'Niet te starten, niet te stelen TT N TT "Dat gebeurt mij niet Houd de dief! w Praktische tips Nationale Autodiefstal Infolijn Cijfers gestolen auto's eerste helft 2000 Meer informatie: Je moet er niet aan denken Spijtig en gevaarlijk Groter gevoel van veiligheid W Preventie is nooit te duur 21 SEPTEMBER 2000 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 11 Nieuwe campagne tegen autodiefstal en auto-inbraak Begin September is de nationale campagne 'Niet te starten, niet te stelen' van start gegaan. Mede hierdoor weet iedereen in Nederland hoe groot het risico is dat juist zijn of haar auto wordt gestolen. Uit cijfers van de Stichting Aanpak Voertuigcriminialiteit (AVc) blijkt dat vorig jaar 30.000 auto's zijn gestolen. Hiervan waren er slechts 1.600, ofwel vijf procent voorzien van een gecertificeerd alarm of startonderbreker. Anders ge- zegd: het dievengiide weet precies welke auto's interessant zijn, want 95 procent was niet beveiligd. Het zal je maar gebeuren, dat je terugkomt van een avondje theater of een dagje funshoppen en je auto is weg... Dieven stelen niet alleen dure merken in de hogere klassen en ook niet alleen de nieuwste modellen. Vooral sinds oktober 1998 elektronische startonderbrekers ver- plicht worden ingebouwd in alle nieuwe auto's, hebben zij hun werkterrein verlegd. Het zijn nu juist de oudere, onbeveiligde auto's, die zich in de warme aandacht van het dievengiide mogen verheugen. We- tende dat, op basis van de cijfers, er in Nederland elke 16 minuten een auto wordt gestolen, kan men zelf bedenken wat dit allemaal betekent. Voldoende reden voor de Stichting Certi- ficering Motorrijtuigbeveiliging (SCM) om samen met de Stichting Aanpak Voertuig- criminaliteit (AVc) als vertegenwoordiger van verzekeraars, politie en enkele ministeries plus de branchevereniging RAI Vereniging de campagne 'Niet te starten, niet te stelen' te starten. De campagne is bedoeld om de groei van autodiefstal te stuiten, want het kost alleen de verzekeringsmaatschappijen nu al 250 miljoen gulden op jaarbasis. Uit onderzoek van de stichting, die zich heeft toegelegd op diefstalbeveiliging van (motor)rijtuigen, blijkt dat veel autobezitters het nut van bijvoorbeeld een auto-alarm en startonderbreker niet inzien. "Met alle gevolgen van dien," vertelt SCM-managerTjip Koopmans. "Veel men- sen denken dat hun eigen auto nooit ge stolen wordt, puur op basis van - onte- rechte - persoonlijke ervaringswaarden. Bijvoorbeeld omdat ze er in hun directe omgeving niet mee geconfronteerd zijn. Die denkwijze is spijtig en gevaarlijk, aan- gezien iedere 16 minuten een auto wordt gestolen en elke minuut in een auto wordt ingebroken (jaarlijks ruim 800.000)! Je spreekt bij diefstal overigens nauwelijks over nieuwe auto's, want 85 procent van alle gestolen auto's is van 1997 of ouder. Niet onlogisch trouwens, wanneer we be- seffen dat de oudere auto's vaak geen startonderbreker of alarm hebben. De vraag rijst of de keuze tussen alle narig- heid en de investering van een gemiddeld inbouwbedrag van iets meer dan driehon- derd gulden nog wel reeel is," zegt de be- vlogen Koopmans. Een beveiligingssysteem dat is goedgekeurd door SCM/TNO biedt veel grate voordelen: u loopt liefst twaalf keer minder kans dat uw voertuig gestolen wordt. Het verkleint boven- dien de kans op inbraak aanmerkelijk. De verzekeraar waardeert uw voorzorgs- maatregelen en beloont dit in veel gevallen met gunstiger verzekeringsvoorwaarden. Maar het belangrijkste is misschien wel het grotere gevoel van veiligheid, met een door SCM/TNO gecertificeerde beveiliging te gen inbraak en diefstal, dat eigenlijk on- betaalbaar is. Wat kunt u zelf doen? De groei van autodiefstal is voor een groot deel te wijten aan het ont- breken van autobeveiliging, zoals een startonderbreker of alarm. Bij veel auto's ontbreken diefstalbeperkende middelen en dat is bekend bij het dievengiide. 'Mij overkomt het niet' of 'in deze buurt gebeurt dat niet' zijn veel gehoorde argumenten waar in de praktijk bitter weinig van waar blijkt te zijn; landelijk gezien zijn er helaas weinig verschillen. Leeftijdsverdeling gestolen auto's eerste halfjaar 2000 Er zijn drie soorten autodieven: de inbre- ker, de gelegenheidsdief en de 'professio- nele' autodief. De eerste is puur uit op de buit in de auto, maar de laatste twee vor- men het echte probleem. Circa 60 procent van de auto's die worden gestolen, wor den bij gelegenheid gestolen. Vaak oudere auto's zonder enige vorm van beveiliging, die gebruikt worden voor vervoer van A naar B. De voertuigen komen meestal binnen en kele dagen tot twee weken weer terug, vaak met schade aan sloten en ruiten. In deze categorie vallen ook de voertuigen die gebruikt worden als vluchtauto bij mis- drijven of als ramvoertuig bij een inbraak. Parkeer je auto in de garage of op het eigen terrein en achter een hek. Zoek een verlichte plek, liefst niet langs struiken en doe de auto altijd op slot, ook voor heel korte tijd. Natuurlijk laat u geen waardevolle spullen in de auto, ook niet in de kofferbak, en neemt u de autopapieren, huissleutels en dergelijke altijd mee. Bovendien legt u de autosleutels thuis natuurlijk niet vlak bij de deur, zodat dieven er alsnog gemakkelijk bij kunnen. Maak tot slot een afspraak met uw garagebedrijf om een voor u passend beveiligingssysteem te laten monteren. Dan zijn de meeste dieven bij u aan het verkeerde adres! Doorgewinterde criminelen Uit de cijfers over 1999 blijkt dat dieven in 95 procent van alle gevallen kiezen voor een voertuig, dat niet is uitgerust met een beveiliging die is gecertificeerd door SCM/TNO. De cijfers over het eerste halfjaar van 2000 zien er niet rooskleuriger uit, zodat de noodzaak van inbouw van een beveiliging alleen maar groter wordt. Autodieven kiezen steeds vaker voor de wat oudere auto's, omdat die geen gecertificeerd alarm of startonderbreker hebben. Een ander deel van het wagenpark valt ten prooi aan de meer doorgewinterde crimi- neel, die zijn bestaan vindt in de autodiefstal. De voertuigen worden gestolen en a la mi nuut of wat later doorgeleverd. Het gaat hier- bij om gangbare modellen. Hierdoor zijn bijvoorbeeld ook in het voormalig Oostblok onderdelen leverbaar. De laatste tijd is er een tendens dat ook de wat oudere voer tuigen hun weg naar Oost-Europa vinden. Tot slot is er nog een kleine groep van de echte professionals die voertuigen op be- stelling stelen. Meestal gaat het hierbij om exclusieve, dure auto's, die bedoeld zijn voor export overzee en eveneens naar Oost-Europa. Wat kunnen autobezitters zelf doen om diefstal van hun kostbare bezit tegen te gaan? Diefstalpreventie is erop gericht de kans op inbraak en diefstal van je auto te verkleinen door een aantal drempels op te werpen. Met voldoende tijd zijn natuur lijk alle drempels te slechten, maar de tijd die ervoor nodig is hangt af van de getrof- fen maatregelen. Beveiliging van de auto met een startonder breker en/of alarmsysteem is in feite het sluitstuk van het beveiligingsplan. In dit ge- heel moet daarbij vooral gedacht worden aan zaken die makkelijk zelf te regelen zijn. De belangrijkste oorzaak waarom auto's met een SCM/TNO-gekeurde beveiliging nauwe lijks worden gestolen, ligt opgesloten in het feit dat een systeem aan zeer hoge kwaliteits- eisen moet voldoen en door een gekwalifi- ceerd bedrijf moet zijn ingebouwd voordat een certificaat wordt afgegeven. De Stichting Certificering Motorrijtuigbevei liging ziet er bij de 5.000 inbouwbedrijven, veelal uw eigen garage- of dealerbedrijf, op toe dat volgens de juiste richtlijnen wordt gewerkt. Er is best enige speelruimte qua inbouw per type auto, maar slechts binnen bestaande marges van kwaliteit en betrouw- baarheid. Sinds 1989 heeft SCM in nauwe samenwerking met TNO een strenge keuringsregeling opgezet. Goedgekeurde systemen kunt u herkennen aan het oranje goedkeuringslabel. Informatie over inbouwbedrijven vindt u in de Gouden Gids en op internet: www.scm.nl Diefstal personenauto's eerste halfjaar 1995 - 2000 14.000 13.500 13.000 12.500 12.000 11.500 11 000 10.500 1995 1996 1997 1998 1999 2000 Voor meer informatie kunt u bellen met de Nationale Autodiefstal Infolijn: 0900-1593 (a 1 gulden per minuut) of bezoek de site: www.niettestartenniettestelen.nl

Postiljon | 2000 | | pagina 11