Broem-dag Wijkfeest Groenoord markeert veranderingen OWKSfJOi Soep en pap Om de hoek is vorige week een nieuwe supermarkt geopend. De opening ging, hoe kan het ook anders, gepaard met vele aanbiedingen. Bea had nauwelijks het reclamekrantje van deze nieuwe- ling ingezien of ik werd er al op uitge- stuurd. Het eerste waar ik in de winkel tegen- aan liep, was een aanbieding kipfilet. Kilo's en kilo's lagen bij de ingang opgeslagen in een koelvitrine. Onder het motto: 'kip is altijd lekker, dus je kunt er nooit genoeg van in huis heb- benstopte ik een aantal pakken in de boodschappenkat De aanwezigheid van vier hongerige 'wolven' in ons gezin noopt ons tot het aanleggen van voorraden, dus deed ik er nog een paar pakken extra bij. Ik liep verder langs schappen vol levensmiddelen. Wat een ruime keuze! Van elk product was een aantal merken verkrijgbaar, bekende en onbekende. Vooral die laatsten waren stukken goedkoper. Uiteindelijk kwam ik op de afdeling deegwaren. Voor mij stonden pakken macaroni, spaghetti, vermicelli. Een prachtidee kwam boven. Bea kan ontzettend lekkere kippensoep maken. Wei, de kip had ik al, nu de rest nog. Naast de vermicelli van ons vaste merk stond een onbekende, maar wel de helft goedkoper. Bea kon trots op mij zijn vanwege mijn aandeel in de bezui- nigingen. Waarom ik u dit allemaal vertel? Deze situatie lijkt wel iets op wat er gebeurt in apotheken. Veel patienten hebben ondervonden dat hun medicijnen opeens een andere naam kregen. "Maar", vertelt de apotheker dan, "deze Zijn precies hetzelfde. De stof die u nodig hebt zit er in; het tablet wordt nu alleen door een andere fabri- kant gemaakt. De maatregel van vervangende medicij nen is een aantal jaren geleden door de overheid ingevoerd om te bezuinigen op de gezondheidskosten. Hoe gaat dat in zijn wert Als eenfabriek een nieuw geneesmiddel op de markt brengt, geldt de bepaling dat die fabriek het alleenrecht van de productie heeft voor twaalfjaar. Daardoorkan men het geld terugverdienen dat is ge'investeerd in onderzoek en de totstandkoming van het nieuwe middel. Daarna mag het medicijn door anderen worden nage maakt. Vanwege betere herkenning krijgt het medicijn een nieuwe naam; het gaat dan heten naar de stof die er in zit. Om wat voorbeelden te noemen: het plasmiddel Lasix heet nu furosemi- de, Valium heet diazepam en Tenormin gaat als Atenolol verder. Wanneer meerdere fabrieken een mid- del mogen maken zal de prijs daardoor dalen, waardoor kan worden bezui- nigd. Hier zit echter een addertje onder het gras. Het kan voorkomen, dat, ondanks het zorgvuldig namaken, het geneesmiddel van de andere fabriek niet de te verwachten werking heeft van het originele middel. Soms kan zelfs een overgevoeligheidsreactie ontstaan. Oorzaak ligt veelal bij de opvulstof (voornamelijk suikersj die wordt gebruikt om er een mooi tabletje van te maken. In dat geval kan de patient aan de apotheker vragen om het originele product. Over namaak gesproken; mijn vrouw is net bezig geweest met de soep. Ze Is echter niet tevreden. Als ik vraag waar om, zegt Bea dat de vermicelli van het goedkope merk niet geweldig is. "Kijk maar in de pan.Daar zie ik een drab- bige, lichtbruine vloeistof "We zullen zien wat de kinderen ervan vinden", zucht ze, terwijl ze de borden vol- schept. Al met al valt dat mee, de massa wordt zonder morren opgele- peld. Dat het toch niet helemaal goed zit horen we van Tom, die met een onschuldig gezicht verkondigt: "Mamma, die pap smaakt naar kippen soep. Pieter Vlasveld huisarts SCHIEDAM - Afgelopen zater- dag werd in het kader van 'vijf- tig jaar weekmarkt Schiedam' het Nederlands Kampioenschap Standwerken gehouden. 35 Deelnemers uit alle delen van het land namen deel aan dit kampioenschap. Ze zijn alle maal winnaar van de voorron- des die het afgelopen jaar door heel Nederland zijn gehouden. Nu wordt de strijd geleverd om een wisselbokaal van de Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel. Er is geen 'nee' te koop: pennen, dou- chekoppen, pannen, plantenschoon, wasbenzine, ginseng zalf, een elektri- naar deze mooie tros, meneer!" Hij showt een tros van zeker twaalf bana- nen. "Is het niet prachtig?" Hij goochelt wat met de tros. "Als je het zo bekijkt, is het net een derrifere. Kijk eens naar die ronding, meneer. Brigit Bardot kijkt hier met jaloerse blik- ken naar. En wat kost deze verrukkelij- ke tros u nou helemaal, mevrouw? Wilt u hem trouwens? Nou, mevrouwtje, niet vijf, niet vier, niet drie, twee, ebn gulden, hij kost u maar... Nou? Een cbnt, ben cent mevrouwtje." Succes ver- zekerd. Er is warempel een mevrouw in het publiek die een cent bij zich heeft. "Mijn gelukscent zeg ik altijd, heb ik geluk of niet?" zegt ze breed lachend, beide armen vol bananen. Standwerker Brouwer verdedigt zijn titel. Hij is 'dok- ter Oetker' en handelt in verbanddozen. Standwerkers prezen op ludieke wijze hun waar aan. (Foto: Joop Zeemeijer Fotografie) ter plekke een aantal bonuspunten op en verkoopt en passant doos na doos, waarvan het publiek niet weet wat er in zit voor f 25,-. Zo welbespraakt als hij de hele dag was, zo stond hij met de mond vol tanden toen hij's avonds werd uitgeroepen tot 'Nederlands Kampioen Standwerken 2000'. De jury had het moeilijk. Ze lette op originaliteit, overtuigingskracht en welsprekendheid. Dat was bij iedere standwerker aanwezig, al was het soms wat moeilijk boven de harde kermismu- ziek uit te komen. Op de Lange Haven lagen ongeveer honderd feesteiijk verlichte boten. Zaterdag lag er een ponton in de Haven waarop het 'Schiedams Smartlappen Festival' werd gehouden. Zowel op de boot als langs de kant was talent aanwezig. Het was de bedoeling dat de act door de artiest werd opge- voerd, maar de beste zangers stonden aan de wal. Alle festiviteiten die het afgelopen weekeinde zijn gehouden in Schiedam in het kader van 725 jaar Schiedam, de Brandersfeesten of vijftig jaar Weekmarkt kunnen bogen op een enorm succes. Kathy Korporaal-Huitema In de Haven lagen prachtig versierde schepen. (Foto: Joop Zeemeijer Fotografie! sche vliegenmepper, menig toehoorder is met een zakje met inhoud naar huis gegaan. De bananenman begint al vroeg. Hij deelt met guile hand bananen uit aan' man, vrouw en kind. Hij tooit zich met een bananensticker op zijn neus en een hoge hoed op zijn hoofd. "Hoe schil je nou zo'n banaan, mevrouw?" vraagt hij aan een aandach- tige toehoorster. "Zo natuurlijk," zegt ze en ontdoet de pisang van de schil zoals iedereen dat doet. Vanaf de kant met het steeltje. "Nee, mevrouwtje, dit is een internationale ritssluiting; een ban aan schil je zo!" Sneller dan onze harige vriendjes in Artis het kunnen, ontdoet hij de banaan van zijn schil. "Kijk eens Iedereen zou ter plekke een wondje wil- len hebben, al was het alleen al om zich door deze aardige dokter te laten ver- binden. Hij deelt meters pleisters uit aan voorbijganger en toehoorder en stapelt steeds meer waar in de tas voor steeds minder geld. Pakkoloog Er staat een heuse 'Pakkoloog'. Zijn kraam is gevuld met pakketjes, voorzien van een feestelijke strik en waar nog geen strik om zit, daar wordt ter plekke voor gezorgd. De man heeft een 'flux de bouche' om jaloers op te zijn, hij haakt in op elke actualiteit, weet mensen hun Ti/dens de festiviteiten werd ook muziek gespeeld. (Foto: joop Zeemeijer airmilespas te ontfutselen, to vert daar Fotografie) SCHIEDAM - Ongeveer vijftig automobilisten zullen aan- staande vrijdag hun rijvaardig- heid testen. Het gaat om oude- re mensen, in de leeftijd van zestig tot 86 jaar. Het startsein voor deze grootscheepse test zal worden gegeven door wet- houder i.A. Hafkamp in dien- stencentrum de Woudhoek aan het Herman Heijermansplein. Overigens heeft deze activiteit geen enkeie consequentie voor het rijbewijs. Automobilisten van vijftig jaar en ouder hebben in de meeste gevallen a! heel lang hun rijbewijs. Ouderen zijn meestal geroutineerde chauffeurs en hebben een eigen rijstijl ontwikkeid. Dat komt natuurlijk door de grote ervarlng. Het verkeer is in de loop der jaren echter nogal veranderd. Het is drukker ten opzichte van vroeger en er zijn ingewikkelde kruispunten bij gekomen. Bij het ouder worden gaan sommige lichaamsfuncties wat achter- uit in bet verkeer zijn zien, horen, concentratievermogen en reactiesnel- heid natuurlijk uiterst belangrijk. Ook deze functies kunnen achteruit gaan en daarom organiseert de Stichting Ouderenwerk Schiedam en de sector VRQM, buro Verkeer en Vervoer van de gemeente een BROEM-rijvaardig- heidsrit 50+. De automobilist krijgt, indien nodig en geheel vrijblljvend, advies met betrekking tot de rijvaar- digheld. De Broem-dag wordt mede mogelijk gemaakt door de vrijwiUigers van dienstencentrum de Woudhoek en 3VO. Tevens wordt medewerking verleend door GGD-NWN, Politie Rotterdam Rijnmond en Pearie Opticiens. 'Broem' staat voor 'Breed Overleg Ouderen en Mobiliteit', een samenwerkingsver- band van de ANWB, Bovag en Veilig Verkeer Nederland. SCHIEDAM - Aankomende zaterdag trekt een feestelijke karavaan door de wijk Groenoord. Woonplus Schie dam organiseert samen met en voor een ieder die in Groenoord werkt of woont een groot feest. De karavaan biedt plezier aan jong en oud. Begin- en eindpunt is het kantoor van Woonplus aan de Valeriusstraat 3. De directeur bedrijfsvoering van Woonplus, mevrouw C.F. van Dreven, draagt zorg voor een woord van wel- kom. Hierna zet de karavaan zich in beweging voor een feestelijke rondgang door de wijk. Tijdens de tocht kunnen de mensen genieten van een fanfare, clowns en acrobaten. Natuurlijk vinden er tal van activiteiten voor kinderen plaats. Op deze dag wordt tevens het nieuwe buurthuis aan de Diepen- brockstraat geopend en wordt het spon- sorcontract tussen Woonplus en de kin- derboerderij Strauss en Co onderte- kend. Bij de organisatie van het wijkfeest werkt Woonplus samen met bewoners, scholen en diverse instanties in de wijk. In Groenoord staat de komende jaren veel te gebeuren. In nauwe samenwer- king met de gemeente en bewoners gaat Woonplus er voor zorgen dat de wijk aantrekkelijk blijft. Er is inmiddels een aantal concrete plannen, voortge- vloeid uit de door B&W geaccepteerde wijkontwikkelingsvisie voor Groenoord. Spoedig wordt met de uitvoering van deze plannen begonnen. Het wijkfeest markeert de verandering, die onder meer de herinrichting van openbare ruimten en diverse renovaties omvat en waarbij verder een aantal laagbouwflats vervangen zal worden door nieuwe woningen. 28 SEPTEMBER 2000 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 7 Schiedam bruist tijdens groots feestweekeinde

Postiljon | 2000 | | pagina 7