a 'Spitsfondsigheden' VSB Fonds voor maatschappelijke doelen Meer muskusratten gevangen ACTIVISM CUji£jLI55£jNJ Activiteiten in Spaland AOWJTIttTIi yo)®B PJiiBii Pruimtabak ORGELMIDDAG Het op 5 augustus te houden pianoconcert in de Grote Kerk zal door omstandigheden niet doorgaan. In plaats hiervan wordt een open orgelmiddag georganiseerd. Andre Verwoerd, de organist van de kerk, zal van 15.00 tot 16.00 uur aan het hoofd- orgel improviseren. Bezoekers van de middag krijgen gelegenheid de orgelga- lerij te bezoeken en kunnen de organist dus niet alleen horen maar ook zien. De toegang is vrij. TUINMIDDAG - In het voorlichtings- centrum De Groene Raat wordt op zon- dag 13 augustus een rondleiding door de tuin gehouden. Belangstellenden kunnen tussen 13.30 en 15.30 uur terecht op het centrum aan de Harreweg 19 in Schiedam. Meer infor- matie over de rondleiding en het voor- lichtingscentrum is verkrijgbaar bij Natuurontwikkeling Schiedam (010) 2465521. SCHIEDAM - De Stichting De Harg- Spaland verzorgt tal van activiteiten het verzorgingshuis Spaland in Schiedam- Noord. Deelnemers aan de activiteiten kunnen gewoon binnenlopen en hoe- ven niet van tevoren te reserveren. In de recreatiezaal van Spaland is elke zaterdag- en zondagmiddag iets te doen vanaf 14.00 uur. Zaterdag is er afwisse- lend bingo, verrassingsmiddag of een optreden. Op 12 augustus is er een thd- dansant met live muziek, toegang f 3,-. Tijdens de zondagse inloopmidag kan onder het genot van een kopje koffle of thee een gezellig praatje worden gemaakt. De dagservice in Spaland biedt zeven dagen per week een geva- rieerd dagprogramma van 10.00 tot 16.00 uur. In de recreatiezaal kunnen alle senioren in Schiedam op diverse manieren invulling geven aan de dag. Dit kan bijvoorbeeld met bingo, koers- bal, kaarten, bewegen voor ouderen, handwerken, gespreks- of leesgroep en nog veel meer. Locatie Spaland is te vin- den aan de Willem Andriessenlaan 2. De Stichting Ouderenwerk Schiedam organiseert van 3 tot en met 8 augustus de volgende activiteiten voor 55-plus- sers: BEWEGEN OP MUZIEK In dien- stencentrum de 4 Molens wordt op maandag 7 augustus bewogen op muziek. De actlviteit duurt van 14.30 tot 15.30 uur. Kosten f 3,50 per keer. VOLKSDANSEN Op vrijdag 4 augustus kan van 10.00 tot 11.30 uur worden deelgenomen aan het volksdan- sen in De Woudhoek. Kosten f 2,- per keer. STIJLDANSEN - Het zaterdagavond- bal in dienstencentrum De Woudhoek vindt plaats op zaterdag 5 augustus. Van 20.00 tot 23.00 uur kan men stijldan- sen voor het bedrag van f 2,50 per keer. BEWEGEN OP MUZIEK - De activi- teit bewegen op muziek in dienstencen trum De Woudhoek vindt plaats op dinsdag 8 augustus van 13.00 tot 14.00, Inschrijven a f 3,50 kan tot en met 4 augustus. KOERSBAL - In dienstencentrum Oost kan op maandag 7 augustus van 14.00 tot 16.00 uur worden deelgeno men aan het zomerkoersbal. De entree is gratis, Meer informatie over de activiteiten van de Stichting Ouderenwerk zijn verkrijg baar via de informatielijn Ouderenwerk (010) 2486890, op werkdagen van 9.00 tot 12.30 uur. De koni/nenbult in de binnentuin van verpleeghuis DrieMaasStede is aangelegd door de bijdrage uit het VSB Fonds (Fotorjoop Zeemei/er Fotografie Schiedam Vlaardingen. SCHIEDAM - 'Spitsfondsig- heden' heet het boekje dat onlangs is uitgegeven door het VSB Fonds Schiedam Vlaardingen. 'Vraag support bij het Fonds' staat er uitnodigend op de tweede pagina. Veel ver- enigingen en instellingen doen een beroep op het fonds. Op de laatste pagina van het boekje staan alle voor 2000 gehono- reerde aanvragen vermeld. Ook verpleeghuis DrieMaasStede in Schiedam heeft een beroep gedaan op het fonds. Op het binnenterrein was sinds 1995 al een konijnenbult tot stand gekomen dankzij een storting uit het VSB fonds. Maar de tand des tijds en de konijnen knaagden aan het geheel. Wil Zajdenband - manager zorg bij de Stichting Samenwerkende Verpleeghuizen Nieuwe Waterweg- Noord schreef het fonds opnieuw aan met het verzoek de konijnenbult te moderniseren. "Konijnen willen graven, het liefst diep in de grond, maar ze groeven zich der- mate in, dat de holen achter hen instort- ten. Dat is natuurlijk niet de bedoeling van een konijnenbult", vertelt Zajdenband. Dankzij de bijdrage uit het VSB Fonds is de hele bult vernieuwd." Het ziet er heel verzorgd .uit, er zijn bor ders aangelegd, afgewerkt met een vriendelijk groen hekwerk. Vijf konij nen zitten heel tevreden in hun nieuwe omgeving. "De aaibaarheidsfactor van deze dieren is hoog", gaat Zajdenband verder, je ziet hier ook bankjes rond de bult staan. Zodra de temperatuur het toelaat zitten onze patienten hier met een beestje op schoot; tevredenheid alom." verzorgen van de dieren en het onder- houden van het parkje. Bovendien genieten wij als verzorgers, omdat we zien dat de mensen het zo naar hun zin hebben met de dieren, die nu in een prachtig verblijf zitten", vervolgt Zajdenband zijn enthousiaste betoog. "Ik ben niet alleen manager, ik verzorg onze patienten ook, op die manier sta ik heel dicht bij hen". De konijnenbult oogt fraai tussen de gei- ten, papegaaien, kippen en eenden. Er komen ook vaak kinderen na schooltijd naar de dieren kijken. Multifunctioneel zo'n konijnenbult. Cyberhoek Zover is het nog niet bij de Stichting Ouderenwerk Vlaardingen (SOV). Ook het SOV deed een beroep op het VSB Fonds en krijgt dankzij de donatie de gelegenheid een 'cyber/informatie hoek voor jong en oud' in te richten in het multifunctionele gebouw aan de Rotterdamseweg in Vlaardingen. "Jammer genoeg is het project nog niet gerealiseerd", zegt Joke Bol, directeur van het Ouderenwerk in Vlaardingen. "Maar het zit er aan te komen. Met dit project willen we ouderen de gelegen heid geven met computers om te gaan. We hopen ook dat de computerhoek aan zal slaan bij kinderen die gebruik maken van de Buitenschoolse Opvang. De werkgroep die is opgericht heeft al veel voorbereidend werk verricht. We houden het project zo laagdrempelig mogelijk. We stellen ons voor dat v^el 55-plussers die niets van computers afweten, en dit apparaat eigenlijk zien als een veredelde typemachine, zich in deze cyberhoek gaan interesseren voor informatica en internet." De hoek is ook toegankelijk voor kinde ren van de Buitenschoolse Opvang. Joke Bol denkt en verwacht dat jonge- ren de ouderen iets kunnen leren en andersom. De directeur kan haast niet wachten tot de vakantieperiode achter de rug is. Dan kan de cyberhoek naar alle waarschijnlijkheid worden inge- richt. Wie als instelling of vereniging denkt in aanmerking te kunnen komen voor een donatie uit het VSB fonds kan schrifte- lijk de aanvraagprocedure aanvragen bij Stichting VSB Fonds Schiedam Vlaardingen, Churchillsingel 450, 3137 XB in Vlaardingen. Kathy Korporaal-Huitema Genieten De dieren worden verzorgd door Stichting IPSE. Dit is een dagactivitei- tencentrum voor volwassenen met een verstandelijke handicap. "Het is een geweldig plan geweest om alles op deze manier te realiseren. Het mes snijdt aan veel kan ten: de patienten van DrieMaasStede genieten van de dieren en de clinten van IPSE genieten van het SCHIEDAM - Het aantal vang- sten van muskusratten in de provincie Zuid-Holland is in 1999 met 15 procent toegeno- men. In totaal zijn er 38.205 stuks gevangen. Deze vangststij- ging is de eerste sinds 1991. Deze cijfers blijken uit het jaarverslag van 1999 van de dienst Muskusratten- bestrijding van de provincie Zuid- Holland. Er zijn diverse oorzaken voor deze stijging. Zo zijn er twee achtereen- volgende winters geweest zonder noe- menswaardige kou. Daardoor is er onder de dieren een lagere natuurlijke sterfte en een betere voedselsituatie dan andere jaren geweest. In alle rayons werden meer muskusrat ten gevangen. De grootste vangsttoena- men zijn te vinden in Rijnland-oost, de Krimpernerwaard, de Alblasserwaard en de Vijfheerenlanden. Daar zijn in 1999 respectievelijk 10.753, 5.101 en 7.681 muskusratten gevangen. Het rayon 'IJsselmonde, Voorne-Putten en Rozenburg' vormde hierop een uitzon- dering. In dit rayon werd een forse afna- me van de vangsten zichtbaar, de vang- sten daalden van 11.724 in 1998 naar 8.065 in 1999. Vooruitzicht In 1999 is ook meer aandacht aan de bestrijding van de beverrat besteed; in totaal zijn er 219 beverratten gevangen. Nu werd duidelijk dat er binnen Zuid- Holland meer beverratten aanwezig waren dan vermoed. Niet alleen dat: er zijn er nog veel overgebleven. Voor het jaar 2000 worden dezelfde resultaten verwacht als het verslagjaar. Daarnaast wordt aangenomen dat de vangsten daarna weer gaan dalen, omdat het aantal muskusratten af zal nemen door natuurlijke omstandighe den. Het aantal beverratvangsten in 2000 bedraagt ten minste 400 stuks en dit getal kan nog hoger uitvallen. Ik voer een telefoongessprek met mijn moeder. Ik ga dit jaar niet op vakantie", zegt ze. 't Wordt me te druk."Ohzeg ik, "ik dacht eigenlijk dat je nog altijd een keer naar Den Haag en Scheveningen wilde"Jij vergeet ook niks hezegt ze lachend. Het is jaren vijftig en mijn ouders maken plannen om eindelijk met vakan tie te gaan. Dat heejt heel wat voeten in aarde. Laat maar eens acht kinde ren en een boerderij met vijftig stuks vee achter. De kinderen geven de doorslag. De vijf oudsten kunnen de beestenboel wel een week runnen en op de 'drie kleintjes' letten ze ook wel. Vader en moeder vertrekken in een Skoda, een rieten koffertje op de achterbank, een wegenkaart op moeders' schoot. Het feest kan voor alle partijen beginnen. Zijn op de boerderij de twee kat- ten nog niet van huis; er dansen al acht muizen op tafel. De reis gaat voor- spoedig, ze doen Amsterdam aan om een familiebezoekje afte leggen en tuffen dan door naar Den Haag. Het is de derde dag van de vakantie, die een week zal duren. k Zou wel een pruimpje lusten" zegt mijn vader al sturend en op het verkeer lettend. De pruimtabak zit in een klein doosje en het is de bedoeling dat mijn moeder daar een sliertje uithaalt en dat aan hem geeft. "Doe je mond maar openzegt ze en propt de hele inhoud van het doos je in zijn mond. Hij verslikt zich er bijna in, niet bedacht op deze actie. Mijn moeder giert van de lach, zo leuk vindt ze haar eigen grap. Vader vindt het wat minder wat heet - hij wordt des duivels. Hoe harder mijn moeder lacht hoe bozer hij wordt. Bij de eerste afslag neemt hij de weg terug en noggeen drie uur later zijn ze weer thuis. Mijn moeder rolt de auto uit van het lachen. Ze kan de eerste minuten niet vertellen waarom ze nu alweer terug zijn. Mijn vader zegt niks, hij rent naar boven, trektz'n boerenkiel aan, stapt in zijn klompen en loopt het land in. Een boer, die kiespijn heeft. Moeder vertelt het verhaal aan de winkelman, die langs komt om de weke- lijkse boodschappen op te nemen. "Een grapje", zegt ze, "maar het schoot hem letterlijk en figuurlijk in het verkeerde keelgat.Als de kruidenier de boerderij verlaat komt hij mijn vader tegen. "Zal ik maar een pakje pruim tabak extra meenemen boer? 'k Hoor dat het de afgelopen week nogal hard is gegaan. wmm. 3 AUGUSTUS 2000 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 7

Postiljon | 2000 | | pagina 7