Onderzoek verplaatsing busstation naar Horvathweg 3a da Herstructurering openbaar vervoer Taalcursus ouders met kinderen op basisschool Kinderhulp Onlangs maakte ik een bijzondere informatie-avond mee van de Stichting Europa Kinderhulp. Deze stichting houdt zich bezig met het organiseren van vakantiereizen voor kinderen, die het om allerlei redenen niet makkelijk hebben in het leven. Nationaliteit, ras of levensbeschouwing speelt daarbij geen rol. Hans, een patient uit mijn praktijk, had mij persoonlijk voor de avond uitgenodigd, omdat we, volgens hem, voor hetzelfde doel werken: andermans welzijn. En ook al was er ruim een uur nodig om de plaats van handeling te bereiken, de avond was het meer dan waard. Bij binnenkomst werd ik enthousiast door Hans ontvangen. Vervolgens werd ik doorgestuurd naar een versierde zaal. Daar bevonden zich al heel wat mensen. Zij zorgden voor een gezellig geroezemoes. Terwijl ik bij een soort buffet een kop koffie haalde, werd het licht gedempt en stapte iemand een verhoging op. HiJ stelde zich voor als regionale medewerker en heette ieder- een welkom. Daarna vertelde hij dat de meeste mensen hier vanavond waren, omdat ze overwogen als gastouder op te treden tijdens een vakantie voor hulpbehoevende kinderen. Hij legde uit dat 'ontsnappen aan het dageiijks leven' voor deze kinderen noodzaak was, omdat zij uit - sociaal gezien - pro- bleemfamilies komen, wonen in voor- malige oorlogslanden, in zwaargetrof fen gebieden zoals Kosovo of het gebied rondom Tsjernobyll, of omdat ze in grote armoede leven. Na deze korte inleiding vertelde de spreker iets over de jongeren die voor zo'n vakantie in aanmerking kwamen. Ze komen niet zomaar, de jongens en meisjes komen hier zodat ze spannin- gen thuis voor (jammer genoegj korte tijd kunnen vergeten. Als ze voor het eerst in Nederland komen, vertellen ze allerlei grootse verhalen; thuis hebben ze ook televisie en kunnen ze net zoveel eten als ze willen. En elke week worden nieuwe kleren gekocht... Als je echter als gastouder een goede band met zo 'n kind krijgt en je verneemt wat er werkelijk thuis gebeurt, dan lopen de rillingen soms over je rug. U kunt ze, als gastouder voor een korte perio- de het gevoel geven dat ze heel veel waard zijn. En zeker ook gewild!" Even later floepten de lichten in de zaal weer aan. Er werd omgeroepen dat het pauze was en dat de koffie klaarstond. Hans kwam naar mij toe en vroeg: "En, wat vind je ervan?" "Indrukwekkend", antwoordde ik, "maar", voegde ik er aan toe, "wat kost dit allemaal? Ik bedoel, wie betaalt dit allemaal?" Hans lachtte fijntjes. "Vrijwilligers en dona- teurs. De stichting wordt niet gesubsi- dieerd. De gastouders zelf betalen wat ze een kind in de vakantie aanbieden. En de medewerkers die werkbezoeken in de thuislanden afleggen leveren nooit een rekening in.Deze informa- tie maakte me even stil. "En jijzelf, Hans", vroeg ik, "doe jij zelf iets in de stichting?" Weer kwam die glimlach te voorschijn. "Mijn vrouw en ik vormen zelf een gastgezin voor een meisje uit voormalig Oost-Berlijn. Jenifer, dit jaar komt ze al voor de vijfde keer. Ze noemt ons ook pappa en mamma, Trouwens, ze komt al over drie weken. Zou je het leuk vinden om haar samen met ons van de trein te halen?" Dat spraken we af. Ik hoop u over een paar weken hierover meer te kunnen vertel len. Pieter Vlasveld huisarts Informatie over Europa Kinderhulp, lan- delijk informatiesteunpunt (0118) 627974 of www.europakinderhulp.nl SCHIEDAM Het openbaar ver voer in Schiedam zal tussen nu en het jaar 2002 verschillende wijzigingen ondergaan. De aan- dacht richt zich vooral op de situatie die ontstaat na de her structurering van het openbaar vervoer na aanleg van de metro en TramPlus. Ook naar de mogelijke verplaatsing van het busstation op station Schiedam Centraal naar de Horvathweg wordt nog door de gemeente gekeken. de NS de ruimte voor de toegangen in de stationshal gaan reserveren voor commerciele activiteiten. Om uit de impasse te geraken is Holland Rail Consult gevraagd te adviseren over de stedebouwkundige inpassing en de sociale onveiligheid. Conclusies Holland Rail Consult concludeert dat een busstation op de Horvathweg moge- lijk is en niet minder hoeft te zijn dan een busstation op het stionsplein indien wordt voldaan aan enkele belangrijke voorwaarden. Zo dient er een goede vormgeving van de toegangen vanaf de Horvathweg naar de stationshal te komen en moet er een goede oplossing komen van andere soorten transport, zoals met name trein taxi, taxi, P R en het afzetten van reizigers. Uit onderzoek blijkt dat het mogelijk is aan de bezwaren en voorwaaren tege- moet te komen: er wordt momenteel al studie gedaan naar de (kwaliteit van de) toegangen. Bebouwing van een deel van het Stationsplein, waaronder de oprit naar de Horvathweg, zou in stedenbouw- kundig opzicht een belangrijke verbete- ring kunnen betekenen. Ook voor het andere voor- en natransport kan in prin- cipe een oplossing gevonden worden door deze te koppelen aan de hoog- waardige toegangen vanaf de Horvathweg naar de stationshal. Over de beheersmatige zaken moet wel nog overeenstemming worden gevonden met de NS. Tot slot dient de gemeente om niet voor een voldongen feite te komen te staan de constructieve reservering voor de toegangen verder uit te werken en mee te nemen in het bouwproces. De gemeente is al langer voorstander van de verplaatsing van het busstation van het stationsplein naar een locatie op de Horvathweg. Voor de reiziger heeft dit als voordeel de directe verbinding naar de onder de weg gelegen stations hal. Ook zijn er exploitatievoordelen voor de busverbindingen, bovendien wordt het Stationsplein niet meer belast door het gemanoeuvreer van bussen. In de uitvoering van het metroproject is de verplaatsing van het station niet mee- genomen, wel zijn er reserveringen gemaakt. De 1 miljoen die in het EIISS- programma zijn opgenomen voor de toegangen zijn door de voortschrijdin- gen van de metrobouw echter niet lan ger voldoende. Het projectbureau Beneluxlijn heeft aan de gemeente gevraagd aan te geven waar het metro- project van moet uitgaan bij de verdere vormgeving van het station. In augustus start de bouw van het zuidelijke deel van de stationshal, waarin de zuidelijke toegang vanaf de Horvathweg een plaats moet krijgen. Bezwaren Door de NS zijn bezwaren gemaakt tegen het realiseren van de toegangen, aangezien de NS de huidige oplossing voor het busstation wel een goede vindt. Omdat ook wordt gevrees voor de sociale onveiligheid door toevoeging van twee uitgangen wil de NS eerst afspraken over het beheer. Daarbij wil Het busstation op Schiedam Centraal wordt in de toekomst mogelijk verplaatst naar de Horvathweg. (Foto: Joop Zeemeijer Fotografie) SCHIEDAM - Begin vorige maand is in Schiedam een pro ject van start gegaan dat gericht is op allochtone ouders met kinderen in het basisonderwijs. De cursus is bedoeld om de taal- vaardigheden van ouders verder te ontwikkelen en hen tegelij- kertijd meer te betrekken bij het onderwijs van hun kinde ren. Bovendien hoopt men dat door dit con tact de communicatie tussen school en ouders intensiever wordt. Bureau GOA van de gemeentelijke dienst Educatie (GOA staat voor Gemeentelijk Onderwijs Achterstand) organiseerde de afgelopen jaren al een aantal van der- gelijke projecten, waaronder Spel aan huis, Op Stap en Opstapje. De nieuwe cursus maakt onderdeel uit van de Brede School, een initiatief dat werd ontwikkeld in Rotterdam en landelijk steeds meer navolging krijgt. Niet alleen kwesties binnen maar ook buiten de school die te maken hebben met het onderwijs krijgen aandacht. De finan- ciele ondersteuning van het rijk in het kader van het Grotestedenbeleid zorgde ervoor dat_in Schiedam het project in mei van start kon gaan. De uitvoering is door de Dienst Educatie in handen gelegd van ROC Zadkine. De lessen vin den vooralsnog plaats in een klaslokaal van basisschool De Taaltuin aan de Thorbeckesingel en in een van Het Startblok aan de Burgemeester van Haarenlaan. Moeders Volgens Jacob Boven van bureau GOA bleek tijdens voorlichtingsbijeenkom- sten voor allochtone ouders dat er grote belangstelling bestaat voor het project. Dat is voor ons aanleiding na de zomer- vakantie het aantal basisscholen waar deze lessen plaats kunnen vinden uit te breiden. Hoewel het nieuwe initiatief is bedoeld als taalonderricht aan allochto ne ouders blijkt inmiddels uit de prak tijk dat alleen moeders de lessen volgen. Jacob Boven: "De doelstelling van de taallessen is tweeledig. Enerzijds stre- ven wij ernaar het Nederlands van de ouders op een hoger niveau te tillen waardoor zij onder andere beter kun nen begrijpen waarmee hun school- gaande kinderen bezig zijn en ander- zijds dat de communicatie met de leer- krachten wordt versterkt. De beheer- sing van de Nederlandse taal is over het algemeen onvoldoende om goed con tact te krijgen met de school. Wij hopen vervolgens dat het hier niet bij blijft maar dat de moeders in de toekomst deel gaan nemen aan activiteiten die de school organiseert." Nationaliteiten De cursus vindt plaats tijdens school- uren en inmiddels volgen 26 moeders, overwegend van Turkse afkomst de taal lessen. Schiedam huisvest een groot aantal Turkse mensen en daarom is het volgens Jacob Boven logisch dat uit deze groep veel vrouwen deelnemen aan de lessen. Zowel basisschool De Taaltuin als Het Startblok is gevestigd in Nieuwland. Overigens wil Jacob Boven nogmaals benadrukken dat de lessen zijn bedoeld voor mensen met allerlei nationali teiten. "Over enige tijd beginnen we in Schiedam Oost eveneens met de Brede School en dat zal ongetwijfeld ook men- sen uit andere culturen aantrekken", verwacht Jacob Boven. Nans Wolters 22 JUNI 2000 - - DE -POSTIi'JON-eDfri&l2 RAGINA 5 Allochtone moeders gaan er voor!

Postiljon | 2000 | | pagina 5