Leerlingen ontmoeten heksen, reuzen en heiligen Creatieve dwarsligger in Artoteek Kinderstadsgids Kijk, de reuzen zwaaien: Succesvolle musical tegen fascisme SCHIEDAM - Met een fraaie musical is vorige week zondag de Kerkendag 2000 in Schiedam Noord afgesloten. De dag ging uit van de Hervormde, Gereformeerde en Katholieke kerken in Schiedam Noord en had hetzelfde thema als de landelijke Vredesweek: Vrede voor de stad. Met de musical 'Ester' in kerkgebouw De Ark vroegen de kerken aandacht voor het gevaar van vreemdelingenhaat. De musical is geba- seerd op het bijbelboek Esther. In een moderne setting werd de opkomst van het fascisme en de bestrijding hiervan uitgebeeld. Er waren ruim vierhonderd belangstellenden. De cast bestond uit niet minder dan zeventien spelers, in leeftijd varierend van drie maanden tot 56 jaar. Tevens was er een combo met muzikanten uit eigen gelederen, aange- vuld met een kinderkoor van de CBK- school en De Regenboogschool. De musical is geheel door de kerken gefi- nancierd. Sfeervolle openhaard nodig zonder afvoer? Leesgroep Emancipatie Centrum SCHIEDAM Het Emancipatie Centrum heeft besloten om overdag een leesgroep te organiseren. Ruim twee jaar geleden werd gestart met een avond-leesgroep. Deze groep bleek zo'n succes, dat men nu ook overdag bijeen zal komen. De leesgroep komt elke tweede maandag van de maand bijeen. De eerste samenkomst is op maandag 9 oktober van 9.30 uur tot 11.30 uur in Het Gebouw aan het Broersveld in Schiedam. Kosten bedragen f 55,- per seizoen. Dit loopt van oktober 2000 tot en met juni 2001. Informatie is te ver- krijgen bij het Emancipatie Centrum, telefoon (010) 4734545. Aanmelden moet voor 4 oktober. Nieuwe brochure Wereldwinkel SCHIEDAM - In de maand oktober heeft de Wereldwinkel het volgende motto: 'de wereld bij je thuis'. De win- kel verspreidt op tweeduizend plaatsen in Schiedam een zeer aantrekkelijke brochure. U kunt de brochure ook komen ophalen bij de Wereldwinkel aan de Lange Achterweg 14. In het boekwerkje worden producten aange- prezen die als decoratie in uw woning kunnen dienen. Men kan denken aan woontextiel, keramiek, siervoorwerpen. Ook speelgoed, oorbellen, kettingen, sjaals en armbanden zijn in de brochure te vinden. De nieuwe producten zijn ingekocht op basis van eerlijke handel bij cooperate of bedrijven van boeren en ambachtslieden. De medewerkers van de wereldwinkel zullen de klant graag bijstaan bij het uitzoeken van een product/De winkel is geopend op dins- dag van 13.00 uur tot 16.00 uur en van woensdag tot en met zaterdag van 11.00 uur tot 16.00 uur. 900 nummer voor klachten De Stichting Verantwoord Alcoholgebruik (STIVA) is gestart met een 0900-nummer voor vragen en klachten over de reclame en verkoop van alcoholhoudende drank. Zij doet dit samen met Koninklijk Horeca Nederland en Het Platform Verkoop Alcoholhoudende Dranken voor Thuisverbruik. Het nummer, 0900- 45678482, 24 uur per dag bereikbaar. D vragensteller of klager komt direct terecht bij de verantwoordelijke organi- satie. De burger kan ondernemers op die manier aanspreken op de naleving van de wet en de door de branche zelf opgestelde regels. SCHIEDAM - Een groot aantal kinderen uit het basisonderwijs (groep zeven) werd donderdag- morgen getrakteerd op een gezellig uitje. Samen met burgemeester Scheeres maakten zij een rond- wandeling door het historische centrum van Schiedam en hoor- den van alles over heiligen, hek sen en zwaaiende reuzen. Het uitstapje was een gevolg van de viering van 725 jaar stadsrech- ten, die door Aleida, gravin van Holland aan het dorp aan de Schie werden verleend. Achtjarigen beleven over het algemeen weinig plezier aan een wandeling door het centrum van een stad, maar don- derdag was dat heel anders. Met de kin derstadsgids 'Kijk, de reuzen zwaaien', (uitgegeven ter gelegenheid van het jubileum) als leidraad gingen ze op pad en ontdekten allerlei opmerkelijke zaken, zoals een heilig meisje op schaat- sen, heksen en een huilende dichter. Bovendien kregen zij opdracht de vele dieren te tellen die ze als beeld of in een gevelsteen onderweg tegenkwamen. Bij de tocht die bij het Proveniershuis begon, werden de eerste leeuwen al geregistreerd. Ook liepen de leerlingen al snel tegen de eerste reus op, waarvan er zo'n drie- honderd jaar geleden zeker twintig in het centrum van de stad stonden. In de kinderstadsgids 'Kijk, de reuzen zwaai en', begint de geschiedenis van Schiedam in het jaar 1260 toen in opdracht van gravin Aleida het Huys te Riviere werd gebouwd. "Ga terug in de tijd," adviseert Loe Maas, tekstschrijver van de stadsgids zijn lezertjes. "Terug, terug, kijk daar komt Vrouwe Aleida aangebanjerd door de modder. Het waterige landschap is leeg op een struik, een paar huisjes en de dam na. Daar komt een schip aan. Laat de schipper maar tol betalen, aan- meren en de lading uitladen," zegt Aleida. "Vlug wat, dat brengt geld in het laatje. Als je doet wat ik zeg, dan krijg je stadsrechten." Zo moet het 725 jaar geleden volgens auteur Maas ongeveer gegaan zijn. Het vertrekpunt van de wandelroute die in 'Kijk, de reuzen zwaaien1 staat aangege- ven ligt bij het Proveniershuis en gaat vervolgens langs het beeld van Aleida en de rui'ne van haar kasteel naar de Lange Kerkstraat. Aan het eind van de straat buigt het traject rechtsaf naar de Schie in de richting van de Noordvest, waar twee reuzen boven de huizen uit- torenen. Het zijn de molens De Noord (1803) en De Nieuwe Palmboom (1781Het eind- punt van de wandeling ligt bij het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat. Onderuit op het ijs Onderweg wordt stilgestaan bij histori sche wetenswaardigheden zoals de val- partij in 1395 van de veertienjarige Liduina op het ijs. "Zij werd onmiddel- lijk omvergereden en bleef beweging- loos liggen om nooit meer op te staan," aldus de schrijver. "Met een glimlach om haar mond werd zij naar bed gedra- gen en bleef daar veertig jaar liggen. En dat is lang, zelfs voor een heiligen! Liduina werd wereldberoemd en omdat zoveel mensen overal vandaan kwamen om haar graf te bezoeken werd de Sint Jan, de kerk waarbij ze begraven lag, steeds maar verbouwd en werd het gebouw groter en groter en de toren wel 54 meter hoog." Niet alleen werden op de Grote Markt tot 1854 wetsovertreders in een schand- paal geslagen, maar ook werden daar voor de deur van het Oude Stadhuis gedurende een tiental jaren heksen ver- brand. De kinderstadsgids doet uit de doeken waarom en hoe dat in zijn werk ging. Maar liefst drie vrouwen werden zo'n vijfhonderd jaar geleden tegelijk op de brandstapel gezet. Griete, Trijn en Marye betoverden mensen en dieren met hun ogen en dat kon niet door de beu- gel. Daarom wer den ze op een ladder vastge- bonden om zo in rook op te gaan. Ook de jeneverindus- trie krijgt aan dacht, het recept voor het maken van jenever wordt zelfs uitge- breid beschre- ven. "Moutwijn smaakt zo'n beetje als een bruine boter- ham in een jeneverglaas- je," verklaart de schrijver. In 'Kijk, de reuzen zwaaien' beginnen alle verhalen met een extra zwart gedrukt deel met daarnaast een (wandelend) voetje. Uit de tekst blijkt hoe kinderen die het traject afleggen moeten lopen en op welke plekken iets interessants is te zien. In het boekje zit een groot aantal dieren verstopt en wie oplet en goed leest telt er in totaal 24. De zwart/wit tekeningen die soms met een knipoog verwijzen naar het dage- lijkse leven in historisch Schiedam zijn gemaakt door Froukje Stroeve. 'Kijk, de reuzen zwaaien' is de vierde kinder- Loe Maas Schiedam voor kinderen Een van de tekeningen uit het boekje 'Kijk, de reuzen zwaai en!' stadsgids in de reeks 'Hollandse Steden', waaronder Dordrecht en Delft. Leiden en Gouda zijn in voorbereiding. De ste- vige boekjes (oplage 2150 exemplaren) zijn uitgevoerd in een handzaam for- maat en verkrijgbaar in de Stadswinkel, VW en in de boekhandel. Kosten f 15,- De uitgave werd verzorgd door Uitgeverij De Inktvis en kwam tot stand met steun van onder meer de afdeling Economische Zaken van de gemeente en de VW. Nans Wolters In de Artoteek kan men tot 1 oktober werken zien van de enige tijd overleden kunstenaar Hein de Koster. (Foto: John Hofman) SCHIEDAM - In navolging van de krakersbeweging en andere rellen op het terrein van burger- lijke ongehoorzaamheid in Amsterdam kondigde stadge- noot Han van der Horst in maart 1970 de bekendmaking aan van de Oranje Vrij staat. Vanaf de kansel in de aula van het Stedelijk Museum proclameer- de hij: "Oranje Boven, Schie dam is vrij!" Voor het gezapige Schiedam van die jaren een provoce- rende uit- spraak die tot op heden nog steeds niet heeft geleid tot opzienbaren- de verande- ringen die de stad hebben verlost van haar middel- matig karak- ter. Er was 66n Schiedammer die zich harts- tochtelijk in Van der Horsts 'oproep' kon vinden, namelijk Hein de Koster. Deze beeldend kunstenaar, dwarsligger, provo, dichter en fanatieke schrijver van ingezonden stukken barstte van de ideeen om de maatschappij, vooral in Schiedam, gron- dig te hervormen. Geschiedschrijver Han van der Horst opende zaterdag in de artoteek aan de's Gravelandseweg een tentoonsteiling met werk van de alweer enige tijd overleden creatieve Hein de Koster. Hij herinnerde de aanwezigen eraan dat het De Koster was die ervoor zorgde dat in Schiedam een kunstuitleen kwam. Met een stem vol heimwee keek Van der Horst terug op het leven van de man die zich vastbeet in zijn idealen en die tot het eind van zijn leven bleef schilderen. En nog altijd wordt zijn werk gewaardeerd door een groot publiek dat zich aangetrokken voelt door de spontane en kleurrijke wijze van schilderen. De protesten van de groep mensen die zich destijds in de kaboutertijd om Hein de Koster verzamelden zijn inmiddels verstomd maar de herinnering aan deze Schiedamse relschopper leeft nog altijd voort. Naast een groot aantal schilderij- en - uit de collectie van de Artoteek en particulier bezit - toont de kunstuitleen ook een deel van het archief van Delta Vrijstaat (kabouterarchief). De expositie is te zien tot en met 28 oktober 2000, inclusief zondag 1 oktober. Openingstijden woensdag tot en met vrijdag van 13.30 uur tot 17.30 uur, zaterdag van 11.00 uur tot 17.00 uur. Nans Wolters 28 SEPTEMBER 2000 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 11 Kijk op www.sfeerhaarden.nl

Postiljon | 2000 | | pagina 11