GRATISI Geen Verdachte' kunstwerken in Stedelijk Museum Schiedam Schiedam voor een De Bruggen nieuwe dag autovrij naam zorgcentra Onderzoek verwervingen 1940-1948 afgerond ADVERTEREN en feliateren in SCHIEDAM Bach-concert in St. Janskerk Zomersluiting Bibliotheek Zuid Excursie kruiden in het wild E D I T I E 12 Oplage 41 ex. VOOR PARTICULIEREN SCHIEDAM - In de Grote- of St. Janskerk in Schiedam wordt op zater- dag 29 juli om 15.00 uur speelt Gonny van der Maten op het hoofdorgel een Bachprogramma. - Het inloopconcert staat in het teken van Johann Sebastian Bach, de op 28 juli precies 250 jaar geleden overleden componist. Van Der Maten studeerde orgel aan het Sweelinck Conservatorium bij Albert de Klerk. In 1984 behaalde zij cum laude het diploma Uitvoerend Musicus, gevolgd door het diploma voor kerkmu- ziek in 1985. Ook volgde zij vele spe- cialisatiecursussen in binnen- en buiten- land. Tegenwoordig is zij docente aan de muziekschool in NIeuwegein en cantor/organiste van de Geertekerk in Utrecht. Van Der Maten geeft concer- ten in het hele land, zowel solo als samen met ensembles. Verder verzorgt ze regelmatig radio-opnames en zijn er twee cd's van haar verschenen. SCHIEDAM - Bibliotheek Zuid in de Leliestraat houdt tot en met vrijdag 4 augustus een zomersluiting. Klanten van de bibliotheek kunnen in deze periode terecht in de centrale vestiging aan het Stadserf en in Bibliotheek Noord aan het Bachplein. Tijdens de sluiting mogen de boeken van filiaal Zuid worden ingeleverd bij Bibliotheek Stadserf en Bibliotheek Noord aan het Bachplein. De vestiging Stadserf is geo- pend op maandag van 17.00 tot 20.00 uur, dinsdag van 13.00 tot 20.00 uur, woensdag en vrijdag van 11.00 tot 17.00 uur, donderdag van 13.00 tot 20.00 uur en zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur. Bibliotheek Noord is op maandag, woensdag en vrijdag open van 14.00 tot 17.00 uur, op dinsdag van 10.00 tot 17.00 uur, op donderdag van 14.00 tot 20.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur. SCHIEDAM - De afdeling Natuurontwikkeling, sector Stedelijk Beheer van de gemeente Schiedam organiseert op zondag 30 juli een excursie 'kruiden in het wild'. De excursie begint om 14.00 uur bij de hoofdingang van heemtuin't Hoefblad in het Prinses Beatrixpark. De gidsen Piet Thijsen en An Slinger laten voor- beelden zien van bruikbare kruiden die gewoon in het wild groeien. Een voor- beeld hiervan is het boerenwormkruid. Deze plant bloeit van juli tot September en is zeer geschikt om na het plukken te drogen te hangen, aangezien het •kruid de muggen verjaagt, de motten wegjaagt uit kasten en de vlooien uit de hondenmand weghoudt. Wie meer van zulke voorbeelden wil hebben kan zon dag meelopen met de gidsen in de heemtuin. Na afloop wordt er (krui- denjthee geschonken. Deelname aan de excursie is gratis. Schiedam Uit onderzoek is gebleken dat het Stedelijk Museum geen 'verdachte' kunst heeft verwor/en uit de periode 1940-1948. Dit schilderij op de foto van Karel Appel was bij voorbaat onverdacht aangezien het in 1951 is vervaardigd. SCHIEDAM - De Nederlandse Museumvereniging heeft in 1998 haar leden verzocht een zelfonderzoek uit te voeren naar de herkomst van museale verwervingen in de jaren 1940- 1948. Het doel van het onder zoek was het vaststellen van mogelijk onvrijwillig bezitsver- lies van de oorspronkelijke eigenaren voor of gedurende de Tweede Wereldoorlog. Uit het onlangs afgeronde onderzoek bij het Stedelijk Museum Schiedam blijkt dat hiervan in Schiedam geen spra- ke is. Het Stedelijk Museum Schiedam heeft destijds de noodzaak van het onder zoek onderschreven, maar kon pas begin dit jaar middelen vrijmaken om het onderzoek te laten uitvoeren. De historicus dr. A.J. Bonke, die al eerder soortgelijke opdrachten uitvoerde voor verschillende Rotterdamse (museale) instellingen, heeft het onderzoek uitge- voerd in de periode februari - mei. De conceptversie van het onderzoek is inmiddels gereed en bevat een aantal conclusies. Conclusie De belangrijkste conclusie is dat het Stedelijk Museum Schiedam tijdens de bezetting geen enkel geroofd kunst- werk heeft verworven door aankoop van of schenking door Duitsland of daarmee collaborerende instanties. Enkele etsen in de collectie hebben een vergelijkbare titel als gestolen of onder dwang ingeleverde werken of zijn door dezelfde kunstenaars gemaakt. Deze werken zijn meerdere malen door de kunstenaar afgebeeld of gedrukt. De kans op toekomstige aanspraken op deze werken is uiterst klein, zo blijkt uit het onderzoek. Collectie Zowel tijdens als na de oorlog is er geen gestolen judaica in het museum terecht gekomen. De in 1940 geschon ken joodse voorwerpen zijn van onver- dachte herkomst. De in 1942 aange- kochte Delftse schotel is afkomstig van een vermoedelijk joodse verkoper. Een in 1942 door de directeur van Museum Boijmans van Beuningen geschonken schilderij van Isaac Israels bleek al in 1940 in bruikleen te zijn gegeven. In verband met het oorlogs- verleden van de schenker was onder zoek naar het schilderij gedaan, maar het is vrijwel uitgesloten dat het werk afkomstig is uit gestolen Nederlands joods bezit. De collectie van het muse um beschikt verder over voorwerpen van de door de Duitsers verboden vrij- metselarij. Deze voorwerpen waren afkomstig uit de persoonlijke collectie van een NSB'er, die voor de oorlog lid was van de vrijmetselarij. Zestien schil- derijen die in 1948 in bruikleen waren gegeven door de Stichting Nederlands Kunstbezit zijn in 1959 teruggegeven aan de bruikleengever. Onder deze kunstwerken bevond zich minimaal 66n kunstwerk van omstreden her komst. Het museum is tot slot nog in afwach- ting van het onderzoek van het Bureau Herkomst Gezocht (Inspectie Cultuurbezit) naar het schilderij 'Liggend Naakt' van Jan Sluijters. Het schilderij is sinds 1967 in bruikleen van het Rijk. SCHIEDAM - Veel mensen kun nen zich het nog wel herinne- ren: de autoloze zondagen in 1973. Het lijkt allemaal lang geleden, maar oude tijden zul- len binnenkort gaan herleven tijdens de landelijke Autovrije Zondag. Destijds ging het om een oliecrisis, nu gaat het om de leefbaarheid van de stad. E6n dag schone lucht, rust en ruimte op straat. Het is haast niet voor te stellen, maar ook in het overvolle Schiedam is het zondag 24 September zover en zal iedereen zien dat het kan. Deze dag organiseren Milieudefensie en het Landelijk Overleg Autovrije Zondag (LOAZ) voor de tweede opeen- volgende keer de landelijke Autovrije Zondag. Thema dit jaar is rust en ruim te. In ruim 90 gemeenten worden de wegen en straten autovrij gemaakt en laten mensen door heel Nederland hun auto staan. De straat zal een dag lang toebehoren aan de fietsers, voetgan- gers, skaters en spelende kinderen. Ook in Schiedam zijn de voorbereidingen voor de Autovrije Zondag in voile gang. Milieudefensie Schiedam en Groen Links zetten zich in voor het afsluiten van straten, waardoor het bijvoorbeeld mogelijk is op straat yoga- en callene- ticslessen te volgen. De dag zal worden omkleed met verschillende activiteiten. Alles zal deze 24e September in het teken staan van de leefbare straat. Het precieze programma wordt binnenkort door de organisatie bekendgemaakt. SCHIEDAM - Stichting Cunera, Hooge Burch, Schievaart en Ursula gaan verder onder de nieuwe naam: 'De Bruggen'. De vier zorginstellingen fuseerden met ingang van zaterdag 1 juli en onder de nieuwe naam willen zij zorg, behandeling, ondersteuning en begeleiding bieden aan ruim 1.600 mensen met een ver- standelijke handicap. De Bruggen heeft ruim veertig vesti- gingen voor wonen en dagbesteding, ondermeer in de gemeente Schiedam. De bruggen in het waterrijke Zuid- Holland staan symbool voor de nieu we naam. De bruggen hebben een verbindende functie, omdat zij wor den geslagen tussen de wensen van clinten, hun familie en de geboden zorgverlening maar ook tussen de ver schillende locaties waar De Bruggen actief is. De samenwerking startte in 1997 en mondde uiteindelijk uit in een fusie. Ook moederstichtingen Angela Stichting en Johannes Stichting zijn in deze fusie opgegaan. Op deze manier is het voor de organisatie mogelijk meerdere vormen van zorg te bieden en de clinten de mogelijkheid te geven in heel Zuid-Holland te wonen en te werken. Een uitgave van Berkel Periodiek B.V. Postbus 85 - 2640 AB Pijnacker Ambachtsweg 4 - 2641 KS Pijnacker Tel: 015 - 36150 50 Fax: 015 - 361 50 52 DONDERDAG 27 jULI 2000 3e laargang nummer 99 Voor meer informatie lie colofon pagina 3 i Zie de bonnen elders in de krant.

Postiljon | 2000 | | pagina 1