Theaterfeestje jubilarissen Muziekvereniging RET RO theater speelt Nachtasiel ©©IMS a? Optreden in Schiedam bij 80-jarig bestaan Reserve sr bit!03 nourraog aa A Is u straks toch langs het postkantoor komt, wilt u dan wat postzegels mee nemen", vraagt Sanne vriendelijk. "En dan wat meet dan die tien van vorige keerzodat ik wat reserve heb."Kom ik straks langs het postkantoor?!", vraag ik belangstellend. "Ja", antwoord Sanne, "Er is net gebeld vanuit St. Gabriel voor meneer Van Enschede. Het St. Gabriel, ofwel 'tehuis voor oude mannen en vrouwenzoals het eertijds werd genoemd, ligt midden in het cen trum, niet ver van de praktijk af. Dus besluit ik rond de middag te voet naar het oudeliedenhuis te gaan. De wind en het beetje regen buiten vind ik wet aangenaam na zo'n morgen in m'n warme spreekkamer. Zo, eerst langs de gracht, dan bij de kerk het bruggetje over, daarna de win- kelstraat door en bij de bakkerij - waar het altijd zo lekker ruikt - het steegje in. Daar is de grote toegangsdeur van mijn doel. De koperen trekbel van het rust- huis nodigt uit tot een flinke rut Een lichte klik ten teken dat het slot wordt ontgrendeld. Een zuster zit in het kan- toortje (tong uit de mond) druk te schrijven. Zachtjes schraap ik mijn keel: "Ik kom voor meneer Van Enschede.De witte dame kijkt op van haar werk en bestudeert me van top tot teen. Haar blik blijft rusten op mijn dokterstas. "Oh, u bent dokter", con- cludeert ze. Gelukkig, denk ik, ze heeft me herkend. "Loopt u maar door, u weet toch waar u naar toe moet?" "Ja zuster", antwoord ik gedwee en loop naar de huiskamer. De mensen die daar zitten hebben een beter geheugen. "Dag dokter", wordt er vriendelijk geroepen. Ik zwaai terug. Kijk, daar wuift mevrouw Janssen. Ze heeft geen familie meer en veel bezoek krijgt ze niet. Maar eenzaam is ze aller- minst; dit is haar thuis. Bovendien pro- beert ze door te wuiven aandacht te trekken van mensen die voor andere bewoners komen. Haar voorkeur gaat daarbij vooral uit naar mannelijke bezoekers. Een gevoel van weemoed bekruipt me; dit is ten van de laatste keren dat ik St. Gabriel met een bezoek vereer. Met ingang van I december sluit het rust- huis zijn poorten omdat de provincie geen subsidie meer geeft. En de bewo ners? Zij zullen hun thuis moeten inrui- len voor een bed met dagopvang in een verpleeghuis. Opvang in een ander bejaardenhuis lukt niet; er is nergens plaats. Op mijn weg naar het woongedeelte passeer ik het portret van een voorma- lige regent; de vraag schiet door mijn hoofd wat deze heer na zijn pensione- ringgedaan heeft. Dan ga ik de woning van Van Enschede binnen. De oude man zit rechtop in bed. Hij heeft een zware longontsteking gehad. Iedereen dacht dat hij niet meer beter zou wor- den, maar zie, hij is er aardig bovenop gekomen. Toch is Van Enschede niet blij. "Nog een maand, dokter", zegt hij, Nog een maand en dan moet ik naar het verpleeghuis." Zijn gezicht staat somber. Ondertussen heb ik zijn hemd uit de pyjamabroek getrokken en mop pel: "IJ vindt het toch niet erg dat ik even luister?" Bij onderzoek klinken de longen aardig schoon. "Ze willen u daarboven voorlopig nog niet hebben zeg ik, "uw longen klinken weergoed. U heeft reservetijd gekregen. Reservetijd?"roept Van Enschede. "Weet u dokter, ik wou dat ik hier dood had mogen gaan". Zijn ogen worden vochtig. "Ik ben hier gelukkig... is dit m 'n beloning voor jarenlang hard wer ken?" Even later loop ik onder de poorten van St. Gabriel door naar buiten en hap in de frisse wind. Ik begeefme in het stad se leven en realiseer me dat ik niet de enige ben die dit huis zal missen. Bij lange na niet... Oja, niet vergeten, post zegels kopen voor Sanne. En een paar reserve. Wat een typisch woord eigen- lijt reserve. Pieter Vlasveld huisarts i Muziekvereniging RET viert het 80-jarig jubileum onder meer met een optreden in Schiedam. (Foto: Seert) SCHIEDAM - 'Tachtig jaar en nog zo speels als een jonge hond. Het lijkt een wat overdre- ven uitspraak maar volgens het bestuur en de leden van Muziekvereniging RET is hun vereniging inderdaad een super- fitte tachtiger die met vertrou- wen naar de toekomst kijkt. Barstensvol met plannen en ambities. Zaterdag 25 november trakteert de jarige het publiek in het Theater aan de Schie op een gevarieerd muzikaal pro- gramma om onweerlegbaar aan te tonen een orkest te zijn van deze tijd. In het Rotterdams Nieuwsblad van don- derdag 21 oktober 1920 was het volgen- de berichtje te lezen: 'Alhier is opge- richt een harmonie-muziekkorps R.E.T.M. met aanvankelijk 70 leden, alien werkzaam bij de Electrische Tram.' Niemand kon toen vermoeden dat dit initiatief tot voorbij de 20e eeuw van zich zou laten horen. De muziek vereniging maakte perioden door van vallen en weer moeizaam opkrabbelen, maar wist te overleven. Een hele presta- tie, zeker in vergelijking met de vele amateur-korpsen en harmonie orkesten die in de afgelopen decennia ten onder- gingen. De oprichting in 1920 was een idee van een aantal medewerkers van de Rotterdamsche Electrische Tramweg Maatschappij (in handen van een Belgische zakenman). Een initiatief dat in die jaren beslist niet uniek was. Het was een leuke vorm van vrijetijdsbeste- ding die door directies van bedrijven meestal werd ondersteund. Men rede- neerde: 'Een hechte band tussen het personeel onderling komt ons bedrijf ten goede'. Overigens zat Rotterdam in die jaren niet bepaald te wachten op de oprichting van nog weer een muziek- korps. Er waren toen namelijk al zo'n tweenvijftig harmonie- en fanfare korp- sen waarvan een twaalftal aan een bedrijf of instelling was verbonden. Daamaast kwamen er uit het buurt- en speeltuinwerk ook nog eens talrijke tambours- en pijperskorpsen voort. Emancipatie Het mannenbolwerk dat Muziek vereniging RET achtenveertig jaar lang was liep een flinke barst op toen in 1968 het eerste vrouwelijke lid zich tijdens een repetitie aanmeldde. Uit protest verlieten nog diezelfde avond een aantal muzikanten de zaal. Hun actie leverde overigens niets op want steeds meer vrouwen blazen sindsdien hun partijtje mee in het muzikale gezelschap. Voorzitter De Jong: "De komst van de televisie veroorzaakte een sterke terug- gang in het ledental. Toen ik in 1983 lid werd van Muziekvereniging RET waren er amper twintig spelende leden. Het was niet meer dan een blaaskapel. De instrumenten die met een gift van de gemeente Rotterdam twee jaar eerder waren aangeschaft lagen ongebruikt in een kast. Onder de voorwaarde dat ik ruimte zou krijgen voor een nieuwe aanpak nam ik vier jaar later het voor- zitterschap op me." De veranderingen die De Jong doorvoerde lieten vrij snel resultaat zien. Carlo de Wild werd de nieuwe dirigent, de leden kregen nieu we uniformen aangemeten en het reper toire werd gemoderniseerd. "Ook beslo- ten we om weer te gaan optreden", her- innert Schiedammer Joop de Jong zich." Het jaarconcert in het Rotterdamse Palace was een succes en mede daardoor groeide het enthousiasme van de leden. Het RET orkest telt tegen- woordig weer zo'n vijftig leden." Programma Het jubileumconcert wordt geopend met een korte toespraak van de voorzit ter waarna de muzikanten van het RET korps het podium in beslag nemen. Daarna maken zij plaats voor een optre den van het mondharmonica-trio Blue Sharp gevolgd door de Veeg-act van de Rijnmondband. Na de pauze verschij- nen de muzikanten van de RET onder het spelen van een spectaculaire tune, als 'nieuw' op het podium! De verschil- lende programma onderdelen worden aan elkaar gepraat door Hannie van Brugge. Het concert begint om 20.15 uur. Toegangskaarten kosten f 10,- inclusief garderobe en consumptie. Nans Wolters SCHIEDAM - In het Theater aan de Schie kan op dinsdag 28 november de het toneelstuk Nachtasiel van het RO theater worden bijgewoond. Voordat het zover is staan er nog diverse andere interessante voorstellin- gen op het programma. De verrukkelijke percussie-kookshow Cookin' is op dinsdag 21 november te zien in het theater. De uit Zuid-Korea afkomstige koks combineren Aziatische percussie, humor, drama en keuken- stuntwerk. Het muzikale hoofdgerecht van komende week wordt vanaf 20.15 uur opgediend. Het Scapinoballet komt op woensdag- avond 22 november met Perfect Skin, een balletvoorstelling in het kader van het Bachjaar 2000. Het ballet is ingezet op de twee vioolconcerten en het dub- belconcert van J.S. Bach. De voorstel- ling wordt begeleid door een live ensemble van acht topmusici. Spotgeesten is het toneelstuk van Noel Coward waarbij tijdens een stance de geest van de overleden vrouw van schrijver Charles wordt opgeroepen. De vermakelijke klassieker zal op vrijdag 24 november om 20.15 uur worden opgevoerd door o.a. Trudy Labeij, Kees Coolen, Will van Selst en Bea Meulman. De complicaties en verwarring in het stuk zorgen voor tal van komische situaties. Op zondag 26 november wordt er een Speculaasconcert gegeven in het Theater aan de Schie. Het familie- spektakel met Sint Nicolaas en Salonorkest Da Capo begint om 14.00 uur. Het RO Theater presenteert het toneelstuk Nachtasiel van Maxim Gorki op dinsdag 28 november om 20.15 uur. Een groep van werk- lozen, sukkelaars en dieven zit samen in een kelder waar angst, eenzaamheid, verdriet en pijn overheersen. Toch blijft er een verlangen branden naar - iets anders. Het stuk is geschreven in 1902 en is een kleine eeuw later nog steeds actueel. In de bewerking van Alize Rogier Philipoom speelt mee in het stuk Nachtasiel dat op 28 november te zien zal zijn in Schiedam. (Foto: Herman Sorgeloos) Zandwijk wordt getoond hoe een ieder op zijn eigen wijze probeert te overle ven. Nachtasiel werd in 1998 voor het eerst door het RO theater op de planken gebracht. De kaartverkoop voor de nieuwe show van Acda en De Munnik begint op zaterdag 20 november. Het tweetal zal op 26 en 27 januari in Schiedam te zien zijn met deel III, 'It's only cabaret but I like it'. Kaarten voor dit programma met liedjes, cross-talks, sketches en one- liners kosten f 35,-. Reserveren: (010) 2467467. i> A 16 NOVEMBER 2000 DE POSTILJON EDITIE 12 000S RrJBMHVOi i d i PAGINA 5

Postiljon | 2000 | | pagina 5