Tango op het Erker-Podium Virtuoos op viool Boek over lotgevallen kinderrijk gezin Voorstellingen Fortis Theater Schrijfwedstrijd Overwinning heren Branderstad Winst schakers Auto Edison gaat verhuizen 23 NOVEMBER 2000 PAGINA 9 IA Zangeres Mabel Gonzales trad zondag 19 november op in Wijkcentrum de Erker. (Foto: Van Det Fotoproductiesverzorgd SCHIEDAM - In het Fortis Theater aan de Schie, Stadserf 1, zijn de komende week de volgende voorstellingen te zien: Op vrijdag 24 november kan Spotgeesten worden bijgewoond, amu- sementstoneel met o.a. Trudy Labeij, Will van Selst en Kees Coolen. Het toneelstuk begint om 20.15 uur. In Theater De Teerstoof presenteert Richard Groenendijk op zaterdag 25 november zijn cabaretprogramma Gluur. Het Speculaasconcert, een familiespek- takel met Sint Nicolaas en Salonorkest Da Capo, wordt op zondag 26 novem ber om 14.00 uur opgevoerd. Het RO Theater speelt op dinsdag 28 november om'20.15 uur Nachtasiel. De gratis inleiding begint om 19.15 uur. De Nationale Opera van Moldavie is op woensdag 29 november in Schiedam met Rigoletto. Aanvang 20.15 uur, de gratis inleiding begint om 19.15 uur. Reserveren van kaarten is mogelijk via (010) 2467467. SCHIEDAM - Voor de 14e keer organi- seert de literaire commissie van het Filmhuis Schiedam een schrijfwedstrijd. Iedereen die een verhaal van maximaal 1500 woorden of een gedicht van maxi maal 32 regels instuurt kan meedoen. De inzendingen kunnen nog tot 15 februari 2001 ingeleverd worden. Meer informatie en het reglement van de schrijfwedstrijd is verkrijgbaar via Dick Kok, (010) 4702490. Mensen die belangstelling hebben om plaats te nemen in de literaire commissie kunnen contact opnemen met Anneke Blok, (010) 4751785. SCHIEDAM - Het eerste herenteam van tafeltennisvereniging Brandersstad heeft zaterdag een knappe overwinning behaald in de uitwedstrijd tegen Decos uit Leiden. Door een 3-7 overwinning is de derde plaats in de poule vast in han- den van de Schiedamse tafeltennissers. Met drie punten achterstand en twee wedstrijden te spelen komt zelfs de tweede plaats nog in zicht. Het eerste damesteam behaalde een zwaarbevoch- ten 5-5 gelijkspel in Groningen tegen GTTC. Jolanda Waterreus scoorde twee van de wedstrijdpunten. Het team staat momenteel vierde in de eerste divisie. SCHIEDAM - Schaakvereniging Primus inter Parus heeft in de derde ronde van de competitie verrassend gewonnen van titelkandidaat Messemaker uit Gouda. De schiedammers wonnen met 5-3 en hebben nu 4 matchpunten en 12 bordpunten verzameld. Piet Hofstee, Ad van der Ende, Bart Bos en Leo van Steenoven zorgden voor winst. Johan Jurgens en Roel Timmers wisten een remise uit het vuur te slepen. De volgde speelronde vindt plaats op 15 december tegen RSR Ivoren Toren uit Rotterdam. SCHIEDAM - Marijke Hilhorst, auteur van het vorig jaar ver- schenen boek De vader, de moeder de tijd is vrijdagavond 24 november als gastspreekster aanwezig op de Schrijversavond in de Openbare Bibliotheek aan het Bachplein. Haar boek beleefde in een jaar tijd maar liefst drie herdrukken. Gezien het grote aantal nieuwe uitga- ven waar iedere boekhandel wekelijks mee te maken heeft een bijzondere prestatie. De vader en de moeder uit de titel van het boek zijn de ouders van Marijke Hilhorst (1952) en haar zeven broers en zussen. Zij beschrijft de hoogte- en diep- tepunten uit het leven van deze twee mensen; de nooit uitgesproken liefde voor de kinderen, de gastvrijheid en de gedrevenheid van de vader om iets voor de gemeenschap te betekenen. Het hele verhaal door houdt Hilhorst consequent vast aan de omschrijving, de vader, de moeder. Dit lijkt in eerste instantie een afstandelijke manier om haar eigen emoties onder controle te houden maar naarmate het verhaal vordert wordt Hilhorst steeds openhartiger over haar gevoelens ten opzichte van haar ouders. Het resulteert in een prettig leesbare familiekroniek vol herinneringen, obser- vaties en grappige anekdotes die bij lezers die in de naoorlogse jaren opgroeiden ongetwijfeld nostalgische gevoelens zullen oproepen. De vader, de moeder de tijd geeft een liefdevol beeld van een grote familie van de oude stempel. Levensverhaal Toen Marijke Hilhorst merkte dat ze haar ouders zou verliezen aan de ziekte van Alzheimer begon ze zoveel moge lijk van hun levens op te tekenen. In haar boek verweeft zij voorvallen en herinneringen met elkaar grijpen en dat levert ontroerende en geestige ontboe- zemingen op die nergens sentimenteel worden. "Ooit was de vader groot en sterk, vreesaanjagend en machtig. Hij hield er flink de wind onder. Toen het gezin zo groot was geworden dat een aantal van ons aan tafel buiten handbereik viel, nam hij een Spaans rietje als scepter. Hoe kreeg hij ze anders in het gareel? Luisteren deden ze niet. Niet praten, alleen antwoord geven als je iets gevraagd werd. Soms vroegen die kin deren gewoon om een klap voor hun harses. 'Je solliciteert ergens naar', klonk zijn waarschuwing. Een oelewap- per kon je krijgen." Waar verhaald De vader met de twee rechterhanden die zijn kinderen regeerde met ijzeren hand veranderde in een afhankelijke kwetsbare demente man. Dat hij aan dezelfde ziekte lijdt als de moeder wordt pas goed duidelijk na haar begra- fenis. Hij smeert Nivea op zijn brood en scheert de muren van zijn kamers in het tehuis met zijn nieuwe electrische scheerapparaat. Na de publicatie van De vader, de moe der de tijd werd Marijke Hilhorst regelmatig gevraagd uit te willen leggen hoe zij zo helder, scherp observerend en ontroerend het leven van het gezin heeft kunnen opschrijven. Meestal SCHIEDAM - Wijkcentrum de Erker is afgelopen zondag gestart met Podiumkunsten, een maandelijkse serie culture- le activiteiten met muziek, poe- zie, verhalen en dans. De eerste middag stond in het teken van de Tango. De Tango Podiumkunsten werden uit- gevoerd door fle uit Uruguay afkomstige zangeres Mabel Gonzales. De zangeres, die als actrice ook in tientallen theater- producties speelde, kreeg muzikale ondersteuning van de tango-gitaristen Pablo Gimenez uit Uruguay en Hernan Ruiz uit Argentinie. Mabel GonzMes heeft tevens meegewerkt aan verschil- lende radio- en televisieprogramma's. Tijdens het optreden bracht het gezel- schap een hommage aan Carlos Gardel, 66n van de grootste tango-zangers aller tijden. Aan de Jan van Avennesstraat kon verder een demonstratie en een workshop van de Argentijnse tango dansgroep El Dorado worden bijge woond. Ook tango school Cuartito Azul zondagmiddag een optreden. werd zij hierover aangesproken door mensen die zelf hun verhaal willen doorgeven aan volgende generaties. Naar aanleiding hiervan schreef zij het boek Waar verhaald, een praktisch hulp die uitkomst kan bieden aan iedereen die herinneringen wil beschrijven. Zij zal hier vrijdagavond zeker op ingaan. Aanvang 20.15 uur, toegang f 7,50. Onder de bezoekers wordt een gesig- neerd boek en een abonnement op cul- tureel tijdschrift Musis verloot. Nans Wolters SCHIEDAM - Mitsubishi-dealer Auto Edison BV heeft per 15 november de verkoopactiviteiten van Schiedam naar Vlaardingen verplaatst. Het magazijn en de werkplaats in Schiedam worden op 31 december gesloten. Door integratie in de Vlaardingse vestiging aan de Nijverheidsstraat 10 krijgt Auto Edison betere service mogelijkheden. Om het bedrijf aan de rand van het bedrijventerrein Groot Vettenoord aan te passen aan de eisen van deze tijd vinden de komehde tijd verbou- wingen plaats. De vestigng zal zes dagen per week open zijn voor ver- koop en onderhoud. SCHIEDAM In de concertserie van de Stichting Westvest 90 staat op vrijdag 24 november een optreden gepland van het viooltalent Janine Jansen en pianist David Kuyken. Het concert vindt plaats in het kerkgebouw van de Vrijzinnige Geloofsgemeenschap NPB aan de Westvest 90 en begint om 20.15 uur. Violiste Janine Jansen is een opkomend talent en heeft al vele prijzen en onderscheidingen gekregen voor haar spel dat gekenmerkt wordt door een grote zui- verheid van toon en een geweldige techniek. Zij speel de al bij diverse orkesten in binnen- en buitenland en trad ook op in de Carneggie Hall in New York. Tevens musiceerde Jansen met het Rotterdams Philharmonisch Orkest en kwam ze in het nieuws met haar door Mart Visser ontworpen bijzondere japonnen. De pianist David Kuyken treedt eveqeens veel op in binnen- en buitenland. Zo speelde hij met het Raphael Kwartet en met leden van het Koninklijk Concertgebouw Orkest. Het tweetal zal op 24 novem ber muziek een afwisselend programma ten gehore brengen met werk van Beethoven (Sonate in G, opus 30 nr 3), Prokofjev (sonate nr 1 in f, opus 80) en Ravel (Sonate in G en Tzigane).- Kaarten voor dit concert kosten f 22,50 (f20,- CJP en 65) en zijn te koop via de VW Schiedam (010) 4733000), het Fortis Theater aan de Schie (010) 2467467 en voor aanvang mits niet uitverkocht. Janine Jansen treedt vrijdag 24 november samen met David Kuyken op in Schiedam. (Foto: Erwin Ola/, Mart Visser Coutures Marijke Hilhorst te op schrijversavond gast

Postiljon | 2000 | | pagina 9