Kinderopvang moet worden uitgebreid Viering Stedelijk Museum feest voor 3oj G Zuster Van Heusden Het beeldje De Honkbalspeler is een van de honderd door de Vrienden van het Stedelijk Museum uitgekozen kunstwer- ken. (Foto:Joop Zeemeijer Fotografie) Vorige week donderdagmiddag stond ik aan de poorten van het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest, gelegen tussen Leiden en Katwijk. Een van mijn patienten was daar ondergebracht in verband met depressie. Toen ik mij in het hoofdgebouw meldde, reikte de portier een sleutel aan die op de deur paste van het paviljoen waar alle nieu- we, nog niet beoordeelde patienten werden opgenomen. De man wees mij vriendelijk de weg: "Je wandelt dit pad afnaar dat witte gebouw met het plat- te datOpeens keek hij mij strak aan. "Als je straks daar de deur met deze sleutel opent, moet je ze niet laten ont- snappen, hoor!" Terwijl ik de gewezen weg volgde, dacht ik na over wat nog dreigend had geklonken en beeldde me al de meest enge taferelen in. Het viel mee. Bij het paviljoen aangekomen, stond een acht- tal mensen aan de andere kant van de voordeur, maar zij werden zachtjes, doch heel beslist door een zuster opzij geduwd. De vriendelijke verpleegster vertelde me dat de portier mijn komst had aangekondigd. "Als je me nodig hebt, dan roep je me maar. Ik ben zus ter Van Heusden. Tussen het 'ontvangscomite' dat voor de deur stond, bevond zich mijn patient, de heer Van Elst. Jaap van Elst had van zijn gespaarde centjes een snackbar gekocht. De aankoop van deze eetgelegenheid had zoveel van Jaaps spaartegoed gevergd, dat er niets meer over was voor andere zaken, zoals bijvoorbeeld personeel en een goede verzekering. Kort na de opening sloeg het noodlot toe. Op een avond was de vraag naar cola zo groot dat Jaap naar het bovenkamertje - dat als opslagruimte diende - ging om wat nieuwe flesjes te halen. Gehaast droeg hij een drietal kratjes op elkaar de smal- le, steile trap af. Echter, de trap had al veelgeleden in de loop van de tijd. Een van de treden had zijn lasten nog steeds gedragen tot op dit moment... Met een krak bezweek het houtwerk onder het gewicht van Van Elst met zijn kratjes frisdrank. Via een vreemde capriool kwam de man op zijn rechter- voet terecht tussen uiteenspattende flesjes. Een halfuur later werd op de EHBO van een dichtbijgelegen zieken huis een verbrijzelde voet vastgesteld. Er moest direct geopereerd worden. Maar de man was niet verzekerd. Kortom: Van Elst is geopereerd, maar bezit geen snackbar meer. Het enige wat hem rest is een enorme schuld. "Vindt u het dan nog gek,besloot Van Elst, "dat ik het niet meer zag zitten?" Toen het gesprek beeindigd was, voel- de ik mij geraakt door zoveel pech voor mijn patient. Nog in gedachten verzon ken kwam ik op de gang zuster Van Heusden tegen. Ze informeerde of ik met de auto was. Na mijn bevestigend antwoord vroeg ze: "Zou ik dan straks een stukje met u mee kunnen rijden richting station?" Terugdenkend aan haar hulp bij mijn binnenkomst, stem de ik toe. Zo stonden we even later met z'n tweeen voor een gesloten voordeur. Na even zoeken in mijn jaszak vond ik de sleutel. Echter, toen ik echter de deur wilde openen, kwam een man metzeemanstruien naambordje ('broe- der Kees'j aangehold en vroeg: "Juffrouw Van Heusden, waar gaat u naar toe?" Mijn metgezel slikte even hoorbaar en begon daarna opeens heel typisch te lachen. Toen zei ze tegen mij: "Weet je wat? Gaat u maar. Ik heb hier nog heel veel werk te doen. Pieter Vlasveld huisarts SCHIEDAM - Honderd leden van de vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum mochten enige maanden geleden rond- neuzen in het depot van het museum en een kunstwerk uit- kiezen. Overigens was het niet de bedoeling dat het schilderij of beeld mee naar huis ging, maar dat het met de overige 99 andere stukken tentoongesteld werd in het Stedelijk Museum. Tot en met 29 oktober is het resultaat van die zoektocht te zien in de zalen van het muse um. Het bestuur van de vriendenvereniging was buitengewoon verrast over de animo van de leden om een kunstwerk uit te zoeken. "Binnen twee dagen SCHIEDAM - De capaciteit van de kinderopvang moet in Oost en Zuid worden uitgebreid. Ook moet er uitbreiding komen in Groenoord en Nieuwland. Dit staat in het concept van de beleidsnotitie Kinderopvang van de gemeentelijke sector SWW, afdeling Welzijn. Deze week bespreekt de commissie SWV het concept, volgende week buigt de commissie FBPO zich over het stuk. De raad neemt op 2 oktober een besluit inzake de toekomst van de kinderopvang. meldden zich 100 leden aan, het was echt, wie het eerst komt, wie het eerst maalt", lacht voorzitter Nico van der Windt. "Ons ledenbestand telt bijna 600 personen dus we moesten flink wat mensen teleurstellen". De keuze van de Vrienden kan grofweg opgesplitst worden in twee perioden. Zo vielen nogal wat leden voor Cobrakunstenaars (jaren vijftig) als Appel, Constant en Corneille en ook voor de schilderijen van Eugfene Brands, die zich slechts kort verwant voelde met de groep kunstenaars. Uit het tijd- vak 1960-1970 werd heel weinig geko- zen. Sylvia van Bogedom, Cees de Boer en Jeanne Bravenboer vormden met nog een paar leden een uitzondering; zij werden getroffen door onder andere het werk van Andr6 Bogert, Willem Hussem en Jaap Wagemaker. De voor- keur van de andere leden ging in veel In de notitie staat beschreven hoe de gemeente Schiedam het aanbod kinder opvang wil gaan organiseren. De notitie is in eerste instantie geschreven voor een periode van vier jaar. De noodzake- lijke uitbreiding moet worden gereali- seerd met behulp van de Regeling Uitbreiding kinderopvang en Buitenschoolse opvang, een stimule- ringsmaatregel van rijkswege. De rijks- overheid wil hiermee het aantal kind- plaatsen verdubbelen. Binnen de kin deropvang wordt een aantal zaken onderscheiden. Hele dagopvang (HDO) is opvang voor kinderen tot vier jaar gedurende de gehele dag en minimaal acht uur per dag. In sommige gevallen wordt deze opvang in halve dagen aan- gevallen uit naar kunstwerken die na 1980 tot stand kwamen. Zeer gevarieerd Niet alleen de afbeeldingen, maar ook de afmetingen op de tentoonstelling 'In het licht van 100 vrienden' lopen sterk uiteen. Zo ging Ans-Irene Egeters' voor- keur uit naar een doek met flinke afme tingen en liet Tineke Zuidgeest daaren- tegen haar oog vallen op het 26 cm hoge beeldje 'de Honkbalspeler' van Piet Esser. 'Ik stel me voor dat Esser in zijn atelier in een vloeiende beweging binnen een kwartier een homp klei ver- anderde in een energieke sportman. En misschien was het wel bedoeling het later groter uit te voeren', veronderstelt zij in het Bulletin van het Stedelijk Museum. De Honkbalspeler werd in 1957 door de Vrienden van het Stedelijk Museum geschonken aan het museum geboden. Buitenschoolse opvang (BSO) is opvang van kinderen buiten school op de uren voor en na schooltijd en tijdens de schoolvakanties. Dan is er ook nog gastouderopvang (GO): opvang bij gast- ouders thuis, waarbij naast de eigen kin deren maximaal vier kinderen tegelijk opgevangen worden. Toedeling De toedeling van kindplaatsen per wijk ziet er als volgt uit: Oost 30 BSO en 36 HDO, Zuid 20 BSO en 24 HDO, Groenoord 20 BSO en Nieuwland 24 HDO. De projecten Tieneropvang, Kinderopvang Plus en Opvoeding- ondersteuning krijgen in de verdere ont- en in de loop van de jaren volgden meer cadeaus. Het laatste geschenk, ter gele- genheid van het 100-jarig bestaan van het museum, is een schilderij van Constant dat op een veiling werd aan- gekocht. Sommige leden dwaalden geruime tijd door het depot voordat zij hun favoriet vonden, maar voor ande- ren was het niet moeilijk. Jef Jansen stapte direct op Verschoven kwadraten van Ad Dekkers af. Voor zijn keuze heeft hij verschillende redenen. Jansen is onder andere van mening dat het in wit uitgevoerde werk dat valt onder de omschrijving 'koel-abstract' een abso- luut hoogtepunt is. Bovendien is hij geraakt door de zoektocht van de kun- stenaar naar zuiverheid en harmonie. Besloten feest De gemiddelde leeftijd van de 100 Vrienden die een kunstwerk uitzochten ligt rond de 57 jaar, slechts twee perso nen waren jonger dan dertig jaar. Een gegeven waarover het bestuur van de in 1953 opgerichte vereniging zich zorgen maakt. "Dit geeft geen juist beeld van de Schiedamse bevolking en dat is voor ons aanleiding na te denken over hoe wij jonge mensen kunnen betrekken bij onze activiteiten", aldus voorzitter Van der Windt. De vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum Schiedam organi- seert regelmatig lunch- en middagcon- certen en excursies in zowel binnen- als buitenland. Toch blijkt dit niet voldoen- de om twintigers en dertigers aan te trekken. Het 100-jarig bestaan van het museum was een goede gelegenheid geweest naast de vaste groep gei'nteres- seerden die toch wel komen, andere stadgenoten actief te betrekken bij het jubileum. Nu gaat het feest aan een veel Schiedammers voorbij en blijven de activiteiten zich afspelen binnen de beslotenheid van de vaste kern. De ten toonstelling 'In het licht van 1000 vrienden' is de derde jubileumtentoon- stelling. Eerder was de keuze te zien van 100 leden van de Historische Vereniging en een tentoonstelling van werk van plaatselijke kunstenaars. Wellicht had het een aardige tentoon stelling opgeleverd als ook aan 100 wil- lekeurige voorbijgangers was gevraagd een keuze te maken uit de museumcol- lectie. Nu kwam de doorsnee Schiedammer er niet aan te pas en dat is, gezien in het licht van de verzuch- ting van Nico van der Windt, een gemis- te kans. Nans Wolters Sfeervolle openhaard nodig zonder afvoer? wikkelingvan aanbod kinderopvang pri- oriteit. Deze projecten hebben een experimenteel karakter. Bij Tieneropvang, voor kinderen van tien tot ongeveer vijftien jaar, is deelna- me meer vrijblijvend dan reguliere kin deropvang. Het doel van Kinderopvang Plus is de opvoedingssituatie te verbete- ren en daardoor de kinderen een eerlij- ke kans te geven in de maatschappij. Deze vorm heeft een grote preventieve functie. De rol van Opvoedingsondersteuning is in grote mate preventief en het past in het Grotestedenbeleid. Steeds vaker hebben ouders behoefte aan ondersteu- ning bij hun rol van opvoeder. 21 SEPTEMBER 2000 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 5 Gevarieerde keuze van Vrienden van het museum Kijk op www.sfeerhaarden.nl

Postiljon | 2000 | | pagina 5