ION "Wij spelen in het blauw" Het Stadion: Expositie pastels Els van Buren Onderwijs HVO zoekt leerkrachten Tijdens EK reizen met OV ROTTERDAM - In het gebouw van de Bloedbank ZWN Rotterdam is tot en met 28 augustus een serie pastels te zien van Els van Buren-Walvis. De expositie met de titel 'Borelingen, oefe- ningen in zijn' heeft pasgeboren baby's als onderwerp. Van Buren ziet in bore lingen een fascinerende combinatie van vitaliteit en kwetsbaarheid. Het feit dat ze nog zo dicht bij het voorstadium van het leven staan en nog maar zo kort 'zijn' intrigeert haar zeer. Door middel van de pastels geeft zij hier vorm aan. Technisch gezien ging het haar daar- naast ook om het ontdekken hoe kleur- gebruik en met name pastel zich gedraagt op gekleurde ondergronden en de relaties tussen vorm en omgeving. Van Buren is sinds 1966 docente dans en schildert en tekent vanaf 1987. Haar werk in de Bloedbank aan de Wytemaweg 10 in Rotterdam-Centrum is vrij te bezichtigen. De expositie is van dinsdag tot en met vrijdag te zien van 8.00 tot 17.30 uur. Op maandag kun- nen de pastels van 8.00 tot 20.00 uur worden bekeken. Meer inlichtingen over het werk op de expositie zijn ver- krijgbaar bij Els van Buren -Walvis (010) 4186921. REGIO - Het humanistisch vormings- onderwijs (HVO) in Zuid-Holland heeft grote behoefte aan leerkrachten voor het openbaar onderwijs. De vraag naar deze vorm van levensbe- schouwelijk onderwijs groeit name- lljk sterk, zodat er niet voldoende leerkrachten zijn om aile gevraagde lessen te verzorgfn. Humanistisch vormingsonderwijs is een keuzevak dat vaak met speelse methodieken aandacht be.steedt aan niet altijd gemakkelljke onderwerpen. Hyo heipt en sttauleert kinderen om hun persoonlijk moreel besef te vormen. Eind September gaat voor de HVO- docenten in Zuid-Holland een nieu- we twee-jarige deeltij doplei ding van start in Rotterdam. Vakken hierbij zijn onder meer pedagogiek, huma- nistiek en methodische HVO-werk- vormen. Het tweede jaar van de opleiding bestaat voor de helft uit het praktijkervaring opdoen voor de Mas. Belangstellenden kunnen nadere informatie inwinnen en een informa- tiepakket aanvragen via het Pedagogisch Studiecentrum: (030) 2856856 of via j.krijnen@hvo.nl De samenwerkende openbaar vervoer- bedrijven in Nederland adviseren de wedstrijdbezoeker tijdens Euro 2000 gebruik te maken van het openbaar ver- voer. Tijdens de speeldagen verwacht de branche grote verkeersdrukte in de och- tend- en avondspits rondom de speelste- den Amsterdam, Arnhem, Rotterdam en Eindhoven. Vooral woon-werkver- keer en zakelijk verkeer wordt tijdens speeldagen in de desbetreffende steden geadviseerd gebruik te maken van het openbaar vervoer. De openbaar vervoer- bedrijven zullen tijdens speeldagen extra trams, metro's, bussen, treinen en personeel inzetten op drukke routes. Het Openbaar Vervoer Reisinformatie- nummer '9292' is op de hoogte van drukte en de (geplande) afwijkingen in het openbaar vervoer: 0900-9292 (75 cent p.m.] of via www.9292ov.nl. ROTTERDAM - In de zomer van 2000 zal Rotterdam veranderen in een bruisende voetbalstad. Het Nederlands Architectuur- instituut (NAi) organiseert, in het kader van het Europees Kampioenschap, van 8 juni tot en met 24 September 2000 de grootse manifestatie Het Stadion. De architectuur van massasport. Met een tentoonstelling in de Grote Zaal van het NAi en de activiteiten daar- omheen wordt voor de eerste keer aan dacht besteed aan de culturele en archi- tectonische aspecten van massasport. De bouw en de planning van stadions en sportcomplexen kan zich steeds meer verheugen in de aandacht van gerenommeerde architecten. Net zoals het ontwerpen van het museum in de jaren tachtig de meest begeerde en pre- stigieuze opdracht voor een architect was, zo is het stadion dat nu. De archi- tectonische en stedenbouwkundige resultaten van deze vakmatige aandacht voor sport, in binnen- en buitenland, zijn zeer bijzonder. In Nederland hoeven we alleen maar te wijzen op de verbouwing van het Feyenoordstadion, op de Amsterdam Arena, het Gelredome en het nieuwe Enecostadion van Sparta. In het buiten land kijken we naar Toronto, Minnea polis, Los Angeles, Johannesburg, Tokio, Seoul en Leningrad en nog vele andere steden op de'wereld waar voor de spe- cifieke sportcultuur in dat land stadions zijn ontworpen. .Het gaat daarbij niet alleen om voetbal- stadions, maar ook om faciliteiten voor onder andere hockey, honkbal, basket- bal, schaatsen, zwemmen en wielren- nen. De tentoonstelling belooft een spektakel te worden, waarin niet alleen veel te zien zal zijn, maar ook veel te doen. Hooligans In de Grote Zaal van het NAi wordt een grote publiekstentoonstelling gehouden over alles wat met stadions te maken heeft. Natuurlijk is er aandacht voor recente ontwerpen, voor vernieuwende gebouwen, voor spectaculaire construc- ties en complexe overkappingen. Tevens wordt in de tentoonstelling aan dacht besteed aan de overlast die hooli gans veroorzaken en de sfeer die ze meebrengen. Ook de steeds grotere invloed op het stadionontwerp van de commercie, de winkels en de merchan dising, komt aan bod op de tentoonstel ling, evenals het stijgende niveau van comfort waarmee stadions de toeschou- wers voor de televisie weg wil lokken. De erotiek die verbonden is met de kleedkamers en de halfgeklede sporters en de sentimenten die aan massasport verbonden zijn komen terug in de expo sitie. Ook belangrijke aspecten als de nieuwste veldtechniek en de laatste technologische ontwikkeiingen' zullen onder de aandacht gebracht worden van de bezoeker. Aile thema's worden op een beeldende en theatrale manier vormgegeven; de tentoonstelling zal eerder een belevenis zijn dan een passieve informatieten- toonstelling. In de Grote Zaal wordt een installatie gebouwd naar ontwerp van het Amsterdamse architectenbureau One Architecture, die de volledige hoogte (9 meter) van de zaal in beslag neemt. Deze installatie bestaat uit een stapeling van 'dozen', tentoonstellings- paviljoens die elk aan 66n van de boven- genoemde thema's gewijd zijn. De dozen zijn elk ingericht alsof het een skybox in een stadion betreft. Zittend op een van de luie stoelen in de 'busi ness unit' krijgt de bezoeker informatie en beelden over de rol die commercie en het grote geld in de sport spelen en Ook het Feyenoordstadion is vertegenwoordigd in de grootse tentoonstelling. hoe dat het ontwerp van stadions be'nvloedt. Lopend door de 'hooligan- tunnel' ondergaat de bezoeker via beeld en geluid om hem heen het angstwek- kende enthousiasme van de aggressieve supporters. Winkels in de tentoonstel ling en kiosken met snacks laten zien hoe het stadion is veranderd in een multi-functionele omgeving. Veld Drie 'dozen' zijn ingericht als replica's van bestaande stadions en dienen tevens als tribune om films te bekijken, die op grote schermen in de zaal getoond worden. Hier zijn niet alleen de wedstrijden van het EK 2000 te zien, maar ook histori- sche beelden van wedstrijden, manifes- taties en gebouwen, kortom, alles wat met stadions te maken heeft. Daarnaast zijn er op het 'veld' (de vloer van de Grote Zaal verandert tij dens de tentoonstelling in een groen voetbalveld) een groot aantal maquet- tes te bewonderen van gerealiseerde en niet gere- aliseerde stadions. In de publicatie bij de tentoon stelling worden deze gedo- cumenteerd en door schrij- vers van een context voor- zien. programma De mani festatie Het Stadion is bestemd voor een groot publiek en dat komt tot uiting in de uitgebreide programmering in en om het gebouw, zoals onder andere de tentoonstelling in de Grote Zaal, de buite- ninstallatie aan de gevel van het NAi, een publica tie, een internationaal symposium, educatieve workshops voor kinderen, een architectenvoetbal- toernooi, excursies en (Foto: Feyenoordstadion) rondleidingen. ROTTERDAM - Een speciale campagne tijdens Euro 2000 van de politie moet de veilig- heid van het voetbalminnende publiek garanderen. Het vriendelijke, doch stenge karakter van de campagne blijkt wel uit de volgende tekst: "De Politie Rotterdam-Rijnmond heet u van harte welkom en wenst u een veilig en prettig verblijf. U treft ons op een open, eerlijke en vriendelijke manier overal 'in het veld"'. "Onze goal: Veiligheid voor iedereen. Onze strategie: Aanspreekbaar, informa- tief, hulpvaardig, maar ook streng en rechtvaardig! Onze tactiek: Fluiten, vlaggen, gele en rode kaarten". Doen en laten. "Wij zijn, met het oog op uw veiligheid, bijzonder waakzaam en buitengewoon consequent in ons optreden. Als u ervoor zorgt dat u dat ook bent, boven- staande spelregels niet overtreedt en onderstaande tips ter harte neemt, dan kunnen we straiks met genoegen terug- kijken op uw verblijf in onze regio. Wellicht dat we u nog een keer terug- zien op onze video-banden, want de Politie Rotterdam-Rijnmond maakt bij de uitoefening van haar functie gebruik van video-camera's. Tip: Wees zakkenrollers te slim af! Berg waardevolle spullen op in uw binnen- zak of onder uw kleding. Draag een schoudertas altijd met de sluiting aan de kant van het lichaam. Houd al uw baga- ge altijd in het oog. Zet uw tas niet naast u op de grond als u iets bekijkt of op een terrasje zit. Neem niet meer geld mee dan u nodig heeft. Bijna aile hotels verhuren kluisjes waar u waardevolle spullen in kunt ach- terlaten. Neem niet teveel contact geld mee. Betaal waar mogelijk met uw PIN- pas of creditcard. Ga desnoods een keer vaker naar de bank of geldautomaat. De 'gouden regel': Bewaar cheques en pas altijd gescheiden van elkaar. Draag geld en waardepapieren bij voor- keur in een portemonnee om uw nek. Een zogenaamd buiktasje is gemakkelijk los te trekken. Beter handig geworden, dan afhandig gemaakt". Samenwerking Zakkenrollers eh straatrovers opereren soms samen. Let daarom op als: iemand per ongeluk iets op uw kleding morst en heipt bij het schoonmaken; ddn of meerdere mensen u de weg vragen; iemand vraagt of u geld kunt wisselen. Zakkenrollers opereren het liefst op plaatsen waar veel mensen bij elkaar zijn. U bent een gemakkelijk slachtoffer als u afgeleid bent. Wees daarom extra alert op plaatsen als: drukke winkels; in bus, tram en metro, ook bij het in- en uitstappen, bij het kijken naar entertai ners; in de rij voor kassa of toonbank. Autokrakers bekijken uw auto anders dan u! Dikwijls kunt u schade voorko- men door duidelijk te laten zien dat er niets te halen is. Laat het dashboard- kastje open, zodat direct zichtbaar is dat er niets van waarde in ligt. Laat ook geen sigaretten, parkeergeld, zonnebril en dergelijke in de auto achter. Ook op het eerste gezicht waardeloze zaken kunnen voor een autokraker aantrekke- lijk zijn. Laat geen kledingstukken in de auto achter. Eronder kan namelijk een camera verborgen liggen. Neem autopa- pieren en reservesleutel mee. Shut aile ramen, portieren en de kofferbak. De tips en regels voor het EK moeten op deze manier duidelijk zijn voor publiek en fans. 15 JUNI 2000 DE POSTILJON EDITIE 12 PAG IN A 10 De architectuur van massasport

Postiljon | 2000 | | pagina 10