Geslaagde combinatie van foto's en objecten Een biljart voor thuis Pand Paulus toont werk von Soest en Belzer Hotel I faXcudW*- BRUNCHEN BORRELEN FEESTEN DINEREN A Pleasure to restantjes Ou0 Veel drinken Het verhaol ochter de bi,iart tel advertentie November is van oudsher een natte en stormachtige maand. Ook dit jaar wor- den we daarin niet teleurgesteld. De. hoge stand van het water van een paar weken geleden, noopte de dijkgraaf zelfs om extra pompen in te zetten tern einde overstroming van onze straat te voorkomen. Toch heeft deze herfsttijd ook z'n gezellige kanten. Ons gezin zit als de praktijk door drukte niet teveel uitloopt, 's avonds met een mok warme chocolademelk rond de open haard. "Voor jou heb ik iets anders", deelt mijn vrouw Bea me op een avond geheimzinnig mee. Ze zet een beker warme melk op de schouw neer met daarbij een sterkruikend wit blokje. "Anijs", weet ik meteen. En de herin- neringen komen boven... Jaren geleden was de dinsdagavond gereserveerd voor een bezoek aan mijn oma. Dat bleef ook zo nadat ik mijn vrouw had leren kennen. Heerlijke avonden waren dat, vol van rust en gezelligheid. In die tijd, en nu praat ik over begin jaren negentig, was er een show op televisie met Linda de Mol, waarin mensen voor de camera hun ja- woordgaven('Love Letters', vanaflQ december aanstaande weer bij de TROS te zien. red.) "Snappen jullie dat nou?", vroeg mijn oma ons elke week. "Dat iemand zoiets moois, zoiets kost- baars en emotioneels op televisie met iedereen wil delen? Volgens mij doen ze het gewoon voor het geld.Maar als ik dan opstond en voorstelde de tv op een andere zender te zetten, riep oma snel en met een ondeugend lachje: "Nee, je blijft erafhoor. Tijdens de onderbreking van het pro- gramma (de versie van toen was gevuld met liedjes en sketches met daartussen een pauze) drentelde mijn omaatje voorzichtig naar haar keuken om iets warms te bereiden. U raadt het al: anijsmelt Bea en ik kregen een grote mok; mijn oma dronk de drank uit een klein kopje van een kinderservies. Alledrie hadden we evenveel tijd nodig om de vloeistof tot ons te nemen. Als na verloop van tijd Bea voorstelde: "Oma, zullen we nog een bakkie nemen?", antwoordde mijn grootmoe steevast: "Nemen jullie maar, ik heb hier (en ze wees op haar poppenkopje) al meer dan genoeg aan. Oudere mensen hebben in het alge- meen de neiging om weinig te drinken. Een onderzoek van een aantal jaren geleden heeft aangetoond, dat in bejaardentehuizen zestig procent van de bewoners min of meer zijn uitge- droogd. De verzorging kan wel 's mor- gens en's middags koffie en thee ser- veren; er bij blijven totdat de bewoners het vocht tot zich hebben genomen, zou betekenen dat het aantal zusters verdubbeld moet worden. Per dag is er minstens 2 liter vocht nodig om de nieren voldoende te door- spoelen. Dat is nodig omdat de nieren een belangrijke taak hebben in het afvoeren van gifen verbrandingsstoffen die na het opnemen en verbranden van voedsel in ons lichaam zijn ontstaan. Als deze overtollige stoffen niet 'uitge- wassen' worden, heeft dit onder ande re tot gevolg dat het verouderingspro- ces in ons lichaam sneller verloopt. De meeste mensen hebben weliswaar het besef dat voldoende drinken een voor- waarde is voor een gezond leven; het blijft echter harde realiteit dat hoe ouder iemand wordt, hoe minder vocht die persoon tot zich neemt. Terwijl ik dit zo overdenk is mijn anijs- melk aardig afgekoeld. Mijn oudste zonen hebben intussen hun chocolade melk allang opgedronkep (of deels omgegooid, zoals onze Bastiaan). Ze zijn alweer bezig aan hun tweede beker. Voorlopig hoeven zij zich geen zorgen te maken of ze wel genoeg vocht binnenkrijgen... Pieter Vlasveld huisarts werk en daar zou ik alleen maar zenuwachtig van worden. Stel je voor dat er iets mislukt, nee niets voor mij." Sinds enige tijd werkt de Schiedamse fotograaf minder gedetailleerd dan voor- heen. Bovendien drukt hij zijn werk nu ook af op groter formaat en richt hij zijn camera vaker op de natuur. In Pand Paulus zijn daar enkele voorbeelden van te zien en ook van een fotoreportage die hij maakte in een verlaten en vervallen klooster in Belgie. Pand Paulus aan Korte Haven 125 kan gratis bezocht worden van donderdag tot en met zon- dag. Nans Wolters SCHIEDAM - Fotograaf Gerard van Soest en George Belzer, monumentaal vormgever, expo- seren nog tot en met 10 decem ber in Pand Paulus. Al drie keer eerder besteedde een galerie in een duo-tentoonstelling aan- dacht aan beide kunstenaars. Zowel de objecten van George Belzer als de foto's van Van Soest stralen ver- stilling uit en lijken elkaar daarin te ver- sterken. Afgesloten voor de wereld van de schreeuwende reclameboodschap- pen. "Ik kan me absoluut niet vinden in de visuele vervuiling die je tegenwoor- dig overal om je heen ziet", verklaart Gerard van Soest tijdens het inrichten van de tentoonstelling. "Rust en aan- dacht voor een enkel detail zijn voor mij van veel meer waarde dan een foto waarop onze hectische samenleving in beeld wordt gebracht. Ik heb er geen probleem mee als men mijn foto's omschrijft als statisch want ik zie daarin alleen maar schoonheid." Andere dimensie George Belzer, knikt bedachtzaam als hij Van Soests uitspraak hoort en gaat zwijgend verder met het monteren van zijn objecten. De zeven kunstwerken die hij in Pand Paulus toont zijn uitge- voerd in uiteenlopende materialen waaronder hout, zink, ijzer en tule. In vrijwel al zijn verticaal opgaande wer- ken wordt de doorgang in de onderste regionen belemmerd door een gordijn, een deur. Geplooide gordijnen van glan- zend of dof metaal die je pas kunt pas- seren als je daar geestelijk klaar voor bent. Ze lijken te verwijzen naar de in het Nederlands niet gemakkelijk te ver- woorden Engelse omschrijving: Doors of perception. "Als je je niet meer belemmerd voelt door barribres die zich voornamelijk in je hoofd afspelen, dan openen de deu- ren zich als vanzelf, je komt in een andere wereld", verklaart Belzer zijn uitgangspunt. Sommige van zijn beel- den zijn robuust, andere fragiel, open en doorzichtig en vertellen meer dan op het eerste gezicht zichtbaar is. Het smal- le zwarte draad waarvan enkele objec ten zijn vervaardigd, blijkt terug te komen in een aantal foto's van Gerard van Soest. "Puur toeval", zegt de foto graaf, "maar wel mooi dat ons werk ook daar overeenkomst toont". Zijn zwar- twitfoto's zijn gefotografeerd tegen een witte (lucht) achtergrond en laten onder meer smalle zwarte afhangende elektri- citeitskabels zien; alsof ze met Oost- Indische inkt op het papier zijn gete- kend. De galeriebezoeker wordt daardoor even op het verkeerd been gezet. Intuitief Lange tijd concentreerde Gerard van Soest zich op zeer kleine details die hij aantrof op door de tand des tijd aange- taste treinstellen en containers, onder meer in het Rotterdamse havengebied. Die fragmenten resulteerden in intrige- rende abstracte foto's met een bijzonde- re kleurstelling. Volgens Van Soest manipuleert hij zijn foto's niet. "Ik zoek in mijn lens naar het juiste beeld. Het komt hoogst zelden voor dat ik in mijn atelier na het ontwikkelen ga schuiven of snijden om het onderwerp tijdens het afdrukken beter in beeld te brengen. Het moet direct goed zijn. Het klinkt misschien vreemd, maar ik denk nooit na welke van de vier lenzen ik nodig heb. Intutief weet ik welke het moet zijn, dat ga en kan ik ook ik niet bere- deneren. Net zo goed als de keuze voor zwartwit of kleur. Overigens is het wel zo dat ik me rustig op een onderwerp moet kunnen voorbereiden. Voor een huwelijksreportage zou ik absoluut ongeschikt zijn, dat is toch wel haast- •vf* SCHIEDAM - Verschillende in- woners uit de regio leveren hun 'postrestantjes' in bij Postiljon. In de rubriek: 'Het verhaal ach- ter de advertentie' neemt Postiljon regelmatig een kijkje bij deze personen, om te kijken of hun speurtocht iets heeft opgeleverd. Deze keer speciale aandacht voor het echtpaar Zandstra dat een biljart te koop vroeg. Dat een bezoekje aan een verzorgings- huis verstrekkende gevolgen kan heb ben, heeft het echtpaar Zandstra uit Schiedam ondervonden. Met enkele kennissen zijn ze lid van de Jeu de Bouleclub in Schiebroek. Na het uurtje ontspanning gaan ze meestal eten in verzorgingshuis Humanitas en daar is de belangstelling voor biljarten ont staan. "Er staat daar een biljart en zowel mijn vrouw als ik vonden dat zo'n leuke sport dat we kort daarna lid zijn gewor- den van biljartclub Eigen Werk in Schiedam, mede omdat we het goed wilden leren", aldus Zandstra. Terwijl zijn echtgenote de thee inschenkt vult zij aan; "Daar leren ze het je wel. Iedere dinsdagavond gaan we er heen en spe- len dan meestal tegen elkaar. Het viel in het begin niet mee om de juiste stoot te geven, maar inmiddels gaat het steeds beter." Beide oefenen daar ook wel's middags. Voor een kwartje mag je een kwartier spelen. Eigen biljart Om vooral niet 'voor gek' te staan, besloten ze een advertentie in de Postiljon te zetten waarin ze een biljart te koop vroegen. "Er hebben drie men- sen gebeld en bij 66n van hen is de keuze gevallen. Er staat nu op de voor- malige slaapkamer van onze dochter een tafelbiljart en we oefenen regelma tig", vertelt Zandstra. Vorige week kwam ik's morgens uit mijn bed en riep naar mijn echtgenote; "Vrouw, waar zit je? Bleek dat ze al aan het biljarten was!." Ze hebben het dus beide goed te pak- ken. "We doen samen wedstrijden. Diegene die verliest moet de vaat was- sen", lacht mevrouw. Hoewel het biljart nog maar enkele weken in huis staat, kunnen ze het nu al niet meer missen. Mevrouw Zandstra is de enige dame op de club. De aanschaf van het biljart wijst er op dat het zeker geen bevlieging is. "We gaan er zeker mee door. Vanmiddag hebben we er nog een keu bij gekocht. Het is een leuke ontspan ning. Biljarten is niet het enige is dat beide doen: "We zitten ook op zwem- men, jeu de boules en gaan vaak samen vissen. Mijn man vist ook nog met een kameraad op paling, die deze dan in zijn achtertuin in een grote ton rookt." Meneer Zandstra geniet al weer enkele jaren van zijn pensioen geniet. Na 40 dienstjaren als tankwagenchauffeur werd hij zelfs geridderd in de Orde van Oranje Nassau. Het biljartspelende echt paar laat boven het biljart zien. Beide geven een demonstratie driebanden. Mocht de ruimte om te stoten te krap worden dan gaat gewoon de garderobe- kast open! John Hofman Bij het spelen aan het onlangs aangeschafte biljart moet soms de kast open om ruimte te maken bij het stoten. (Foto: John Hofmanj De objecten van George Belzer zijn momenteel samen met de foto's van Gerard van Soest te zien in Pand Paulus. 30 NOVEMBER 2000 DE POSTILJON EDITIET2' l 000- HPAG1NA5 aUR E TO Hotel Inntel Rotterdam-Centre 150 kamers, restaurant, vergader- en partycentrum Leuvehavert 80, 3011 EA Rotterdam Tel. (010) 4134139. Fax (010) 4133222 e-mail; inforotterdam@hotelinntel.com www.hotelinntel.com (frost GRATIS

Postiljon | 2000 | | pagina 5