September in het teken van 725 jaar Schiedam immm Feest op Stadserf moet hoogtepunt worden 5CJ-1HJJVEH ABBA-show met Bjorn Again Op 23 September wordt het Stadserf omgetoverd in een groot terras waarop 12 horeca-ondernemers zich zullen presenteren. (Foto: Joop Zeemeijer Fotografie) Introductieavond popschool SCHIEDAM - De popschool Schiedam organiseert elk jaar aan het begin van het seizoen een introductieavond voor iedereen die popmuziek wil leren spe- len. Dit jaar wordt de avond gehouden op woensdag 6 September vanaf 19.30 uur. In het gebouw aan de Lange Nieuwestraat 183 zullen de docenten zich (muzikaal) voorstellen. Iedereen vanaf 14 jaar, met of zonder muzikale ervaring, is welkom om te kijken welk instrument of band het beste bij hem of haar past. De reguliere lessen worden gegeven op woensdag- of donderdag- avond en duren anderhalf uur. Tijdens de lessen leer je behalve een instrument bespelen 00k theorie over akkoorden en ritme en krijg je informatie over de historie van de popmuziek. Meer infor matie is verkrijgbaar bij muziekcentrum OpMaat: (010) 4269680. Ouderen en wonen SCHIEDAM - In vijf bijeenkomsten voor 50-plussers wordt binnenkort ingegaan op allerlei aspecten van wonen. Het ini- tiatief is ontwikkeld om deelnemers de mogelijkheid te bieden te praten over hoe zij in de toekomst willen wonen. De bijeenkomsten, georganiseerd door Humanitas Waterweg, de Samen- werkende Ouderenbonden en het Gehandicapten Platform Schiedam, staan onder leiding van deskundigen. De eerste cursusmiddag vindt plaats op 25 September in het pand Valeriusstraat 3. Aanvang 14.00 uur, cursusgeld inclu- sief lesboek f 35,-. Meer informatie (010) 4703811. Wim de Haan, bedankt voor de fado- avond! Samen zachtjes neurien, zingen en meeklappen maar bovenal genieten van de fado-muziek. Afgelopen vrijdag 25 augustus met zo'n 150 liefhebbers in een grote huiskamer van het Rijnmondhotel in Schiedam. De sfeer was geweldig, de muziek ingetogen, ontroerend en prachtig. Dit alles was georganiseerd door de Schiedamse boksleraar Wim de Haan en zijn vrouw. Een cultureel voorproefje voor Rotterdam 2001, zoals in de kranten stond. Nou, dat was het zeker en meer dan de moeite waard. Vele Rijnmonders wordt gegund om van de geweldige muzikanten Jorge Fernando, Mariza en hun begeleiders volgend jaar mee te laten genieten. Twee Rotterdamse raad- sleden (Van Middelkoop en Couwenberg) waren aanwezig en geno- ten als voorbereiding voor het grootste culturele evenement in 2001. Ik hoop dat zij deze muzikanten 00k naar Rotterdam weten te halen. Maar het belangrijkste is dat een Schiedammer, Wim de Haan, een particulier initiatief nam om dit muzikale festijn te organise- ren voor deze stad. Wim, het was een geweldig evenement en ik hoop dat dit soort initiatieven navolging krijgt in Schiedam, waardoor het culturele leven extra gestimuleerd wordt. Wim, bedankt! Liesbeth Flutter, raadslid Gemeente Belangen Schiedam Ingezonden brieven kunnen worden gestuurd naar: De Postiljon, t.a.v. Lezers schrijven, Postbus 85, 2640 AB Pijnacker. De redactie behoudt zich het recht voor om brieven in te korten, dan- wel aan te passen. Ook kan zonder over- leg met de inzender worden afgezien van plaatsing. Anonieme brieven wor den niet in behandeling genomen. Plaatsing betekent niet dat de redactie instemt met de inhoud van de brief. SCHIEDAM - In het jaar 1275 kreeg Schiedam stadrechten en die verworvenheid is voor het gemeentebestuur op gezette tij- den aanleiding feestelijkheden te organiseren. Zo ook nu in 2000. De maand September zal volgens de stadsbestuurders in het teken staan van een spette- rend feest ter gelegenheid van het 725-jarig bestaan van Schiedam. De stichteres van de stad, Vrouwe Aleida die tot voor kort bij haar, tot ste- nklomp verworden kasteel, in schemer- donker oyer de Broersvest uitkeek, wordt met ingang van vrijdag 1 Septem ber door spotlights een opvallend stra- lend middelpunt. Ook de restanten van haar voormalige onderkomen onder- gaan een opknapbeurt, zodat Aleida na 725 jaar eindelijk krijgt wat haar toe- komt. Dit initiatief maakt slechts een klein onderdeel uit van de reeks acti- viteiten waaronder tentoonstellingen, een foto-actie, de presentatie van een kinderstadsgids, een historisch fllmfesti- val en de ujtgave van een Schiedam pro- motieboek. Bovendien zal het vaste marktbezoekers bijzonder aanspreken dat de finale van de Nederlandse kam- pioenschappen standwerken zich op zaterdag 23 September van 11.00 tot 17.00 uur afspeelt in de Lange Kerkstraat. Ongeveer 35 marktkooplui SCHIEDAM - Het Fortis Theater aan de Schie opent het nieuwe seizoen op 7 September aan- staande met de spectaculaire ABBA-voorstelling van het Australische gezelschap Bjorn Again. Het theaterconcert begint om 20.15 uur en brengt een swingende ABBA-revue, waarin alle superhits van het beroemde die als winnaar uit voorronden te voor- schijn kwamen proberen elkaar op die dag de loef af te steken. De huidige markt bestaat in deze vorm 50 jaar, maar al 730 jaar geleden kreeg Schiedam recht om een jaarmarkt en 52 weekmarkten te houden. Een traditie die zich tot in de 21 e eeuw voortzette, maar het gemeentebestuur in het verle- den vaak tot wanhoop dreef. Rond de eeuwwisseling van de 19e naar de 20e eeuw toen het Schiedam economisch niet voor de wind ging konden alleen nog de kermis en paardenmarkt gehou den worden. Het bleef lange tijd een moeizaam gevecht om de overige mark- ten in stand te houden. Ambulante handel In de Sint Janskerk aan de Lange Kerkstraat wordt op vrijdag 1 September het 725 bestaan feestelijk ingeluid. In de kerk zijn twee tentoonstellingen ingericht waarvan 66n, 'Om de gunst van de koper', verwijst naar het markt- verieden. Het boek dat Henk Slechte en Marianne de Bruyn schreven over de Schiedamse marktgeschiedenis wordt tijdens de opening overhandigd aan wethouder Aad Wiegman en aan de voorzitter van Historische Vereniging Schiedam. De andere expositie 'Schiedam 700 25' wordt verzorgd door de Historische Vereniging en toont oude prentbriefkaarten. Burgemeester Reinier Scheeres neemt op 21 September aan de voeten van Zweedse viertal voorbij zullen komen. De muzikale en uiterlijke gelijkenis is verbluffend en kan op tevredenheid rekenen van de echte ABBA-leden. De vroegere manager van ABBA zei over de look-a-likes: 'Ze zijn goed. ABBA zal nooit terugkomen, je moet Bjorn Again gaan zien'. Kaarten voor de voorstelling van donderdag 7 September zijn te koop bij de kassa van het theater aan het Stadserf 1 in Schiedam. Telefoon kassa: (010) 2467467. Vrouwe Aleida het eerste exemplaar van de kinderstadsgids 'Kijk de reuzen zwaaien! in ontvangst. Het boekje is bestemd voor kinderen vanaf acht jaar en werd geschreven als een wandeling door de binnenstad van Schiedam met aandacht voor cultuurgeschiedenis. Het boekje verscheen in een oplage van 2300 stuks en is onder meer bij VW en in de boekhandel verkrijgbaar voor f 15,-. Op deze dag gaan tevens de Schiedamse Brandersfeesten van start. Historische films en gratis foto Ook het gemeentearchief neemt actief deel aan de festiviteiten, zo kunnen stadgenoten in de periode 9 tot 23 Sep tember gratis in het bezit te komen van een historische foto. Overigens is het van 20 tot 23 September mogelijk via het Mozai'ekkanaal op de kabel histori sche Schiedamse film te bekijken. Onder de te vertonen films zitten onder meer het verslag van de Boomplantdag (1927), het bezoek van koningin Juliana (1962), journaal Wilton Feijenoord (1968) en Nieuwland centraal (1989). Meer film- materiaal uit de oude doos is op 23 Sep tember te zien in de Aleidazaal. Hier zijn bijvoorbeeld de onthulling van de konin gin Emmabank (1935), Stoomwasserij De Pauw (1938) en de bouw van de Opstandingskerk (1957) te zien. Het feest wordt op dezelfde dag afgesloten met een groot terras op het Stadserf, te vergelijken met de Proeverij eerder dit jaar. Ruim twaalf plaatselijke horeca- ondernemers presenteren zich deze dag in een sfeervolle ambiance. Alle de hap- jes kosten vijf gulden, voor een drankje legt men een rijksdaalder neer. Als beta- lmiddel gelden de jubileummunten. N^ast muzikale optredens op de ver- schillende terrassen speelt in het Theater aan de Schie de bluesformatie Souled Out The Trouble Horns de hele avond de sterren van de hemel. De in feestelijke kleuren ontworpen jubileum- posters, bestemd voor de aankondigin- gen in de stad, zijn ontworpen door Har Wiegman. Nans Wolters Fietshelm Ik kan de krant niet openslaan, radio of tv aanzetten of iemand houdt wel een warm pleidooi voor de fietshelm. Het is in Nederland (nog) niet verplicht maar '30V' - voorheen Veilig Verkeer Nederland - ziet er heil in. Ik ook. Een 13-jarig meisje uit Doetinchem niet. Dat lees ik in het ANWB-blad 'Kampioen'. In 'brieven van lezers' schrijft ze: "Ik zie het echt NIET zitten om met een val- helm op te fietsen. Denk je dat ik dan ooit nog verkering krijg?" Poeh hd. 'Veiligheid voor alles' zeggen de ouderen, zich enorme zorgen makend over het grote aantal jonge verkeersslachtoffers. 'Een relatie gaat aan mij voorbij door die fietshelm', schrijft de jongere. Toen ik veertien was fietste ik dagelijks met twee vriendinnetjes naar school. Omdat wij aan het voeteneind van de wereld woonden, begonnen wij met het vormen van een ploeg, die hoe langer hoe dikker werd. Tien kleine nik- kertjes, maar dan andersom. Op een centraal punt wachtten we op elkaar en dan fietsten we met z'n alien nog zes kilometer. Op een woensdag in febru- ari, begin jaren zestig, staken we, zoals dagelijks, de rijksweg over. "Het kan!", riep de kopgroep en zij staken over. "Het kan niet meer!", riep het peloton, maar mijn twee vriendinnetjes fietsten vrolijk lachend door. De klap vergeet ik nooit meer, het gevolg ook niet. Een vriendinnetje op slag dood, het andere zwaargewond. Huilen, wekenlang huilen was het enige wat ik kon. Ik ben nu een vijftiger en Sets iedere dag naar mijn werk. In gedachten fiet sen mijn vriendinnetjes van toen met mij mee. Het ene meisje is nooit ouder geworden. Als zich een precaire verkeerssituatie voordoet, zie ik haar liggen, in haar blauw gestreepte winterjasje, haar witte gezichtje, en ik hoor de stem die mij - bijtend bijna - toesnauwt: "Blijf van haar af, ze is dood." Ik zal het natuurlijk nooit weten, maar als het dragen van een fietshelm dit ongeluk had kunnen voorkomen... Lief meisje van dertien uit Doetinchem, draag de fietshelm met flair, ook al komt 'coupe wanhoop' onder je helm vandaan. Er komt vast wel zo'n stoe- re helmdragende jongeling naast je fietsen, die schalks maar welgemeend opmerkt: 'Met helm ben je al zo verpletterend mooi, laat staan als je hem af doet.' 31 AUGUSTUS 2000 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 9

Postiljon | 2000 | | pagina 9