Muzikaal festijn in Margriethal Zwemmer won brons op Paralympics 1 Oe editie Show-, Drumband- en Majorettenconcours Winst Brandersstad Erfelijkheid en medisch ingrijpen Sport op televisie SCHIEDAM - Het eerste herenteam van tafeltennisvereniging Brandersstad heeft afgelopen zaterdag de thuiswedstrijd tegen DTV'84 uit Dalfsen met 7-3 gewonnen. Bij de pauze was de tussenstand 4-1. Arjan Karbaat zorgde voor drie overwinnin- gen, Ren6 Waterreus won tweemaal. De andere punten werden gescoord door Wietse Kant en het dubbel Karbaat/Waterreus. Het tweede herenteam won met 6-4 tegen het sterke Steeds Hoger/TSB uit Rijswijk. Het hoogste damesteam kwam afge lopen weekend niet in aetie, het tweede damesteam verloor met 3-7 bij Hoonhorst 2. SCHIEDAM - In de Bethelkapel aan de Nieuwe Maasstraat 68 worden op woensdag 15 en 22 november bijeen- komsten gehouden over het thema menselijke erfelijkheid en medisch ingrijpen. De actuele onderwerpen gaan over de vraag 'Mag alles wat kan?'. De ontwikkelingen in biologie en genees- kunde gaan steeds verder. DNA-test, genetische manipulatie en kunstmatige voortplantingstechnieken zijn enkele voorbeelden. De bijeenkomsten worden georganiseerd door het provinciaal maatschappelijk activeringswerk van de Ned. Herv. Kerk. Prof. dr. W.P.M. Hoekstra, microbioloog aan de Universiteit van Utrecht zal deskundige en begrijpelijke informatie geven. Het gesprek zal met name gaan over levens- beschouwelijke vragen. De bijeenkom sten duren van 20.00 tot 22.00 uur. Opgave vooraf (niet verplicht): (010) 4267481 of (010) 4454316. SCHIEDAM - Zijn hart ligt bij de Schiedamse ZwemClub. Maar hij woont in Vlaardingen en zwemt voor ZwemVereni- ging Vlaardingen. Jurjen Engels man kon dan ook meerdere hul- digingen verwachten bij terug- komst uit Sydney. De deelnemer aan de Paralympics mocht samen met de andere Neder- landse medaillewinnaars zelfs op be- zoek bij de koningin. Op bezoek bij de koningin en een persoonlijk gesprek met haar aangaan, dat had de bronzen medaillewinnaar vooraf nooit durven dromen. Van zijn gemeente ontving Engelsman de erepenning. "Ook dat was prachtig om mee te maken." Dat Engelsman tot de verstandelijk gehandicaptengroep behoort zou je zo op het eerste gezicht absoluut niet zeg- gen. Wanneer hij aan het woord is, komt hij zelfs beter uit zijn woorden dan menig andere topsporter die naar de gewone Olympische Spelen is geweest. Jurjen Engelsman genoot volop van alle huldigingen en aandacht die hij en de andere medaillewinnaars kregen bij thuiskomst. Gelijk Mark Huizinga en Wilma van Rijn mocht de verstandelijk gehandicapte zwemmer de avond van de dag waarop hij terug- keerde op het Vlaardingse gemeente- huis verschijnen. Na de speeches, de handdrukken en de felicitaties was de erepenning voor hem. "Met die onder- scheiding ben ik heel gelukkig. Dat had ik niet verwacht. Er wordt geen enkel onderscheid gemaakt of je nu valide bent of niet. Dat is nu juist het mooie aan alles." Specialisatie Engelsman behaalde in Atlanta eenmaal goud, eenmaal zilver en drie bronzen medailles. Nu was er dus 'slechts' een derde plaats. Toch is de zwemmer niet minder snel geworden. "Daar heeft het niets mee te maken. Er zijn gewoon veel en veel meer sterke zwemmers bij gekomen. Onze sport heeft zich de afge lopen jaren enorm sterk ontwikkeld. In Sydney waren er veel meer zwemdeel- nemers dan tijdens de vorige Paralympics. Men is zich net als Pieter van den Hoogenband gaan specialise- ren. Pieter zwom vroeger ook meer afstanden. Ik had me voor zeven onder- delen ingeschreven, maar achteraf was specialiseren beter geweest. Dat ben ik nu ook wat meer van plan. De 200 meter wisselslag is mijn favoriete onder- deel. Op de 100 meter vlinderslag behaalde ik een vierde plaats en op de 100 meter vrij werd ik vijfde. Tijdens de 100 meter schoolslag ging het echt heel erg goed. Uiteindelijk tikte ik zelfs als derde aan. Maar de medaille kreeg ik niet vanwege een diskwalificatie. Ik merkte aan de juryleden op de kant dat er iets aan de hand was. Men deed nogal lang over de officiele uitslag. De jury had waargenomen dat ik een ver- keerde slag had gemaakt, maar ik zwem al heel mijn leven zo en dat wist ieder- een. Tijdens de kwalificaties had nie- mand er iets van gezegd en dan vindt men mijn schaarslag in de finale plotse- ling incorrect. Offlcieel mag het niet, maar het werd altijd toegestaan en dus zwem ik al jaren zo." Olympisch Dorp "Ik was voor de Paralympics al in Sydney omdat we daar een trainings- kamp hadden belegd. Daama heb ik de voile twee weken in het Olympische dorp doorgebracht. In die periode heb ik volop genoten van mijn tweede Olympische Spelen voor gehandicapten. Het was echt heel gezellig en de wed- strijden trokken enorm veel liefhebbers. De sfeer was echt onwijs gaaf. In het dorp kon je van alles doen. Het Holland House was iets aangepast maar verder gewoon even gezellig als de weken daarvoor. Sydney had het voor de spor- ters echt prima georganiseerd." Beatrix Vorige week mocht Engelsman met de andere medaillewinnaars naar Den Haag komen om te worden gehuldigd. De feestelijkheden vonden ditmaal plaats in Madurodam en de Ridderzaal. "Vier jaar geleden was het Catshuis voor ons de plaats waar we in het zonnetje werden gezet. Na alle officiele toespra- ken kwam koningin Beatrix nog even een praatje maken. Ik stelde haar een vraag die mij in Sydney veelvuldig was gesteld. Waarom hebben we iets met de oranjekleur?, wilde ik weten. De konin gin dacht even na en gaf toen op een boeiende wijze tekst en uitleg. Er zit namelijk een heel verhaal achter dat zelfs teruggaat naar Frankrijk en die bepaalde streek waar ze over sprak. Nu weet ik in ieder geval waarom heel Nederland altijd oranje is gekleurd wan neer het feest is. En ik heb het verhaal uit de eerste hand, dus moet het klop- pen, vertelt Engelsman lachend." Nu ga ik eerst lekker bijkomen en nage- nieten van alle ontwikkelingen, en daar- na ga ik me voorbereiden om het Europees Kampioenschap dat volgend jaar in Stockholm wordt gezwommen. Of ik Athene 2004 haal durf ik niet te zeggen. Ik ben pas 26, maar bekijk het vanaf nu van jaar tot jaar. Op Eurosport zag ik zondagavond vanaf half vijf de marathon der marathons. De 42 kilometer en 195 meter lange Tocht door alle vijf de wijken van New York is een beleve- nis waar volgens het NOSJournaal 1.400 Nederlanders aan meede- den. Prinsen, zangers, acteurs en een nieuwslezer (en kinderboeken- schrijver) waren naar 'The Big Apple' afgereisd. Studio Sport deed overigens geen verslag en dat mag best opvallend worden genoemd, want heel wat Nederlanders heb ben iets met New Yok en zeker met die marathon. Samen met mijn vrouw Karin volbracht ik deze klas- sieke loop in 1983. Het was onze eerste en enige marathon. De beelden op Eurosport en het NOS Journaal bekijkend komen de herinneringen aan zeven jaar gele den weer boven. Sport op televisie is mooi om te be leven, zelf aanwe- zig zijn of meedoen levert echter de mooiste beelden op. Beelden om nooit te vergeten-. De televisie heeft een belangrijke plaats in ons leven gekregen. Ik hoor zelfs zeg gen dat mensen geen tijd meer hebben om zelf te sporten omdat ye 'Big Brother', 'De Bus' of 'Robinsonmoeten kijken. Dat gaat er bij mij niet in. Het bezoeken van een sportwed- strijd verkiezen boven het verslag via 'het kastje' is altijd aan te raden, vanwege de sfeer en het gevoel dat je er bij bent. Maar nogmaals, de televisie is heel bepalend anno 2000. De makers van de sportpro- gramma's bepalen waar de volgen- de dag over wordt gesproken. Over Leonardo, over de opmerkelijke comeback van de verstoten Tom Sieren Tim de Cler bij Ajax, over de wereldgoal van Ali El Katthabi en over., vult u zelf maar in. Studio Sport is al sinds Sport in beeld al heel bepalend. De sporten die daar te zien zijn, tellen mee. Veldkorfbal zie je zelden of nooit, maar dat is toch een typisch Nederlandse sport waar nooit rot- tigheid voorkomt. De ijshockey- sport ligt op zi'n kont op het ijs omdat de camerais wegbleven. Die geringe belangstelling geldt ook voor grote sporten als het boksen (afgelopen weekend het NK in Rotterdam), rugby, honkbal, volley- bal en zelfs basketball. Het is in ons land voetbal wat de klok slaat. Daar heb ik absoluut gen problemen mee want om goede beelden te zien, heb ik zelfs vorig jaar Canal+ in huis gehaald. En dus trekken deze sporten meet sponsors en krijgen andere sporten te weinig van alles. Natuurlijk is het de markt die bepaalt. Maarsoms krijgen de klan- ten te weinig waar voor hun geld. Studio Sport kan op zondagavond beter Studio Voetbal worden genoemd. Wie dan op zondagmid- dag tijd over heeft, kan de B-spor- ten aanschouwen. Wie kijkt heeft geen tijd meer voor andere leuke dingen. Bijvoorbeeld zelf sporten of met het gezin op pad gaan. En dus moet je net als de programmama- kers keuzes maken. Mensen kiezen hun sport na het zien van beelden. Zeker de jeugd. Vaak blijven ze nu verstoken van beelden en dus voor beelden. Cor Hulsbus De Jeugd Rijnmondband nam zaterdag deel aan het concours in de Margriethal. SCHIEDAM - Schiedam krijgt in de muziekwereld steeds meer bekendheid met het jaarlijkse Show-, Drumband- en Majo- retteconcours in de Sport- en Evenementenhal Margriet. Af gelopen zaterdag namen aan de lOe editie van het concours 39 verschillende groepen deel, waaronder twee uit Schiedam. E6n van de Schiedamse deelnemers was het Tamboer- en Trompetterkorps Jeugd Rijnmondband. In de junioren afdeling werd meegedaan in de sectie Show B 1 Muziekvereniging Harpe Davids was aanwezig met de twirlteams The Yellow Rainbows en de drumfanfare. De drum- fanfare van Harpe Davids onder leiding van tamboer-maitre Machiel Jongste wist in de 1 e divisie met het stilstaande werk Bandstand en het marcherend werk De Lycurgus Mars 80,3 punten te behalen, goed voor een le prijs. De twirlteams van The Yellow rainbows leverde ook goede prestaties. De pun- tenaantallen van drie teams was vol- doende voor een 2e prijs. Het team onder leiding van Sylvia de Jong behaal- (Foto: Joop Zeemeijer Fotografie) de met 81 punten een mooie le prijs. Deelnemers aan het concours hadden de mogelijkheid te promoveren naar een hogere klasse. Een jury beoordeelde de deelnemende groepen op tien onder- delen van hun presentatie. Bij minimaal 65 van de maximaal 100 te scoren pun ten behaalde men de derde prijs. Optredens met scores van 85 of 90 pun ten werden beloond met promotie naar een hogere klasse. De organisatie van het concours was in handen van het Algemeen Muziek Overleg Schiedam (AMOS). 9 NOVEMBER 2000 DE POSTILJON EDITIE 12 PAG IN A 11 Jurjen Engelsman genoot met voile teugen

Postiljon | 2000 | | pagina 11