenen tegen allerlei ziekten (van onschuldige diarree tot ernstige infeche- ziekten als geelzucht, malaria of gele koorts) als men verre landen bezoekt. In de Gezondheidswijzer van de GGD is deze maand informahe te vinden over genoemde infecheziekten. In de folder 'Gezond op reis' staan de kosten ver- meld die in rekening worden gebracht als men zich laat inenten bij de GGD. Uit een landelijk onderzoek kwam naar voren dat GGD-Vlaardingen tot de goedkoopste inenters behoort. Verder vindt men in de Gezondheidswijzer, ook in het Turks en Arabisch, brochures met talrijke hps en adviezen. Wie bovendien wil weten waar in Zuid- Holland veilig zwemwater is doet er goed aan even binnen te lopen bij het GGD gebouw aan Van Hogendorplaan 501 (naast stahon Vlaardingen Oost). Voor vragen is de Gezondheidswijzer telefonisch bereikbaar via (010) 2488000. SCHIEDAM - Het Europees kampioenschap voetbal gaat bijna van start. Zaterdag speelt Belgie de openingswedstrijd tegen Zweden en een dag later treedt Nederland aan tegen Tsjechie. De belangstelling voor Euro 2000 is ongekend groot, de kaartjes zijn dan ook zo goed als uitverkocht. De laatste paar honderd kaartjes voor het toer- nooi zijn maandag uitgereikt aan de winnaars van een verlo- ting bij uitzendorganisatie Adecco. Adecco is de grootste uitzendorganisatie ter wereld en is als Official Supplier van EURO 2000 betrokken bij de werving en training van vrijwilligers voor het voetbalspektakel. Om de flexwerkers de wedstrijden ook live mee te laten genie- ten heeft Adecco deze week 400 kaart jes voor het toernooi verloot onder deze mensen. Met de zogenaamde 'Werk en win-ache' maakten alle flexwerkers die minimaal 40 uur hadden gewerkt en drie vragen van de prijsvraag goed had den beantwoord kans op twee kaartjes voor een wedstrijd. Op de Schiedamse veshging van Adecco aan de Rotterdamsedijk 258 d ontvin- gen maandagmiddag maar liefst 4 Schiedammers de felbegeerde toegangs- In Schiedam wonnen vierflexwerkers van Adecco toegangskaarten voor EURO 2000. (Foto: Joop Zeemeijer Fotografte) kaarten. Kahraman Algur, Richard gelukkige winnaars van de kaarten voor een uniek nummer en antwoordkaart. Driesman, Pascal van Soesbergen en EURO 2000. A1 eerder ontvingen de Uit de deze inzendingen zijn door de Richard Vellekoop waren maandag de alle flexwerkers een baseball cap met notaris deshjds 66 winnaars getrokken. 8 JUNI 2000 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 5

Postiljon | 2000 | | pagina 5