GELUK betekent voor mij: In plaats van glorie een zakhorloge 'Geluk geeft hoop 1 NeefKees droomde van roem en glorie en werdgelukkig met een zakhorloge. Soms zit geiuk in kleine dingen. Neem nou mijn neef Kees. Hij droomde van roem en glorie en werd gelukkig met een zakhor loge. Op aandringen van zijn vrouw Annie stuurde hij een videoband naar het programma 'De leukste thuis'. De tweeen- eenhalve minuut durende opna- me lag al een paar jaar op de plank. Het ging om spelende kinderen en een 'tandje-door- de-lip' valpartij. Eigenlijk niks bijzonders, hooguit tragisch. Maar gezien het niveau van het programma dacht Annie dat het filmpje van Kees zeker een kans zou maken. Neef Kees draaide het filmpje honderd keer af en wist zich daarna verzekerd van de hoofdprijs. De band werd in een brievenbus gedeponeerd en het wach- ten op antwoord begon. Tot onze stom- me verbazing ontving hij zowaar een uitnodiging om de opname van twee afleveringen bij te wonen. Neef Kees behoorde - zo stond in de brief-met-routebeschrijving - beslist tot de kanshebbers. Hij kon dus rekenen op een vip-behandeling. Of hij even wilde bellen om door te geven met hoeveel personen (maximaal twee) hij dacht te komen. Neef Kees probeerde een hele middag de studio aan de lijn te krijgen. Pas tegen vijfen had hij geluk. Hij liet bescheiden weten op de uitnodiging te zullen ingaan en dat hij twee personen zou meenemen. (Hier kom ik in beeld, neef Kees is niet in het gelukkige bezit van een rijbewijs, laat staan van een auto). Oeps, misverstand. Er was slechts plaats voor twee vip's per filmpje. DM had neef Kees aan het denken moeten zetten. Helaas, in zijn overtuiging tot 66n van de drie genomineerden te beho- ren, trapte neef Kees met open ogen in de val. Na enig aandringen kreeg hij het toch voor elkaar dat we met z'n drieen vaart de toiletten binnen. Hb hb, dat luchtte op. Koffie met cake ledere gast kreeg tegen inlevering van een bij aankomst verstrekte consump- tiebon bij een stalletje een kop koffie met een plak cake. Broodjes (het was inmiddels rond lunchtijd) kostten twee gulden per stuk. Gelukkig waren wij tot dan aan toe geen vip-behandelingen gewend, dus klagen deden we niet. Ook niet nadat wij ruim een uur op plastic terrasstoeltjes de gebeurtenissen had- den afgewacht. Inmiddels was neef Kees er achter gekorpen dat iedere inzender van een videoband dezelfde brief had ontvangen. Wij bleken dus in het goede gezelschap van vele vips. de opnamen mochten bijwonen. Dus togen wij op een doordeweekse dag richting toekomstdroom. Plassen Nu moet u weten dat Kees en Annie midden in de polder wonen. Ik stond dus voor de keuze een eind om te rijden en via snelwegen naar de televisie- wereld te gaan of een binnendoorroute te kiezen. Dat zou in kilometers korter zijn, maar qua tijd net zo lang duren. De fllemeldingen van die morgen maakte de keuze gemakkelijk. Ik stippelde een tocht uit via provincia- le en andere binnenwegen. Dat bleek een goede gok. De rit verliep voorspoe- dig, zij het dat we met enige regelmaat op de bumper werden gezeten door 'lokalen-met-diepe-doodsverachting'Ik liet mij echter niet opjagen en bleef keu- rig onder de maximaal toegestane snel- heden. Het enige nadeel tijdens deze tocht was dat praktisch iedere gemeen- te snelheidsbegrenzers had laten aanleg- gen. Annie, net zo zenuwachtig als neef Kees, moest tien minuten na vertrek al plassen. iedere drempel veroorzaakte een aanzienlijk leed en de druk op de blaas werd steeds groter. Naarmate de eindbestemming dichterbij kwam steeg de nood naar ongekende hoogte. Het lag dus voor de hand dat wij opgelucht (Annie mauwde inmiddels om de paar minuten 'dat-ze- moest-plassen') de plaats van bestem- ming bereikten. Helaas moesten wij nog drie keer dezelfde rotonde rond, voor- dat wij met behulp van de bijgeleverde routebeschrijving de juiste afslag wisten te vinden. Uiteindelijk parkeerden we bij een fabriekshal met daarop de aan- duiding 'Studio Baarn'. Nieuwsgierig trok ik een 'backstage' deur open en warempel, wij belandden in de bordkar- tonnenwereld van de televisie. Binnen stond een lange rij mensen te wachtten op officiele toegang tQt dit paradijs. Annie kon zich nog net inhouden totdat de naam van neef Kees van de lijst was afgestreept. Daarna stormde zij in voile 'In de pauze voor de crew en presentotor mochten wij niet von onze ploatsen komen en kregen wij ter vermaak een van de plank getrokken serie 'kindervalpartijen voorgeschoteld. Waarschijnlijk nooit uitgezonden, omdat het gehalte 'schedelbasis- fracturen' hier in veel te hoog was. teerd op eerder uitgezonden filmpjes en opnamen van Amerikaanse komaf. Het lachen verging ons nu geheel. De getoonde beelden waren van een hoog 'ach..., wat zielig'-gehalte. Gelukkig bleek presentator Ron iets van een clown in zich te hebben. Tot groot vermaak van het publiek brak hij regel- matig zijn tong op de tekst die hij vanaf een scherm oplas. Dat de opname daardoor overmoest vonden wij geen probleem. Ook niet wanneer een publieksgesprekje soms wel tot drie keer herhaald werd. De wisselwerking tussen presentator en publiek was het enige dat op deze middag waar voor zijn geld opleverde. Blokken De inzendingen van de aanwezigen waren in een soort blokken gegoten. Zo had je een 'dierenblok', een 'kinderblok' en een 'sportblok'. Filmpjes van een hoger amusementsge- halte kregen wat meer zendtijd. Eindelijk, na drie kwartier, brak het moment van glorie voor neef Kees aan. Slechts vijf seconden van de tweee- neenhalve minuut kinderleed van neef Kees flitsten voorbij. En niet met de leuke begeleidende tekst die hij zelf in gedachte had. De teleurstelling was groot. Die werd nog groter toen de drie finalisten bekend werden gemaakt. Neef Kees vond zijn filmpje duizend keer leuker. Helaas konden wij na de vertoning niet met opgeheven hoofd het pand verla- ten. Wij waren genoodzaakt ook de opname van aflevering twee uit te zit- ten. In de pauze voor de crew en pre sentator mochten wij niet van onze plaatsen komen en kregen wij ter ver maak een van de plank getrokken serie 'kindervalpartijen' voorgeschoteld. Waarschijnlijk nooit uitgezonden, omdat het gehalte 'schedelbasisfractu- ren' hierin veel te hoog was. Daarna zaten wij opnieuw een vol uur onder gloeiende studiolampen. Uitgedroogd en oververhit strompelden wij uiteinde lijk ruim twee uur na aanvang naar bui- ten. Van het koffiestalletje was geen spoor meer te bekennen. Neef Kees kreeg zijn videoband terug en een" 'exclusief De-leukste-thuis-pols- horloge. Volgens Annie leek dat ding op een klokje van een bekend Zwitsers merk. Wij konden echter nergens een daarbij passend merkje ontdekken. Zelfs niet op de plastic verpakking. In het donker reden wij naar huis. Bij Mijdrecht doken wij de polder weer in, opnieuw op onze hielen gezeten door 'inlanders-met-grote-haast'. Annie hoef- de zowaar niet te plassen. Nu was het neef Kees die de hele rit lang klaagde. Nee, niet over een voile blaas, maar over een gevoelige achterwerk. Die twee uur op de houten tribune, hadden net iets te lang geduurd. EG Een kwartier v66r aanvang klom een meneer-met-draaiboek in zijn hand op een wankel stoeltje. Met enkele kwink- slagen probeerde hij de aanwezigen in een uitgelaten (commerciele televisie- jstemming te krijgen. Dat lukte maar matig. Het publiek dat van heinde en verre was komen opdraven, toonde zich weinig toeschietelijk na dit uitgeklede vip-ontvangst. Na een kwartier een mislukte conferen ce te hebben aangehoord werden wij eindelijk, ruim anderhalf uur na aan komst, in groepjes de opnameruimte binnengeloodst. Daar werden we door een mevrouw op soort en maat geselec- teerd. Neef Kees en Annie mochten niet naast elkaar zitten, omdat zij qua kle- ding 'vloekten'. Ik werd dus tussen het paar ingezet om de zaak te neutralise- ren. Wij mochten plaatsnemen op houten tribunes met kussentjes waaruit door veelvuldig gebruik de fut was verdwe- nen. Nadat iedereen was neergezet, probeerde de man-met-draaiboek op nieuw een uitbundige stemming te cre- eren. Tevergeefs. Ik denk dat de zenu- wen bij de filmpjesmakers te hoog zaten. Neef Kees zat handenwringend naast mij, terwijl Annie alweer verdacht begon te wiebelen. Clown Het grote moment was daar. Presentator Ron betrad de arena. De voorstelling kon beginnen. Eerst werden korte opna- men-met-publiek gemaakt die zouden gaan dienen als vooraankondiging (een- tje v66r en eentje na het reclameblok of zoiets). Daarna werd het publiek getrak- Nasi Inez: Geluk is als het opengaan van deuren die lang gesloten bleven. (Foto: Seert) Ze straalt, geniet van haar omgeving en kijkt belangstellend rond. Wat Inez uit- straalt brengt ze ook onder woorden. "Je moet tevreden zijn met jezelf. Geluk betekent voor mij hoop, een teken van vrijheid. Een teken van meer mogelijkheden. Daar werk je aan en die moet je benutten. Als er wegen voor je opengaan waar je naar hebt verlangd moet je niet te lang aarzelen, maar die weggaan bewandelen en ervan genieten. Geluk is als het opengaan van deuren die lang gesloten bleven. Soms heb je er zelf aan meegewerkt en soms komen ze op je pad. Houd je ogen open en zoek naar je eigen mogelijkheden. 21 DECEMBER 2000 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 15 Geluk zit soms in kleine dingen •V

Postiljon | 2000 | | pagina 15