»|Y Skeelers in de Lange Nieuwstraat ACTjyJTEJTEH fDDSi ■ill Spreekuur voor vrijwiUigers SCHIEDAM - Op zaterdag 16 Septem ber wordt voor de vijfde maal de Open Vrijwilligersdag gehouden. Meer dan 2200 organisaties in Nederland houden een 'open huis' om vrijwiUigers te wer- ven. De Stichting Ouderenwerk Schiedam en Vlaardingen houdt rand om deze dag twee keer een telefonisch spreekuur voor mensen uit beide steden die hun kennis en ervaring eens op een andere manier willen inzetten. Vrijblijvend kunnen de vrijwiUigers aan- geven welk soort werk ze leuk lijkt, en in welke buurt, hoeveel tijd en wat voor ervaring ze hebben. Tijdens het spreek uur krijgt men te horen welke mogelijk- heden er voor vrijwilligerswerk bestaan bij de Stichting Ouderenwerk. Bij de stichting werken bijna 600 vrijwiUigers. De telefonische spreekuren zijn op: vrij- dag 15 en maandag 18 September van 11.00 tot 12.00 uur. Telefoon: (010) 2486890. Theaterprogramma SCHIEDAM - Het Fortis Theater a/d Schie biedt komende week het volgen- de programma: Het theaterconcert Heineken Music Night met Mr. Boogie Woogie en Tyree Glenn jr. Band wordt gehouden op vrijdag 22 September om 20.15 uur. Op woensdag 27 September om 20.15 uur is de cabaretvoorstelling Biks! van Plien Bianca te zien; een hilarisch schuurfeest van twee boeren- meiden. Het Zuidelijk Toneel speelt op vrijdag 29 September vanaf 20.15 uur Sam Shepard's 'Fool for Love'. M.m.v. Joop Doderer, Chris Nietvelt, Michael Pas en Johan van Assche. Kaarten kun nen worden gereserveerd via (010) 2467467. De Stichting Ouderenwerk Schiedam organiseert de komende tijd de volgen- de activiteiten voor 55-plussers: OPTREDEN - In dienstencentrum de 4 Molens vindt op vrijdag 6 oktober een optreden plaats van 'Aphrodites. Het optreden begint om 13.00 uur en duurt twee uur. Kaarten kosten f 6,50, inclu- sief hapje en drankje. Opgeven voor 2 oktober. BEWEGEN OP MUZIEK - In dien stencentrum de 4 Molens kan men op 15 September bewegen op bijzondere muziek vanaf 14.00 uur. Kosten f 10,- per maand. BINGO - De bingo in de 4 Molens vindt plaats op woensdag 20 September van 13.30 tot 16.00 uur. Kosten 6 ron- den f 7,-. VISTIECLUB - In wijkpost Zuid wordt elke maandag een vistieclub gehouden van 9.30 tot 15.00 uur. De toegang is gratis. SOOS - Een gratis soos kan elke dins- dag worden bezocht in wijkpost Zuid van 13.00 tot 16.00 uur. ONTSPANNING - Verschillende ont- spanningscursussen zoals T'ai Chi en yoga vinden plaats in dienstencentrum de 4 Molens. Meer info: Nieuwe Damlaan 766 of (010) 4705500. POPPEN MAKEN - In de 4 Molens wordt van 29 September t/m 15 december een cursus poppen maken gegeven. Kosten f 7,- per keer exclusief materiaal. STIJLDANSEN - Dienstencentrum de Woudhoek biedt op de vrijdagavond van 19.30 tot 22.30 uur een cursus stijl- dansen. O.a. de Foxtrot en Cha cha cha komen aan bod. Kosten f 17,25 per maand. Info: Heijermansplein 35 of (010) 4709555. SCHIEDAM - 'Leven zonder auto is heel draaglijk en aange- naam.' Met deze slogan willen het Landelijk Overleg Autovrije Zondag en Milieudefensie auto- mobilisten ervan overtuigen dat het niet moeilijk is op gezette tijden de wagen even te laten staan. Net zoals een aantal andere Nederlandse gemeenten heeft Schiedam schoorvoetend toestemming gegeven voor deel- name aan de actie van zondag 24 September. Hoewel het begrip autovrij in de Brandersstad wel h661 ruim wordt opge- vat. Ester Jagers van Milieudefensie Schiedam: "In ruim 90 gemeenten wor den op 24 September wegen en straten autovrij gemaakt. In Schiedam, een stad met veel auto's en weinig ruimte, zal de Lange Nieuwstraat deze dag alleen toe- gankelijk zijn voor fletsers en voetgan- gers." De aanpak per gemeente verschilt sterk. Zo riep Amsterdam de autoloze zondag uit tot een evenementendag. De gehele binnenstad wordt vrijgehouden van autoverkeer. De Kamer van Koop- handel, het midden- en kleinbedrijf (MKB) en de horeca reageerden hierop furieus. In een bodemprocedure willen zij een uitspraak van de rechter over dit voornemen. De organisatie van de autoloze zondag in Schiedam is in handen van Milieudefensie en wordt ondersteund door Groen Links. In de aankondiging over de actie verwijzen zij naar verge- lijkbare dagen in 1973. 'Het lijkt lang geleden, maar ouden tijden gaan herle- ven. Toen ging het om een oliecrisis, nu gaat het om de leefbaarheid van de stad. E6n dag schone lucht, rust en ruimte op straat. Het is haast niet voor te stellen in het overvolle Schiedam, maar het kan'. Geen rust Inderdaad zal er op 24 September in de Lange Nieuwstraat ruimte zijn, maar de lucht zal zeker niet schoner zijn en van de rust zal ook weinig te merken zijn, want de dag staat bol van allerlei activi teiten. Autopedraces, skeelerwedstrij- Op de Autovrij Zondag van 24 Sep tember wordt niet de gehele binnen stad autovrijgemaakt, maar slechts een enkele straat. (Foto: Joop Zeemeijer Fotografie) den, ligfietsactiviteiten, verkoop van fietsen en fietsonderdelen. Verder spel- letjes voor de jeugd zoals onder meer een springkussen, en gratis yoga- en cal- leneticlessen van gediplomeerde docen- ten. Volgens Esther Jagers heeft Milieudefensie niet de intentie om meer vrije zondagen te organiseren. Wel wil men proberen het publiek er op te wij- zen dat als men zich wil verplaatsen de keus niet automatisch hoeft te vallen op de auto. Overtuigingskracht "Overigens hebben wij in Schiedam geen tegenwerking ondervonden van het MKB of van de Kamer van Koophandel", verklaart Jagers. "Wel hebben wij veel overtuigingskracht moeten gebruiken om de gemeente zover te krijgen een vergunning te vers- trekken voor de autoloze zondag. De onduidelijkheden over de Branders- feesten hebben niet alleen het proces om te komen tot een goed georgani- seerde manifestatie behoorlijk ver- traagd, maar hebben ons bovendien gefrustreerd. We hebben inmiddels ondervonden dat de gemeente geen gemakkelijke gesprekspartner is en dat het moeilijk is afspraken te maken." De activiteiten op de autoloze zondag worden financieel mogelijk gemaakt door het VSB-fonds, de Nederlandse Hartstichting en de Zuid-Hollandse Milieudefensie. Nans Wolters Activiteiten overzicht autovrije zondag SCHIEDAM - Ook de gemeente Schiedam zal dit jaar haar mede- werking verlenen aan de landelijke autovrije zondag, die staat gepland voor zondag 24 September. Dit jaar staat de gebeurtenis in het teken van het thema: 'gezondheid' en in dat kader vinden her en der over de wijken verspreid allerlei activiteiten plaats. Zo kunnen belangstellenden tussen 13.00 en 17.00 uur terecht bij de Lange Nieuwstraat en de Tuinlaan, die deze dag zijn afgeslo- ten voor autoverkeer. Op die manier krijgen de kinderspelen ruim baan en kunnen kinderen uit de buurt genieten van: luchtkussens, skate- lessen, steps, ligfietsen, stepracen of zelfs buiten op straat meedoen aan openbare lessen Tai Chi, yoga of cal- lanetics. Tussen 13.30 en 14.00 urn- is er voor de liefhebbers een auto- ped-promotietoer, speciaal voor de professionals en amateurs uit de gemeente.De geplande skatetoer gaat wegens omstandigheden niet door. Voor meer informatie omtrent de activiteiten en/of aanmeldingen voor de autoped-promotietour kunt u terecht bij de gemeente Schiedam. INLOOPCONCERT - Het wekelijkse inloopconcert in de Grate of St. Janskerk Schiedam vindt zaterdag 16 September plaats vanaf 15.00 uur. Het gratis concert wordt deze keer verzorgd door het Duo Cordaire uit Pijnacker. Henriette Hoebeek op viool en Ronald Jochems op piano zullen werken spelen van Bach, Mozart en Sjostakowitsj. ROMMELMARKT - Op zondag 17 September staan er weer 60 tafels opge- steld op de rommelmarkt in Klubhuis Oost aan de Boerhaavelaan 79. De rom melmarkt kan gratis worden bezocht. De kramen zijn gehuurd door particu- lieren die onder meer kinderkleding, serviesgoed, speelgoed en gereedschap zullen aanbieden. Er zijn nog enkele tafels te huur voor f 12,50. Info: (010) 2451818. PATIENTEN BIJEENKOMST - De Patienten Belangen Vereniging Schiedam houdt op dinsdag 3 oktober een themabijeenkomst met als onder- werp Diabetes type 2. De avond vindt plaats in dienstencentrum de 4 Molens, Nieuwe Damlaan 766 en begint om 20.00 uur. Diverse sprekers en info- stands zullen de bezoekers voorzien van de nodige informatie over suikerziekte o.a. bij ouderen, Diabetes type 2. Inlichtingen: (010) 4712350. NAAICURSUS - Kluphuis Oost heeft plaatsen vrij op de naaicursus op de woensdagavond (20.00 tot 22.00 uur). Bij voldoende aanmeldingen start er ook vrijdagmorgen (9.00 tot 11.00 uur) een groep. Bij de ochtendgroep is kinderop- vang mogelijk. De lessen worden gege ven in blokken van zes lessen en kosten per blok f 30,- (f 36,- met kinderop- vang). Naaimachines en patronen zijn aanwezig. Info en aanmeldingen: (010) 2451818. STIJLDANSEN - In het programma- boekje van wijkcentrum De Erker staat bij de vrijdagse cursus stijldansen een verkeerd bedrag vermeld. De contribu- tie bedraagt f 87,50 voor 14 lessen. Info: (010) 4267767 Hoofdkussen Toen ik zes jaar was kreeg ik een hoofd kussen. Kinderen eerder op een kussen laten slapen, was volgens mijn moeder niet verantwoord. Ik wachtte de dag met spanning af. Mijn eigen kussen! Ik herinner het me nog als de dag van gis- ter. Het kussen was rood/zwart/wit gestreept. Daaroverheen ging een 'ondersloop' en dan een kraakhelder wit sloop met opengewerkt kant. Dat kant kloste mijn moeder zelf in haar schaarse vrije tijd, waarvan ik nog steeds niet weet waar ze die vandaan haalde. Het grote gezin, de boerde rij, het vele werk, en toch kantkloste, breide, stopte, haakte en borduurde ze er lustig linkshandig op los. Mijn hoofdkussen dus. Ik schudde het's morgens op, verstopte op teener- leeftijd het boek erin, dat op de index stond. Mijn studieboeken brachten veel tijd door onder mijn hoofdkussen. Ik was ervan overtuigd dat ik die stomme jaartallen en rijtjes van 'mit, nach, nebst enz.en de onregelmati- ge Franse werkwoorden dan beter in mijn hoofd gestampt kreeg de vol- gende morgen. Mijn eerste veriiefdheid onderging ik met de foto van 'de jongen van mijn dromenonder mijn kussen; mijn eerste liefdesverdriet met hete ongeluk- kige tranen gehuild in hetzelfde kussen. De foto inmiddels in reepjes geknipt, maar wel bewaard onder het kussen. Ik sliep in een bane winter eens met rode sokken aan, omdat ik zulke koude voeten had. "Die sokken uit", zei mijn moeder toen ze het ontdekte, "als er iets ongezond is, dan is het slapen met je sokken aanIk stopte ze in het sloop van mijn kussen, vergatze eruit te halen en mijn moeder zag ze tijdens de kookwas over het hoofd. Ik ging trouwen en mijn moeder gaf me mijn hoofdkussen mee. "Dit is je meest zoete jeugdherinnering", zei ze, "het zoet zit er nog in, het zuur heb ik er voor je uit gewassen.Ik koesterde mijn kussen en sliep er ook in mijn huwelijk fantastisch op. Tot een jaar geleden. Op een ochtend ontdekte ik een vreemdsoortige, viezige substantie in mijn bed. "De inhoud van mijn kussen", wist ik meteen. De tijd des tijds mag aan alles knagen, aan mij, aan de gevel van mijn huis, aan mijn fietsbanden, MAAR NIET AAN MIJN KUSSEN! Ik bel mijn moeder op en vertel verbolgen mijn verhaal. "Mijn hoofdkussen, dat ik van jou heb gekregen toen ik zes was, en meegekreeg toen ik trouw- de is versleten. Ik ben radeloos!" Ze zucht: "In de stad zijn toch wel hoofdkussens te koop?" 14 SEPTEMBER 2000 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 7 Weinig steun in Schiedam 'Autovrije Zondag' Jt n~jk Ji Js J

Postiljon | 2000 | | pagina 7