Elk telefoongesprek is een noodkreet McDonaldhuiskamer bij Sophia Kinderziekenhuis FFWD Heineken Dance Parade Telefonische Hulpdienst zoekt vrijwilligers RIJNMOND - In twee sfeervolle panden, in het centrum van Rotterdam en Spijkernisse, wordt de telefoon 24 uur per dag bemand. Achter elk tele- foontje schuilt een ander ver- haal, een ander persoon en een andere achtergrond. Maar ze hebben ook iets met elkaar gemeen: elk telefoongesprek is een noodkreet. Klein of groot probleem, dat doet er niet toe. De beller heeft op dat moment behoefte aan een luisterend oor, aan iemand die een verhelderend gesprek met hem voert, aan iemand die hem de dingen in het leven in een ander per- spectief laat zien. Het zijn gewillige oren die de moeilijkheden van de beller opvangen, maar ook vrijwillige. Ze zijn van de vrijwilligers van de SOS Telefonische Hulpdienst Rijnmond (THD). Nobel Vrijwilligerswerk heeft iets nobels. Je zet je voor 100 procent in, maar de graag geziene salarisstrook blijft uit. Dus wat bezielt iemand die vrijwillig naar de sores van een wildvreemde luistert? Het antwoord van Anne, ruim zes jaar vrij- williger bij de THD, is verrassend: "Dit werk is een verdieping van mijn eigen leven. Mijn thuisleven verloopt best gladjes, maar dit geeft een extra dimen- sie. Sommige mensen vertrouwen je zulke persoonlijke dingen toe, dat is ongelooflijk. Bovendien heb je veel eer van dit werk als je beseft dat je iemand aan het eind van een gesprek net ddt duwtje in de rug hebt gegeven om de draad weer op te pakken. Waken De gespreksonderwerpen zijn heel erg verschillend. Het varieert van iemand die zich niet meer zo lekker voelt bin- nen zijn relatie tot angst voor het heb ben van aids. Ook zit er een verschil tussen de gesprekken die overdag plaatsvinden en die van's nachts. Voor Anne zijn de nachtelijke gesprekken nog boeiender. "Het is donker, de men- sen kunnen niet slapen, ze kunnen ner- gens heen en alles lijkt dan nog zwarter. Hier's nachts zitten is ook al anders. Ik heb dan echt het gevoel dat ik waak over Rotterdam." Hoewel de THD grote behoefte heeft aan nieuwe medewerkers, is lang niet iedereen geschikt. Je moet je betrokken voelen bij mensen en over bepaalde sociale vaardigheden beschikken om goed met ze om te kunnen gaan. Enige eigen levenservaring is daarbij van belang. Maar ook wie dit allemaal in huis heeft, wordt op professionele manier begeleid en geschoold om tij- dens een gesprek de juiste vraag te kun nen stellen, op de juiste manier. Hilda Lemaire, waarnemend directeur en vrijwilligersbegeleider: "Je moet je vrijwilligers iets te bieden hebben, wat logisch is. Wij doen veel aan scholing waar onze mensen zich door ontwikke- len omdat het ontzettend leerzaam is. Daarnaast moeten we ook kwaliteit naar diegene aan de andere kant van de hoorn bieden. Want je kunt niet tegen een beller zeggen 'na een ommetje voel Lee Towers gaf ortlangs het startsein voor de bouw van de eerste Ronald McDonald Huiskamer van Nederland. Na de Ronald McDonald logeerhuizen wordt bin- nenkort de eerste Ronald McDonald Huiskamer geo- pend. Deze primeur is voor het Sophia Kinder ziekenhuis in Rotterdam. De Huiskamer gaat dagop- vang bieden aan broertjes en zusjes van kinderen, die voor onderzoek of behan- deling naar het ziekenhuis komen of in het Sophia zijn opgenomen. Lee Towers gaf onlangs het startsein voor de bouw. Vijf jaar geleden opende Towers het 'thuis-ver-van-huis' met 27 gastenkamers aan de Rochussen- straat. De huiskamer is een twee- de initiatief van de Stichting Ronald McDonald Huis Sophia Rotterdam. In goed overleg met de Raad van Bestuur van het Academisch Ziekenhuis Rotterdam (AZR) is gekozen voor een plek die grenst aan de centrale hal van het Sophia. De nieuwbouw beslaat circa 180 vierkante meter en voor- ziet onder meer in een speelruim- te, een eetruimte (ook voor ouders), een rustkamer, een pant ry en een berging voor buggy's en kinderwagens. Naar verwachting zal de Ronald McDonald Huis kamer eind dit jaar in gebruik wor- den genomen. je je wel weer beter', als zijn partner op sterven ligt." Goede begeleiding, scholing en struc- tuur. Dat was ook wat Anne aansprak in de advertentie die ze zes jaar geleden 'toevallig' las. "Ik heb altijd veel vrijwil ligerswerk gedaan, maar meestal moest ik zelf het wiel uitvinden. Dat is hier wel anders. Ik heb nergens zo'n goede begeleiding gehad. Er wordt veel van je gevraagd, maar je krijgt er ook heel wat voor terug." Hilda geeft toe dat er wel wat wordt gevraagd van de aspirant telefoonwacht. "De mensen brengen allereerst hun tijd in, dat is minimaal vier uur per week. Daarnaast moet je wel iets in je leven hebben meegemaakt om dit werk goed te kunnen doen, maar mensen die nog ergens middenin zitten redden het hier niet. Bovendien moet je er tegen kun nen dat anderen de dingen anders aan- pakken dan jij. Maar bovenal moet je het leuk vinden om je te ontwikkelen en zin hebben om iets te leren. Zo behandelen we de ene keer het onder- werp psychiatrie en de andere keer sek- sueel geweld. We bouwen hier echt iets op. Ja, je brengt hier iets, maar je moet dus ook willen halen." Basis Wie het telefoonteam wil versterken heeft eerst een kennismakingsgesprek. Tijdens dit gesprek komen vragen als 'wat denk je te bieden te hebben' en 'wat is je motivatie' aan de orde. Vervolgens start de praktijkgerichte cur- sus, waarbij frappant veel mensen die tegen de oefeningen opzien er goed doorheenkomen en zij die snel een oplossing (denken te) weten, afvallen. In de cursus van een weekend leren ze Het zijn gewillige oren die de moeilijk heden van de beller opvangen, maar ook vrijwillige. hun collega's kennen en wordt de basis van het werk doorgenomen. Hiema komen de telefoonwachten een aantal keer's nachts bij elkaar waarin alles wordt uitgediept en is het tijd voor de stage. Dan pas is het zover. Na een afsluitend gesprek is het tijd om zelf- standig de telefoon aan te nemen. In de praktijk blijkt dat de voorbereiding dan voldoende is geweest om met een gerust hart zelf de telefoondiensten te draaien. Zeker omdat de begeleiding en training niet stopt. Eenmaal meedraai- end blijven de telefoonwachten in maandelijkse bijeenkomsten training en ondersteuning ontvangen. Wie meer informatie wil over het vrij willigerswerk bij SOS Telefonische Hulpdienst Rijnmond of een gratis infor- matiepakket wil ontvangen, kan bellen naar het secretariaat: (010) 4363444. Op zaterdag 12 augustus trekt voor de vierde keer de FFWD Heineken Dance Parade door de binnenstad van Rotterdam. Vier jaar geleden bestond deze parade nog uit twintig trucks, dit jaar zal de karavaan bestaan uit veertig wagens met evenzo- vele soundsystems, tachtig draaitafels en vele DJ's. Oren dicht, de soundsystems produ- ceren gezamenlijk 400.000 watt. Thema van dit jaar is 'Let the music be your guide'. De warming-up is op de Boompjes, vlakbij de Erasmusbrug. Om exact 12.00 uur zet de stoet zich in beweging en trekt dan over de Nieuwe Leuvenbrug, via de Schiedamsedijk over de Coolsingel naar het Stad- huisplein, terug over de Coolsingel, over de Schiedamse Dijk, door de Witte de Withstraat, Eendrachtsplein, Rochussenstraat, Mathenesserlaan, Nieuwe Binnenweg, Heemraadssingel, Pieter de Hooghbrug, Pieter de Hooghweg, Westzeedijk en de St. Jobsweg. De Dance Parade, waaraan naar schat- ting honderdduizenden partupeople zullen deelnemen, eindigt op de Zaterdag 12 augustus trekt voor de vierde keer de FFWD Heineken Dance Parade door de binnenstad van Rotterdam. Schiehaven Lloydpier, waar om 16.00 voorbij. Meer informatie en actuele uur het gratis toegankelijke eindfeest informatie staat op de website: plaatsvindt. Om 23.00 uur is de pret www.ffwdheinekendanceparade.nl 13 JULI 2000 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGJNA 4 21'

Postiljon | 2000 | | pagina 4