SE& Landetijk Beraad Rampenbestrijding Gift lezers voor slachtoffers ramp Oranje boven Tijdens visites bij patienten die in het centrum wonen, zag ik dat de 'oranje- koorst' vanwege het Europees Kampioenschap voetbal hevig tiert. Winkels liggen vol met rood-wit-blauw en oranjezaken, zoals kleding, snoep en dranken. Hele woonwi/ken -zijn omgetoverd tot oranjedorpen. Naast de groten genieten ook kinderen met voile teugen van de heisa rondom het sport- festijn. Op straat roepen ze elkaar aan met de namen van hun favorieten: "He, aanpakken, Bergkamp", of "Wat sta je nou met die bal te doen, Reisiger.Of: "Die is voor jou Edje-kadetje. Maar in bijna alle gevallen heet de keeper 'Van der Sar'. Mijn zonen zijn natuurlijk van de partij met de voetbai gekte en spelen constant interlands op een pleintje vlakbij. Zelfs Teuntje, onze kleihste, maakt schopbewegingen met zijn kleine beentjes. Het is gewoonvveg heerlijk om de jongens zo bezig te zien, maar het kan ook anders... Tijdens het inloopspreekuur van maan- dag werd ik geconfronteerd met een ongelukkige oranjefan. Daantje, een jongetje van acht dat een paar huizen verderop woont, werd door zijn vader de spreekkamer binnengedragen. De kleine voetbalcrack was bij een 'uitge- speelde doelkans' met zijn rechtervoet ongenadig hard tegen een muur het doelj aangekomen. Hij kon niet meer op de voet staan. Echtgoed onderzoe- keh lukte niet. Toen ik zijn voet (mis- schien wel iets te hard) aanraakte, schreeuwde Daantje de boel bij elkaar. Daarom moest er maar een rontgenfo- to van zijn enkel gemaakt worden. Drie kwartier later stond het duo weer voor mijn praktijkdeur. "Niets gebro- ken", zei vader. Voordat ik met 'geluk- kig' kon reageren, ging hij door met: "Maar hij kan er nog steeds niet op staan.Ik richtte mij tot zijn zoontje en zei: "Het lukt niet om op je pijnlijke voet te staan, he Daantje. Mag ik er dan toch eens heel voorzichtig aan voe- len?" Het duurde even voordat Daantje van ja knikte, waarop ik opnieuw zijn voet onderzocht. Door heel voorzichtig te werk te gaan, kwam ik er achter dat niet de enkel maar de middenvoet pijn deed. Het tweetal mocht weer terug naar het ziekenhuis voor een nieuwe foto. Maar dan nu van de rechter-mid- denvoet... Rond het middaguur stopte er een auto voor de praktijk. Er werd luid getoe- terd. Assistente Sanne Hep naar buiten en kwam terug met de boodschap: "Het is voor u dokter. Ik ging naar buiten en zag Daantje van- uit de -auto vrolijk naar me zwaaien. Een blik in het voertuig leerde dat zijn voet in het gips zat. In oranje gips! "Z'n middenvoetsbeentje bleek inderdaad gebroken", zei vader. "Onze Daan heeft nu een prachtige, oranje voet.Ik bewonderde Daan z'n uitrusting en zei: "Maar je moet wel voorzichtig zijn. Voordat Daan iets kon antwoorden, riep zijn vader al: "Nou, voetballen kan hij voorlopig niet meer", waarop hij lachend gas gaf en wegreed. "Dat bedoelde ik helemaal niet", mom- pelde ik tegen het zich verwijderende voetuig. "Bij moet alleen niet met zijn mooie gipsvoet meedoen, als de men- sen straks door de straten hossen en zingen: 'Oranje boven... oranje boven'. Anders zou hij daar flink van onderste- boven kunnen raken. Pieter Vlasveld huisarts M De vrijmarkt in Kethel was dit jaar minder groot dan voorheen. Drie raadsleden van de Pvda hebben onlangs over de ach- teriiggende reden hiervan vragen gesteld. (Foto: Joop Zeemeijer Fotografie) SCHIEDAM - Naar aanleiding van de opzet van de vrijmarkt tijdens de Koninginnedag- viering in Schiedam-Kethel heb ben enkele raadsleden van de Pvda vragen gesteld aan het col lege van B en W. In vergelijking met voorgaande jaren was het vrijmarkt gedeelte minder groot, een aspect dat volgens de raadsleden de typische Koninginnedagsfeer niet ten goede kwam. De raadsleden mevrouw B. Zijdeveld- Aasestrand, M.R. Reuderink en M. Siljee hebben van B en W uitleg gekre- gen over de achterliggende redenen van de gemeente en de organisatie bij de opzet van de festiviteiten. De vragen van de raadsleden kwamen er op neer dat de sfeer van de traditionele vrij markt dit jaar minder was doordat er vanaf de Zwaluwlaan geen vrijmarkt te zien was. Veel bezoekers die vanaf de Zwaluwmarkt het bruisende leven in wilden duiken zagen de leegte en maak- ten rechtsomkeert. Door het ontbreken van activiteiten aan het gebruikelijke begin van de route en ook door de ande- re veranderingen ontstonden er geruch- ten onder de feestvierders. 'De gemeen te zou het feest met de vrijmarkt onvei- lig vinden, de openbare orde zou wor den bedreigd en er zouden in het verle- den incidenten hebben plaatsgevon- den'. Bij het publiek, maar ook bij de raadsleden zijn deze zaken onbekend, vandaar dat de leden van de Pvda-frac- tie in hun vragen duidelijkheid vroegen over de organisatie van de vrijmarkt. Organisatie In de beantwoording van de vragen beaamt de gemeente dat de traditionele Koninginnedagviering zoals deze in Kethel wordt gevierd een waar volks- feest is dat in ere gehouden moet wor den. Waar mogelijk zal de gemeente - net als dit jaar - medewerking verlenen aan het feest. Bij de beantwoording wordt aangege- ven dat het feest in Kethel altijd uit twee delen bestaat. Het eerste deel betreft de activiteiten georganiseerd door Oranjevereniging Wilhelmina. Met vele vrijwilligers brengt men elk jaar een programma waarbij de orde en vei- ligheid gewaarborgd is. Voor deze acti viteiten in openbaar gebied verleent de gemeente jaarlijks een vergunning. Het tweede deel bestaat uit vrijmarktac tiviteiten die spontaan plaatsvinden zonder dat er een organisatie bij betrok- ken is. De activiteiten zonder vergun ning worden gelet op het karakter en het moment vanzelfsprekend gedoogd. Probleem bij dit deel van het feest is dat er tendensen zijn waar te nemen die op termijn een negatieve invloed kunnen hebben op het feest. Commercie Tijdens een bespreking met de Oranjevereniging is gebleken dat bin- nen het gebied waar zij de activiteiten organiseert en controleert ook vrij marktactiviteiten plaatsvinden waarop de vereniging geen invloed heeft. Aangezien het hierbij gaat om mensen van buiten de dorpskern en om bedrijfs- matige activiteiten, verliest de vereni ging de controle over het gebied waar zij voor verantwoordelijk is. Het com- merciele karakter van sommige activi teiten kan het oorspronkelijke, veelal door kinderen gedragen festijn beder- ven. Daar komt bij dat door het succes van vorig jaar opstoppingen van voet- gangers ontstonden in bepaalde gebie- den. Het gebied werd hierdoor onbe- reikbaar voor de hulpdiensten. Ook zijn er in 1998 en 1999 enkele verstoringen van de openbare orde geweest door bal- dadige en dronken personen. Bij de enkele horecagelegenheden zijn vorig jaar dusdanige spanningen geweest dat politie en ME opgeroepen moest wor den. Viering 2000 Gelet op bovenstaande argumenten is in april besloten de viering dit jaar de acti viteiten van de Oranjevereniging en de vrijmarkt uit elkaar te houden. Deze opzet is geslaagd, maar wel zijn ver- schillende verbeterpunten opgesteld voor volgend jaar. Hieronder vallen de 'dode stukken' in de route. Problemen met opstoppingen van voetgangers deden zich dit jaar niet voor, wel zijn er 's avonds enkele meldingen binnenge- komen over ongeregeldheden en ver- nielingen. Voor volgend jaar zal Koninginnedag op dezelfde wijze geor ganiseerd worden; commerciele activi teiten zullen geweerd worden. Bij het overleg met de Oranjevereniging voor volgend jaar zullen de kanttekeningen van de vragenstellers overigens worden betrokken. Vorige week donderdag, 8 juni, installeerde staatssecretaris G.M. de Vries (Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties) het Landelijk Beraad Rampen bestrijding (LBRB). Dit beraad wordt het overleg- en afstem- mingsorgaan over de voile breedte van de rampenbestrij ding. Voorzitter is J.G.M. Alders, Commissaris van de Koningin in Groningen. Het beraad moet de samenhang verster- ken tussen de brandweerzorg, de geneeskundige hulpverlening en de politiezorg als belangrijke pijlers van de rampenbestrijding, zowel bestuurlijk als operationeel. Natte rampen Het LBRB kan zich bijvoorbeeld buigen over de kwaliteitseisen die gelden in de rampenbestrijding, over het oefenen en opleiden, over het maken van risico- analyses en over de samenwerking tus sen rijk, provincies, gemeenten en waterschappen bij 'natte rampen'. Ook zal het beraad een plaats zijn voor het uitwisselen van kennis en ervaring tus sen alle bestuurlijke instanties en opera- tionele diensten. Het kabinet heeft het LBRB al gevraagd een advies uit te brengen over de orga nisatie van de nazorg na een ramp. PUNACKER Een spontane actie van de afdeling Verkoop van de Postiljon-edi ties kort na de vuurwerkramp in Enschede, leverde bijna twaalfhonderd gulden op. Dit bedrag werd bijeengebracht na een oproep in deze krant. De afdeling ver- zocht de lezers om bij inlevering van een gratis advertentie voor particulieren een kleine bijdrage te doen. Deze tweewekelijkse actie leverde, vermeerderd met. een gift van uitgever Grafla Print Media in korte tijd een aanzienlijk bedrag op. De gift is inmiddels overgemaakt naar het Nationale rekeningnummer 777. 15 JUNI 2000 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 5 Raadsvragen over opzet vrijmarktactiviteiten Kethel

Postiljon | 2000 | | pagina 5