Fietsen op vrijdag Bftnrtr Aanbevelingen nota Milieudefensie Nieuwe campagne Stichting Fiets Zomer PAQl 'v A 6 PREDIKBEURT Bij het Leger des Heils aan de Pastorietuin 4 in Schiedam wordt op zondag 23 juli een predik- beurt gehouden door Kapte. W. Visser- Slagter. Aanvang 10.00 uur. STEDELIJK MUSEUM In het Stedelijk Museum Schiedam aan de Hoogstraat 112 zijn momenteel de twee tentoonstellingen te zien. 'Lang niet gezien. Een keuze uit de collectie 20e eeuw' is nog tot en met 15 oktober te zien. De tentoonstelling 'Je weet niet wat je ziet. Verbeelding van obsessie' kan tot en met 20 augustus worden bezichtigd. Het museum is telefonisch bereikbaar via (010) 2463666. TENTOONSTELLING - In kinder- boerderij 't Hoefblad in het Prinses Beatrixpark wordt tot 18 augustus een zomervakantie tentoonstelling gehou den. Bezoekers kunnen dagelijks van 10.00 tot-16.00 uur terecht in de bijen- stal. De tentoonstelling wordt georgani- seerd door Natuurontwikkeling Schiedam. FOTO-EXPOSITIE - In De Blauwe Brug aan het Bachplein 590 is momen teel een foto-expositie te zien van Cock Wijnhorst-Vrijland. De fotoseries met de onderwerpen natuur en musicerende kinderen zijn te koop. De expositie kan tussen 9.00 en 23.00 uur worden bezocht. Meer informatie: (010) 2470464. De Stichting Ouderenwerk organiseert het hele jaar door vele activiteiten voor 55-plussers. Enkele van die activiteiten hebben een zomerstop, maar omdat veel ouderen tijdens het hoogseizoen niet op vakantie gaan, gaan veel activi teiten in mei, juni, juli en augustus gewoon door. Ook worden er juist in die periode speciale zomeractiviteiten georganiseerd. De komende tijd zijn er onder andere de volgende activiteiten: DAMESBILJART - ledere woensdag biedt dienstencentrum de 4 Molens dames gelegenheid te biljarten van 18.00 tot 22.00 uur. Dit kost f 6,- per maand, vrijblijvende kennismaking mogelijk. KOFFIETNLOOP - Dienstencentrum de 4 Molens houdt elke dinsdag van 1Q.00 tot 13.00 uur en zondag van 11.00 tot 13.00 uur een koffie-inloop. BINGO -Dienstencentrum Oost orga niseert op dinsdag 25 juli van 14.00 tot 16.00 uur een bingo over zes ronden. Kosten f 7,-. PLASWIJCK - Op woensdag 26 juli maakt dienstencentrum Oost een uit- stapje naar Plaswijckpark, vertrek 10.00 uur. Toegang f 7,-. KOERSBAL - In dienstencentrum de Woudhoek wordt op dinsdag 25 juli van 13.00 tot 14.00 uur koersbal gespeeld. Kosten f 3,50, inschrijven t/m 21 juli. KLAVERJASSEN - Klaverjassen iedere maandag in de Woudhoek van 19.30 tot 22.00 uur. De kosten bedragen f 2,50 per maand. SOOS - Bij wijkpost Zuid wordt elke dinsdag tussen 13.00 en 14.00 uur een gratis toegankelijke soos georganiseerd. Voor informatie over de activiteiten van de Stichting Ouderenwerk kan op werk- dagen van 9.00 tot 12.30 uur gebeld worden met (010) 2486890. SCHIEDAM - Milieudefensie Schiedam heeft de afgelopen jaren regelmatig aandacht gevraagd bij de gemeente voor het Schiedamse fietsbeleid. Ook dit jaar komt Milieudefensie op voor de belangen van de fietsers in Schiedam. De organisatie heeft over het gevoerde fietsbeleid een inventarisatienota samengesteld. In de nota die mede tot stand kwam door medewerking van politieke partijen, bewonersverenigin- gen en milieugroepen worden tal van aanbevelingen gedaan. Doel van de nota is het informeren van de gemeente en het implementeren van de voorstel- len in het beleid Huidig beleid In het Milieubeleidsplan f998-2001 heeft de gemeente de intentie uitge- sproken het fietsverkeer in deze periode met 30 procent te laten toenemen. Van de projecten uit de laatste fietsnota uit 1997 zijn een aantal projecten uitge- voerd, andere projecten lopen nog tot 2002. Ook zijn enkele projecten niet uitgevoerd. Tot de plannen uit de nota behoorden de aanleg van regionale fiets- routes, de realisatie van buurtstallingen en het oplossen van knelpunten. Aandachtspunten Uit het overleg tussen de opstellers van de inventarisatienota is gebleken dat er voor een goed fietsbeleid drie punten van belang zijn: veiligheid, fietscomfort en fietsvoorzieningen. Doordat fietsers een kwetsbare groep weggebruikers zijn is het van groot belang dat men zich veilig kan verplaat- sen. De fietspaden moeten van goede kwaliteit zijn, oversteekpunten dienen veilig te zijn en het moet duidelijkheid wie voorrang heeft. Ook de sociale vei ligheid kan worden bereikt met een doordacht beplantingsplan, goede straatverlichting en bewaakte fietsvoor zieningen. Genoemde punten kunnen bereikt worden door optimale bestra- ting, gescheiden fietspaden van ander wegverkeer en instelling van 30 km zones. Hoe meer fietscomfort hoe groter de sti- mulans om te gaan fietsen. Goede bes- trating, korte fietsverbindingen, twee- In Schiedam moet meer aandacht worden besteed aan het fietsbeleid. Hiertoe heeft Milieudefensie onlangs een nota met aanbevelingen samengesteld. richtingsfietspaden en een optimale afstelling van verkeerslichten zullen bij- dragen aan meer fietscomfort. Fietsvoorzieningen (kwalitatief en kwantitatief) voorkomen een chaotisch straatbeeld en werken preventief tegen diefstal. De voorzieningen kunnen ver- beterd worden door onder meer het realiseren van buurtstallingen, een bewaakte stalling en fietskluizen bij het centraal station en de toekomstige metrostations. Aanbevelingen Uit de ingezonden stukken zijn een aan tal actiepunten naar voren gekomen. Deze hebben betrekking op diverse locaties, oversteekplaatsen en kruisin- gen door de hele stad. Tevens wordt er gepleit voor voorzieningen zoals fiets- klemmen en stallingen. Ook is er een lijst samengesteld met straten waar het nodige moet gebeuren aan onderhoud en bestrating. De diverse punten zijn samengebracht in een aantal aanbeve lingen. Dit zijn onder meer: een plan van aanpak met prioriteiten, tijdpad en inzichtelijke financiering en het beschikbaar stellen van meer geld voor het fietsbeleid. Ook wordt voorgesteld een fietscordina- tor aan te stellen voor het beleid en de uitvoering hiervan. Ook moet de coor- (Foto: Joop Zeemeijer Fotografie) dinator als aanspreekpunt voor de bur gers gaan dienen. Verder wordt aanbe- volen meer te investeren in fietsgedrag, educatie, controle en handhaving en te zorgen voor goed onderhoud en beheer van de voorzieningen. Aan de inventarisatie is meegewerkt door: CDA, WD, D66, SP, PvdA, Groen Links, Bewonersvereniging Oost, Zuid en Centrum, VTM, ENFB en Milieudefensie Schiedam. SCHIEDAM - Stichting Fiets is woensdag 12 juli gestart met haar nieuwe campagne. Met de slogan: 'Fietsen op vrijdag, afge- sproken werk.' wil de stichting het fietsen van en naar het werk stimuleren. De campagne bestaat uit een televisie- commercial waarvan Marcel de Groot de melodie: 'Het is weer vrijdag' zingt. Daarmee neemt de zanger de fakkel over van zijn vader Boudewijn, die zevenentwintig jaar geleden ook al zong over de 'eenzame fietser'. Woon-werk-fietsen Uit cijfers blijkt dat er meer dan vol- doende mogelijkheden zijn om het woon-werk-fietsen verder te promoten. Van de 5,7 miljard autoritten die inwo- ners uit het land jaarlijks maken, zijn er 3 miljard korter dan 7,5 kilometer en 464 miljoen ritten voor woon-werk-ver- keer. Juist voor deze ritten vindt de stichting de fiets een uitstekend alterna- tief. Stichting Fiets bestaat inmiddels veertig jaar en geldt als samenwerkingsverband voor de promotie van het vervoermid- del tussen industrie, importeurs en detailhandel. De stichting heeft succes; inmiddels gebruiken zo'n 16,5 miljoen Nederlanders de fiets en fietsen zij gemiddeld per jaar zo'n 12,6 miljard kilometer. Alleen de Denen fietsen meer. Soms denk ik met weemoed terug aan de zomers in mijn jeugd. Voor mijn gevoel waren ze lang en heet. Als mijn vader - hij was boer - 's morgens om vier uur opstond, sloop ik ook mijn bed uit. De opgaande zon maakte een verplet- terende indruk op me. Als de weerman een zinderend mooie dag had voor- speld, stonden de koeien in het ochtendgloren in een waas van mist. De vogels kwetterden dat het een lieve lust was en verder hoorde ik dan alleen maar het ritme van het melken van mijn vader. Ik zat op die prachtige zomerochtenden naast hem op een melkkrukje. Ik genoot van het geluid van de eerste vallende melk in dezinken emmer, het vrolijke gezicht van mijn vader, z'n knipoog naar mij, de koe die soms een poot verzette en grassprieten deed belanden in de melkemmer, de hand- beweging van mijn vader om ze uit de melk te plukken. Zo mooi als de ochtend was, zo gezellig was de avond. We zaten met z'n alien op het erf. Steevast had mijn moeder meloenen gekocht aan de groen- tekar. Het hele gezin kreeg een schijfen at deze van de schil. En dan begon hetfeest. Kleverig en druipend van het sap ging ieder naar de regenwater- bak, putste daar een emmertje water uit en waste z'n gezicht en handen. Dat werd een waterballet. Het mooiste vond ik, dat ik rustig een puts water over mijn vader heen mocht gooien, hij verblikte ofverbloosde niet en lach- te dan zoals ik hem zo graagzag lachen, ontspannen en schaterend. Als de avonden zo mooi waren stonden de ramen wagenwijd open. Ik mocht lang opblijven en als ik eindelijk in bed lag hoorde ik mijn buurjon- gen trompet spelen. Ik woonde aan een meer. Voor mijn gevoel dansten de noten die hij speelde op het water. Ik nam mezelftoen voor dat ik nooit uit mijn wortels zou gaan, dat ik altijd zou blijven wonen aan de rand van dat meer en dat ik's zomers met trompetklanken in slaap wilde vallen. De werkelijkheid is ietsje anders. Ik ben een echte stadse geworden. Ik ga 's zomers nog vaak met man en kinderen terug naar mijn roots. Ik vertel mijn zoons over mijn vader, en ga uitgebreid langs bij mijn inmiddels stok- oude moeder. Ik koop een meloen bij de groenteboer en ga zitten aan de rand van het meer. Mijn buurjongen woont er nog, zijn trompetspel klinkt mij als muziek in de oren. 20 JULI 2000 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 7 Nieuw Schiedams fietsbeleid gevraagd

Postiljon | 2000 | | pagina 7