Kunstzinnige mogelijkheden ontdekken met de Kunstklassen Nieuw seizoen bij Harpe Davids Koffers pakken voor bijzondere ervaring Creatieve cursus v jong en oud Jaartje Canada SCHIEDAM - Het Stedelijk Museum Schiedam organiseert al veertig Kunstklassen. Met deze cursus kunnen volwasse- nen en kinderen hun eigen cre atieve en kunstzinnige moge lijkheden ontdekken. De ken- nismaking is bedoeld voor zowel beginners als gevorder- den en omvat technieken zoals tekenen, schilderen, boetseren en het maken van grafiek. Samen met de veranderingen bij het Stedelijk Museum Schiedam zelf veran- deren ook de Kunstklassen: het aanbod zal gevarieerder worden en moet meer aansluiten op de activiteiten van het museum. E6n van die veranderingen is het opnemen in het programma van de workshops Fotogrammen in plaats van de reguliere Kunstklas op dinsdagoch- tend. Het Kunstklassen-seizoen start op dins- dag'12 September 2000 en eindigt op zaterdag 26 mei 2001. De Kunstklassen zijn ingedeeld in de klassen A tot en met I; verder zijn er de workshops Fotogrammen 1 en 2. Voor alle cursus- sen geldt een minimum en maximum aantal deelnemers. De Kunstklassen gaan van start bij een inschrijving van tenminste acht deelnemers, terwijl het maximum aantal deelnemers voor vol- wassen en kinderen respectievelijk 20 en 15 is. Bij de workshops kunnen tus- sen de vijf en tien mensen deelnemen. Aan het eind van het seizoen bestaat er voor de deelnemers de mogelijkheid hun werk te exposeren in de Stadswinkel. Docenten Docente bij Kunstklas A voor volwasse- nen is Marjo J.C. van Soest. In deze cur sus wordt voornamelijk gewerkt aan de volgende onderwerpen: het tekenen of schilderen naar aanleiding van een stil- leven, kop of model; het thematisch werken naar aanleiding van een ten- toonstelling; of het werken naar eigen ideeen. De basisprincipes zoals compo- sitie-, perspectief- en kleurenleer alsme- de de schilder- en tekentechnieken komen eveneens aan de orde. Maaike Heemskerk verzorgt Kunstklas E voor volwassenen. Zij zal op vrijdag- middag beginners en gevorderden bege- leiden in het werkproces. Door het maken van opdrachten en het vergelij- ken van elkaars werk krijgt men meer inzicht in de werking van het platte vlak. Kindercursus De Kunstklassen voor kinderen B, C, D, F en G worden door Roel Rienstra gege- ven. In de cursus wordt aandacht SCHIEDAM - Bij de chr. muziek- vereniging Harpe Davids zijn de eerste repetities na de zomerva- kantie weer begonnen. In het nieuwe seizoen heeft de vereni- ging plaats voor diverse muzi- kanten en cursisten. Kandidaten voor de orientatiecursussen dwarsfluit, klarinet, trompet/trombone en saxofoon kunnen zich weer aanmel- den voor een kennismaking van 8 les sen. Tijdens de lessen worden de muziekinstrumenten gratis ter beschik- king gesteld. Optredens Het harmonie-orkest van Harpe Davids staat sinds 1 juli jl. onder leiding van de heer Jos den Boer, hoornist bij de Koninklijke Militaire Kapel en muziek- docent. Het harmonieorkest en de ove- rige afdelingen van de vereniging zullen dit seizoen diverse optredens in Schiedam en omstreken verzorgen. Zo zal de totale vereniging aanwezig zijn op het jaarlijkse grote concert op zater dag 28 oktober in het Fortis Theater aan de Schie. De drumfanfare en majorettes zullen optredens verzorgen in Schiedam, maar ook tijdens concoursen buiten de stad. Gebruikelijk zal ook de Zwarte Pieten band van "Harpe Davids" eind november zich weer laten zien. Eind augustus en September zullen de leden van de drumfanfare en twirlteams ook in Belgie en Frankrijk te horen en te zien zijn. Aanmelding Voor alle afdelingen kunnen nieuwe leden zich aanmelden. Met name heeft de vereniging behoefte aan leerlingen en gevorderde muzikanten die een koperen blaasinstrument bespelen: trompet/trombone etc. Ook heeft de vereniging dringend versterking nodig bij het slagwerk voor het harmonie orkest en B-orkest (opleidingsorkest). Geoefende muzikanten kunnen een maand zonder enige verplichting repeti ties bij een of meerdere afdelingen mee- maken om zo te wennen aan de sfeer binnen de vereniging. Meer informatie over de vereniging en/of de cursussen: (010) 4491591. Het vereniginsgebouw bevindt zich aan het Nijhoffplein 20 te Schiedam-Noord. CONCERT - De zanger/gitarist Jorge Fernando en de zangeres Mariza treden op vrijdag 25 augustus op in Schiedam. Het tweetal zal met begeleiding van enkele muzikanten de populaire fado- muziek ten gehore brengen. Beide uit Portugal afkomstige artiesten zullen 25 augustus vanaf 20.00 uur optreden in het Rijnmond Hotel in Schiedam. De kaarten voor het concert aan het Nieuwlandplein 12 kosten f 50,- per stuk en zijn te bestellen via organisator Wim de Haan (010) 4734648. EHBO - De EHBO Nederland Vereniging Kethel start op 20 September de beginnerscursus voor het offlciele eenheidsdiploma. De lessen in gebouw De Tamboerijn, Nijhoffplein 20 vinden plaats op woensdagavond van 20.30 tot 22.30 uur. Deelname aan de cursus kost f 175,- (inclusief leerboekje en oefenpakket). Nadere informatie is verkrijgbaar bij M.J.J, van Komen (010) 4264130 of A.M. Sey (010) 4708262. Dianne Kaelen (18) neemt deel aan een uitwisselingsproject van Rotary International, een wereldwijd netwerk met lokale afdelingen dat zich voorname lijk bezighoudt met liefdadig- heidswerk. Op 20 augustus ver- trekt ze voor een jaar naar Canada. Elke maand schrijft zij in de Postiljon over haar erva- ringen. De stad waar Dianne terecht komt heet Saskatoon, de hoofdstad van de staat Saskachewin. Dianne: "Saskatoon heeft ongeveer 200.000 inwoners en ligt in een agra- risch gebied. Ik verblijf daar in gastge- zinnen en ga elke twee maanden naar een ander gastgezin. Met het eerste gas- tgezin heb ik al uitgebreid kennis gemaakt via e-mail en telefoon. Het lij- ken me hele aardige mensen. Zelf heb- ben ze twee dochters van 8 en 1,5 jaar. De tijd in Canada zal ik voornamelijk aan school besteden. Ik kom terecht in het laatste jaar van de Highschool. Zelf kom ik van het VWO af. Het niveau op de Highschool zal wel wat lager liggen, maar ik ga er voornamelijk heen om er mensen te leren kennen en de taal vloeiend te leren spreken. Ook zal ik deelnemen aan buitenschoolse activitei ten, zoals volleybal en een dramapro- ductie." Presentatie "Momenteel ben ik erg druk bezig met alle voorbereidingen. Ik heb een visum nodig, mijn ticket moet geregeld wor den en ik moet een presentatie voorbe- reiden over Nederland en mijn leefwijze hier. Ook wordt verwacht dat ik zoveel mogelijk materiaal over Nederland ver- zamel, zodat ik de mensen in Canada goed kan informeren. Zelf ben ik zoveel mogelijk informatie over Canada aan het verzamelen. Tijdens deze zoektocht ben ik op een paar cultuurverschillen gestuit. Zo mag je niet drinken voor je negentiende en niet roken voor je acht- tiende jaar." 'Veel uitgaansgelegenheden zijn er niet in de plaats waar ik terecht kom. Overigens kom je er toch niet voor je 21 e binnen. De bevolking is trouwens erg gelovig in Canada. Zelfs bij de keuze van mijn vakkenpakket eiste de princi pal dat ik Christian Etics in mijn pakket zou nemen. Ook zijn de Canadezen in vergelijking tot de Nederlanders nogal preuts. Ik draag bijvoorbeeld, net zoals vele andere jonge Nederlandse vrou- wen, strings als ondergoed. Het is hier nu eenmaal een modever- schijnsel. Nou werd mij op een Rotary- informatiedag verteld dat ik zeker geen strings moest meenemen naar Canada, omdat mijn gastmoeder die mijn was gaat doen heel raar zal opkijken als ze zo'n voor haar begrippen ordinair ding tussen haar was ziet zitten. Ze zou er hele verkeerde gedachten bij hebben. Dat betekent dus nieuw ondergoed ins- laan." "Het is natuurlijk hartstikke leuk om de cultuur van een vreemd land te leren kennen. Ik weet absoluut niet wat me te wachten staat en ik vind het dan ook heel spannerid. Maar ik ben ervan over- tuigd dat ik later op een fantastische ervaring kan terugkijken. Ik zal me moeten aanpassen en ik zal vast wel eens flinke heimwee hebben. Ik spring gewoon met mijn ogen dicht in het diepe." collages en linosneden. De Kunstklassen op woensdag- middag zijn ingedeeld in de leeftijdsgroepen 6-8, 8-10 en 10 jaar en ouder. Op zater- dagmorgen komen groepen 6-9 en 10 jaar en ouder aan bod. Kunstklassen H en I worden gegeven in het buurtcen- trum De Blauwe Brug. De jonge kunstenaars gaan aan de slag om van 'niets iets te maken'. De verbeelding van de kinderen kan worden uit- gewerkt tijdens de Kunstklas. De Kunstklassen H en I voor kinderen van 6- 9 en vanaf 10 jaar worden op zaterdagochtend gege ven. Fotogrammen De workshops Foto grammen 1 en 2 bestaan uit zes lessen in de mobiele donkere kamer van Sjef van Duin. De workshops behan- delen de donkere-kamer techniek van het fotogram men maken en moeten lei- den tot een grote fotogram als eindresultaat. De works hop wordt gegeven in het najaar en voorjaar en telt maximaal tien deelnemers. Het centrum van Schiedam met op de achtergrond het Stedelijk Museum Schiedam. (Foto: ]oop Zeemeijer Fotografiej besteed aan kleur, vorm, perspectief en andere beeldelementen. Er zal onder meer gewerkt worden aan de hand van onderwerpen die aanslui ten bij een tentoonstelling of educatief project. Behalve schilderen komen ook technieken als tekenen met potlood, krijt, houtskool, pen en oost-indische inkt of ecoline aan de orde. De kinderen zullen verder boetseren en werken met De Kunstklassen van het Stedelijk Museum Schiedam kosten f 75,- voor kinderen tot 14 jaar, f 132,50 voor 14 tot 21-jarigen en 65-plus- sers, en f 230,- voor volwas senen. De kosten voor de workshops bedragen f 150,- voor zes lessen inclusief materiaal. Inschrijfformulieren zijn ver krijgbaar via het museum aan de Hoogstraat 112. Meer informatie: Elsa Morais (010) 2463666. 17 AUGUSTUS 2000 r'E IE DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 6

Postiljon | 2000 | | pagina 6