Meer verwijzingen bureau Halt in 1999 mmrv Uit het Asiel Extra aandacht voor Venice en Pluis mmmmm a a crj wjairEiQ CiicdQSM? QJifcJ De dame met het hoedje Gisteravond had ik dienst op de dok- terspost. Rond negen uur zweeg de telefoon en waren er geen wachtende patienten. Gedreven door een verlan gen naar koffle besloot ik een praatje te gaan maken met de portier. Terwijl het koffieapparaat pruttelde, kwam de mel ding binnen dat een ziekenwagen in aantocht was met een patient die acuut geopereerd moest worden. Al gauw hoorden we het geluid van een nade- rende sirene. Vanuit het zijraam zag ik hoe de roldeur van de overdekte par- keerplaats omhoog draaide en de zie kenwagen stapvoets naar binnenreed. Geschreeuw klonk, de achterdeuren van de wagen werden opengegooid en in vliegende vaart reden broeders in reflecterende dienstjassen een bran card-met-patint de EHBO-post binnen. Het geluid stierf weg en de rust op de parkeerplaats keerde terug. Alleen de nog steeds geopende achterdeuren van de ambulance getuigden dat er zojuist iets was gebeurd. Terwijl ik m'n beker koffle van de tafel pakte en nog eens op de binnenplaats keek zag ik iets bewegen. Even twijfel- de ik aan mezelf, maarja toch, daar kwam onder een van de deuren van de ziekenwagen een been tevoorschijn. En nog een. Met een sprongetje kwam daar iemand uit de wagen. Het gezicht van een oudere dame kwam achter de deur tevoorschijn; gerimpeld gelaat, grijze haren met daarop een klein hoedje. "Kijk nou eens, Frits", zei ik tegen de portier die naast me kwam staan. Een dame van rond de vijfen- tachtig was uitgestapt en keek schichtig om zich heen. "Volgens mij weet ze niet waar haar man naar toe is gebracht", meende Frits. "Vraag jij even of we haar kunnen helpen?" Toen ik het vrouwtje naderde zag ze er nog verschrikter uit; ze klemde een zwarte handtas met beide handen tegen haar borst. "U hoeft niet bang te zijn hoor", zei ik vlug. "Uw man is zojuist daar naar binnen gebracht", en ik wees op de ingang van de EHBO- afdeling. Haar mond bewoog secon denlang geluidloos. Na enkele vruchte- loze pogingen iets te zeggen, brachtze er uit: "Dat is mijn man helemaal niet. "Nou ja", probeerde ik me te verbete- ren, "ik bedoel de man waarmee u bent meegekomen. Is het soms uw buur- man?" Het vrouwtje schudde haar hoofd. "Ik moest mee!", zei ze nadruk kelijk. Even wist ik niet wat ik moest zeggen en dacht: wat moet ze hier dan? "Lust u misschien een kopje kof fle?", stelde ik voor. Ze schudde van ja en zo nam ik haar aan mijn arm mee naar de portiersruimte. Daar vernamen Frits en ik hoe het vrouwtje hier zo terecht was gekomen. De patient die daarnet was binnenge- bracht woonde alleen in het bejaarden huis. Nadat de enige dienstdoende zus ter van die avond (leve de bezuinigingj de man liggend in een plas bloed in de toiletruimte had aangetroffen, had ze direct een ziekenwagen besteld. Daarna was ze voor dringende zaken naar een andere afdeling geroepen. Toen de ambulance-broeders kwamen, was er niemand aan wie ze iets konden vragen. Bovendien was de patient in de war en riep hij voortdurend dat hij niet alleen naar het ziekenhuis wilde. Misschien was het wel daarom dat een broeder op de gang had geroepen: "Is er dan niemand die meekan?!" En ja, toen had deze vrouw haar vinger opge- stoken, omdat ze dacht dat er iets leuks ging gebeuren. Later op de avond, op weg naar een visite, bracht ik onze 'gast' even thuis. "Nog bedankt dat u met die man in de ambulance meewilde", riep ik haar na, terwijl ze naar de deur van het tehuis trippelde. "Nou", antwoordde ze, "Ik vond er niets aan.Nadat ze uit het zicht was realiseerde ik me dat ik haar naam niet wist. Maar ja, wat is een naam? Voor mij was ze de dame met het hoedje. Pieter Vlasveld huisarts Jeugdige daders van kleine criminaliteit zoals deze graffiti in de Hoogstraat kunnen in aanmerking komen voor een taakstrafbij Bureau Halt. (Archieffoto: Joop Zeemeijer Fotografle) SCHIEDAM - Bureau Halt in Schiedam heeft in het jaarver- slag de ontwikkelingen over het jaar 1999 toegelicht. Het afgelopen jaar zijn 125 jon- geren doorverwezen naar bureau Halt, een flinke stijging in vergelijking met de afgelopen jaren. Jongeren die zich schuldig maken aan vandalisme en kleine criminaliteit kun nen in plaats van strafrechtelijke vervol- ging in aanmerking komen voor door- verwijzing naar Bureau Halt. De daders moeten zelf de schade vergoeden en helpen bij het herstellen van de schade. Alleen zaken met schade tot f 1500,- of diefstal tot een maximum waarde van f 250,- komt in aanmerking. De twee taken van Bureau Halt zijn repressie, de voorkoming van strafrechtelijke vervol- ging en preventie door middel van voor- lichting op scholen. Bureau Halt is bedoeld voor jongeren van 12 tot 18 jaar oud. Kinderen onder de 12 jaar kunnen deelnemen aan de Stop-Reactie, een leerstraf in overleg met de ouders. De Stop-Reactie is net als het spijbelproject. (vanaf januari 2000) een nieuw project van Bureau Halt. Stijging De laatste jaren nam het aantal verwij zingen juist af, na in het begin van de jaren negentig iets boven de honderd te hebben gelegen. Na de piekjaren 1994 en 1995 met respectievelijk 149 en 143 verwijzingen nam het aantal in de jaren hiema af tot 92, 71 en 66, maar steeg het aantal in 1999 weer tot 125 verwij zingen. Van de 125 jongeren die vorig jaar bij Halt langskwamen hebben er 102 een werkstraf verricht en hebben er 23 een leerstraf gekregen. Alle zaken betroffen eerste verwijzingen. 102 deel- nemers aan het project waren afkomstig uit Schiedam, de rest kwam uit de omliggende gemeenten. De daders waren voornamelijk jongens, slechts 11 meisjes werden naar bureau Halt door verwezen. De gemiddelde leeftijd van de jongeren was 13,7, dit was in 1998 nog 14,1wel is pas vorig jaar begonnen met de Stop-Reactie voor jongeren onder de 12 jaar. De meest gepleegde delicten waren diefstal (24), vernieling (15), vuurwerkafsteken (20) en winkel- diefetal (22). Ook zaken als brandstich- ting, graffiti, baldadigheid en geweldple- ging kwamen voor. De te verrichten werkzaamheden bij Bureau Halt staan in relatie met het gepleegde delict en duren minimaal vier en maximaal twin- tig uur. SCHIEDAM - Jaarlijks worden tienduizenden huisdieren lief- devol opgevangen en verzorgd in asielen in Nederland. Het mooiste zou natuurlijk zijn als al deze dieren na enige tijd een nieuw tehuis vinden. In deze aflevering aandacht voor Venice en Pluis. Afgelopen zaterdag en zondag heeft het publiek tijdens de landelijke Open Asieldagen ruimschoots de gelegenheid Venice, 12jaarjong. gekregen en genomen om het dieren- asiel eens wat beter te bekijken. Ook bij Dierentehuis Hargahoeve had men de mogelijkheid om een kijkje achter de schermen te nemen en zich te laten informeren over de verzorging van het dier. Men kon op beide dagen zien en van personeel en vrijwilligers horen waarom men een huisdier net zo goed uit het asiel kan halen in plaats van bij een fokker. Jonge katten zijn bijna nooit een probleem, die hebben meestal zo een nieuw thuis gevonden. Het zijn evenwel de oudere katten waarvoor het lastiger is een goed tehuis te vinden. Honden wisselen wat sneller van eige- naar. Oudere katten Een voorbeeld van een kat op leeftijd is Venice, een gesteriliseerd poesje met een zwartwitte vacht. Ze is twaalf jaar oud en zoekt al enige tijd een nieuw plekje. De meeste mensen zullen haar misschien te oud vinden, maar ook Venice wil toch wel graag op haar oude dag een liefdevol thuis hebben. Zij kan niet samen met andere soortgenoten, of zij met honden en/of kinderen overweg kan is niet bekend. Gezien de leeftijd van Venice kan zij eigenlijk maar het beste naar een wat ouder echtpaar zon- der thuiswonende kinderen. Hetzelfde gaat op voor Pluis. Ook voor haar wil het maar niet lukken. Pluis is erg lief met kinderen, maar andere katten en honden stelt dit zevenjarig cypers met witte poesje niet op prijs. Pluis kan heel goed naar buiten, dus ook dat is geen probleem. Belangstellenden voor Venice, Pluis of Pluis, een lief 7-jaar oud poesje. een ander huisdier kunnen zich wen- den tot Dierentehuis Harga Hoeve aan de Sportlaan 2 in Schiedam. Telefoon (010) 4714151. Het asiel is geopend van dinsdag t/m vrijdag tussen 10.00 en 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Zaterdags van 10.00 tot 15.00 uur. Tekst en foto's: Bert Visser GRAAUWE HENGST - Bij Podium Cate De Graauwe Hengst treedt op don- derdag 5 oktober vanaf 22.00 uur Marco Diamantatos op met enkele muzikanten. Op zaterdag 7 oktober speelt Hairy Few. De band die als twee- de eindigde bij de Popprijs Schiedam begint om 22.00 uur. ORGELCONCERT - Hans Okkerse zal op zaterdag 7 oktober om 15.00 uur een orgelconcert geven in de Grote- of Stjanskerk in Schiedam. Okkerse zal tij dens de gratis toegankelijke uitvoering composities spelen van J.S. Bach (o.a. 6e triosonate), Brahms en Reger. ROMMELMARKT - In wijkcentrum De Erker aan de Jan van Avennesstraat wordt op zaterdag 7 oktober een grote rommelmarkt gehouden. Tafels zijn te huur voor f 10,- p/s. Tussen 11.00 en 15.00 uur kunnen bezoekers voor f 1,50 rondneuzen. Kinderen mogen gra tis naar binnen. Info en reservering van tafels: (010) 4267767. CREAMARKT - SWS/De Blauwe Brug en winkeliersvereniging Hof van Spaland organiseren op zaterdag 7 okto ber een creamarkt in het winkelcen- trum. Tussen 9.00 en 17.00 uur kan men demonstraties en presentaties bekijken van creatieve werken zoals keramiek potten, mandela kleuren, aquarelleren, tekenen, brooddeeg en dakpannen. ROMMELMARKT - Korfbal- vereniging SSC Harga houdt op zater dag 7 oktober van 10.00 tot 14.00 uur een gratis toegankelijke rommelmarkt. De opbrengst is bestemd voor het jeugd- werk. Het veld van SSC Harga is te vin den tegenover het Dierenasiel en Novotel aan de Sportlaan. RU1LBEURS - In dienstencentrum de Viermolens aan de Nieuwe Damlaan wordt op zondag 8 oktober vanaf 13.30 uur een ruilbeurs gehouden. Op de gra tis beurs zijn postzegels, munten, tele- foonkaarten, en prentbriefkaarten te vinden. Er bestaat de mogelijkheid voor gratis taxatie. LEZING - Hanneke Kastelein-Bax verzorgt op maandag 9 oktober om 20.00 uur een lezing over bijbelse legendevorming rond planten. Vooral over Maria en de vlucht naar Egypte zijn veel verhalen die met planten te maken hebben. De lezing vindt plaats bij de Vrijzinnige Geloofsgemeenschap NPB aan de Westvest 90-92. Toegang f 10,-, leden f 7,50. Info: (010) 4260756. TIMMEREN - In Ontmoetings- centrum 'Eigen Werk' aan de Overschiesestraat 44 kunnen vutters, gepensioneerden, werklozen en ande- ren van maandag tot en met donderdag terecht om te zagen en te timmeren. Tussen 9.00 uur en 16.30 uur kan o.a. een bezemkastje, een kerststalletje of tafeltje worden gemaakt. Gereed- schappen zijn aanwezig, materiaal dient zelf te worden meegebracht. Informatie (010) 4263569. KINDERKOOKCURSUS - Onder begeleiding van een docent gaat bin- nenkort op maandagmiddag een kinder- kookcursus van start in wijkcentrum De Erker. In de goed ingerichte keuken leren de kinderen van 15.45 tot 17.00 uur diverse culinaire vaardigheden. De deelname kost f 11,- per maand. Meer informatie: (010) 4267767. SYMBOLIEK EN BLOEMSCHIKKEN - Op 15, 22 en 29 november wordt er van 20.00 tot 22.00 uur aan de Westvest 90-92 een cursus symboliek van bloemen, planten en kleuren gehouden. Elk thema krijgt uitleg over de symbo- len van gebruikte materialen. Info (010) 4260756. 5 OKTOBER 2000 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 7

Postiljon | 2000 | | pagina 7