9e Rijnmond Fietsavondvierdaagse Offensief tegen sportblessures Toerclub fietst naar Zeeland Stijging van ruim 40% in 1 jaar Teams Musis Sacrum kampioen Met de rolstoel naar PPSC-Feyenoord Tijdens EK reizen met OV SCHIEDAM De fletstoerclub Rijnmond organiseert op zondag 25 jum 2000 een fietstocht onder de naam 'De Zeeland-Brabanttocht'. De tocht met een lengte van maar liefet 200 kilometer zal worden ver- reden met een gemiddeid tempo van 25 km/u. De route brengt de deeinemers via Voorne Putten en de Haringvlietdam naar Goeree-Over- flakkee.. Over de Brouwersdam rijdeti de toerfietsers naar Schouwen Duiveland, Aan de Oosterschelde volgt een eerste rustpauze, Via Sint Philipsiand en Thoien word; Steenbergen bereikt. Via bet Hellegatspiein en de Hoekse Waard keren de deeinemers terug in bet Rijnmondgebied. De tocht zal wor den begeleid door ervaren Setsers die de route kennen en behulpzaam zijn bij pech. Deeinemers dienen in bet bezit te zijn van een goede race- ol trimfiets en een goede conditio te hebben. De start vindt plaats om 7.00 uur bij de kantine van de Wielerbaan Schiedam aan de Qiympiaweg in Sportpark Harga. lnschrijven kost f 7,- en kan tussen 6.30 en 6.50 uur op bet startadres. De terugkomst staat gepland rond 17.00 uut Meer intormade; (010) 5619230/4345962. SCHIEDAM - Voor het eerst in de histo- rie van de Nederlandse Bowling Federatie zijn het dames- en heren team van een vereniging kampioen gewor- den. Vanaf de eerste dag van de compe- titie trio league hebben de teams van Musis Sacrum de ranglijst aangevoerd. De Schiedamse dames van Musis Cad Inside hadden bij aanvang van de laatste speeldag een voorsprong van 6 punten op nummer twee Den Bosch. Uiteindelijk werd het team kampioen met 54 punten, 4 meer dan Den Bosch. Bij de heren behaalde ONS-Almela voor de zesde maal de titel binnen. Met 48 punten eindigde men met 1 punt voor sprong op de naaste achtervolgers Duivendrecht en Zutphen. Het tweede team bij de heren, Musis Warehouse Computers handhaafde zich in de degradatiepoule en zal ook komend sei- zoen in de hoogste klasse vertegen- woordigd zijn. De Schiedamse voetbalvereniging PPSC speelt in het kader van het 80-jarig bestaan op dinsdag 11 juli een jubi- leumwedstrijd tegen Feyenoord. Speciaal voor deze wedstrijd is er een rolstoelvak gereserveerd voor rolstoe- lers en begeleiders. Belangstellenden kunnen contact opnemen met G. van der Wal: (010) 2731989. De samenwerkende openbaar vervoer- bedrijven in Nederland adviseren de wedstrijdbezoeker tijdens Euro 2000 gebruik te maken van het openbaar ver- voer. Tijdens de speeldagen verwacht de branche grote verkeersdrukte in de och- tend- en avondspits rondom de speelste- den Amsterdam, Arnhem, Rotterdam en Eindhoven. Vooral woon-werkver- keer en zakelijk verkeer wordt tijdens speeldagen in de desbetreffende steden geadviseerd gebruik te maken van het openbaar vervoer. De openbaar vervoer- bedrijven zullen tijdens speeldagen extra trams, metro's, bussen, treinen en personeel inzetten op drukke routes. Het Openbaar Vervoer Reisinformatie- numnaer '9292' is op de hoogte van drukte en de (geplande) afwijkingen in het openbaar vervoer; 0900-9292 (75 cent p.m.) of via www.9292ov.nl. SCHIEDAM - Met de toenemen- de populariteit van het skaten in Nederland groeit ook het aantal ongelukken. Het aantal inline- skaters dat vanwege een onge- val het afgelopen jaar in een zie- kenhuis moest worden behan- deld is in een jaar tijd gestegen met maar liefst 40% tot 13.000 slachtoffers. Onder dit totaal aantal slachtoffers is de leef- tijdsgroep 5-14 jaar nog altijd een belangrijke risicogroep. In mei 2000 is in Nederland de cam- pagne Veilig Skaten gehouden. De actie van Consument en Veiligheid kwam tot stand na samenwerking met NOC*NSF, WN, Skatebond Nederland, Vroom Dreesmann en K2 Skates. De campagne werd gevoerd via safe skate clinics op 30 basisscholen verspreidt over 12 grote steden in het land. Doel van de cam pagne was met name veilig skaten voor het voetlicht te brengen. Door de actie vragen de organisaties via de media aan- dacht voor het dragen van bescherming en het volgen van een goede skatetrai- ning. Stijgende lijn De (inline-)skaterage wint nog steeds aan populariteit in ons land. Naar schat- ting stonden in 1998 zo'n 1,5 miljoen menseq regelmatig op de skates. Inmiddels schat men dit aantal op ruim 2 miljoen. Vorig jaar bracht het massale ongeluk in de IJ-tunnel het onderwerp skaten en veiligheid reeds in de media ruim onder de aandacht. Bedroeg het aantal skateslachtoffers dat behandeld werd op een Spoedeisende Hulpafdeling van een ziekenhuis in 1994 nog 'maar' 1.200, in 1998 was het aantal al opgelopen naar 9.200 slachtoffers van skate-ongevallen. In 1999 heeft zich deze stijging voortgezet met ruim 40% naar een totaal van 13.000 slachtoffers. Ten opzichte van 1994 heeft zich in 1999 dus een ver- tienvoudiging voorgedaan. Zes procent van de in ziekenhuizen behandelde skaters moest worden opge- nomen. Letsels opgelopen door ongeval- len tijdens skaten zijn vaak ernstiger dan het letsel van een gemiddeid sport- ■ongeval. Voor zover bekend overleden bovendien de afgelopen periode drie mensen naar aanleiding van een onge- val tijdens skaten en skeeleren; twee Een goede bescherming tijdens het skaten kan veei ongelukken voorkomen. (Archieffoto: Rainbow Pictures) vorig jaar na een val en 66n dit jaar door een botsing met een vrachtwagen. Oorzaak De oorzaak van nagenoeg alle ongeval- len is een val. In 95% van de ongevallen ging het daarbij om een val waar geen andere verkeersdeelnemer bij betrok- ken was. In 2% van de ongevallen werd het letsel veroorzaakt door een botsing met een fiets, brommer of auto. Botsingen met bijvoorbeeld hekken en muren waren goed voor 3% van de let sels. Skaters vallen meestal door te struikelen en door gebrek aan skatevaardigheden zoals bijvoorbeeld het met goed kunnen remmen. Valpartijen die vaak met gestrekte armen en zonder bescherming worden opgevangen zijn vaak de oor zaak zijn van ernstig letsel als fracturen en verwondingen aan pols, hand en knie. Daarnaast wordt veei gevallen vanuit een stilstaande houding. De ska ter verliest plotseling het evenwicht en valt achterover waarbij de val wordt opgevangen door ellebogen en onderar- men. Hier kan elleboogbescherming ernstig letsel aan elleboog en onderarm helpen te voorkomen. Bijna de helft (47%) van alle letsels betreft een fractuur, met name van pols (22%) en onderarm/elleboog (13%). Van alle slachtoffers heeft 8% hoofdlet- sel opgelopen. Dit letsel is over het alge- meen ernstig. Ongeveer een kwart hier- van heeft schedel-of hersenletsel opgelo pen. Kinderen Jonge kinderen vormen nog steeds grootste risicogroep. Hoewel hun aan- deel (relatief gezien) in het totaal aantal slachtoffers afneemt, blijven kinderen in de leeftijdscategorie van 5 tot en met 14 jaar ook in 1999 (51%) de grootste risi- cogroep. De toenemende populariteit van het fltness-skaten verklaart de stij ging van het aantal slachtoffers in de leeftijdscategorie 25 tot en met 44 jaar van 21% in 1998 naar 27% in 1999. De campagne Veilig Skaten is gericht op kinderen in de leeftijd van 9-12 jaar uit de groepen 5, 6, 7 en 8 van de basis- school. Met als titel Safe Skate College 2000 konden de kinderen van basis scholen kennismaken met de principes van veilig skaten: het dragen van beschermingsmiddelen, het aanleren van de juiste skatevaardigheden (rij-, rem- en valtechnieken), verkeersregels en veilig verkeersgedrag. Preventie Naast deze campagne in 2000 vindt Consument en Veiligheid, om de stij gende lijn in de ongevalcijfers om te bui- gen, de volgende preventie-aanbevelin- gen van structureel belang: - Verzoek aan de overheid de mogelijk- heid na te gaan om het dragen van sportbeschermingsmiddelen voor ska ters verplicht te stellen. Dit om ernstig letsel door een val te helpen voorko men. Momenteel wil minister Netelenbos van Verkeer de skaters niet verplichten zich te beschermen tegen valpartijen. Zij ziet het als de eigen ver- antwoordelijkheid van skaters om zich goed voor te bereiden en te bescher men. Wei heeft de minister het Overlegorgaan Verkeersveiligheid ge- vraagd advies uit te brengen over wat te doen met skaters in het verkeer. Qok de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid zal nog een advies uitbrengen. Uit onderzoek naar de effectiviteit van sportbeschermingsmiddelen blijkt dat skaters die geen bescherming aan pols en elleboog dragen 10 keer meer kans maken op ernstig letsel aan pols, elle boog en onderarm dan skaters die dit wel doen. - Landelijk aanbieden van skatevaardig- heidstrainingen en het beschikbaar heb ben van een landelijk netwerk van offi- cieel erkende gediplomeerde skate- instructeurs die deze trainingen aan beginnende skaters verzorgen. - Heldere politieke keuze en uitspraak over de positie van skaters in het ver keer. Nu heeft een skater de status van voetganger. Consument en Veiligheid pleit er voor skaters ook de fiets-status te geven. EHt geeft gemeenten een ins trument in handen om de skaterage in goede banen te leiden. In verband met de snelheid en de noodzakelijke onder- grond past skaten beter bij het fietsen dan bij het lopen op een voetpad. SCHIEDAM - De fietstoerclub Rijnmond organiseert van maandag 19 tot en met 22 juni de 9e Rijnmond Avondfiets- vierdaagse. Deeinemers kun nen kiezen voor prachtige rou tes in de regio met een lengte van 25 of 50 km. De recreatieve en sportieve fietser krijgt tijdens de nieuw gekozen routes volop gelegenheid te genieten van alies wat het Rijnmondgebied en het Westiand te bieden hebben. De start vindt plaats op de grens van Schiedam en Vlaardingen in sportpark Harga bij de Wielerbaan aan de Olympiaweg in Schiedam. Er kan gestart worden tus sen 18.00 en 19.00 uur en rond 21.30 uur dienen de deeinemers weer terug te zijn. De route zal met pijlen worden aangegeven, maar er is ook een gedetailleerde routebeschrijving beschikbaar. De begeleiding van het evenement is in handen van het rode Kruis en de Motorclub Schiedam. Op .de slotavond is er voor iedere deelne- mer een aardige hednnering. lnschrijven op de eerste avond kost f 7,-, voorinschrijven kan voor f 6,-. lnschrijven kan bij de volgende Rijwielhandelaren: Hans Damme, Borodinlaan 60; C.B. Hoppstein, Dam 16 a; Van Rietschoten, Prof. K. Onneslaan 82; Wim Willemse, j. van Avennesstraat 37 a; (t Centrum, Noordeinde 2. Ook bij Kapsalon Schilperoort en het VW kantoor kan men zich lnschrijven. Meer informatie via Henk Gusman: (010) 4710312. Van de circa 8 miljoen sporters in ons land lopen elk jaar 2 mil joen mensen plotseling sportlet- sel op. Bij 40 procent is medi- sche behandeling noodzakelijk. Veldvoetbal, volleybal, veldhoc- key, turnen en zaalvoetbal zijn de grootste boosdoeners. E6n op de vier geblesseerde sporters met betaald werk blijft thuis, gemiddeid elf dagen lang. Dit risico betreft zowel mannen als vrouwen, veelal in de leef- tijdsgroep van 20 tot 44 jaar. Aldus nieuw onderzoek door de Stichting Consument en Veiligheid. Om gebles seerde sporters de nodige ondersteu- ning te bieden en de kans op letselher- haling te verminderen heeft Push een speciale serie sportbraces ontwikkeld die door de sporter eenvoudig zelf zijn aan te leggen: enkel-, knie-, patella, arm- en polsbraces. Door jarenlange kennis en ervaring met professionele, medische, braces, voldoen deze bles- surebeschermers aan de hoogste kwali- teitseisen. Ze zijn sinds vorige maand verkrijgbaar bij drogisterijen en sportza- ken en kunnen worden toegepast bij een kwetsbare enkel, knie of pols, of bij herstel van een blessure. Belangrijke voordelen zijn de optimale steun, draag- comfort, bewegingsvrijheid en vochtaf- voer evenals gemak, wasbaarheid en trendy design. 15 JUNI 2000 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 9 Aantal skate-ongevallen sterk gestegen W:: x\

Postiljon | 2000 | | pagina 9