Schrikbarend veel rokende tieners Vitamines en mineralen: onmisbaar Griepprik voorkomt veel narigheid r in de maand: Jd Vademecum Vermiste Personen Instituut Asbestslachtoffers Uw apotheek adviseert Achtste editie 50+ Beurs Festival Erzijn heel wat mensen die vroeger met het gevaarlijke asbest hebben gewerkt. Naar schatting hebben meer dan 300.000 mensen tot 1993 met het gevaarlijke asbest gewerkt. In de bouw, scheep- vaart, in fabrieken en garages. Als automonteur, asbestcement- spuiter, productiemedewerker of loodgieter. In 1993 kwam er een asbestverbod. Veel mensen hebben inmiddels Asbestose, longkanker of mesothelioom. Deze laatste is de meest ver- woestende van alle asbestziek- ten. Het aantal zieken is nog steeds aan het toenemen. Met de komst van het Instituut Asbestslachtoffers worden de slacht offers meer opgemerkt. Voor de mensen met mesothelioom is er nu ook een financiele regeling. Mesothelioom is De anti-roken-campagne '...maar ik rook niet' is in 1998 gestart en loopt tot 2001. De campagne is een initiatief van de Stichting Volksgezondheid en Roken (Stivoro). De campag ne is opgezet om het hoge per centage jongeren dat begint met roken terug te dringen. Uit onderzoek blijkt dat niet minder dan veertig procent van de jongeren tussen de twaalf en zestien jaar begint met roken. Dat vindt Stivoro een schrikbarend hoog cijfer. Teenagers verkeren in de veronderstelling dat roken hun uitstra- ling kan verbeteren. De overgang van de basisschool naar het voortgezet Griep is voor jonge gezonde mensen een vervelende, maar onschuldige ziekte. Een weekje onder de wol met in het begin hoge koorts, spierpijn, hoofd- pijn en soms een droge hoest. Voor zo'n drie miljoen andere Nederlanders, kan griep wel ernstige gevolgen hebben. Hiertoe behoren alle 65-plus- sers en iedereen met een hart-, nier- longziekte of diabetes. Gelukkig kan griep voorkomen worden met een griepprik. Slachtoffers van griep behoren bijna altijd tot een van de groe- pen voor wie de griepprik is aanbevo- len. De griepprik is een veilig en effec- tief middel om het risico op griep en de gevolgen van griep te beperken. De griepprik beschermt meestal tegen griep. Krijgt men onverhoopt toch griep, dan zorgt de' griepprik er voor dat de griep minder ernstig verloopt. Vooral de kans op complicaties van griep vermin- deren sterk door de griepprik. De beste tijd om een griepprik te halen is oktober of begin november. De griepprik is niet alleen belangrijk voor mensen die door ziekte minder weerstand hebben. Ook als gezonde 65- plusser is het aanbevolen om zich tegen griep te laten inenten. Naarmate men ouder wordt, kan men door de griep ernstiger ziek worden en neemt ook de kans op complicaties toe. De folder 'De O is weer in de maand: tijd voor de griepprik!' van het College voor zorgverzekeringen (CVZ) ligt reeds klaar bij de bibliotheek. Ook de huisarts geeft graag meer informatie. een dodelijke longaandoening. Het duurt vaak tientallen jaren voordat men er last van krijgt. Veel patienten overlij- den binnen een jaar. Uit de verhalen van verschillende asbestslachtoffers komt steeds hetzelfde beeld naar voren. Ze hebben jaar in jaar uit onbeschermd met asbest gewerkt. Vroeger werd er nogal lichtzinnig gedacht over asbest. Door toenmalige onderschatting van de risico's overlijden er op dit moment jaarlijks circa driehon- derd mensen aan mesothelioom. Naar verwachting zal dit aantal geleidelijk oplopen tot ruim zevenhonderd geval- len per jaar. In totaal gaan er nog onge- veer twintigduizend slachtoffers vallen. Instituut Asbestslachtoffers Veel asbestslachtoffers willen schadever- onderwijs en de puberteit zorgen voor een sterk gevoel van onzekerheid. Teenagers nemen hun eigen onzeker heid weg door het roken, dat volgens hen een stoer en onafhankelijk imago heeft. De '...maar ik rook niet'-campagne laat zien dat juist andere zaken bepalen of je stoer en cool bent en dat roken daar- voor volstrekt niet nodig is. Onlangs heeft Stivoro een speciale '...maar ik rook niet'-tour gehouden, waarbij jonge ren op onverwachte plaatsen werden geconfronteerd met de campagne. Er wordt verder met name gebruikge- maakt van televisiespotjes. Ttjdens het komende campagnejaar is Stivoro van zins directer op de jongeren af te stap- pen. In de Jaarbeurs Utrecht dingen van 21 tot en met 24 September ruim 400 bedrijven naar de gunst van actieve 50-plussers uit Nederland. De ouderenmarkt kent een explosieve groei; tot 2050 groeit de groep 50-plussers met 75 procent, terwijl de groep jonger dan 50 jaar slechts met 1 pro- cent groeit. Het gemiddeld vermogen van 55-65 jarigen is ruim drie keer meer dan dat van de 25-35 jarigen. Door de stijging van de levensverwachting, de toenemen- de vrije tijd en bestedingsmogelijkheden en de aandacht voor kwaliteit richten steeds meer bedrijven zich op de ouderen markt. Op de beurs is alles te vinden over kleding, reizen, auto's, wonen, technolo- gie en gezondheid. Naar verwachting zul- len dit jaar 80.000 50-plussers de beurs bezoeken. Meer info: www.50plusbeurs.nl. Vitamines en mineralen zijn onmisbaar voor de groei, voor een gezonde huid en gebit, voor een goede werking van hart en bloedvaten, voor een verhoging van de weerstand, voor gezonde weefsels en voor de vorming van hormonen. Ons lichaam kan zelf niet voldoende vitamines en mineralen aanmaken, en daarom moeten we ze uit onze voeding halen. Per dag is maar een kleine hoe- veelheid vitamines en mineralen nodig; dat wordt de ADH genoemd, de Aanbevolen Dagelijkse Hoeveelheid. Wie redelijk gezond is en gevarieerd eet, heeft normaal gesproken geen vita mines en mineralen uit een potje nodig. Toch worden vitamines als foliumzuur en vitamine D veel gebruikt als aanvul- ling. Baby op komst Vrouwen die zwanger willen worden, doen er verstandig aan tot en met de achtste week van de zwangerschap REGIO - Bij het Nederlandse instituut voor zorg en welzijn (NIZW) is het 'Vademecum Vermiste Personen' versche- nen. In dit Vademecum staan alle organisaties in Nederland beschreven die zich direct of indirect bezighouden met ver- missingen. Jaarlijks worden er bij de politie zo'n 12.500 meldingen gedaan van vermiste personen. Een langdurige vermissing is intens ingrijpend en verandert het bestaan van achterblijvers radicaal. Het vademecum bevat een overzicht van opsporingsorganisaties in binnen- en buitenland. Daarnaast worden er orga nisaties beschreven die hulp en steun bieden aan achterblijvers en wellicht goeding van hun (vroegere) werkgever. Problematisch is dat een gewone proce dure voor de rechter meestal erg lang duurt. Vaak is de patient voor de uit- spraak al overleden. Het Instituut Asbestslachtoffers in Den Haag is opge- richt om veel sneller resultaat te berei- ken. Het instituut startte aan het begin van dit jaar na afspraken tussen werkgevers, vakbonden, verzekeringsmaatschappij- en en de overheid. Er zijn afspraken gemaakt over de hoogte van de schade- vergoeding, het medisch onderzoek en het onderzoek naar het arbeidsverleden van het slachtoffer. Hierdoor is snelle afhandeling -mogelijk. Het instituut behartigt voorlopig alleen de belangen van (oud) werknemers met mesotheli oom, dus niet als er sprake is van asbe stose of longkanker. Alsmen bemiddeling wil van het Instituut Asbestslachtoffers of in aan- merking wil komen voor de Regeling tegemoetkoming asbestslachtoffers, kan men telefonisch contact opnemen met het callcenter van het instituut, telefoon (045) 5796969. extra vitamine B11dat is foliumzuur, te slikken. Zo wordt namelijk de kans op aangeboren afwijkingen bij de baby ver- kleind. Bovendien heeft een vrouw die in verwachting is of borstvoeding geeft, extra vitamine D nodig. Extra vitamine D slikken is ook zinvol voor kinderen in de groei en voor ouderen. Vitamine D is goed voor de opbouw van botten en tanden, zorgt dat calcium en fosfor uit het voedsel beter worden opgenomen en gaat de afbraak van botten tegen. Vitamine D zit in vis, eieren, boter, mar garine en lever en wordt door het lichaam zelf gemaakt onder invloed van zonlicht. Mensen boven de 75 jaar heb ben extra vitamine D nodig om botaf- braak tegen te gaan. Dat geldt ook voor mensen tussen 65 en 75 die niet regel- matig buiten komen. Overigens: te veel vitamines en minera len nemen is niet goed. Te veel vitami ne D bijvoorbeeld, kan vermoeidheid, misselijkheid, diarree, hoofdpijn en dui- zeligheid veroorzaken. Meer informatie hierover is te lezen in de uitgebreide folder van uw Apotheek, waarin de verschillende vitamines en mineralen op een rijtje zijn gezet. contact kunnen hebben met de vermis- ten, zoals bijvoorbeeld dak- en thuislo- zenvoorzieningen. Ook organisaties die zich bezighouden met vermiste perso nen in het buitenland, internationale kinderontvoering en met vermiste vluchtelingen komen aan de orde. Behalve het adressenoverzicht geeft het vademecum ook een overzicht van de problematiek van vermissing en de emotionele en praktische problemen die de achterblijvers tegenkomen. Het Vademecum Vermiste personen. Organisaties en voorzieningen in Nederland is geschreven door M. Verhoeven, D. Rap en C. Koppedraijer en kost/ 29,50. ISBN 90-5050-821-9 en NIZW bestelnummer 904. Verkrijgbaar bij de boekhandel of te bestellen bij NIZW Uitgeverij, (030) 2306607. Als w 65 plusser bent, of u heeft een hart- of longziekte of diabetes, dan komt u in aanmerking voor een gratis griepprik. Uw huisarts zorgt ervoor. De folder 'De O is weer in de maand' tijd voor de griepprik!' ligt reeds klaar in de bibliotheken. 65-plussers komen in aanmerking voor een gratis prik. 14 SEPTEMBER 2000 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 4 Gevaarlijk asbest eist slachtoffers /i' - f i

Postiljon | 2000 | | pagina 4