Multi-media feest in Pand Paulus aawaTTiira kiss? Te mooi om weg te zetten -restantjes GZ-MEC? Waardering Het verhool achter de advertentie Vanmorgen kwam de postbode de post afgeven; de stapel was simpelweg te groot om door de brievenbus te duwen. Sanne nam de lading met beide handen in ontvangst. "Zo te zien zitten er veel kerstkaartjes tussen", constateerde ze met een snelle blik. "Altijd beter dan die blauwe enveloppen", lachtte de postbo de. Hij ging er weer vandoor, terwijl Sanne de wenskaartjes uit de stapel viste. Kort na 5 december hangen we een rood lint kriskras door de praktijkruimte op. Aan bet lint worden de kerstwensen van patinten bevestigd. Dat een beetje een traditie geworden. Al met al is bet een vrolijk gezicht zo de laatste weken van bet jaar. Maar weinig 'gewone' post werd even later m'n kamer binnenge- bracht; specialistenbrieven, wat recla me materiaal en "Kijk nou, Sanne", riep ik wat verbaasd, nadat ik een brief had opengevouwen. "Raad eens wie uit het ziekenhuis weggaat?" "Dokter Mulder, de internist", wist Sanna, want ze had de post allang inge- keken. "En daaronder ligt een uitnodi- ging voor het afscheid van dr. Jansen, de orthopaed. Nog steeds vind ik het gek om te horen dat collega's met wie je jaren hebt samengewerkt, in een keer van de 'werkvloer' zijn verdwenen, hoewel ze veelal de pensioengerechtigde leeftijd hebben bereikt. "Weet u wie er ook mee gaat stoppen?", vroeg Sanne. Wetend dat mijn assistente altijd haarfljn op de hoogte is van dit soort nieuwtjes, wacht- te ik gedwee het vervolg af. "Zuster Betty, die hoofdverpleegkundige van het bejaardenhuis op de Chopinlaanklonk het. "Watzegje me nou", reageerde ik. Zuster Betty! Voor mij is dat iemand die als het voorbeeld kan dienen van een goede zuster. Ik herinner mij een pati- ente uit het bejaardentehuis van wie het linkerbeen was afgezet als gevolg van een slechte vaatvoorziening. Nu had deze bewoonster ooit van een waarzeg- ster te horen gekregen dat ze zou over- lijden op het moment dat ze beide benen kwijt was. Waarschijnlijk heeftze daar eerst om gelachen, maar toen dat ene been eraf moest, begon voor haar een moeilijke tijd. Want al ben je tachtig en heb je een goed leven gehad; de angst om dood te gaan bei'nvloedt ook dan je leven ingrijpend. Maar zuster Bets ontfermde zich als een moeder over haar. Ze deed dat op een dusdani ge manier dat het leven weer leefbaar werd. Vorige week sprak ik zuster Betty tijdens een visite in het huis. Ze vertelde dat ze haar relatie met de bewoners erg belangrijk vond. Als je iemand goed kent, dan weet je ook wat je doel van behandelen is. Wil je angst verhelpen, dan moet je weten waarvoor iemand bang is. Hetzelfde geldt voor verdriet. Tja, zuster Betty, een heel bijzondere vrouw. Iemand met wie het zo goed was samenwerken omdat bij haar rangen en standen vervaagden. Als ik lees over afscheidsrecepties voor mensen die sowieso op de voorgrond staan, dan mag Betty, die achter de schermen een minstens even grote inzet heeft betracht, zeker niet worden vergeten. Daarom denk ik dat het goed is om haar in deze column te eren voor al het werk dat ze op haar eigen wijze deed. En hopeli/k zal er een aanvoer van 'nieuwe zusters Betty' blijven bestaan. "Sanne', vroeg ik, "denk je dat de men- sen nog aan ons zullen denken als wij met pensioen zijn?" "U wordt nu toch ook al gewaardeerd", antwoordde Sanne. "Kijk maar eens naar al die kerst- kaarten.Zoals zo vaak had ze gelijk. "En als u het te stil vindt worden na het pensioen dan beginnen we toch gewoon een koffietent. Ik blijf wel bij u werken.Die trouwe Sanne. "En zet jij dan de koffie?", vroeg ik. Ze knikte van ja. "Wacht eens, dat brengt me op iets anders..." Same's ogen begonnen te lachen. "Ik weet het", zei ze en ze maakte aanstalte om naar het keukentje achter te gaan. "Ik ga direct een verse pot zetten..." Pieter Vlasveld huisarts Het Deformer Event speelt zich op vrijdag 15 december af in Pand Paulus. SCHIEDAM - In Pand Paulus aan de Korte Haven 125 zal op vrijdag 15 december een muzi- kaal en visueel spektakel plaats- vinden onder de titel 'Defor mer'. Het Schiedams talent Mike Redman presenteert deze avond tussen 19.00 en 23.00 uur zijn nieuwste cd. Het Rotterdamse col- iectief Barkode zorgt voor visuele impulsen met hun video-installa- ties. Deformer is een multimedia- project opgezet door rapper, producer en special-effects- man Mike Redman in samenwerking met Bar kode. Uitgangspunt voor Deformer is vervreemdende muziek, tekst en beeld aan elkaar te koppelen. Op 15 december 2000 zal Pand Paulus het podium vormen voor dit 'Deformer event'. Behalve de live-muziek zijn er video-installaties van Barkode te bezichtigen en zal het decor een verbeel- ding zijn van het thema 'Deformer'. De muziek bestaat uit bijzondere cross overs van luister-, dansmuziek- en film- muziek, jungle en drum 'n bass. De muziek is in een kleine oplage van 500 stuks vinyl en 500 cd's uitgegeven. Mike Redman en Henk Tas uit Rotterdam exposeren van 15 december tot 6 januari in de Artoteek van Schiedam met een collectie bijzondere platenhoezen. Jonge artiesten Bij het muziekgedeelte van Deformer zijn verschillende jonge artiesten betrokken. Dit zijn Eni-less, een draaitafelkunste- naar, Mc Tablloyd, een Engels Jamaicaanse dichter/rapper, Shaydie, zangeres (voorheen bij DJ Paul Elstak), Mc P-Mode, dichter/rapper in het Engels en Surinaams en Dj Mack. De voor de gelegenheid door Barkode van- uit het thema Deformer ontworpen video-installatie sluit aan bij de muziek. De Rotterdamse groep kunstenaars die in wisselende samenstelling deelnemen aan Barkode bestaat onder meer uit Elsbeth van Noppen en Martin de Korte. Deformer wordt mede mogelijk gemaakt door de gemeente Schiedam, Artoteek Schiedam en het VSB Fonds Schiedam-Vlaardingen. FOTO KERSTMAN - Zaterdag 16 december winkelt de kerstman in het centrum van Schiedam. Op de Hoogstraat, Grote Markt of Koemarkt kunnen kinderen gratis met de kerst man op de foto. De foto's kunnen vanaf 22 december worden afgehaald bij Bram Ladage op de Koemarkt. KERSTZANG - In de traditie van de vroeger gehouden volkskerstzangdien- sten zal op zondag 17 december in de Grote- of St. Janskerk een kerstzang worden georganiseerd. Aan de kerst zang die duurt van 17.00 tot 18.15 uur verlenen 275 leden van zeven Schiedamse koren hun medewerking. Ook muziekvereniging Harpe Davids en organist Andr6 Verwoerd zullen aanwe- zig zijn. Mgr. Bar, voormalig bisschop van Rotterdam houdt een korte kerst- overdenking. KERSTPOTTEN - Het Leger des Heils staat op zaterdag 16 en 23 december in het centrum van Schiedam met de tra- ditionele kerstpotten. De kerstpottenac- tie maakt deel uit van de kerstactie die het Schiedamse korps houdt om lokale kerstactiviteiten te bekostigen. KERSTROMMELMARKT Wijkcentrum Dreesplein houdt op zon dag 17 december van 10.00 tot 15.00 uur een kerstrommelmarkt. Tafels zijn voor f 12,50 plus f 5,- borg te huur. De entree is gratis. Info: (010) 4738671. KERSTCONCERT - Na een restaura- tie van jaren wordt op zondag 17 december de traditie van de kerstcon- certen in de Liduina basiliek weer voort- gezet. Vanaf 15.00 uur zullen het harmonieor- kest van de Koninklijke Shell Rotterdam, het dameskoor Jubilatio en het mannenkoor In Honorem Dei medewerking verlenen aan het gratis toegankelijke concert. De Liduina basi liek is te vinden aan de achterkant van het Stadserf, Singel 106. CHRISTMAS CAROLS - In de reeks Avondmuziek Dorpskerk Kethel zal op zondag 17 december traditiegetrouw het Haags Kleinkoor Christmas Carols ten gehore brengen. Onder leiding van Hans Jansen en met medewerking van harpiste Nienke van Leyden zal de avond om 19.00 uur beginnen en rond 20.15 uur afgelopen zijn. Liturg is ds. J.J.A. van de Peppel. De toegang is vrij, aan de uitgang is een collecte. KERSTSAMENZANG - In de Hoeksteenkerk, hoek Warande/ B.K.laan, vindt op zondag 17 december om 19.30 uur een Kerstsamenzang plaats. Iedereen is van harte welkom. De toe- gang en de koffie zijn gratis. WORKSHOP - Het Ouder en Kind Centrum aan het Dr. Wibautplein 167 organiseert op maandag 18 december een kerstworkshop. Voor f 6,- kan men kerstkaarten maken. Op dinsdag 19 december worden er kerststukjes gemaakt. Deelname kost f 7,50, graag zelf bakje of krans meebrengen. De workshops vinden plaats tussen 9.00 en 11.00 uur, voor kinderopvang wordt gezorgd. Aanmelden en betaling voor 15 december. Informatie OKC: (010) 4715765. ONTSTEKEN KERSTVERLICHTING - Op de Grote markt zal op woensdag 20 december de kerstverlichting in de kerstboom op de Grote Markt worden ontstoken. De boom zal om 19.00 uur worden verlicht. POP-KERST - In een informele kerst- sfeer ontmoeten leerlingen van Popschool Schiedam elkaar ieder jaar rond kerst voor een optreden. Aan de Lange Nieuwstraat 183 spelen zeven popbands in een kerstsfeer hun reper toire. Drie van de bands zijn in Septem ber begonnen en staan voor het voor het eerst op het podium, wie ook wil kennismaken met de popschool kan op donderdag 21 december vanaf 19.30 uur langskomen om te genieten van de optredens. Info: Muziekcentrum OpMaat (010) 4709940. KERST THE-DANSANT Dienstencentrum de 4 molens houdt op zondag 24 december een kerst th6-dan- sant. De gezellige middag begint om 13.00 uur en is rond 16.00 uur afge lopen. de kosten bedragen f 5,-. Meer info - (010) 4705500. ORGELCONCERT - Organist Everhard Zwart geeft op dinsdag 26 december om 20.00 uur een kerstcon- cert in de Grote- of St. Janskerk. In de met echte kaarsen verlichte kerk zal het concert in het teken staan van orgelmu- ziek en samenzang van bekende kerst- liederen. Kaarten kosten in de voorver- koop f 8,50 (kinderen tot 12 jaar f 6,-). Reserveringen: (0182) 524595 of bij de koster van de St.Janskerk. KERSTVERTELLING - Zowel de Museummolen aan de Noordvest als het Gedistilleerd Museum zijn op twee- de kerstdag geopend van 12.30 tot 17.00 uur. In de Nieuwe Palmboom kan men in de kerstvakantie terecht voor warme december drankjes. Ook kan de maalzolder worden bezocht die is omgetoverd in een winterlandschap vol pingui'ns. In het Gedistilleerd Museum zal de directeur de bezoekers op 26 december om 13.30, 14.30 en 15.30 uur deelgenoot maken van een bijzondere kerstvertelling. Op eerste kerstdag en nieuwjaarsdag zijn beide musea gesloten. SCHIEDAM - Dirk van der Vis is dol op hout. Hij werkt er graag zelf mee en geniet van houten voorwerpen. Het vak van tim- merman is hem dan ook op het lijf geschreven. "Ik zie ook, als iets mooi is. Dit tafeltje zag ik jaren geleden staan. Helemaal verwaarloosd, lelijk en beschadigd. Maar ik zag ook, dat het mooi was geweest en weer kon worden. Ik nam het mee en ging aan de slag. Het blad van het wijntafeltje, een maat tussen bij- zet- en salontafeltje in, was met ver schillende soorten fineer ingelegd. Dat kon ik weer helemaal in de fraaie staat terug brengen. Het tafeltje is geen echt antiek, maar ik schat dat het toch zeker wel 75 tot 80 jaar oud is." Dirk leerde het timmermansvak in de praktijk. "Ik begon als knulletje op een scheepswerf op Texel. Daar leerde ik de fijne kneepjes van het vak. Later kwam ik naar Rotterdam; in het onderhoudswerk bij een corporatie en nu al weer een tijdje bij V.d. Sluis in Terbregge. Dat is leuk en afwisselend werk waarbij je vaak moeilijke klussen tot een goed einde moet zien te bren gen." Dirk maakte en vermaakte veel zelf, maar het wijntafeltje past niet bij de rest van zijn interieur. "Nadat ik het hele maal glad had gemaakt ben ik het voor- zichtig gaan schuren. Nog mooier zou je het kunnen maken met slijppapier en teakolie; nu staat het alleen maar in de lak." Dirk met het wijntafeltje, dat wel erg mooi is, maar niet past bij de rest van zijn interieur. (Foto: Seertj 14 DECEMBER 2000 >E DE POSTILJON EDITIE 12 PAGHMA 6 14 :R 2y00 T.k.; oiid wijntafeltje op 3 poot, blad 60 cm rond m. inbgel. fineer f 75.- tel. 4555856. GRATIS

Postiljon | 2000 | | pagina 7