it Manifestatie aanloop tot Jongerenraad Omgaan met dementie Leerlingen tonen werk in Artoteek Waarschuwing voor babbeltruc Tentoonstellingen in Schiedam Last-minute reisgenoten Lieve kinderen 'Veel dementerenden vinden het prettig het nieuws uit regionale dagbladen of het streeknieuws uit een h'uis-aan-huis- blad te lezen. Vaak roepeij de berichten uit deze bladen associaties op met gebeurtenissen en plaatsen die de .dementerende zichmog goed herinnert'. Zo luidt een van de vele tips in het boek 'Weten en vergeten'. Tips en adviezen bij het omgaan met dementie van het Nederlands Instituut voor Zorg en Welzijn/NIZW. Dit boek geeft op toegankelijke wijze informatie over dementie en de gevolgen voor het dagelijks leven en staat boordevol prak- tische tips en adviezen over de omgang met en de verzorging van dementiep- atienten. Omgaan met dementie kost f 398,50 en kan besteld worden bij de boekhandel of bij NIZW Uitgeverij, (030) 2306607. SCHIEDAM - Vlak voordat de vakantie voor hen begint, richten de leerlingen van de derde klassen Havo en Atheneum van Scholengemeenschap Spieringshoek in Artoteek Schiedam een tentoonstelling in van eigen werk. De inspiratie voor de werkstukken werd opgedaan na een bezoek aan het atelier van de Schiedamse beeldend kunste- naar Marcel Warmenhoven. Hierna bezochten de leerlingen sculpturen in de Artoteek, waarbij vooral gelet werd op de verschillende manieren van expressie en materiaalgebruik. Per groepje zijn de leerlingen aan de slag gegaan om met gebruikt materiaal zelf een sculptuur te maken. De tentoon stelling is maandag 19 juni ingericht en is nog tot en met zaterdag 1 juli te zien in de Artoteek Schiedam aan de 's Gravenlandseweg 802. De Artoteek is geopend van woensdag tot en met vrij- dag van 13.30 tot 17.30 uur. Daarnaast kan de tentoonstelling ook op donder- dagavond van 19.00 tot 21.00 uur en op zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur worden bezocht. SCHIEDAM - Bij de politie van het dis trict Schiedam zijn de afgelopen tijd diverse meldingen binnengekomen over een beveiligingsbedrijf dat aanbiedt gra tis een beveiligingssysteem te plaatsen. De medewerkers van het bedrijf zeggen samen te werken met de politie en zijn bijzobder gei'nteresseerd in de vakantie- plannen van hun klanten. De politie van het district Schiedam is niet bekend met het samenwerkingsverband en advi- seert bewoners uiterst voorzichtig te zijn met het aanbod van het beveili gingsbedrijf. Bij wantrouwen wordt geadviseerd contact op te nemen met de politie. SCHIEDAM - Momenteel zijn in de diverse Schiedamse musea een aantal afwisselende tentoonstellingen te zien. In het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat 12 kan nog tot de zomer de tentoonstelling 'Lang niet gezien' bezichtigd worden. Op deze expositie is een keuze uit de collectie te zien met werken van onder meer Karel Appel, Armando, Erfmann en Sluyters. In het Nederlands Gedistilleerd Museum De Gekroonde Brandersketel kan tot en met 24 September de uitwisselingsexpo- sitie 'Sak6 op de korrel, rijstwijn in Schiedam' worden bekeken. De uitwis- seling in samenwerking met Hahushika Memorial Museum of Sake in Nishinomiya is te zien aan de Lange Haven 74. De artoteek Schiedam aan de 's-Gravenlandseweg 802 toont tot eind juni de werken van Isik Tiiziimer op de tentoonstelling 'Van baklava tot zoet- hout'. Het Nationaal Cooperatie Museum laat tot het eind van het jaar 'Gaat het zo mee of zal ik het inpakken' zien, een tentoonstelling over de ver- pakking in het algemeen. m tachtig gulden! Dat vinden wij niet normaal. Doet de politie normaal tegen ons, dan doen wij normaal tegen de politie." Saai De bewoners en bestuurders van Schiedam hebben geen vertrouwen in de jeugd van Schiedam, vinden de aanwe- zige jongeren. Bovendien vinden ze Schiedam een saaie stad. "Wat wij graag wil- len is een eigen plek. Volgens mij is er best wel een plek op het industrieterrein in de Spaanse Polder waar iets kan worden georganiseerd voor de jeugd, een disco, een bio- scoop, een dansgelegenheid." Wethouder Groeneweg meent dat het idee best wel leeft bij de gemeente om iets van de grond te krijgen voor jongeren en dat hij bereid is een ondernemer te vragen iets voor elkaar te krijgen, bij- voorbeeld in een pand in de Spaanse Polder. Applaus uit de zaal. Vervolgens rondt Sheila de discussie af en kondigt de podiumpresentaties met aan- sluitend een kort vraagge- sprek aan. Aan bod komen de versiertruc (uiterlijk is toch wel erg belangrijk), dansen (het is tijd om een nieuwe dansgelegenheid in Schiedam te verwezenlijken) en de jon gerenraad (verschillende cul- turen dienen hierin zitting te nemen). Er volgt een toneeelstukje uitgevoerd door negen'meisjes en een jongen (Sheila: "Wat is hier een talent aanwezig, wat mee doen hoor, met die stem") waarna er weer wordt gesproken over de jeugd op hangplekkem Ook Rotterdam en Dordrecht kampen met deze problemen. "We kunnen hier kort over blijven, wij, de jongeren, verliezen het altijd. De politie wordt altijd geloofd." Vooroordelen Ook het onderwerp gemixte vriend- schappen komt aan bod. De jongeren hebben hun vrienden uit elke cultuur. "Het maakt niet uit, of je alloch of autoch bent, het klikt of het klikt niet. Het is leuk elkaars eetcultuur te ontdek- ken." Terwijl de gesprekken doorgaan zit een hoogblond meisje de nek van een mooie donkere jongen te masseren. Vervolgens komt het gesprek op racis- me. Volgens sommige jongeren zijn ouderen racistisch. "Het is duidelijk dat veel mensen vooroordelen hebben over buitenlanders. Daar doen wij niet aan mee." "Die vooroordelen", merkt een jongere nog op, "komen van twee kan- ten, van de allochtonen en de autochto- nen, dat is fout!" Hij heeft de woorden nog niet uitgesproken of hij krijgt een daverend applaus. De manifestatie wordt afgesloten met een multiculturele rap. Deze wordt uit gevoerd in het Somalisch, Marokkaans, Pools, Nederlands en Grieks. "Nederland is rijk", zegt Sheila. En Schiedam is nog rijker. Rijker aan dyna- mische en talentvolle jongeren. Offi cials, grijp uw kans, laat deze jongeren meedenken en meedoen in uw stad, de straat is van hen...de toekomst ook. Kathy Korporaal-Huitema Het uitvoerend team en 'leading lady' Sheila Goeree voor aanvang van de mani festatie van en voor Schiedamse jongeren in zaal Beatrix. (Foto: Joop Zeemeijer Fotografie) SCHIEDAM - Per wijk hebben 25 jongeren tussen de 15 en 23 jaar begin juni in Schiedam met elkaar gegeten om elkaar te leren kennen en te praten over alles wat voor de hedendaagse jeugd van belang is. Dit is gebeurd op initiatief van de gemeente Schiedam. Het uitein- delijke doel hiervan is uit deze jongeren een 'Jongerenraad' te kiezen die er op toeziet dat de De Vereniging Vakantie Partners (WPj bemiddelt bij het vinden van een reisgenoot De vakantiepartners of vakantiegroepjes worden geselec- teerd aan de hand van vragenlijsten. Na kennismaking besluit ieder voor zieh met wie hi) of zij met vakantie wil gaan. Dat kan ook als last-minu te, maar de organlsatie advlseert om, als het even kan, de tijd te nemen voor een kennismaking. De WP kent binnen haar gelederen verder tal van clubjes die gezellige activi- teiten organiseren, samen gaan kam- peren, wandelen, fietsen of op win- tersport gaan. Er zijn clubs voor men- sen jongen dan 35 jaar, groepjes tus sen de 35 en 50 en voor senioren. In 'De vakantiepartner' wordt maande- lijks een overzicht gegeven van aile activiteiten in het land. Inlichtiogen: WP (0183) 443354 of www.vakan- tiepartners.nl stadsbestuurders hun werk voor wat betreft het jongerenbeleid goed doen. Als afronding van de 'culinaire' sessies werd op zon- dag de manifestatie 'de straat is van ons!...en de toekomst ook' gehouden in zaal Beatrix in Schiedam. Buiten is het dertig graden, binnen zit- ten ongeveer vijftig jongeren bij elkaar. Voor deze middag zijn ook vertegen- woordigers van de politie, Stichting Welzijn Schiedam en wethouders uitge- nodigd. Peter Groenewegen - de wet houder die onder andere jeugd- en jon gerenbeleid in zijn portefeuille heeft - is al vroeg aanwezig. Wegens de drukte rond het EK-Voetbal is de politie - helaas - afwezig. Housemuziek klinkt door de zaal. Leading lady Sheila Goeree opent de middag. Eerst word de film 'de straat is van ons' vertoond. Deze film is geba- seerd op waargebeurde verhalen van Amsterdamse jongeren, die zelf de hoof- drol spelen. Leonie, hoofd afdeling wel zijn in Schiedam, heeft dit project voor de gemeente aangevraagd, omdat de boodschap 'bestuurders doe wat voor ons' hierin zo duidelijk nSar voren komt. Sheila licht een onderwerp uit de film - ouderen durven's- avonds niet meer de straat op - en betrekt dit op de Schiedamse situatie. De aanwezige jon geren vinden het jammer dat ouderen zo reageren. "Wij kunnen op geen enke- le plek met meer dan vijf of zes jonge ren staan, dan komt de politie al op ons af. Als je spuugt op straat of een peuk uitdrukt, dan krijg je een boete van Ik vier de 92e verjaardag van mijn moe- der uitbundig mee in haar gezellige twee- onder-een-kap-woning. Tevreden overziet ze haar rijke kinderschare en zegt: "Ik heb acht kinderen, maar eigenlijk heb ik aan jullie geen kind gehad.Ik val haar bij: Oh, ze heeft het zo getroffen, vooral met mij, haar jongste doch- ter. "Maar", zeg ik terwijl ik mijn gezicht tegen haar bovenarm leg dat deed ik als kind al zo graag - "je bent wel eens vreselijk boos op ons geweest.En dan komen de verhalen. Mijn oudste zus herinnert zich als de dag van gisteren dat ze in oorlogstijd een pakje roomboter naar de geit bracht. Mijn oudste broer zou mijn ouders eens laten zien hoe lenig hij was. Hij deed handstand op een melkbus en schoot er met zijn kop in. Mijn moe- ders eerste reactie was hem terugtrekken, maar zijn oren zaten in de weg. Ze heeft hem een stukje dieper geduwd, een puts ijskoud water uit de regenwaterbak over zijn kop gegooid in de hoop dat ie zou krimpen en zo kreegze hem weer uit de bus. Een andere broer vrat eens acht sinaasappels met schil en al op. Ze heeft nog nooit zoveel onderbroekjes in een week gewassen. Het broertje boven mijfietste eens een dame van de sokken. "Ja", zei hij, "liep daar ineens zo'n oud mens."Hoe oud ongeveer?", vroeg mijn moe- der voorzichtig. "Nou, jouw leeftijd.Ze was toen net 50. Ik sloot eens een zusje op in de kelder. Het boterde niet zo tussen haar en mij. Zij was de jongste van de eerste leg, toen brak de oorlog uit. Daarna kwam de tweede leg, en daar ben ik de jongste van. Ze zat me op een zater dag weer eens vreselijk dwars. Toen ze in de kelder stond riep ze dat ik een 'verwend spookwas. Ik gooide de kelderdeur dicht. Aan de binnenkant zat geen kruk; dus daar zat ze. Voor de zekerheid zette ik een stoel voor de deur. Ineens stond ze vdor me. Ze was door het keiderraam gekropen en had zichzelf op deze manier bevrijd. Ze rammelde mij dermate ongenadig af, dat mijn moeder die een middagdutje deed er wakker van werd. "Zij sloot mij op in de kelder", brieste mijn zus, haar mooi gewisselde tanden bijna uitspugend van nijd. "En zij zegt dat ik een verwend spook benslis te ik, want mijn voortanden wilden nog niet doorkomen. Oh, wat zijn wij lieve kinderen geweest. Vast wel, anders zegt mijn stok- oude moedertje dat niet... 22 JUNI 2000 DE ROSTILJON'EDITtE 12' PAG1NA 8 'Alloch of autoch, maakt niet uit'

Postiljon | 2000 | | pagina 8