U03J'JLJrJixJ /A&MITTJITlPfj Onthaasten met de camera All you need is lof Oceaan midden in Rotterdam 13 JULI 2000 un (30(,o DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 10 ^HHp 11 g 'pHHMRRi W8£BB88UKSBBBS8BtittUKttUBtBBttKMKto$<;y De bezoekers van Oceanium kunnen hier een ontdekkingsreis maken, begin nend bij de Schotse Noordzeekust, dwars door de Atlantische Oceaan naar bet Caraibisch gebied. Vorige week donderdag, 6 juli, is fase 1 van het Oceanium in Diergaarde Blijdorp opengesteld voor publiek. Dit nieuwe 'waterwerelddeel' is het groot- ste Masterplanproject in Blij dorp tot dusver. De bezoekers kunnen hier een ontdekkingsreis maken, begin- nend bij de Schotse Noordzeekust, dwars door de Atlantische Oceaan naar het Caraibisch gebied. In de komende weken kan de reis steeds verder worden vervolgd langs de kusten van Zuid- en Noord-Amerika. Eind 2000 wordt het Oceanium offi- cieel geopend. Rotterdam heeft er dan een attractie .van internationale allure bij. Nu al is Blijdorp met ca. 1,4 miljoen bezoekers per jaar de grootste attractie van Rotterdam en een van de grootste attracties in Nederland. In het Oceanium zijn honderden diersoorten gehuisvest, varierend van microsco- pisch kleine zeediertjes en bonte vlin- ders tot Atlantische mensenhaaien, speelse zeeotters en papegaaiduikers. Op de bodem De reis door het 'waterwerelddeel' begint bij de Schotse Noordzeekust op het eiland Bass Rock, het leefgebied van papegaaiduikers, alken en zeekoeten. Daarna gaan de bezoekers 'kopje onder'. Wandelend over de zeebodem zijn uiteenlopende zeebewoners te bewonderen. Grondhaaien, inktvissen en scholen vissen zwemmen in hun grote aquaria; later in het jaar bewegen ook kwallen sierlijk door het water. Na de Noordzee volgt een tunnel van 2& meter lang over de bodem van de Atlantische Oceaan, waar de bezoekers letterlijk worden omringd door onder andere Atlantische mensenhaaien, ver- pleegsterhaaien, hamerhaaien en zee- schildpadden. Dit grote bassin is gevuld met meer dan drie miljoen liter zeewa- ter. Aan het einde van de tunnel (op het 'diepste punt' van de zeebodem) is een walvis-diepzee expositie. Hier is onder andere het model te zien van een 17 meter lange bultrug. Naast deze expo ligt een publiekslaboratorium waar de bezoekers 'in de huid van een weten- schapper' kunnen kruipen. Het is een afspiegeling van het professionele zee- biologisch laboratorium achter de scher- men. De route leidt vervolgens door een Caraibisch gedeelte met kleurige vissen en koralen naar een schildpaddenstrand en een gebied waar bonte vlinders rond- fladderen. Na een eventueel bezoek aan het zonnige Caraibisch cafd, kan de reis worden vervolgd via de kleurige riffen van de zee van Cortez naar de Californische kust. Hier verblijven speelse zeeotters ,en zeeleeuwen in hun ruime onderkomens. Bijdrage Met het Oceanium wil Blijdorp ook een bijdrage leveren aan de bescherming van zeeen en kusten en de daarbij beho- rende flora en fauna. Dit doel wordt nagestreefd door middel van fokpro- gramma's, onderzoek en educatie. In het gebouw is een zeebiologisch labo ratorium waar onderzoek wordt ver- richt naar onder andere voortplanting, welzijn en waterkwaliteit. Bij de bouw is veel "aandacht besteed aan energie- besparing, duurzaamheid en milieu-ont- lasting. Via een uniek filtersysteem wordt per maand slechts twee tot vijf procent van de totale zes miljoen liter zeewater ver- verst. De rest wordt gerecycled. Het zeewater wordt aangevoerd vanuit de Noordzee. Het Oceanium ligt in de uitbreiding aan de andere kant van de spoorlijn. Hier is ook een parkeerterrein voor (uit- eindelijk) ca. 1.400 auto's en de nieuwe hoofdentree. (De huidige entree blijft gehandhaafd). Het nieuwe deel (11 ha) is met de bestaande tuin (17 ha) verbonden door een tunnel onder het spoor. Voor meer info, zie www.diergaardeblij- dorp.nl of bel infolijn: 010-4431 495 Na een dagtocht of vakantie de foto's bekijken is plezierig nage- nieten. Mits de foto's het aan- zien waard zijn. Wellicht dat u iets heeft aan onderstaande fototips. Onthaasten met de camera, gebruik dat als uitgangspunt. U maakt nog mooiere foto's als u zichzelf de tijd gunt. Kijk daarom eens in alle rust naar het beeld dat u in de zoeker ziet. En probeer ook eens of een stap naar links of rechts, vooruit of achteruit een mooiere foto oplevert. Verder is het mooier om men- sen juist niet in het midden van het beeld te zetten, maar liever aan de lin ker- of rechterkant van de foto. Datzelfde geldt voor landschappen: de horizon hoger of lager in beeld geeft mooiere plaatjes dan de einder precies in het midden. Fotorolletjes Fotorolletjes zijn er in veel varieteiten als er soorten vakanties zijn. En die rol- letjes hebben allemaal een eigen ISO- waarde. Gaat u lekker weg in eigen land, dan garanderen ISO 400 films in een automatische camera met vaste lens de mooiste foto's. Ook als de zon het laat afweten en flitsen nodig is. In een camera met zoomlens voldoet een ISO 800 of 1000 film uitstekend. Gaat u naar een zonvakantie of naar het hoog- gebergte, dan is een ISO 200 film de beste keuze. Heeft u bijzondere vakantieplannen, raadpleeg dan even de fotozaak en neem uw camera mee. Dan bent u ver- zekerd van fotorolletjes die de reis van uw leven het mooist vereeuwigen. Last minute fototips Met de meeste camera's blijft het belangrijk om uw fototoestel goed stil te houden, want dan krijgt u de scherpste foto's. In spreidstand met de ellebogen tegen uw lichaam staat u als een huis. Heeft u een camera met beeldstabilisa- f- WmM Gaat u binnenkort op vakantie of maakt u dagtochten? Dan wensen wij u veel plezier met deze fototips, waaraan werd meegewerkt door Bureau Voorlichting Foto Film Video. tor, dan mag u desnoods springend foto- graferen, want zo'n toestel compenseert de wildste bewegingen en garandeert haarscherpe beelden in alle omstandig- heden. Modeme camera's stellen trou- wens toch alles in het werk om een geslaagde foto te garanderen. Opvallende voorbeelden daarvan zijn camera's die zichzelf blokkeren als vin- gers of losvallend haar voor lens of flit- ser foto's dreigen te laten mislukken. Meer fototips treft u aan op internet op de site www.fotoplaza.nl Een zomerse salade wordt heer- lijk fris wanneer er witlof door- heen zit. Naast mineralen bevat witlof veel calcium, natrium, ijzer en vitamine B en C. Smakelijk en gezond dus. Witlof heeft een heel karakteristieke eigen smaak. Liefhebbers houden van het 'bittertje'. Deze bitterheid kan even tueel weggenomen worden door circa een halve centimeter van de pit weg te snijden. Om te voorkomen dat witlof door het koken zijn helder witte kleur verliest, voegt u enkele druppels citroensap aan het water toe. Gevulde witlofbootjes Voorgerecht voor 4 personen. Ingredienten: 2-3 kropjes witlof, 50 g veldsla of waterkers, 12 (tros)cherryto- maatjes, 2 takjes dille, 250 g krabsala- de. Maak de struikjes witlof schoon en neem 12 mooie blaadjes van de struik jes. (Snijd de overige blaadjes in ringen voor een witlofsla, bijvoorbeeld met appel en noten.) Bekleed vier bordjes of een mooie schaal met de gewassen en gedroogde veldsla of waterkers en leg de witlofblaadjes erop. Snijd de cherry- tomaatjes in vieren. Vul elk blaadje wit lof met een eetlepel krabsalade en gar- neer met een takje dille en vier partjes cherrytomaat. Variaties: neem zalm-, tonijn- of eiersa- lade in plaats van krabsalade. Witlofbootjes, voorgerecht. een zomer s VKU&P Wandelen over de zeebodem A-

Postiljon | 2000 | | pagina 10