Terugkeer van het Spectrumfestival Regen kan pret niet drukken Ook dat nog Meer mogelijkheden kwijtschelding In onze huisartsenpraktijk hebben we momenteel extra patienten van colle- ga's die al met vakantie zijn. Vandaag loopt het inloopspreekuur daardoor Jlink uit met een wachttijd van meer dan anderhalf uur. Op het moment dat ik net klaar ben met de laatste patient hoor ik buiten de geluiden van een flin- ke verkeersopstopping. 'Sanne, kijk jij even wat daar gaande is? Dan neem ik welzolang de telefoon op.Sanne is na vijfminuten nog niet terug, dus schakel ik de telefoon door naar het woonhuis en ga poolshoogte nemen. Ik zie een file die begint in het centrum en eindigt voor ons huis. Voorop in de rij staat de stadstaxi. Een meter of twee van mij vandaan is een groep mensen met roodaangelopen hoofden verwik- keld in een felle discussie. Uit de klu- wen maakt zich plotseling een statige man los: hoed op, wandelstok bij zich en gekleed in een lange duffelse jas. Zijn tred is onzeker en beverig, daarom is het maar goed dat hij ondersteund wordt door... Sanne! Ineens herken ik de oude meneer Meijer, die een paar maanden geleden onze praktijk met een bezoek vereerde. Rustig pratend met Sanne, wellicht onwetend wat zijn bezoek op de gracht aanricht, wandelt de oude baas onze praktijk binnen. "Ik geloof dat u de dokter was, he?", vraagt hij mij tijdens het passeren. "Jazeker", antwoord it "U mag direct door naar mijn spreekkamer." Enkele minuten later verneem ik de reden van zijn komst. "Dokter, ik zou graag willen dat u mijn bloeddruk opneemt. Omdat voor dat soort zaken de vakan- tiewaarneming eigenlijk niet is bedoeld, vraag ik hem: "Is het niet beter dat u dat door uw eigen dokter laat doen? Die kent u toch beter?" De oude meneer humt even. "De laatste keer was mijn bloeddruk niet goed en misschien is-tie bij u beter. Zo duidelijk mogelijk probeer ik mijn patient uit te leggen dat de bloeddruk een momentopname is; vrijwel nooit precies hetzelfde. Gelukkig kan ik hem melden dat dit keer de meting in orde is. Meneer Meijer lijkt echtergeen inte resse te hebben in de mededeling; hij is druk bezig met het doorzoeken van zijn jaszakken. "Verdorie", zegt hij, "ikben vanmorgen naar de bank geweest voor zevenhonderd gulden. Die had ik in mijn jaszak gestopt.Volgens hem zijn we verdwenen tijdens het meten van zijn bloeddruk. "Heeft u ze mis schien?" Ik kan me niet herinneren wanneer ik voor het laatst zevenhonderd gulden contant in mijn handen heb gehouden. Een chaotische zoektocht begint. Ook Sanne wordt ingezet bij de jacht naar het verdwenen geld. Zonder resultaat worden alle zakken van de jas, broek en vest van meneer Meijer nagekeken. We zoeken verder onder de tafel, stoel, het kleed. Sanne loopt zelfs de route na die meneer Meijer heeft afgelegd van straat naar binnen. Nergens is een spoor van het geld te vinden. Ik ga terug naar meneer Meijer. "Denkt u eens na, waar hebt u het geld gestopt. Het kan toch niet pootjes hebben gekregen. De trillende mondhoeken van de mah plooien zich tot een glim- lach. "Lopenprevelt hij. Hij trekt zijn schoenen uit en tot onze verbijstering valt er een stapeltje bankbiljetten op de grond. Blij met de vondst stel ik voor hem naar huis te brengen. Wanneer hij even later uit de auto stapt zegt hij genereus: "Het geld voor dit ritje moet u maar bij de rekening doen. Ik bel u nog wel als ik u weer nodig hebt.... Pieter Vlasveld huisarts Vorige week werd in deze column ver- teld over een meisje dat op het achter- hoofd was gevallen. Toen de dokter haar onderzocht en in de ogen keek, zag hij gelijke pupillen (in plaats van ongelijke). Daarom leek het aanvanke- lijk mee te vallen. Wanneer de ene pupil groter is, dan de ander betekent dat er iets mis is met de hersenen (aan de kant waar de pupil het grootst is). Intussen is het meisje weer aardig opgeknapt en mocht ze afgelopen maandag het zie- kenhuis uit. Activiteiten Op zaterdag en zondag begonnen de meest activiteiten aan het eind van de ochtend of rond het middaguur. Onder het enorme aanbod van activiteiten bevonden zich onder meer een rom- melmarkt, braderie, vereniging^markt, mini kermis, miniatuurschepep, straat- theater en lasergames. Verder presen- teerde Jeugdland 2000 het zomerpro- gramma voor de komende weken en konden de jongste Schiedammers ook meedoen met het ponyrijden of kinder- theater Kakki Prakki bezoeken. Voor de sportievelingen was er een voetbaltoer- nooi en Skateland. Op het popfestival presenteerden zaterdag tussen 14.00 en 0.00 uur verdeeld over drie podia zo'n twintig band hun muzikale kwaliteiten. De zondag bo'od dezelfde activiteiten als zaterdag, maar met als toevoeging het Hollandse Hits festival. Deze optredens van bekende artiesten zoals Ria Valk en de Havenzangers vormde het sluitstuk van het Maasboulevardfeest. Ondanks het slechte weer en het minder grote aantal bezoekers kan de organisatie terugkijken op een geslaagd Maas- boulevardfestival. Zaterdagmiddag- en avond traden meer dan twintig bands op tijdens het Popfestival. (Foto: Bert Visser) Zodra het droog was trok het publiek massaal naar buiten, onder meer naar de kermis. (Foto: Bert Visser) SCHIEDAM - Hoewel het zo nu en dan flink regende heeft het twaalfde Maasboulevardfeest toch gewoon doorgang kunnen vinden. Tussen de buien door bezocht het publiek de vele (buiten)acti- viteiten en attracties voor jong en oud. Tijdens de regenbuien kon men schuilen en overdekt luisteren naar een van de vele optredende artiesten in de ten- ten. 't Maasboulevardfestival vond plaats op vrijdagavond 7, zaterdag 8 en zondag 9 juli. Vrijdagavond stond in het teken van kroegen uit het Schiedamse uit- gaansleven. In drie.tenten traden diverse bands op en werd een dartstoernooi gehouden. SCHIEDAM - Het Spectrum- festival zal na een jaar te heb ben overgeslagen in het jaar 2001 weer terugkeren. De vol- gende editie van het multicultu- rele festival dat sinds 1992 acht maal werd georganiseerd zal plaatsvinden op 16 en 17 juni 2001. De locatie Beatrixpark blij ft gehandhaafd, inhoudelijk zal het festival wel verschillen- de wijzigingen ondergaan. Waar voorheen de nadruk lag op de ont- moeting tussen mensen met uiteenlo- pende culturele achtergronden, daar wil de organisatie zich in de toekomst ook gaan richten op andere bezoekersgroe- I pen. Door een bredere interpretatie van het begrip 'multicultureel' zal het Spectrumfestival een multi-disciplinair festival worden. Er zal aandacht zijn voor de theaterdisciplines toneel, caba ret en straattheater, voor moderne dans, film, beeldende kunst en hedendaagse muziek. Onder de uitvoerenden van westerse en niet-westerse komaf zullen zich diverse publiekstrekkers bevinden. Topevenement Het Spectrumfestival zal groter worden opgezet dan voorheen; er zullen twee keer zoveel velden van het Beatrixpark worden gebruikt als voorheen. Met de verwachte 75.000 a 100.000 bezoekers zal het Spectrumfestival de stad Schiedam - nog meer dan in andere jaren - op de landelijke evenementen- kaart zetten. De organisatie probeert zoveel mogelijk optredens en voorstellingen gratis te houden, maar in enkele gevallen zal het heffen van entree noodzakelijk zijn. Het thema van het festival zal in 2001 'zin- tuigen en contrasten' zijn. De bezoeker zal in het programma de uiteenlopende tegenstellingen kunnen zien, horen, voelen, ruiken, proeven en ervaren. ROTTERDAM - Het hoogheem- raadschap van Schieland heeft de kwijtscheldingsnorm van 95 procent verhoogd naar honderd procent. Deze verruiming geldt per 1 januari 2001. Dit betekent dat kwijtschelding van de waterschapsbelastingen mogelijk is voor huishoudens en personen die een netto besteedbaar inkomen hebben, dat gelijk is of minder dan honderd pro- cent van het bijstandsniveau. Met dit besluit is de kwijtscheldingsnorm bij het hoogheemraadschap Schieland gelijk aan de normen die zin vastgesteld bij alle gemeenten in het beheersgebied van Schieland en bij de meeste water- schappen in Zuid-Holland. De water- schappen zijn voor hun inkomen voile- dig aangewezen op hun eigen belastin- gen. Door de nu vastgestelde verrui ming zullen meer aanvragen voor kwijt schelding worden gehonoreerd. Hierdoor zullen de totale belastinginko- men van Schieland afnemen. Dit zal moeten worden opgevangen door een geringe extra verhoging van de belas- tingtarieven, die dit najaar zullen wor den vastgesteld. Aan de deur wordt (niet) gekocht. Er staat een man met een koffertje bij mij voor de deur. Of ik interesse heb in kaar- ten voor een goed doel. Nee, dat heb ik niet. Aan de deur koop ik niks. Dat ben ik van huis uit niet gewend... Bij mij thuis - op de boerderij in 'Niemandsland' - werd bijna alles aan de deur gekocht. Maar dat had iets! De mensen die aan de deur kwamen waren speciaal. Rachelus had een rieten koffertje bij zich. Hij zat gebogen in de deuropening, wat mompelend in zichzelf; aan zijn neus hing eeuwig een druppel. Hij prees zijn waar aan: elastiek, schoenveters, pennen, punaises. Hendrik verkocht niks; hij speelde viool en gaf een concert weg voor de voordeur. Achter de wang waar zijn instrument tegen leunde zat een pruim- pje. Was hij uitgespeeld, dan verwachtte hij een kleine geldelijke bijdrage. Een keer zat er geen geld meer in het potje, dat altijd voor hem klaar stond. Uit nijd kwietste hij een fluim op de stoep. Harm was invalide en zat in een gemotoriseerd karretje; twee grote wielen achter, een autopedbandje voor. Een soort kettingkast met handbediening was de stuurinrichting. Met het wisselen van het seizoen kwam hij's mid- dags rond melktijd langs. In het voorjaar met korte, in de herfst met lange onderbroeken. De koffer met handel stond achter hem. Het was een heel ritueel als Harm kwam. Onze oprijlaan begon van de weg af hoog, maar werd allengs lager. Harm zette aan het begin het motortje al uit. Halverwege bleef hij steken, mijn moeder duwde hem het laatste stuk naar de voordeur. Harm kreeg thee en mijn moeder kocht nieuwe sets jeager ondergoed. Dan ging hij naar zijn volgende adres. Maar hij had een duwtje nodig, om die steile helling op te komen. Een van mijn zusjes werd onder de koeien vandaan gehaald om de klus te klaren. Ze was een spicht van vijf- tien en kon enorm hard lopen. "Nou Harm, daar gaan we!", gafze het sein. Harm draaide dan voorzichtig mee metz'n 'handmobiel'. Deze keer was ze iets te enthousiast. Ze nam de bocht te kort... Het karretje viel op zijn kant, Harm viel emit en de koffer met negotie schoot over het erf. Wat een con- sternatie. Mijn zusje rende tewg naar mijn moeder. Ik vergeet haar kreet nooit: "Moeder, Harm ligt om!" Het melken, Harm en het karretje lagen even stil. Daarna kwam alles weer in beweging. Toen Harm een half jaar later weer langs kwam vroeg hij: "Kan de hardloopster mij even een duw tje geven?" 13 JULI MiDE POSTILJON EDITIE 12PAGINA B

Postiljon | 2000 | | pagina 5