f\ij' ^rlilJNMOND n Imago-onderzoek: onbekendheid met Rotterdam is groot Nieuw crisisplan Rotterdam Airport J. I9 ^O...^TTT»rT7 Economische analyse: Rotterdam scoort goed bij jongeren Bezoekersrecord voor Blijdorp ROTTERDAM - Het vertrouwen van consumenten en producen- ten in de Nederlandse econo mie blijft groot. De economi sche groei binnen Nederland steeg in het eerste kwartaal van dit jaar met 4,7 procent. Dat is hoger dan een jaar geleden. Er werd in het eerste kwartaal meer geconsumeerd en de export lag ook hoger. De pro- ductie binnen de industrie blijft stijgen en de werkeloosheid blijft dalen. Deze ontwikkelin- gen houden een grenzeloos optimisme in. Dat niet alles alleen maar fantastisch blijft gaan, blijkt wel uit de onvrede van werkgevers over het tekort aan perso- neel. Dit ervaren ondernemers als een groter wordend probleem. Ook minder gunstig is de ontwikkeling van de con- sumentenprijzen. De inflatie loopt in juni met drietiende procent op en ligt nu op het hoogste niveau sinds 1994. De stijgende prijs voor ruwe aardolie is de boosdoener voor hoger productprij- zen en stijgende prijzen in de consu- mentenmarkt. Opvallend is de enorme groei van de telecommunicatie (de mobiele telefoon is de motor van deze groei), met ruim twintig procent ten opzichte van vorig jaar is de markt voor telecommunicatie gestegen. Andere sectoren die flink pro- fiteerden van de economische groei zijn: de transportmiddelenindustrie, de basischemie en de bouwnijverheid. Naast dit alles blijft de export stijgen en wel met 7,7 procent ten opzichte van vorig jaar. De bevolking blijft ook dit jaar geld uit- geven. In de maanden januari tot en met mei consu- meerden we vier procent meer en dan kochten we voornamelijk meer duurzame produc- ten in de vorm van computers en der- gelijke. Ook heb- ben Nederlanders meer geld uitgege- ven aan voedings- en genotsmidde- len, ondanks een hogere inflatie. Europese unie De inflatiecijfers voor landen in de Eurozone is gemid- deld 2,4 procent. Dit is hoger dan de vastgestelde infla- tiegrens (voor prijs- stabiliteit) door de Europese Centrale Bank. Behalve in Griekenland loopt de inflatie op in alle landen van de Europese Unie. De prijzen stijgen het meest in Oosten- rijk, Frankrijk en Duitsland en Ier- land (5,4 procent). Nederland behoort binnen de europe se Unie tot de mid- denmoot, we lig- gen nu iets boven het gemiddelde inflatiecijfer van 2,4 procent. Het minst stijgen de prijzen in Engeland en Zweden. Ondanks een stij gende inflatie blijft het vertrouwen in de Nederlandse economie bestaan. Ondernemers' zijn onveranderd optimis- tisch, zij "blijven positief gestemd over de ontwikkeling van de economie. Het aantal mensen dat werkzaam is in" de dienstensector is een belangrijke indicator voor het belang van deze sec tor. In 1999 is 77 procent van het aan tal banen een dienstverlenende. Ruim twintig procent van de banen lag bin nen de nijverheid. Het belang van de dienstensector is dus nog groter als er gekeken wordt naar het aantal mensen dat er werkt. Dit komt deels doordat de meeste bedrijfstakken in de dienstensec tor arbeidsintensiever zijn dan de nij verheid. Samenvattend kan over het eerste kwar taal van 2000 gezegd worden, dat zowel ondernemers als werknemers vertrouwen blijven houden in de ont wikkeling van de Nederlandse econo mie. Er zijn wel kleine aanwijzingen die kunnen duiden op een overspannen markt, of de in aantocht zijn van een overspannen markt. De moeite die bedrijven hebben om per- soneel aan te trekken en de hogere inflatie. De prijsontwikkeling van ruwe aardolie is van grote invloed bij deze prijsstijgingen, maar de Nederlandse bevolking laat zich niet weerhouden van grote inkopen en aanschaf. Zo wor den er veel duurzame artikelen aangeschaft en zijn mobiele telefoons enorm populair. Winkelen is voor veel mensen een uitje geworden. De consumptie is ook dit jaar weer gestegen met vier procent. (Foto: Daniella du Clou) ROTTERDAM - Jongeren in Nederland tussen de 16 en 25 jaar vinden Rotterdam een aan- trekkelijke stad om te winkelen en uit te gaan. Een grote groep Nederlanders is daarentegen niet bekend met de stad en weet niet wat er allemaal te vin den en te doen is. Dat zijn enke- le conclusies van een breed opgezet imago-onderzoek over Rotterdam. Het onderzoek is de afgelopen maanden in opdracht van het ontwikkelingsbe- drijf Rotterdam en Rotterdam Marketing in Nederland uitgevoerd door WEMAR Vrijetijdsonderzoek. Het onderzoek vond plaats buiten de Rotterdamse regio. Doel van het onderzoek was het beter in kaart brengen van de beeldvorming rond de maasstad bij verschillende doel- groepen als voorbereiding op een meer- jarige reclame-campagne om meer bezoekers naar Rotterdam te halen. Bij het onderzoek is een doorsnede van de bovenregionale Nederlandse bevolking ondervraagd middels groepsgesprek- ken, individuele interviews en enquetes. Het is de eerste keer dat Rotterdam op deze schaal onderzoek doet naar de beeldvorming in Nederland. Aantrekkelijkheid De haven en de winkels worden het meest genoemd als aantrekkelijke aspecten van Rotterdam (respectievelijk 30 en 29%). Daarna volgen de Euromast (15%), musea/cultuur (13%), uitgaan en architectuur (beide 10%). Als minder aantrekkelijke aspecten van Rotterdam worden genoemd de drukte (23%) en de criminaliteit (19%). 12% noemt Rotterdam kil, koud en ongezel- lig- Gevraagd naar de toeristisch-recreatieve kant van Rotterdam denken de meeste respondenten aan de Euromast (43%) de haven (37%), diergaarde Blijdorp (15%), Feyenoord (15%) en de Spido (15%). Naast de jongeren geven ook de oudere jongeren (tot 35 jaar) aan dat winkelen en uitgaan goed bij Rotterdam passen. Deze groep noemt ook cultuur als reden om een stad te bezoeken. Jongeren en oudere jongeren hebben het idee dat het beeld over Rotterdam vrij negatief is totdat men de stad beter leert kennen. Bij veel mensen leeft inderdaad het beeld van een kille, koude en ongezelli- ge stad, met weinig groen en sfeervolle terrasjes. Dit geldt vooral voor mensen die de stad zelden tot nooit bezoeken. Het ontbreken van een gezellige (histo- rische) stadskern wordt als een zwak punt van de Maasstad getypeerd. Gezinnen met kinderen en senioren (55+) zijn minder frequente stadsbe- zoekers. Zij bezoeken Rotterdam, en in het algemeen de grote steden, zelden tot nooit. Onbekendheid Uit het imago-onderzoek komt naar voren dat veel mensen onbekend zijn met hetgeen Rotterdam te bieden heeft. Veel verder dan Boijmans van Beuningen, de Lijnbaan, de Koopgoot, de marathon en het 'oude' beeld van de stad (Euromast, haven, Blijdorp, Spido) komt men niet. De onbekendheid uit zich ook met betrekking tot evenemen- ten en festivals - alleen het Dunya-festi- vals en het Zomercarnaval genieten enige bekendheid. Wellicht om die reden geven de ondervraagden aan Rotterdam niet te zien als stad voor meerdaags verblijf. ROTTERDAM - Diergaarde Blijdorp verwacht een recordaantal bezoekers te kun nen verwelkomen in de maand juli. in nog geen drie weken tijd passeerden al ruim 150.000 bezoekers de poorten. De verwachting is dat het uit augustus 1954 stammende 'maandrecord' van 204.349 gebroken zal worden. Sinds de opening van het Oceanium ioopt het storm in Blijdorp, waarschijniijk komt in de loop van deze week de 250.000e bezoeker langs bij de nieuwste aanwinst van de Diergaarde. De komende maanden zullen telkens nieuwe onderdelen aan het Oceanium worden toegevoegd. Medio 2001 zal het Oceanium naar verwachting compleet zijn en kan de geheie reis door de Noordzee, Atiantische Oceaan en de Caraihen worden afgelegd. ROTTERDAM - Door gebruik te maken van de mogelijkheden van de nieuwe media heeft Rotterdam Airport een geheel vernieuwd crisisconimunicatie- plan ontworpen. Het plan dient om alle belanghebbenden in het geval van een calamiteiten zo doeltreffend en volledig moge- lijk van informatie te voorzien. Rotterdam Airport BV beschikt als exploitant van de Luchthaven Rotterdam over een rampenplan dat aansluit op het rampenplan van de gemeente Rotterdam. Steeds vaker blijkt het belang van een daarbij beho- rend crisiscommunicatieplan. Met het plan worden betrokkenen, maar ook pers en publiek zo snel mogelijk inge- licht. Nieuwe media zoals internet en e- mail maken deze snelle communicatie mogelijk. Afgelopen maanden is als gevolg van deze technische ontwikke- lingen een nieuw crisiscommunicatie plan ontworpen. Doordat Rotterdam Airport een internationale luchthaven is wordt veel aandacht besteed aan com municatie met de buitenlandse belang hebbenden. De medewerkers van het in te schake- len call centre dienen te beschikken over medewerkers die naast de talen Frans, Duits en Engels, bijvoorbeeld ook Turks en Marokkaans beheersen. Rotterdam Airport realiseert zich dat een reactie op een situatie waarvan een ieder hoopt dat deze zich nooit zal voor- doen nooit tot in detail kan worden voorbereid. Met een zorgvuldige voor bereiding en een goed rampen- en cri siscommunicatieplan wil de luchthaven wel zo goed als mogelijk is voorbereid zijn op eventuele calamiteiten. 3 AUGUSTUS 2000 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 6 Vertrouwen in economie blijft

Postiljon | 2000 | | pagina 6