RIJNMOND P Fast Ferry en Waterbus vijf jaar respijt Beheersgebiedsplan Zuid-Holland klaar Portijen sloon handen ineen voor container terminal Investering verkeerslichten Raamovereenkomst Rotterdam Airport Ruim een miljoen voor onderhoud museum vnnr rnntainpr- ROTTERDAM - De gemeenteraad heeft een krediet van 654,4 miljoen gulden verstrekt aan het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam (GHR). Dit bedrag is bedoeld voor de aanleg van de basisinfras-tructuur (342,7 miljoen) en de infrastructuur plus (311,7 miljoen) op de Noordwest-hoek van Maasvlakte- 1 waar P&O Nedlloyd en ECT een nieu- we containerterminal willen bouwen. Het gaat om een terrein van in totaal 125 ha. De basisinfrastructuur betreft het aanleggen van de kademuur (totaal 2350 meter) en uitbaggeren van de Yangtzehaven. De infrastructuur plus omvat verharding van het terrein, ondergrondse infrastructuur en kraan- banen. De eerste fase zal in 2004 ope- rationeel moeten zijn en de gehele ter minal in 2007. De Stadspartij stemde tegen het voorstel. ROTTERDAM - De Gemeenteraad heeft 4.985.000 gulden beschikbaar gesteld voor de vervanging van elf verkeerslich ten. Het gaat om kruispunten waar ver keerslichten noodzakelijk blijven ea waar andere maatregelen, zoals aanleg van een minirotonde of instelling van een 30 km/uur-gebied, niet mogelijk zijn. De installaties zijn alle meer dan 20 jaar oud en versleten. De kruispun ten zijn Heemraadssingel-Rochus- senstraat, Bergambachtstraat-IJssel- mondse Randweg, Kleiweg-Rozenlaan, Botlekweg-Welplaatweg, Abraham Kuy- perlaan-Schieweg, Beukelsdijk-Staten- tunnel, Afrit A15-Vondelingenweg, Melanchtonweg-Wilgenplaslaan, Boompjes-Willemsbrug, Burg. Meinesz- plein en Botlekweg-Tienmorgenseweg. NOORDRAND - De Gemeenteraad heeft ingestemd met de Raamover eenkomst met de NV Luchthaven Schiphol. Hierin is de uitgifte in erf- pacht van gronden op Rotterdam Airport overeengekomen. Deze over- eenkomst is tevens de vervanging van de tijdelijke gebruikersovereenkomst. De Raamovereenkomst regelt op hoofd- lijnen welke contracten partijen met elkaar sluiten. De Raamovereenkomst maakt een onderscheid tot aan de defi- nitieve vaststelling van het Aanwijzingsbesluit voor het vliegveld die in 2004 wordt verwacht en voor de periode daarna. Tot de deflnitieve aan- wijzing er is, is er voor de luchtzijde sprake van een tijdelijk huurcontract. De Gemeenteraad aanvaardde met alge- mene stemmen de motie-Van Middel- koop, ondertekend door alle partijen in de raad, om te onderstrepen dat de raad pleit voor de uitplaatsing van de kleine recreatieve luchtvaart van Rotterdam Airport en de inspanningen (richting V&W) van het college om dit te realise- ren waardeert. De SP en de Stadspartij stemden tegen de raamovereenkomst. ROTTERDAM - De Gemeenteraad heeft 66n miljoen gulden beschikbaar gesteld voor onderhoudswerk in het Museum Boijmans Van Beuningen. Het werk, dat past in het meerjarig onderhoudsplan, is opgeschoven om het te kunnen uitvoe- ren tijdens de sluiting van het museum, zodat het publiek geen hinder onder- vindt. Het gaat om de reparatie van het dak van de Bodonvleugel, inbraakbevei- liging, een ontruimingsinstallatie en de depotindeling van de kelder. *-v as De Fast Ferry en Waterbus kunnen door extra financiele steun nog vijf jaar verder. De passagiersaantallen met het vervoer over water vallenflink tegen. ROTTERDAM - De Fast Ferry, de snelle ve'erverbinding tussen Rotterdam en Dordrecht, en de Waterbus, de veerverbinding in het Drechtstedengebied maken in elk geval de proefperiode vol. Door de bedachte constructie blijven de schepen mogelijk zelfs vijf jaar in de vaart. De financiele steun die daarvoor nodig is, wordt door de provin- cie Zuid-Holland, het ministerie van verkeer en waterstaat en de Drechtsteden opgebracht. De route van de Waterbus wordt wel ingekort. De Fast Ferry krijgt een extra stop in Alblasserdam. Het experiment met de Fast Ferry is in 1998 van start gegaan. Door problemen met de golfslag moest de Fast Ferry de vaarsnelheid terugbrengen. Daardoor kon de oorspronkelijke dienstregeling niet gehaald worden. De Waterbus kampte met tegenvallende passagiers aantallen. Met name op het traject Dordrecht-Zwijndrecht en Dordrecht- Hendrik Ido Ambacht-Alblasserdam stapten te weinig mensen op. Deze onderdelen komen in de nieuwe plan- nen te vervallen. De verbinding met Alblasserdam wordt overgenomen door Fast Ferry BV. Bovendien zegde minister Netelenbos al eerder twee miljoen gul den steun toe voor verbeteringen aan de vaarweg. Nood Doordat de Waterbus het geplande aan- tal passagiers niet kon halen kwam het bedrijf in financiele problemen. De erg- ste nood kon aanvankelijk gelenigd wor den door de SWAB-gelden (Samen wer- ken Aan Bereikbaarheid) versneld uit te betalen. Daarnaast verzocht de directie van Waterbus BV om een kapitaalinjec- tie van zes miljoen gulden. Betrokken partijen menen dat voortzet- ting van het driejarige experiment met openbaar vervoer te water gewenst is, zij het niet tot elke prijs. Daarom is de voorwaarde gesteld dat productverbete- ring uitzicht moet geven op duurzame groei van het aantal reizigers en een positief bedrijfsresultaat danwel dat een ander belang met de voortzetting gediend is. Te denken valt aan imag- overbetering en bevordering van de regionale samenhang tussen de Drechtsteden. Om de gevraagde zes miljoen gulden in een keer en zonder voorwaarden uit te betalen ging de partijen wat ver. Besloten is de Waterbus een kapitaalin- jectie te geven, voldoende om door te gaan tot het einde van de lopende drie jarige experimentperiode, wat neer- komt op een bijdrage van tweemaal 1,5 miljoen te betalen in 2001 onder voor waarde dat betaling eind 2001 alleen dan plaatsvindt als over dat jaar mini- maal 950.000 reizigers vervoerd zijn. De provincie Zuid-Holland, de minister van verkeer en waterstaat en de Drechtsteden betalen in deze construc tie elk een miljoen gulden. Voor de periode daarna is afgesproken dat de provincie en de Drechtsteden onder voorwaarden de Waterbus blijven steunen. Fast Ferry Ook de Fast Ferry heeft om financiele steun gevraagd. Hoewel de geplande passagiersaantallen zijn gehaald is er vrees de geplande groei niet te realise- ren. Bovendien spelen de gestegen brandstofprijzen het bedrijf partem Ook hier is, in overleg met minister Netelenbos, bepaald dat de resterende SWAB-bijdrage van 2,6 miljoen gulden versneld wordt uitbetaald. Daarnaast ontvangt Fast Ferry BV een kapitaalin- jectie van drie miljoen gulden uit BOR- gelden, mits het bedrijf garandeert de lopende experimentperiode vol te maken. Voorts is er uitzicht op nogmaals drie miljoen gulden als de ontwikkeling van het aantal passagiers aan het einde van de experimentperiode rond de door de vervoerder voorziene 468.000 ligt en als de financiele situatie van het bedrijf daar op dat moment aanleiding toe geeft en als door Fast Ferry BV wordt gega- randeerd dat er minimaal drie jaar na afloop van het experiment wordt door- gevaren. REGIO - De Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben het ontwerp-beheersplan Zuid- Holland vastgesteld. In dit plan is opgenomen in welke delen van Zuid-Holland agrariers sub- sidie kunnen aanvragen voor agrarisch natuurbeheer. Tevens is aangegeven om welke vor- men van beheer het gaat. Het ontwerpplan wordt vanaf 20 december 2000 tot en met 18 januari 2001 ter inzage gelegd bij alle Zuid-Hollandse gemeen- ten, waterschappen en op het provinciehuis. De mogelijkheid bestaat om tot 1 februari 2001 te reageren op het plan. Het is de bedoeling dat de GS in april het deflnitieve plan vaststellen. Agrarisch natuurbeheer is het vrijwillig natuurbeheer door boeren van hun land. Het omvat onder andere maatre gelen om weidevogels te beschermen en bloemrijke oevers en graslanden te ontwikkelen. De boeren ontvangen hiervoor een vergoeding van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Het ontwerp- beheersgebiedsplan is gebaseerd op de nieuwe Subsidieregeling agrarisch natuurbeheer (SAN), die sinds 1 januari 2000 van kracht is. Deze regeling biedt de boeren nieuwe en betere mogelijk- heden voor natuurbeheer. Zo kunnen naast individuele boeren ook agrarische natuur- en landschaps- verenigingen subsidies aanvragen. Boeren kunnen zo gezamenlijk zorg dragen voor het natuurbeheer in hun werkgebied. De SAN is de opvolger van de oude Regeling beheersovereenkom- sten en natuurontwikkeling (Rbon). Op basis van nieuwe inzichten van het ministerie van LNV op gebied van natuurbeheer is de SAN opgesteld. Bij de vaststelling van het beheersge- biedplan zullen alle beheersgebieden die zijn gebaseerd op deze oude rege ling vervallen. De vergoedingen van de SAN zijn voor sommige vormen van agrarisch natuur beheer bovendien afhankelijk van het behaalde resultaat, bijvoorbeeld het aantal broedende weidevogels of het aantal plantensoorten in de slootkant. Bij het opstellen van het ontwerpplan heeft de provincie overleg gevoerd met de agrarische natuur- en landschapsver- enigingen en met de natuurbescher- mingsorganisaties. 28 DECEMBER 2000 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 10 - f m

Postiljon | 2000 | | pagina 10