yO£5 JijQj-J M Afrikaanse weken in Safaripark Ontspannen met Tai Chi Aubergine is echte wereldgroente m Pos op voor besmettelijke dierziekten Jt Deze zomer worden in Safari Beekse Berken ook Afrikaanse weken gehouden. Tot en met 13 augustus staat het park in het teken van de cultuur van dit continent. Met uitzondering van maandag zijn er dagelijks optreden van La Troupe Saaba. Dit gezelschap uit het Afrikaanse Burkina Fasso brengt top-entertainment met zang, muziek en dans. Kinderen kunnen bij La Troupe Saaba in de leer tijdens een percussie-workshop. Verder kan men tijdens de Afrikaanse weken veel te weten komen over de.leefwijze van nomaden. Safari Beekse Bergen,Beekse Bergen 1, Hilvarenbeek, is dagelijks geopend vanaf 10.00 uur tot 16.30 uur. Toegangsprijzen: volwassenen f 25,- p.p.; kinderen van 3 t/m 11 jaar en 60+ f 22,- per persoon. Parkeren kost f 6,- per auto. Inlichtingen 0900 2335732. La Troupe Saaba toont nog tot 13 augustus Afrikaanse top-entertainment in Safari Beekse Bergen. Iedereen die het nieuwe seizoen ont spannen en fit wii blijven, zou eigenlijk een cursus Tai Chi moeten volgen. Steeds meer Nederlanders maken ken- nis met deze sierlijke bewegingskunst uit het verre oosten. In een Amsterdams park wordt deze zomer zelfs een gratis openluchtles gegeven. Daar zullen zo'n driehonderd mensen aan meedoen. Gerimax, de organisatie achter dit ini- tiatief wil op deze manier een gezonde ievenswijze propaganderen. "Net als een goede nachtrust en gezond eten zijn beweging en buitenlucht de belangrijke wapens tegen stress", aldus organisator Isabella van de Hoef "En dat geldt natuurlijk niet alleen in de randstad. Binnenkort is de zomervakantie weer voorbij. Kantoren, scholen en sportver- enigingen openen weer hun deuren. Uitgerust, fit en ontspannen beginnen we aan weer een nieuw seizoen. En snel zijn we weer helemaal vergeten hoe hard we een paar weken geleden toe waren aan vakantie. In onze maatschappij lijkt het leven ieder jaar weer een beetje sneller te gaan. We hebben het allemaal druk, druk, druk en via de televisie en inter net krijgen we meer informatie over ons heen dan we kunnen verwerken. Hoe vaak hoor je niet dat zelfs jonge mensen zijn opgebrand? Logisch als je overdag hard werkt, 's avonds nog snel even boodschappen doet en daarna nogmoet koken, eten en een wasje draaien. Om nog maar te zwijgen over Reist u binnenkort naar het bui- tenland? neem dan geen dieren en dierlijke producten mee naar Nederland terug te nemen. U zou weleens ongewild een virus mee de grens kunnen overne- men. En daar zit geen dier op te wachten. Mond- en klauwzeer is niet besmettelijk voor de mens. Toch kunnen personen een rol spelen in de verspreiding van deze ziekte door contact van kleding of bagage met besmette dieren of door het meebrengen van producten die-besmet telijk kunnen zijn voor runderen, scha- pen, geiten, varkens en andere even- hoevigen. Het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij roept reizigers dan ook op om maximale voorzichtig- heid aan de dag te leggen tijdens bezoe- ken aan landen waar Mond- en klauw zeer heerst. Voorschriften U dient contact met dieren en dan voor- al runderen, schapen, geiten en varkens absoluut te vermijden. Dit geldt in het bijzonder als u in Nederland in contact komt met deze dieren. Na terugkeer uit landen waar mond- en klauwzeer heerst dient u in Nederland gedurende vijf dagen contact met deze dieren te vermijden. Ook op kinderboerderijen. Neem verder van uw reis de volgende producten niet mee, zelfs niet in kleine hoeveelheden: het jachtige leven van gezinnen met kinderen. Hoe houden we het vol? Het is niet voor niets dat minister De Boer een paar jaar geleden opriep tot het nationale onthaasten. Onthaasting... inmiddels kent en gebruikt iedereen het woord. Maar brengen we het ook in praktijk? In het verre oosten hoef je niemand te vertellen hoe je je onthaast. Bij zonsop- komst en zonsondergang staan men- sen in parken en op pleinen series bewegingen uit te voeren. Zelfs in ver- westerde steden als het hyperactieve, overbevolkte Hong Kong. De gracieuze bewegingskunst heet Tai Chi en is ont- staan uit eeuwenoude Chinese verdedi- gingskunsten. In Azie wordt Tai Chi beoefbnd door mannen en vrouwen, jong en oud, arm en rijt Iedereen beheerst de kunst van het ontspannen. Wie zelfeens wil Tai Chi-en hoeft daar- voor niet naar het verre oosten. In iede- re middelgrote plaats bevindt zich tegenwoordig wel een Tai Chi school. In het drukke westen kunnen we veel leren van het evenwichtige oosten. Van de Hoef: "Gingseng, Tai Chi.., de wijze lessen uit het oosten dringen langzaam door tot het westen. Ook hier krijgen we steeds meer aandacht voor de balans tussen lichaam en geest. Met de openluchtles in Amsterdam willen we deze ontwikkeling stimuleren. Hopelijk wordt het een succes en kunnen we de workshop ook in andere plaatsen orga- niseren. Zelf ben ik in ieder geval heel enthousiast!" alle vlees van runderen, varkens, schapen en geiten; alle vleesproducten van genoemde dieren, zoals worsten; huiden, vellen en onbewerkte wol; melk van runderen, schapen en gei- ten; melkproducten van deze dieren, zoals feta-kaas of yoghurt; jachttrofeeen. Als u uit een land waar een besmette- lijke dierziekte heerst terugkomt en deze producten bevinden zich in uw bagage, dan worden ze bij aankomst in Nederland door de douane in beslag genomen. Mond- en klauwzeer komt in grote delen van de wereld voor. Daarnaast zijn er nog vele andere dierziekten zoals Klassieke Varkenspest en Afrikaanse Varkenspest die door reizigers mee naar Nederland gebracht kunnen worden. Voor al deze besmettelijke dierziekten geldt hetzelfde advies. Voor informatie uit welke landen mee- nemen van dierlijke producten wel is toegestaan kunt u terecht op de internet site van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij: www.minlnv.insleep of bij de Infotiek van dit ministerie, telefoon (070) 3784062. Breng geen besmettelijke dierziekten mee van vakantie. De aubergine is misschien wel het beste voorbeeld van de internationalisering van de Hollandse keuken. "De aubergi ne is een echte wereldgroente geworden", zegt Liesbeth Boekestein van The Greenery Auberginerolletjes gehakt. gevuld met International. "Bovendien zijn aubergines tegenwoordig het hele jaar verkrijgbaar. Want naast import uit onder meer Spanje wordt deze vruchtgroen- te ook in Nederland geteeld." Een aubergine is rijp als ze bij lichte vin- gerdruk iets meegeeft. Let er bij aan- koop op dat de schil onbeschadigd is en dat de kroonbladeren een frisgroene kleur hebben. Een aubergine is erg gevoelig voor temperaturen beneden de 10 graden Celsius Bewaar rijpe aubergi nes daarom in de kelder of bijkeuken. Onrijpe exemplaren rijpen snel na bij kamertemperatuur. Afhankelijk van de rijpheid zijn auberg ines 3 tot 7 dagen houdbaar. Bereiding Verwijder alleen het kroontje en het steeltje van de aubergine. Schillen is niet nodig. Was haar vervolgens in lauwwarm water en snijd haar in plak- ken of blokjes, of gewoon doormidden. De aubergine is een van de weinige groenten die niet rauw gegeten kunnen worden. Gebakken, gefrituurd of gegrild is de aubergine het lekkerst. Bestrooi de plakken aubergine eerst met zout. Leg ze vervolgens in een vergiet en zet er iets zwaars op. Het zout ont- trekt vocht aan de aubergine. Dep na 30 minuten de plakken droog. Nu zijn ze klaar om bereid te worden. Auberginerolletjes gevuld met gehakt (voor 4 personen] Ingredienten: 4 niet te grote aubergi nes, 500 g (lams-, kalfs- of runder)gehakt, zout en peper, I ui, 1-2 teentjes knoflook, 2 el fijngeknipte peterselie, 2 el paneermeel, olie voor het invetten, 4 (vlees)tomaten, 1 bouil- lontablet, peterselie of basilicum. Snijd de gewassen aubergines in lange dunne plakken. Grilleer de aubergine- plakken in een grilleerpan of onder een hete grill goudbruin. Maak het gehakt aan met zout, peper, gesnipperde ui en knoflook, peterselie en paneermeel. Verwarm de oven voor op ca. 180 0C. Vet een langwerpige ovenschaal in met olie. Pureer de (ont- velde) vleestomaten met het bouillonta- blet en schenk de tomatenpuree in de schaal. Vorm kleine rolletjes van het gehakt (zoveel als er aubergineplakken zijn) en leg deze stuk voor stuk op de plakken aubergine. Rol de plakken op, zet ze eventueel vast met een cocktail- prikker en leg ze in de tomatensaus. Zet de schaal in het midden van de oven en bak de aubergines gaar in 35-40 minu ten. Mocht het gerecht te donker wor den, dek de schaal dan af met alumini- umfolie. Garneer met peterselie of basi licum. Lekker met spaghetti. Variatie: Bestrooi de auberginerolletjes met pitti- ge geraspte kaas voor de schaal in de oven gaat. 3 AUGUSTUS 2000 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 10 Ongewild souveniertje van over de grens OH... MAG DAT NIET

Postiljon | 2000 | | pagina 10