Storm in glas water of vliegverbod? iiS' JH Indianenmiddag en spoorzoeken TENTOONSTELLING - In kinder- boerderij 't Hoefblad in het Prinses Beatrixpark wordt tot 18 augustus een zomervakantie tentoonstelling gehou- den. Bezoekers kunnen dagelijks van 10.00 tot 16.00 uur terecht in de bijen- stal. De tentoonstelling wordt georgani- seerd door Natuurontwikkeling Schiedam. JEUGDLAND De komende week kunnen kinderen van 5 tot en met 14 jaar gratis meedoen aan diverse Jeugdland 2000 activiteiten. Vrijdag 14 juli 11.00 tot 15.00 uur Plantage: Sport uit verleden werelden, bijvoorbeeld Romeinse tijd, Middeleeuwen en 17e en 18e eeuw. Dinsdag 18 juli 13.00 tot 15.30 uur Zuid-Wilhelminaplein: Kijken Doen, voorstelling van Dolf Moed spelletjes. Woensdag 19 juli 11.00 tot 15.00 uur Zuid Maasboulevard: spekta- keldag mystieke wereld. Donderdag 20 juli 21.00 tot 22.30 uur Volkspark: Legends, spel gebaseerd op film Legend over eenhoorns, elfjes en trollen. SCHIEDAM Het Ouders Kind Centrum (OKC) organiseert in de vakantieperiode leuke zomeractiviteiten voor kinderen onder begeleiding van ouders of verzorgers. Op dinsdag 25 juli is er een indianenmiddag in speeltuin 'In't Park' voor kinderen in de leeftijd van 4 tot en met 12 jaar. Voor f 2,50 per kind (ouders gratis) kunnen de kinderen van 14.00 tot 16.00 uur in de speeltuin terecht. Belangstellenden dienen zich voor 21 juli in te schrijven. Op dinsdag 15 augustus kunnen kinderen van 6 tot en met 12 tussen 14.00 en 16.00 uur deelnemen aan het spoorzoeken in de wijk. Dit kost f 2,50 per kind, inschrij- ven voor 11 augustus. Bij het OKC aan het Dr. Wibautplein 167 is gratis kin- deropvang voor de kleinere kinderen die niet mee kunnen dien. Zo kunnen de ouders of verzorgers alle aandacht aan het oudere kind besteden. Informatie en inschrijvingen: (010) 4491511. De Stichting Ouderenwerk Schiedam organiseert de komende tijd de volgen- de activiteiten voor 55-plussers: BINGO - In dienstencentrum de 4 Molens wordt op woensdag 19 juli tus sen 13.30 en 16.00 uur bingo gespeeld. Meespelen met zes ronden bingo kost f 7,- BEWEGEN OP MUZIEK - Op don derdag 27 juli kunnen ouderen in dien stencentrum Oost meedoen met de acti- viteit bewegen op muziek. Tijd: van 10.00 tot 11.00 uur. Deeiname kost f 3,50; opgeven voor 20 juli. VISMAALTIJD - Voor f 10,- per per- soon kan op donderdag 27 juli worden deelgenomen aan de vismaaltijd in dien stencentrum de Woudhoek. De maaltijd wordt gehouden van 11.30 tot 14.00 uur. Er kunnen maximaal 60 personen deelnemen, inschrijven vanaf deze week. MAALTIJD VAN DE MAAND - Dienstencentrum Oost houdt op vrijdag 28 juli de maaltijd van de maand. Tussen 12.00 en 13.00 uur kan men voor f 8,25 per maaltijd mee-eten. Opgeven voor 25 juli. SOOS - De soos in wijkpost Zuid vindt iedere dinsdag plaats van 13.00 tot 16.00 uur. De toegang is gratis. P. Op de tentoonstelling 'Je weet niet wat je ziet' in het Stedelijk Museum Schiedam is werk van 37 kunstenaars te zien. (Foto: Bert Visser/ SCHIEDAM - Het zou de ten toonstelling 'Je weet niet wat je ziet' - op dit moment te zien in Stedelijk Museum Schiedam - geen recht doen om dit artikel te openen met de kop: 'Kunstenaar beschuldigt collega van lafhartig en makkelijke hou- ding'. Toch was vorige week het eerste relletje in het kader van het 100-jarig bestaan van het museum een feit. De irritatie betreft kunstenaar Diet Wiegman die de bezoeker uitnodigt vanuit de eigen obsessie commentaar te leveren op een van de geexposeerde werken in het museum. Daartoe heeft hij een flinke stapel papier neergelegd waarvan men - na eerst een tekst te heb- ben geschreven - een vliegtuigje vouwt om dat vervolgens in de richting van een intrigerend kunstwerk te laten zwe- ven. Peter Hellemons, hij zond ook werk in voor de tentoonstelling, is van mening dat dit idee van een bedenke- lijk laag niveau is. Hij verbood de bezoe kers dan ook te doen wat Dietman van hen vraagt. Hellemons: "Ik wil dat men- sen hier niet aan meedoen vanwege de lafhartige manier van makkelijk doen. Diet is hier te eenvoudig en eenzijdig bezig. Hij toont geen visie en geen respect voor anderen. Hellemons pro test werd mede ondertekend door onder andere Marjo J.C. van Soest. Inmiddels is de stapel papier verhuisd naar de kelder en de kunstenaars die daar exposeren hebben geen moeite met Wiegmans idee. Een klein incident dat een bezoek aan 'Je weet niet wat je ziet' zeker niet in de weg mag staan. Het thema van de ten toonstelling is obsessie. De rode loper ontworpen door Yvon Koopman ligt voor het publiek al uitnodigend klaar bij de entree en koopjesjagers die binnen- stappen zullen direct aanlopen tegen een winkelrek met (kunstzinnige) kle- ding voor een zacht prijsje. Eenmaal binnen ontdekt men in de schemerige aula een door Frans Huisman gebouwde een installatie. Hij ontwierp een pavil- joen dat zichzelf reflecteert in het water. Egocentrisch gedrag vormde de inspira- tiebron. Tompoucenfeest De installatie van Ria Klop een zaal ver- derop - op de morgen van de opening in ieder geval db publiekstrekker - is van geheel andere koek. Haar familiege- schiedenis is verbonden met banketbak- kers en vanuit die obsessie bedekte zij een grafsteen met tientallen roze tomp- oucen met een gele vulling. Zij gaf haar werk de titel mee: 'Eet uit de muur van mijn leven'; de bezoekers lieten zich niet onbetuigd. Massaal vielen zij aan op de zoete lekkernij. Het liefst had Ria Klop gezien dat de taartjes hun sporen op gezichten en kleding van de snoe- pers achterlieten, maar de directie van het museum voorkwam een knoeiboel en leverde bordjes en vorkjes. Voor het schilderij met tompoucen dat achter haar graftombe hing was minder belang- stelling. Dankzij de medewerking van vijf Schiedamse bakkers, (hoofdsponsor brood- en banketbakker Scholte) kan haar tompouceninstallatie tot en met 20 augustus iedere dag worden opgegeten. Sigarendoosjes Martine Ponte zag door de bomen het bos en maakte 66n groot en een aantal kleinere houtskooltekeningen waarop takken en stammen van bomen zijn te zien. Een woud van hout. Sjef van Duin toont de inhoud van sigarendoosje van zijn vader. De doosjes kregen nadat de laatste sigaar was opgerookt een andere functie en werden opslagruimten voor geval van schaarste. Kleine geschilderde stillevens van snoertjes, schroefjes, moertjes, spijkers en batterijen. Aandoenlijk door de herkenbaarheid. Veel van de 37 kunstenaars die werk maakten voor 'Je weet niet wat je ziet' grepen terug naar het verleden, maar er waren uitzonderingen. Zoals Sarah van der Pols die een obsessie blijkt te heb ben voor de 24-uurs economie. Enerzijds is zij gefascineerd door de kracht en macht van dit fenomeen en anderzijds geeft het haar een gevoel van onmacht. Zij brengt dit tot uiting in haar schilderijen waarop mensen te zien zijn die verbonden zijn met een (apen- staartje) of een computermuis. De nieu- we navelstreng van de huidige mens. Borduren Voorbedrukt borduurgaas blijkt de basis te zijn van het werk van Marcel Warmenhoven. Hij voorzag het gaas - soms geborduurd - van tekst en plaatste het geheel in een lijst. Een paspop kleedde hij aan met gaas bedrukt met uiteenlopende borduurpatronen. Warmenhoven geeft aan dit bijna verge- ten materiaal waaraan vrouwen genera- tie na generatie plezier beleefden een nieuwe dimensie. Op het museumplein stuit men voorts op een van de wens- putten van Jolande Bosch. De put uit- gevoerd in lood, giethars en aluminium is tot de rand toe gevuld; dus een wens kan de bezoeker daar moeilijk in kwijt. Dat kan echter wel in haar virtuele computerput, maar ook daarin levert het niets op. Het muntje valt wel in de put maar de wens verbrokkelt, lost op. Onzichtbare horizon Tegelijk met de tentoonstelling in het museum exposeren een aantal deelne- mers op een andere locatie. Zo presen- teert onder andere Mia van der Burg haar werk bij Moesman Beeldende Kunst aan Lange Haven 50 en zijn de schilderijen en een houten schuit met lading van Michiel Snoep te zien in Pand Paulus aan Korte Haven 125. Kunstenaar Snoep is geobsedeerd door het idee dat het bijna onmogelijk is geworden de horizon nog te zien. Asfalt en stenen onder je voeten, hoge gebou- wen om je heen, een relatie met het- geheel is moeilijk te leggen, zo verklaart hij. Op zijn schilderijen is te zien dat zelfs op een schip of in een vliegtuig de begrenzing van de horizon meereist. Bij de tentoonstelling 'Je weet niet wat je ziet' verschijnt een speciale uitgave van het Bulletin van het Stedelijk Museum Schiedam. Openingstijden van alle locaties: dins dag tot en met zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. Nans Wolters SCHIEDAM - De opzet van Diet Wiegman om via gevouwen vliegtuigjes een discussie aan te gaan met het publiek kwam door ingrijpen van Peter Hellemons na de opening van de tentoonstelling 'Je weet niet wat je ziet' moeilijk van de grond. Wellicht dat het opstijgen de komende weken nog gaat lukken. Wiegman blijft laconiek onder het vliegverbod van Hellemons: "Er zijn ergere dingen in de wereld. Het is jam mer dat hij mijn idee niet heeft begre- pen. Voor bezoekers heb ik een stapel papier neergelegd met de bedoeling dat zij daarop hun mening schrijven over een bepaald kunstwerk dat.tijdens de expositie is te zien. Normaal gesproken hoor je als kunstenaar, op een paar kre- ten na, bijna nooit het commentaar dat mensen leveren op kunstuitingen. Het leek mij aardig de teksten in een later stadium samen te voegen en aan de hand daarvan te bekijken hoe een ver- dere (mondelinge) discussie op gang kan worden gebracht." Het is opmerkelijk dat Peter Hellemons (samen met Marcel Warmenhoven riep hij de Stichting Werkvorm in het leven) die boodschap van Wiegman niet heeft opgepikt. Nog onlangs kreeg zijn stichting in het kader van Kunstestafette 2000 opdracht een project te ontwikke- len dat directe communicatie tussen publiek en kunstenaars tot stand moest brengen. Stadgenoten letterlijk en figuurlijk deelgenoot maken van het gedachtegoed van kunstenaars, dat was het uitgangspunt. "Zelfs als alle vlieg tuigjes landen bij mijn stapel papier dan is dat een respons waar ik iets mee kan", aldus Diet Wiegman. 13 JULI 2000 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 7 Obsessies van kunstenaars het bekijken waard ;p:

Postiljon | 2000 | | pagina 7